dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 34
  1. #1

    Domyślnie pianka montażowa- czym usunąć?

    Pomóżcie proszę, czym usunąć piankę montażową z drewnianych drzwi?

    Czy jest szansa na pozbycie się jej?
    bansz

  2. #2

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    pchelek

    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.634

    Domyślnie

    uwazaj bo lakier rozpuscisz

  4. #4

    Domyślnie

    Zrób prubę od dołu drzwi i sprawdz jak to nie pomoże - woda z mydłem i szczota.

  5. #5

    Domyślnie

    drzwi mam złoty dąb i trochę boję się o ewentualny efekt, bo piankę mam centralnie obok klamki, wiec w lepszym miejscu nie mogła "skapnąć"...
    bansz

  6. #6

    Domyślnie

    Pozostaje jeszcze sucha zrywka - po wyschnięciu palcem trzeba ściągać tak jak na przykład pozostały klej po nalepce powinno się zwijać a jeśli i to zawiedzie posmaruj majonezem zostaw na 15 minut i sprubuj zmyć.

  7. #7

    Domyślnie

    Jak będziesz szorował acetonem to zmyjesz farbę. Zastygniętą piankę z drzewa usuniesz tylko mechanicznie.
    Trzymajmy się ciepło

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar j-j
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Zawada
    Posty
    3.747

    Domyślnie

    Cytat Napisał bansz
    drzwi mam złoty dąb i trochę boję się o ewentualny efekt, bo piankę mam centralnie obok klamki, wiec w lepszym miejscu nie mogła "skapnąć"...
    Przerąbane, ja tak mam i niczym nie usunąłem musiałem zamówić lakier właśnie do pomalowania i będe zdzierał i na nowo malował ech... .

    pzdr
    5 sezonów grzewczych za mną, wybudowałem dom pasywny a nawet 0,3 litrowy wg często stosowanej nadinterpretacji:
    http://forum.muratordom.pl/moj-dom-p...je,t171818.htm

    "...bo wszystko co ekonomicznie zasadne już dawno zostało wcielone w życie, dla współczesnych marketingowców pozostały tylko mało ekonomiczne wynalazki które potrzebują żeby się sprzedać sztucznie wytworzonej ideologii ekologicznej"

    (c) mpoplaw

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał leszeq
    Jak będziesz szorował acetonem to zmyjesz farbę. Zastygniętą piankę z drzewa usuniesz tylko mechanicznie.
    to zależy jaki lakier na drzwiach. Jak np utwardzany UV to aceton nie uszkodzi ich ale czy zmyje stwardniałą piankę ? Raczej nie. jest taki wynalazek soudala do zmywania zaschniętej piankii to działa z tym że raczej i z większością lakierów sobie poradzi. Za to z okien PCV zmywa idealnienawet po kilku tygodniach.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar B.Art
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    39

    Domyślnie Re: pianka montażowa- czym usunąć?

    Cytat Napisał bansz
    Pomóżcie proszę, czym usunąć piankę montażową z drewnianych drzwi?

    Czy jest szansa na pozbycie się jej?
    ostatnio znalazlem w leroy preparat do usuwania zaschnietej piany, bodajze firmy den braven, sprzedaja w malym pudeleczku w postaci gestego kremu ktory nanosi sie na te piane czeka jakies 30-60min i mozna to elegancko sciagnac szmatką.
    Uratowalo mi to zycie.


    pzdr

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Andrzej.W

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    9

    Domyślnie

    czy ten preparat nie oslabi mocowania? chodzi konkretnie o rolety

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.083

    Domyślnie

    Z drewnianej powierzchni piana zejdzie tylko mechanicznie. Można próbowac rozpuszczać chemią, spożywką (masłem, majonezme, olejem ) i próbować ścierać.. ale nie ma gwarantowanegoi efektu.
    Ze środków mechanicznych można próbować wełną stalową - zetrze pianę, ale tez może delikatnie uszkodzić lakier. Potencjalnie da się takie uszkodzenie zabezpieczeć oryginalnym od producenta lub takim specjalnym środkiem - lakierem do retuszu - nazywa się Anstazol Plus - produkcji Konig Niemcy. Drogi środek- trzeba pytać o niego specjalistów od napraw drewna.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam,
    ja szukam sposobu na usunięcie zaschniętej piany z paneli.
    Próbowałem już: alkoholem 40%, denaturatem,chusteczkami den braven do mycia rąk po pianie i tłuszczu, mydłem szarym i ciepłą wodą. Trochę usunąłem wierzchnią warstwę, ale pozostał matowy nalot na panelu który bardzo się trzyma. Testowałem też pastę den bravena którą pozostawia się na ok. 60 min. na powierzchni i ściera ale to był test na samym panelu nie zabrudzonym pianą aby sprawdzić tylko czy nie uszkadza lakieru. Po 60 minutach uszkodzeń na panelu nie było ale też nie wiem czy poradzi sobie ten preparat z zabrudzeniami [na opakowaniu pisze, żeby nie stosować po powierzchni drewnianych lakierowanych]

    Jeśli ktoś przetestował aceton to proszę o info. Ja tylko zrobię kolejne próby to dorzucę do tematu. Pozdrawiam.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    W Obi jest taki środek w małym opakowaniu do usuwania pianki. Mała buteleczka kosztuje ok. 25 zł. Nie pamiętam nazwy, ale stoi na regałach przy piankach montażowych, cosmofenie. Moi montażyści usuwają tym pianke z okien okleinowanych więc pewnie z paneli też można. Jednak w razie czego spróbuj najpierw w jakimś niewidocznym miejscu.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    lampa UV i pianka sama się zdegraduje na taki brązowy proszek. U mnie zostawiłem na elewacji pobrudzony kawałek - po roku na słońcu prawie sam zszedł.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  16. #16

    Domyślnie

    Witam, wykonałem kilka testów na panelu o klasie AC3. Test polegał na sprawdzeniu wytrzymałości lakieru na panelu a uprzednio musiałem go wykonać przed czyszczeniem zaschniętej piany.
    1 test
    - aceton (firma Dragon)
    - rozpuszczalnik acetonowy (firma Dragon)
    - benzyna ekstrakcyjna (firma Dragon)
    - czysty rozpuszczalnik (firma Dragon)
    - rozpuszczalnik poliuretanowy (firma Dragon)
    Wynik: żaden z tych preparatów nie uszkodził w żadnym stopniu lakieru na panelu, oraz nie pozostawił matowej powłoki. Aż dziwne bo wcierałem kolejno każdy z nich w to samo miejsce na panelu. Testowałem to na panelu nie pobrudzonym pianą.

    2 test
    Na ponad 24h pozostawiłem na tym samym panelu, w tym samym miejscu preparat do usuwanie zaschniętej piany poliuretanowej firmy Den Braven. (http://megastore.pl/gallery/346148/4...D8A64D08EC.jpg)
    Wynik szokujący, ponieważ na panelu brak widocznych uszkodzeń, panel w żadnym stopniu nie uszkodził się, zero reakcji na lakier i gładkość (zero matu).

    Wracając do mojego problemu z zaschniętą kilkudniową pianą na panelu, dzisiaj na ok 60 minut pozostawiłem ten preparat z Dan Bravena - piana całkowicie została usunięta po przetarciu zwykłą suchą szmatką. Piana po tym preparacie schodzi z powierzchni panelu bez żadnym problemów.

    To tyle w tym temacie, mam nadzieje że to komuś się przyda bo sam z lekkim stresie szukałem kilka dni temu jakichkolwiek rad.

    Ps. Pisałem do firmy SOUDAL w sprawie jakiegokolwiek preparatu do usuwania takich zaschniętych pianek. Niestety, konkretnego preparatu nie ma w ich asortymencie, jak zawsze taka firma każe testować swój produkt i dopiero używać.

    Pozdrawiam
    Rafał

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    R.P., to jest właśnie ten środek, o którym pisałam

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar michal0712
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    195
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    15

    Domyślnie

    ja dziś zakupiłem rozpuszczalnik do piany PU z Den Braven, właśnie naniosłem warstwę testową na ościeżnicę, czeka na efekty, jak już będą poinformuję.
    http://forum.muratordom.pl/blog.php?109790 - krótkie zapiski z przebiegu budowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...03#post4785203 - tu jest ciąg dalszy zapisków z przebiegu budowy.

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    ze sprawdzonych przeze mnie środków, zwykły rozpuszczalnik do czyszczenia pianki PU (taki w sprayu) firmy Den Braven bardzo dobrze zmiękcza zaschniętą piankę, natomiast- co ciekawe- w ogóle nie rusza styropianu. Niestety trochę rozpuszcza akrylową farbę z okien. Przy czym to rozpuszcza bardzo szybko, w niecałą minutę.
    Inne rozpuszczalniki jakie testowałem w ogóle nie ruszają zaschniętej pianki natomiast żrą styropian.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    andrzejzms

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-214
    Posty
    288

    Domyślnie

    Po pierwsze " złoty dąb " rozumiem ,że to kolor dobrany do stolarki drewnianej a nie PVC. Jeżeli to stolarka drewniana to należy mechanicznie usunąć piankę najlepiej szczoteczką o twardum włosiu ( jak pianka jest już " stara "), albo włókniną jak mineło mniej niż dwa miesiące od jej utwardzenia ) . Jeżeli to nie wystarczy to należy powierzchnię zabrudzoną lekko przeszlifować( wystarczy usunąć zewnętrzną warstwę lakieru ) i ponownie nanieść warstwę zewnętrzną lakieru najlepiej tego którym okno było polakierowane ( weź od producenta / montażysty właściwy lakier ). Używanie rozpuszczalników do piany lub innych substancji chemicznych doprowadzi do uszkodzenia powierzchnii lakieru.Więc bezpieczniej jest mechanicznie usunąć piankę i nanieść nową warstwę lakieru.
    Gdyby okazało się ,że " złoty dąb " oznacza drzwi PVC o kolorze złoty dąb , wtedy wystarczy użyć ROZPUSZCZALNIKA DO PIANY PU.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony