dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 86 z 158
Pokaż wyniki od 1.701 do 1.720 z 3145
  1. #1701
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał subfosylny Zobacz post
    Na jakiej podstawie twierdzisz, że drewno egzotyczne jest niezniszczalne?

    I co to znaczy dobrze zaimpregnowany modrzew ? Jak wiem, modrzew jest w klasie 4, czyli drewno"faktycznie nieprzepuszczalne dla cieczy nasycającej; nawet po 3h do 4h nasycania ciśnieniowego absorbuje małą ilość środka ochrony; zarówno wnikanie w powierzchnie boczne jak i wzdłuż włókien jest minimalne" PN EN 350_2_2000. Więc jak chcesz go "dobrze zaimpregnować" w warunkach domowych?

    Powtarzam słowa mojego wykonawcy ktory stawia na egzotyk - twierdzi ze ow egzotyk jest na tyle twardy ze mechanicznie cięzko go zniszczyć.
    widziałem taki taras i faktycznie drewno przypomina w dotyku jak by plastik - kompozyt.
    Takie miałem odczucie.
    oczywiscie nie brałem tekiej ceny pod uwagę pod koniec roku nie miałem srodków na drogie drewno

    pod pojeciam dobrze zaimpregnowany rozumiem 2 x do roku impregnację olejem. lub olejowoskiem
    W zasadzie to wsio jestem tylko uzytkownikiem i to od poł roku czyli krotkim uzytkownikiem.

    Normy zostawiam specjalistom.
    Pozdrawiam radek
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  2. #1702
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar subfosylny
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Skąd
    Starachowice
    Kod pocztowy
    27-200
    Posty
    705

    Domyślnie

    Z tabeli wynika, iż drewno oferowane w DLH ma dużo lepsze właściwości niż modrzew,
    co potwierdza to co napisałeś. Praktyka spotkała się z teorią
    pozdrawiam
    Tu była reklama....

  3. #1703

    Domyślnie Jaka powinna byc wilgotniosc deski tarasowej modrzew krajowy

    Mam mozliwośc kupienia deski modrzewiowej o wilgotnosci ok 18%. Czy jest to odpowiedni parametr na taras?
    Czy przyt takiej wilgotnosci nie bedzie zbytnio pracowała na słoncu? Czy dobrze bedzie wchłaniał się olej?
    cena deski jest atrakcyjna. W innych miejscach oferują deske o wilgotnosci 15% a nawet 12% ale cena dochodzi do 100 pln/ m2

    Prosze o porade praktyków
    Pozdrawiam
    Wibart
    dom 160m2 (140m2 uzytkowych) plus garaż, ytong 24 600, okna 3szybowe , podłoga 20 styro, sciany 20styro, dach wełna 30cm, PCi 8kw (made by Wihajster) kolektor dolny poziomy spiralny, wszedzie podłogówka, WM Brink Medium, kominek arysto - dekoracyjnie

  4. #1704

    Domyślnie

    Cytat Napisał wibart Zobacz post
    Mam mozliwośc kupienia deski modrzewiowej o wilgotnosci ok 18%. Czy jest to odpowiedni parametr na taras?
    Czy przyt takiej wilgotnosci nie bedzie zbytnio pracowała na słoncu? Czy dobrze bedzie wchłaniał się olej?
    cena deski jest atrakcyjna. W innych miejscach oferują deske o wilgotnosci 15% a nawet 12% ale cena dochodzi do 100 pln/ m2

    Prosze o porade praktyków
    Pozdrawiam
    Wibart
    Ktoś doradzi?
    dom 160m2 (140m2 uzytkowych) plus garaż, ytong 24 600, okna 3szybowe , podłoga 20 styro, sciany 20styro, dach wełna 30cm, PCi 8kw (made by Wihajster) kolektor dolny poziomy spiralny, wszedzie podłogówka, WM Brink Medium, kominek arysto - dekoracyjnie

  5. #1705

    Domyślnie

    Znalazlem cos takiego:
    http://www.forumbudowlane.pl/vt/1008...rewno-na-taras
    Drewno przeznaczone do wykończania tarasów powinno mieć wilgotność na poziomie 25-30%. Wbrew pozorom najgroźniejsza dla kondycji drewnianego tarasu nie jest woda, a ostre słońce, które mocno wysusza drewno. W krajach egzotycznych, gdzie non stop jest wilgotno, drewno samo chłonie wilgoć i pozostaje odpowiednio nawilżone, w suchym klimacie jest bardziej narażone na rozsychanie a tym samym pękanie.
    ale zaraz potem odpowiedz:
    WPC krótko bo temat zaczyna mnie nużyć otóż drewno powinno mieć 12% wilgotności a następnie "dojrzeć" do 15% a co do suszenia i wilgotności
    z kolei tu:
    http://www.dombal.com.pl/poradnik/ch...i-montazu.html
    Drewno należy montować, o ile jest to oczywiście możliwe, przy wilgotności równej oczekiwanej wilgotności równoważnej. Chodzi o to aby późniejsza zmiana wilgotności była niewielka. Drewno poniżej wilgotności 30% stale dąży do stanu równowagi pomiędzy własną wilgotnością a otoczeniem.

    Zależnie od zmian wilgotności powietrza w otoczeniu, woda jest przez drewno pochłaniana lub oddawana. W ciągu dłuższego czasu ustala się pewien poziom wilgotności drewna odpowiadający równowadze z wilgotnością powietrza z otoczenia. Jest to wilgotność rónoważna. Mówimy wtedy, że drewno osiągnęło stan powietrzno-suchy. Np. dla drewna świerkowego przy temperaturze 20 stopni celsjusza, wilgotności powietrza 65%, wilgotność równoważna drewna to ok 13%. Dlatego dla drewna budowlanego o drewnie suchym mówimy gdy drewno ma wilgotność poniżej 20%. Dlatego elementy z drewna litego montuje sie najczęściej przy takiej wilgotności i jest to zgodne z normami budowlanymi.

    Jeżeli korzystamy z drewna klejonego, którego wilgotność produkcyjna wynosi ok 10-12%, kłopoty ze zmianą wilgotności raczej nie występują.
    Sam sie chetnie dowiem, jak to powinno byc naprawde.

  6. #1706

    Domyślnie

    Witam.

    Wiem, że trochę późno, ale lepiej niż wcale. Jeśli szukacie poradnika o budowie tarasów drewnianych to zapraszam.
    http://www.dombal.com.pl/poradnik/budowa-tarasow.html
    Poniżej kilka zdjęć naszych ostatnich realizacjiKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_2825.jpg
Wyświetleń:	290
Rozmiar:	74,7 KB
ID:	177601 Bangkirai
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1264.jpg
Wyświetleń:	498
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	177602 Modrzew syberyjski

  7. #1707

    Domyślnie

    Ja mam u siebie polski modrzew. Przeważyła cena. Wygląda ok, jak drewniany taras, nie wiem co w tym pięknego może być. Wybór na pewno lepszy aniżeli płytki. Gdybym miał płacić więcej (jak za np. syberyjski kierując się większą trwałością) kupiłbym konglomerat, coś wspaniałego pod względem pielęgnacji, a właściwie braku i niezniszczalności. Drewno to drewno, z czasem każde nadaje się do renowacji/wymiany.

  8. #1708

    Domyślnie

    Witam.

    Dobrej jakości drewno tarasowe z modrzewia syberyjskiego powinno być suszone komorowo do wilgotności około 12% KD. Taka deska jest wówczas stabilna, nie ma tendencji do odkształcania się i wypaczania oraz nadmiernego pękania powierzchni co niestety w drewnie bardziej „mokrym” może się zdarzyć. W mojej ocenie 18% wilgotności to deska jedynie powietrzno sucha AD.


    Jeżeli chodzi o tzw rynek, to faktycznie po przeskanowaniu znajdziemy duże rozbieżności w cenie modrzewia.
    Po pierwsze musimy się zastanowić skąd te różnice? Jeśli przyjmiemy że deski mają u wszystkich sprzedających podstawowy przekrój 140x24 mm, czy 140x28 mm, zatem nie chodzi tutaj o ilość materiału na m3. Są one więc wypadkową wielu różnic tj. klasa drewna, oryginalność materiału( czy deska jest faktycznie importowana z Rosji), jakości obróbki, wilgotności...itd.

    Przy zakupie prócz wilgotności trzeba również zwrócić uwagę wg jakich norm jakości klasyfikowane są deski(VEH?), gdyż może się okazać, że kupiliśmy deskę w klasie A/B z sinizną, czarnymi, wypadającymi sękami, niedociągnięciami w obróbce, zębami po pile...itd. Warto sprawdzić gdzie tarcica była poddana obróbce. Czy to jakiś tartak na mazurach, czy fabryka z numerycznymi suszarniami, odpowiednią linią produkcyjną. Czy do produkcji stosowano wyselekcjonowany materiał główny, czy także boki.

    Podsumowując kupując deskę w atrakcyjnej cenie, okazyjnie, musimy liczyć się z tym że standardy zostały pominięte i towar który dostaniemy może nie spełnić naszych oczekiwań.





    Cytat Napisał wibart Zobacz post
    Mam mozliwośc kupienia deski modrzewiowej o wilgotnosci ok 18%. Czy jest to odpowiedni parametr na taras?
    Czy przyt takiej wilgotnosci nie bedzie zbytnio pracowała na słoncu? Czy dobrze bedzie wchłaniał się olej?
    cena deski jest atrakcyjna. W innych miejscach oferują deske o wilgotnosci 15% a nawet 12% ale cena dochodzi do 100 pln/ m2

    Prosze o porade praktyków
    Pozdrawiam
    Wibart
    Ostatnio edytowane przez D*om* ; 19-03-2013 o 15:48

  9. #1709

    Domyślnie

    ladnie to wszystko brzmi, ale ktory sprzedawca tanszego materialu podzieli sie informacjami? W efekcie zostanie tylko DLH.

  10. #1710
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    zOOr

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Już Marki (była Warszawa)
    Dzielnica
    Marki Południowe
    Posty
    118

    Domyślnie

    Na DLH bym za bardzo nie liczył. I u nich się zdarzają lipne dechy.
    Miałem na 40 sztuk 8 strasznie "zadziornych". Niedotartych.
    Twierdzili, że to jest OK i oni nie sprzedają gotowego wyrobu a jedynie półprodukt, który trzeba potem wycyklinować. Deski tarasowe ryflowane
    Nie chcieli reklamacji przyjąć a skończyło się na całkiem ładnym rabacie (czyli jednak chyba czuli się trochę winni).
    A dechy dałem w kącie i ich nie widać za bardzo.
    Ostatnio edytowane przez zOOr ; 20-03-2013 o 10:00
    Pozdrawiam,
    Artur

  11. #1711

    Domyślnie

    To na co mozna liczyc w dobrej cenie i jakosci?

    Takze jesli chodzi o deski podlogowe.

  12. #1712
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    floren

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam, czy ktoś mógłby mi doradzić czym zabezpieczyć taras przed zamarzającą wodą? Wiem, że zima się niedługo kończy, ale myślę już o następnej. Mam taras z drewna egzotycznego ryflowanego i tej zimy, przy minusowej temperaturze nie da się na niego wyjść, tak jest ślisko.

  13. #1713
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał floren Zobacz post
    Witam, czy ktoś mógłby mi doradzić czym zabezpieczyć taras przed zamarzającą wodą? Wiem, że zima się niedługo kończy, ale myślę już o następnej. Mam taras z drewna egzotycznego ryflowanego i tej zimy, przy minusowej temperaturze nie da się na niego wyjść, tak jest ślisko.
    nie jestem ekspertem ale moj taras nie był sliski.
    jesli masz dobre spadki to na desce nie powino byc wody w konsekwencji lodu ?!?
    Śnieg owszem był ale nie zeby jakos slisko było - są ryfle.....
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  14. #1714

    Domyślnie

    Spadki nie uchronią Cię przed zamarzającą wodą.

  15. #1715

    Domyślnie

    Szukam jakiegoś gotowego projektu tarasu drewnianego na słupach drewnianych postawionych na stopach betonowych.
    Kiedyś był taki projekt dołączony do numeru Muratora, ale mi zginął przy przeprowadzce. Czy ktoś może ma ten projekt i mógłby się podzielić skanem kopii?

    Znacie jakieś strony w necie z takimi projektami?

  16. #1716

    Domyślnie

    Po co suszyć deski na taras w suszarni? Wg mnie jest to bezcelowe. Drewno i tak nawilgnie na otwartym powietrzu. Jeśli miałbym wykonywać taras z krajowego drewna kupiłbym modrzewiowe deski tzw. przyzmę (jednakowa szerokość bez oflizów) i wysuszył je pod zadaszeniem. Przy wilgotności ok 20-30% na otwartym powietrzu ani za bardzo już nie nawilgną ani za bardzo się nie zeschną. Z tego co się ostatnio orientowałem można kupić polski modrzew za ok 800zł/m3. po wysuszeniu strugałbym go chyba jednostronnie żeby zostawić jak najgrubszą deskę.
    pozdrawiam
    Jak się nazywa Japoński stolarz? PiłajajaMucharatała

  17. #1717
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie klon

    a co sądzicie o klonowych deskach na balkon ??
    Proszę o komentarze w dzienniku..

  18. #1718

    Domyślnie

    Witam!

    Szukam pomysłu na wykonanie tarasu z drewna. Taras będzie miał wymiar 7m wzdłuż domu i 4m od domu - czyli spadek robię wzdłuż deski 4m. Przeczytałem kilkanaście stron wątku i mam pewne wątpliwości. Taras chciałbym wykonać z jakiegoś taniego polskiego drzewa mam ograniczone środki.

    1) Czy legary powinny tworzyć kratę? Jeśli tak to jakie wymiary powinna mieć kantówka odpowiednio dolna i górna warstwa kratownicy? Czym połączyć obie warstwy kratownicy?

    2) Podbudowę chcę zrobić z bloczków betonowych (zalegają mi na działce) na podsypce cementowo piaskowej (w jakim stosunku mieszać cement z piachem?) czy spadek tarasu uzyskiwać legarami czy już bloczki powinny być odpowiednio ustawione? Wolałbym bloczki mieć w poziomie, następnie wiercić w nich otwory, wklejać na żywicę pręty M10 i poziomować nakrętkami.

    3) Nasz taras ma być prostokątem, bez schodów, w zasadzie na poziomie gruntu. Jakie są wasze doświadczenia jeśli chodzi o koszty? Rozumiem, że to zależy od gatunku drewna, mnie interesuje coś taniego, skoro i tak każdego roku muszę konserwować je na nowo. Dodatkowo nie mam żadnego problemu związanego z tym w jaki sposób starzeje się drewno, drewno to drewno, szarzeje, ciemnieje i mi to pasuje.

    Bardzo dziękuję za pomoc!

  19. #1719

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasz.adamus Zobacz post
    Taras chciałbym wykonać z jakiegoś taniego polskiego drzewa mam ograniczone środki.
    Pamiętaj, że jest takie powiedzenie "kto tanio kupuje dwa razy płaci". Dwie najtańsze opcje:
    świerk lub sosna + 1x impregnat biobójczy + 2x lakier poliuretanowy do podłóg (pierwsza warstwa rozrzedzona rozpuszczalnikiem 10%. Chemia na obie strony desek.
    modrzew skandynawski + 2x olej do tarasów na góną stronę deski

    Cytat Napisał lukasz.adamus Zobacz post
    1) Czy legary powinny tworzyć kratę? Jeśli tak to jakie wymiary powinna mieć kantówka odpowiednio dolna i górna warstwa kratownicy? Czym połączyć obie warstwy kratownicy?
    Zdecydowanie kratka. Kantówki 50x100 mm powinny wystarczyć w rozstawie co 40-50 cm.

    Cytat Napisał lukasz.adamus Zobacz post
    Podbudowę chcę zrobić z bloczków betonowych (zalegają mi na działce) na podsypce cementowo piaskowej (w jakim stosunku mieszać cement z piachem?) czy spadek tarasu uzyskiwać legarami czy już bloczki powinny być odpowiednio ustawione? Wolałbym bloczki mieć w poziomie, następnie wiercić w nich otwory, wklejać na żywicę pręty M10 i poziomować nakrętkami.
    Podsypka taka jak na chudy beton powinna być OK. Bloczki powinny być w jednym poziomie, a spadek wymagany dla desek należy zrobić w dolnrj warstwie kantówek. Zamiast wklejanych kotew proponuję złącza ciesielskie mocowane do bloczków kołkami szybkiego montażu a do kantówki wkrętami.

  20. #1720

    Domyślnie

    Cytat Napisał netspiker Zobacz post
    Pamiętaj, że jest takie powiedzenie "kto tanio kupuje dwa razy płaci". Dwie najtańsze opcje:
    świerk lub sosna + 1x impregnat biobójczy + 2x lakier poliuretanowy do podłóg (pierwsza warstwa rozrzedzona rozpuszczalnikiem 10%. Chemia na obie strony desek.
    modrzew skandynawski + 2x olej do tarasów na góną stronę deski
    Może źle się wyraziłem... Nie mogę sobie pozwolić na to aby ktoś mi ten taras wykonał bo ceny za m2 jakie mi proponowano to totalny kosmos (300-400 za m2 z modrzewia syberyjskiego). Nie neguję tego, szanuję dobrych wykonawców i nie widzę powodów dla których mieliby nie zarabiać. Jednak zgłębiając temat doszedłem do wniosku, że może spróbuję sam. Złotą rączką nie jestem, pewnie coś spierdzielę, stąd mój pomysł na tańsze drzewo, błędy na bank popełnię w związku z tym, gdybym miał to w przyszłości niedalekiej robić drugi raz to zrobię to lepiej i z lepszego materiału. Z drugiej strony czytałem tutaj jak to nawet egzotyki szarzeją i nie są już "takie miodowe". Skoro nawet super-ekstra gatunki wymagają wiosennego odświeżania to co za różnica.

    Rozumiem, że świerk nie nadaje się do olejowania? Na tarasie chciałbym mieć olej. W domu mam parkiet z jesionu lakierowany matowym lakierem. Natomiast blaty w kuchni, stołki pod umywalkami w łazienkach mam olejowane - bardziej mi się to podoba, jakby łatwiej o to dbać, ładniej się niszczy, łatwiej naprawić. Pisząc modrzew skandynawski miałeś na myśli syberyjski? Celuję właśnie w ten gatunek w średniej cenie ok 65-70 zł za m2, choć czytałem, że te ceny między 50-100 za modrzew wynikają z tylko jakości drewna, a nie z tego, że dostawca chce/lubi zarobić

    Czy impregnować także kantówkę?

    Cytat Napisał netspiker Zobacz post
    Zdecydowanie kratka. Kantówki 50x100 mm powinny wystarczyć w rozstawie co 40-50 cm.
    Czy to ma znaczenie jak ustawię te kantówki (tzn wiem, że ma, pytam czy można) bo w jednej opcji krata będzie mieć 20cm wysokości w drugiej 10cm lub przy miksie 15cm. Można tak kombinować?


    Cytat Napisał netspiker Zobacz post
    Podsypka taka jak na chudy beton powinna być OK. Bloczki powinny być w jednym poziomie, a spadek wymagany dla desek należy zrobić w dolnrj warstwie kantówek. Zamiast wklejanych kotew proponuję złącza ciesielskie mocowane do bloczków kołkami szybkiego montażu a do kantówki wkrętami.
    Rozumiem, że złącza ciesielskie i wkręty w kracie nie muszą być z nierdzewki?

    Dziękuję!

Strona 86 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony