dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 123 z 158
Pokaż wyniki od 2.441 do 2.460 z 3145
  1. #2441
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Tomek_ka

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Szczecin i okolice
    Posty
    60

    Domyślnie

    Da się zamonotwać(przykręcić) deskę drewnianą (modrzew) na legarach kompozytowych?
    U mnie legary będą leżeć bezpośrednio na kostce brukowej, uniknąłbym wilgocenia legarów.
    - ?

  2. #2442

    Domyślnie

    FUNDAMENT PUNKTOWY SŁUPOWY - niewyjaśnione kwestie :

    słupki betonowe w otworze w ziemi fi 20-30cm , głębokość posadowienia 120cm, wysokość słupka ponad grunt 0-30cm
    typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - często z zabetonowanymi kotwami do drewna

    1/ widziałem wykonywane w szalunku tj. tubach kartonowych lub w rurach kanalizacyjnych PCV :
    PYT : dawać je do dna czy tylko wpuścić w otwór w ziemi np. na 20-30cm ? dlaczego?

    2/ PYT : czy w ogóle tuba/rura polepsza sytuację bo ponoć głównym czynnikiem mocującym w przypadku słupka jest tarcie bocznych powierzchni betonu o grunt - a przecież powierzchnia rury/tuby jest gładka i to tarcie wtedy jest dużo mniejsze !
    z 2 strony pisze się o tym że to mniejsze tarcie pomaga w przypadku puchnięcia gruntu w przypadku wysadzin mrozowych - puchnący grunt łatwo ślizga się po gładkiej powierzchni rury i "nie rusza" słupka

    3/ PYT : zbroić słupek prętami [4-6 szt] ?

    4/ PYT : pod słupek betonowy podawane są następujące opcje podsypki : ława piaskowa 5-25cm, żwirowa, chudy beton, bloczek betonowy, bez podsypki. Która jest właściwa?

    5/ PYT : jaki beton do zalewania/zasypywania w przypadku użycia zbrojenia : rzadki [betonowóz lub betoniarka] czy półsuchy [z paki dostawczaka ] ?
    ponoć półsuchy - nie do zagęszczenia i w ogóle jak go ubijać drewnianym kołkiem w otworze manewrując między prętami zbrojenia ?
    no i półsuchy w rurze to sobie za wiele wilgoci nie pociągnie z gruntu - czyli podlewać trzeba ? warstwami? ile wody ?

    niby zwykły słupek - a tyle wątpliwości ...
    może ktoś odpowie na te 5 pytań ?
    będę wdzięczny ...

  3. #2443

    Domyślnie

    @jacen - dzisiaj słupki zabetonowałem, prawdopodobnie wszystko źle ale i tak ciekawy jestem odpowiedzi.

  4. #2444
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacen Zobacz post
    FUNDAMENT PUNKTOWY SŁUPOWY - niewyjaśnione kwestie :

    słupki betonowe w otworze w ziemi fi 20-30cm , głębokość posadowienia 120cm, wysokość słupka ponad grunt 0-30cm
    typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - często z zabetonowanymi kotwami do drewna

    1/ widziałem wykonywane w szalunku tj. tubach kartonowych lub w rurach kanalizacyjnych PCV :
    PYT : dawać je do dna czy tylko wpuścić w otwór w ziemi np. na 20-30cm ? dlaczego?

    2/ PYT : czy w ogóle tuba/rura polepsza sytuację bo ponoć głównym czynnikiem mocującym w przypadku słupka jest tarcie bocznych powierzchni betonu o grunt - a przecież powierzchnia rury/tuby jest gładka i to tarcie wtedy jest dużo mniejsze !
    z 2 strony pisze się o tym że to mniejsze tarcie pomaga w przypadku puchnięcia gruntu w przypadku wysadzin mrozowych - puchnący grunt łatwo ślizga się po gładkiej powierzchni rury i "nie rusza" słupka

    3/ PYT : zbroić słupek prętami [4-6 szt] ?

    4/ PYT : pod słupek betonowy podawane są następujące opcje podsypki : ława piaskowa 5-25cm, żwirowa, chudy beton, bloczek betonowy, bez podsypki. Która jest właściwa?

    5/ PYT : jaki beton do zalewania/zasypywania w przypadku użycia zbrojenia : rzadki [betonowóz lub betoniarka] czy półsuchy [z paki dostawczaka ] ?
    ponoć półsuchy - nie do zagęszczenia i w ogóle jak go ubijać drewnianym kołkiem w otworze manewrując między prętami zbrojenia ?
    no i półsuchy w rurze to sobie za wiele wilgoci nie pociągnie z gruntu - czyli podlewać trzeba ? warstwami? ile wody ?

    niby zwykły słupek - a tyle wątpliwości ...
    może ktoś odpowie na te 5 pytań ?
    będę wdzięczny ...
    Prace doktorską z tego piszesz ?

    Wiercisz świdrem fi 160-200mm otwór na 0.8-1 m
    Zalewasz betonem. Z betoniarki, z worka, obojetnie.
    Ja zalewalem betonem z worka - jeden worek 12l

    Jeśli potrzebujesz wyjśc ze słupem powyżej poziomu gruntu, przygotowujesz rurę kanalizacyjną fi160, wsadzasz w otwór na 20-30cm, zalewasz, popierasz. Od góry pret gwintowany, zatopiony 30cm w betonie.
    Zbrojenie - niekonieczne, ale jesli wychodzi sie kilkadziesiat cm ponad poziom terenu warto dac. Ja dalem, 3x12mm, bo mi takie po budowie zostaly...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #2445

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Prace doktorską z tego piszesz ?

    Wiercis otwór na 0.8-1 m
    Zalewasz betonem. Z betoniarki, z worka, obojetnie.
    Ja zalewalem betonem z worka - jeden worek 12l

    Zbrojenie - niekonieczne, ale jesli wychodzi sie kilkadziesiat cm ponad poziom terenu warto dac. Ja dalem, 3x12mm, bo mi takie po budowie zostaly...
    dzięki!

    wydaje mi się że na magisterkę temat w sam raz

    a mógłbyś się odnieść do PYT 5? jak to zagęszczałeś - jaka konsystencja-jaki beton z worka [producent] ?

    no i głębokość 80-130cm - nie każdy mieszka w Szczecinie albo na gruntach niewysadzinowych

    PS : proszę o inne opinie - twórczy ferment pożądany !

  6. #2446
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.345

    Domyślnie

    130cm glebokosci na słupki pod taras? Chłopie, przesadzasz o 100%. Gleba w Polsce od wielu lat nie przemarza glebiej niz na 80cm. Jak mieszkasz w okolicach Suwałk to zrób 90. A nawet jak ci przemarznie głebiej na co jest szansa bliska zeru to twojemu tarasowi to nie zrobi większej róznicy bo to elastyczna budowla.
    Postaw 3-4 pręty i zalej od góry, to nie jest gęste zbrojenie jak na strop że trzeba wibrować Nie ważne jaki gotowy beton kupisz, twojemu tarasomi nic się nie stanie.

  7. #2447
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacen Zobacz post
    dzięki!

    wydaje mi się że na magisterkę temat w sam raz

    a mógłbyś się odnieść do PYT 5? jak to zagęszczałeś - jaka konsystencja-jaki beton z worka [producent] ?

    no i głębokość 80-130cm - nie każdy mieszka w Szczecinie albo na gruntach niewysadzinowych
    Mieszkam w Rybniku, zrobiłem na 70-80cm, fakt, że na piaskach gliniastych
    Mieszanka betonowa Baumit B-20, mieszana w wiadrze 20l. Jeden worek, trzy litry wody, trochę plastyfikatora z Basfa - razem 12l.
    Konsystencja rozpływna (S3-S4 ?)
    Nie zagęszczałem specjalnie, ostukałem trochę pręty zbrojeniowe, podczas zalewania.
    To nie filar mostu....

    Mój taras ma jakieś 22m2, jest posadowiony na 15słupach. Do tej pory maksymajnie było na nim jednocześnie 14, czy 15 osób.
    Myślisz, że 1 osoba na słup to jest jakieś znaczące obciążenie ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #2448

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    130cm glebokosci na słupki pod taras? Chłopie, przesadzasz o 100%. Gleba w Polsce od wielu lat nie przemarza glebiej niz na 80cm. Jak mieszkasz w okolicach Suwałk to zrób 90."

    myślę że właśnie przez ocieplenie znajomym, w 40 letnim domu, po raz pierwszy od kiedy mieszkają , podłoga betonowa się podniosła i kafelki zeskrobała ze ściany

    "A nawet jak ci przemarznie głebiej na co jest szansa bliska zeru to twojemu tarasowi to nie zrobi większej róznicy bo to elastyczna budowla."

    ale przecież napisałem : typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - lepiej chyba zrobić coś DOBRZE i przekoszonych drzwi łomem nie podpierać żeby wejść do środka

    "Postaw 3-4 pręty i zalej od góry, to nie jest gęste zbrojenie jak na strop że trzeba wibrować Nie ważne jaki gotowy beton kupisz, twojemu tarasomi nic się nie stanie"

    być może tylko literatura budowlana mówi o min 6 prętach w przypadku słupa okrągłego poza tym oczywiście każą wibrować .
    ja naprawdę znam technologię którą opisujesz - ale chcę wiedzieć [a pewnie i inni] - jak to zrobić WŁAŚCIWIE - mimo że to nie most ani nawet wieżowiec
    czyli tak jakby to zrobił tfu,tfu niemiec ... a nie śwagier co wszyćko umi - ich robotę znam, skopiować mogę ale liczę że ktoś jeszcze coś doda co pchnie wiedzę do przodu ...

    dzięki za wpis

  9. #2449

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Mieszkam w Rybniku, zrobiłem na 70-80cm, fakt, że na piaskach gliniastych
    Mieszanka betonowa Baumit B-20, mieszana w wiadrze 20l. Jeden worek, trzy litry wody, trochę plastyfikatora z Basfa - razem 12l.
    Konsystencja rozpływna (S3-S4 ?)
    Nie zagęszczałem specjalnie, ostukałem trochę pręty zbrojeniowe, podczas zalewania.
    To nie filar mostu....

    Mój taras ma jakieś 22m2, jest posadowiony na 15słupach. Do tej pory maksymajnie było na nim jednocześnie 14, czy 15 osób.
    Myślisz, że 1 osoba na słup to jest jakieś znaczące obciążenie ?
    dzięki ...

    tu nie chodzi o gigantyczne naprężenia tylko o to jak to zrobić PORZĄDNIE a czy ktoś będzie chciał pójść na skróty metodą śwagra - to przecież jego sprawa ... jeszcze raz dzięki za wpis !

  10. #2450

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    130cm glebokosci na słupki pod taras? Chłopie, przesadzasz o 100%. Gleba w Polsce od wielu lat nie przemarza glebiej niz na 80cm. Jak mieszkasz w okolicach Suwałk to zrób 90. A nawet jak ci przemarznie głebiej na co jest szansa bliska zeru to twojemu tarasowi to nie zrobi większej róznicy bo to elastyczna budowla.
    Postaw 3-4 pręty i zalej od góry, to nie jest gęste zbrojenie jak na strop że trzeba wibrować Nie ważne jaki gotowy beton kupisz, twojemu tarasomi nic się nie stanie.
    myślę że właśnie przez to ocieplenie znajomym, w 40 letnim domu, po raz pierwszy od kiedy mieszkają , podłoga betonowa się podniosła i kafelki zeskrobała ze ściany

    ale przecież napisałem : typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - lepiej chyba zrobić coś DOBRZE i przekoszonych drzwi łomem nie podpierać żeby wejść do środka


    być może tylko literatura budowlana mówi o min 6 prętach w przypadku słupa okrągłego poza tym oczywiście każą wibrować .

  11. #2451
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Czy dobrze obliczam zapotrzebowanie na wkręty ?
    Ma metr wypada 7 desek ( zaokrąglam w górę 100 cm / 15 cm ), do każdej deski 2 wkręty = 7x2 = 14 wkrętów na mb x 60 mb ( tyle legarów u mnie wychodzi ) = 840 szt.

    I 2 pytanie, jaki kolor wkrętów SPAX pasuje do modrzewia ( ma być możliwie naturalny ) srebrny czy stare złoto ? A może wkręty innej firmy polecacie.
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  12. #2452
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.605
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacen Zobacz post
    dzięki ...

    tu nie chodzi o gigantyczne naprężenia tylko o to jak to zrobić PORZĄDNIE a czy ktoś będzie chciał pójść na skróty metodą śwagra - to przecież jego sprawa ... jeszcze raz dzięki za wpis !
    No więc ci napisałem, nie ma sensu wydziwiać...
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #2453
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał jacen Zobacz post
    FUNDAMENT PUNKTOWY SŁUPOWY - niewyjaśnione kwestie :

    słupki betonowe w otworze w ziemi fi 20-30cm , głębokość posadowienia 120cm, wysokość słupka ponad grunt 0-30cm
    typowy fundamencik pod wiatę, altanę , taras, mały domek drewniany - często z zabetonowanymi kotwami do drewna

    1/ widziałem wykonywane w szalunku tj. tubach kartonowych lub w rurach kanalizacyjnych PCV :
    PYT : dawać je do dna czy tylko wpuścić w otwór w ziemi np. na 20-30cm ? dlaczego?

    2/ PYT : czy w ogóle tuba/rura polepsza sytuację bo ponoć głównym czynnikiem mocującym w przypadku słupka jest tarcie bocznych powierzchni betonu o grunt - a przecież powierzchnia rury/tuby jest gładka i to tarcie wtedy jest dużo mniejsze !
    z 2 strony pisze się o tym że to mniejsze tarcie pomaga w przypadku puchnięcia gruntu w przypadku wysadzin mrozowych - puchnący grunt łatwo ślizga się po gładkiej powierzchni rury i "nie rusza" słupka

    3/ PYT : zbroić słupek prętami [4-6 szt] ?

    4/ PYT : pod słupek betonowy podawane są następujące opcje podsypki : ława piaskowa 5-25cm, żwirowa, chudy beton, bloczek betonowy, bez podsypki. Która jest właściwa?

    5/ PYT : jaki beton do zalewania/zasypywania w przypadku użycia zbrojenia : rzadki [betonowóz lub betoniarka] czy półsuchy [z paki dostawczaka ] ?
    ponoć półsuchy - nie do zagęszczenia i w ogóle jak go ubijać drewnianym kołkiem w otworze manewrując między prętami zbrojenia ?
    no i półsuchy w rurze to sobie za wiele wilgoci nie pociągnie z gruntu - czyli podlewać trzeba ? warstwami? ile wody ?

    niby zwykły słupek - a tyle wątpliwości ...
    może ktoś odpowie na te 5 pytań ?
    będę wdzięczny ...
    1. Rura kanalizacyjna fi 200 odcinki 25cm, nie musi być do dna bo to tylko szalunek i nie ma żadnej innej funkcji. Taki odcinek zagłębiamy na te 25 cm i poziomujemy.
    2. myślę że z tym ślizganiem masz zbyt daleko idące domniemania. Rura to tylko funkcja szalunku.
    3. jeśli beton b20 zbrojony kruszywem to nie ma żadnej potrzeby
    4. bez podsypki. Nie ma potrzeby
    5. B20. Taki w sam raz - plastyczny. nie może być całkiem suchy ale też nie za rzadki bo rura będzie Ci pływać przy ustawianiu.

    To jednak zwykły słupek. W zeszłym tygodniu przygotowaliśmy taką szachownicę pod ponad 100m2 tras.
    80-90 cm spokojnie wystarczy. Widywałem tarasy na słupkach zagłębionych na 50-60 cm i fi 110mm (co prawda na żywym piachu) i stoją już po kilka lat i mają się dobrze.
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  14. #2454
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaRa Zobacz post
    Czy dobrze obliczam zapotrzebowanie na wkręty ?
    Ma metr wypada 7 desek ( zaokrąglam w górę 100 cm / 15 cm ), do każdej deski 2 wkręty = 7x2 = 14 wkrętów na mb x 60 mb ( tyle legarów u mnie wychodzi ) = 840 szt.

    I 2 pytanie, jaki kolor wkrętów SPAX pasuje do modrzewia ( ma być możliwie naturalny ) srebrny czy stare złoto ? A może wkręty innej firmy polecacie.
    liczy się około 35 wkrętów na m2. Moim zdaniem kolor nie ma znaczenia. Po miesiącu zapomnisz jakie były wkręty bo zachodzą brudem i nikt tego nie rozpozna Jeśli taras barwiony w jakiś brąz to na start stare złoto będzie bardziej grało - ale tylko na start póżniej, tak jak pisałem zajdzie brudem i nie rozpoznasz. Jeśli natomiast zostawiasz do spatynowania lub barwisz na szaro (odradzam) to zostaw zwykłego nierdzewnego. Wkręty tylko SpaX. Wcześniej dobre wkręty produkowała też Shiga ale ktoś mi mówił ze już nie istnieją.

    Ps. 35szt/m2 dla deski 14,5cm !
    ECO House <--- link do dziennika budowy

    Dom: 207 m2 - 167 m2 + garaż: 40 m2 w bryle, indywidualny z pł. dachem; płyta fund. Izodom 25cm PERIPOR, kubatura 601,1 m3, ściany pustak styro. Izodom 45cm U=0,10 W/m2K, stropy monolit. 14cm-16cm, Dach 30cm EPS, Okna alu. 3 szyby LowE, pakiet 6 szyb bez ramy U=0,28 W/m2K, kable grzejne ELEKTRA 6KW, rurowe GWC+WM, solary do WM, CO i CWU, demonstracyjny system nawadniania, POŚ, n50=0,48, OZC= tu zdania są podzielone

  15. #2455

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    1. Rura kanalizacyjna fi 200 odcinki 25cm, nie musi być do dna bo to tylko szalunek i nie ma żadnej innej funkcji. Taki odcinek zagłębiamy na te 25 cm i poziomujemy.
    2. myślę że z tym ślizganiem masz zbyt daleko idące domniemania. Rura to tylko funkcja szalunku.
    3. jeśli beton b20 zbrojony kruszywem to nie ma żadnej potrzeby
    4. bez podsypki. Nie ma potrzeby
    5. B20. Taki w sam raz - plastyczny. nie może być całkiem suchy ale też nie za rzadki bo rura będzie Ci pływać przy ustawianiu.

    To jednak zwykły słupek. W zeszłym tygodniu przygotowaliśmy taką szachownicę pod ponad 100m2 tras.
    80-90 cm spokojnie wystarczy. Widywałem tarasy na słupkach zagłębionych na 50-60 cm i fi 110mm (co prawda na żywym piachu) i stoją już po kilka lat i mają się dobrze.
    dzięki wielki MAGu!

    PS. te pytania to nie moje wymysły - tylko zebrane z netu i słowa drukowanego - i tylko opakowane w 1 wpis

    "zagłębionych na 50-60 cm (co prawda na żywym piachu)" - no właśnie, w żywym piachu a nie w glinie ... na żywym piachu [nasypy] to chyba nawet autostrady stoją...

  16. #2456

    Domyślnie

    Panowie, co wybrać ? deskę ryflowaną czy gładką?

  17. #2457

    Domyślnie

    Ile mniej więcej cm można wypuścić legar poza ostatni punkt wsparcia aby podłoga z desek która będzie przykręcona do legarów nie uginała się?

    Innymi słowy planuję zrobić konstrukcję kratownicę, górna warstwa legarów będzie o mniejszych przekrojach niż dolna i górna będzie miała wymiar 5x10 cm, jak górne legary będą wypuszczone na odległość 60 cm poza obrys dolnych legarów to nie będzie się uginała podłoga przy takich przekrojach? 5x10 cm co pół metra?

    oraz kolejne pytanie
    taras będę miał zlokalizowany 100 cm nad gruntem,
    fundament planuję zrobić punktowy w rurach kanalizacyjnych fi200, jeśli beton będzie wylany w rurze to jest jakiś sens zbrojenie fundamentów??
    Ostatnio edytowane przez pecet0 ; 17-08-2017 o 21:51

  18. #2458

    Domyślnie

    Nie napotkałem na wyczerpujący wykład o wkrętach tarasowych.
    Czy takie by się nadawały, czy tylko spax? Do modrzewia krajowego 27mm
    http://www.jula.pl/catalog/artykuly-...rasowe-000755/
    - czy trzeba nawiercać wiertłem, czy od razu w deche (ryzykując może ułamanie wkręta i rozszczepienie deski)?
    - jakaś fazkę na główkę wkręta wypada zrobić?

  19. #2459
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    trais

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Piaseczno
    Kod pocztowy
    05-500
    Posty
    198

    Domyślnie

    Czy ktos ma na tarasie lub elewacji deski thermory? Sosne lub jesion??

  20. #2460

    Domyślnie

    Witam,
    planuje wykonanie tarasu pod balkonem (4x3m) na bloczkach betonowych. Legary 5x10 cm. Jaki powinny być odległości pomiędzy bloczkami pod legarami o takim wymiarze żeby konstrukcja była stabilna?
    Drugie pytanie odnośnie mocowania legarów do bloczków. Planowałem podłożyć pod legary gumę EPDM 8mm, a legary do bloczków przymocować za pomocą złączy kątowych. Po jednym złączu na bloczek. Gdzieś w internecie znalazłem, że można przymocować legar do bloczka przy pomocy dwóch złączy kątowych, tak, że legar znajduje się nad bloczkiem. Pytanie który sposób jest lepszy?
    Pozdrawiam

Strona 123 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony