dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 77 z 77
  1. #61
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nina19

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    6

    Domyślnie Jak dbać o nowo posadzone drzewka owocowe

    Proszę o pomoc ale metodą łopatologi, działkowcem jestem zupełnie surowym. Posadziłam młode drzewka owocowe jabłoń, gruszę, śliwę, czereśnię. Drzewka są malutkie ale pojawiły się już pierwsze listki i nie wiem czy muszę jakoś nawozić, jak o nie dbać, na razie podsypałam je tylko zmieloną korą (nie wiem czy dobrze ale ładnie).
    Przy okazji jeszcze jedno pytanie - słyszałam o tkaninie czarnej ogrodowej pod tuje. Proszę napiszcie mi jaka jest różnica między tą tkaniną a agrowłókniną. W sklepach mówią, że to jest to samo tylko różnica w cenie znaczna.

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    drzewka dobrze jest przyciąć, aby się ładnie rozkrzewiały. W necie jest wiele artykułów na ten temat. Albo w "Działkowcu". Zasadniczo to tym mocniej się tnie, im słabiej jest rozgałęzione drzewko. Przycina się wierzchołek o 1/3-2/3 i boczne gałązki, nad pąkami.

    Jabłonki trzeba przede wszystkim pryskać na parcha. I zabieg ten wykonuje się dość często - w okresie pękania pąków liściowych (Miedzian), przed kwitnieniem, po zapyleniu i jeszcze w okresie dojrzewania.
    Czereśnie pryska się przede wszystkim przeciwko nasionnicy trześniówce (ten małe białe larwy w środku owoców) - termin oprysków podaje z reguły lokalna stacja rolnicza, gdyż wykonuje się je wyłącznie w okresie lotów godowych. Stacje prowadzą monitoring owadów. Gdy samica złoży jajko do środka zalążka owocu to niczym się już tego nie wytruje.

    Nawożenie - były sadzone w żyznej glebie? jeśli tak, to dopiero wiosną przyszłego roku.

    W sprawie tkaniny a agrowłókniny to poczytaj sobie w wątku "agro, geo" - to są różne nazwy na ten sam produkt o różnych gęstościach przędzy

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Teraz skoncentruj się na formowaniu korony drzewek. W zależności od tego jaki typ korony zamierzasz prowadzić - tak tniesz i przyginasz pędy. Jesli chodzi o młode jabłonie i grusze teraz już za późno na cięcie natomiast wkrótce (na przełomie maja i czerwca) będzie idealna pora na przyginanie pędów. Wtedy trzeba na około 2 tygodnie założyć na przewodnik (czyli głowny pęd) klamerki do bielizny ponad wyrastającymi pędami (gałązkami) w celu zmuszenia ich do wzrostu poziomego i utworzenia bezpiecznych szerokich kątów rozwidleń. Jesli gałązki bedą wyrastać pod ostrym katem w stosunku do pnia będa mieć tendencję do wyłamywania się.

    Pózniej - dd połowy lipca do końca sierpnia trzeba przyginać młode pędy do poziomu - robi się to za pomocą ciężarków (ćwierćkilowych) lub za pomocą sznurka - tak jak na rysunkach poniżej:




    Śliwa i czereśnia nie bardzo lubią cięcie - wykonuje się je po kwitnieniu (dla czeresni po owocowaniu).
    Ostatnio edytowane przez Mymyk_KSK ; 02-05-2010 o 16:34

  4. #64
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    nina19

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki za rady. Moje drzewka są bardzo krótko przycięte, już takie kupiłam. Dopiero teraz pojawiają się pierwsze listki, ale listki te pojawiają się też wzdłuż całego pnia. Czy je obrywać?

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie. te listki to zaczątki nowych pędów bocznych. Drzewka owocowe (i inne rośliny z rodziny różowatych) najlepiej kwitną na pędach ułożonych poziomo.
    Ustal gdzie chcesz mieć najniższą gałązkę i wszystkie listki i pączki poniżej usuwaj. To co powyżej wyprowadzaj w prawidłową koronkę. Chyba najłatwiej formuje się koronę w wrzeciono

  6. #66

    Domyślnie Czy bielić 1-roczne drzewka owocowe?

    Jesienią posadziłem ok. 20 drzewek owocowych (patyczaki)i tak się zastanawiam czy tym bieleniem w tym roku więcej nie zaszkodzę niż pomogę?

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    na wiosne chcesz bielić?
    Bieli się w grudniu/na początku stycznia.
    Teraz już po ptakach.

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    na wiosne chcesz bielić?
    może w celach estetycznych jak krawężniki przed pochodem pierwszomajowym
    drzewkom bieleniem się nie zaszkodzi

  9. #69
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ewamiszel

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Nowe Warpno
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam! Na jesieni posadzilam drzewka owocowe wisni,czersni,sliw i inne .Moze ktos odpowei mi na pytanie czemu niektore z nich puszczaja liski na dolnych galazkach,a gora jak do tej pory jest lysa.Moze jeszcze utworza sie paczki ,a potem listki ?

  10. #70
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Prawdopobnie przemarzly gorne czesci drzewek. Do połowy maja mogą jeszcze ruszyć więc należy jeszcze poczekać i obserwować.

  11. #71
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ewamiszel

    Zarejestrowany
    Apr 2012
    Skąd
    Nowe Warpno
    Kod pocztowy
    72-022
    Posty
    2

    Domyślnie

    Dziekuje, wlasnie mam taka nadzieje

  12. #72
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MrButton
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Niestety sroga zima i mróz do -30 dały się we znaki także i moim drzewkom sadzonym na jesieni.
    Przemarzły górne gałązki jabłonek Golden d. i Jonagold a także śliwa Renkloda ulena, natomiast grusze i czereśnie mają się doskonale.
    Odbijają młode listki do wysokości jakieś 40 cm od podkładu czyli do wysokości w której były okopczykowane.
    Mam zatem pytanie, czy będzie coś z tych drzewek tzn. czy nie będą chorować i czy znajdą sobie nowe pędy prowadzące, czy może zainwestować w nowe?
    Niestety w sklepie w którym je nabyłem też są przemarznięte.
    Nasza galeria

    Komentarze

    DAMY RADĘ..........................

  13. #73
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    lord_black

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków
    Posty
    125

    Domyślnie

    Drzewka dadza sobie rade. Poczekaj jeszcze z 2tygodnie i utnij martwy przewodnik. Pozniej odginaj boczne galazki jak najbardziej poziomo i najsilniejsza prowadz pionowo do gory.

    W tym roku tez przemarzla mi renkloda ulena sadzona jesienia...

  14. #74

    Domyślnie

    drzewek owocowych mialam jeszcze nie kupować, ale gdy zobaczyłam na wyprzedazy drzewka po 8 zł to mam ochotę zaryzykować


    tylko te drzewka to nie same badyle do przycięcia, jest tam jakas korona i boczne galazki,
    nie bardzo wiem jak drzewka wybierać .....
    jesli na jablonce jest wąskie v to chyba raczej zostawic takie drzewko, bo trudno będzie odgiac gazazki


    a brzoskwinie i morele ?
    widzialam drzewko co od samego dolu ma galazki prawie pod katem 90 stopni

    sa jekies zasady, reguły co całkowicie dyskwalifikuja sadzonkę ?

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak szczepione na karłowych podkładkach powinny rozgałęziać się dość nisko.
    Dobrze gdyby miały certyfikat CAC - to normy europejskie

  16. #76

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    jak szczepione na karłowych podkładkach powinny rozgałęziać się dość nisko.
    Dobrze gdyby miały certyfikat CAC - to normy europejskie
    w auchanie kupiłam to chyba trudno mówić certyfikacie,
    brzoskwinia, morela, jabłonka, czerwony agrest, czerwona porzeczka i dwie róże w odmianach o których google nie słyszało

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jak google nie słyszało to albo literówka w nazwie albo odmiany pirackie, rozmnażane bez licencji.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony