dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 88 z 158
Pokaż wyniki od 1.741 do 1.760 z 3147
  1. #1741
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygmunt_ Zobacz post
    Szanowni,
    Planuję zrobić już za kilka dni coś takiego jak w poniższym obrazku,
    proszę powiedzcie mi czy to ma sens.
    Słupki (25 cm) będę lał sam w kartonowych szalunkach, metr w ziemię i 120cm ponad ziemię.
    Na te słupki dwa dwuteowniki 160mm i do tych dwuteowników chciałem przykręcać legary.
    I tutaj zaczynają się moje problemy.
    Jakie wymiary legarów żeby to się nie uginało i żebym mógł zamonować balustradę ?
    Chciałbym na koniec przykręcić normalną deskę tarasową modrzew 28mm.
    Zastanawiałem się też czy te dwuteowniki to dobry pomysł, czy nie lepiej zamówić jakąś ramę/kratownicę ?
    Przy murze i na końcu mogą ci się uginać legary wraz z deskami. Zrób słupki betonowe 15 cm od muru i 15cm od końca tarasu na to też teownik. Wtedy legary mogą być już cieńsze. W obecnym kształcie to musiałbyś dać 10x 15 cm a tak nie będzie miał gwarancji czy to się czasem nie ugnie.
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  2. #1742
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zygmunt_

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał rewo66 Zobacz post
    Przy murze i na końcu mogą ci się uginać legary wraz z deskami. Zrób słupki betonowe 15 cm od muru i 15cm od końca tarasu na to też teownik. Wtedy legary mogą być już cieńsze. W obecnym kształcie to musiałbyś dać 10x 15 cm a tak nie będzie miał gwarancji czy to się czasem nie ugnie.
    Witaj,
    Dzięki za odpowiedź.
    Czyli zamiast czegoś takiego:

    Zrobić coś takiego ?

    To chyba będę mógł trochę zmiejszyć dwuteownik

  3. #1743

    Domyślnie

    Chyba więcej niż trochę. Dwuteownik IPE160 to wytrzyma na prawdę dużo.

    zastanawiałeś się nad kierunkiem ułożenia desek? Bo teraz wychodzi że będą układane wzdłuż dłuższego boku.

  4. #1744
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zygmunt_

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    Chyba więcej niż trochę. Dwuteownik IPE160 to wytrzyma na prawdę dużo.

    zastanawiałeś się nad kierunkiem ułożenia desek? Bo teraz wychodzi że będą układane wzdłuż dłuższego boku.
    No właśnie tak chciałem zrobić, spadek od domu i po długości je ułożyć.
    Chce kupić deski 600cm, jak dobrze przykręce to chyba się nie powinny wypaczyć?

  5. #1745
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygmunt_ Zobacz post
    No właśnie tak chciałem zrobić, spadek od domu i po długości je ułożyć.
    Chce kupić deski 600cm, jak dobrze przykręce to chyba się nie powinny wypaczyć?
    Druga wersja zdecydowanie lepsza i skutkuje mniejszym dwuteownikiem. Teownik -> Max 10-tka, Minimum 8-mka.
    A spadek wg mnie lepiej robic w kierunku od domu czyli u ciebie ok.
    Jak zamierzasz rozwiązać sprawę spadku na teownikach czy na legarach?
    Ja bym zrobił na legarach bo łatwiej: kup śruby M10 w 1m kawałku i potnij na odpowiednie długosci - pod legarem 2 nakrętki + podkładka duża kwadratowa i na górę 1 nakrętka + podkładka ogrągła z wyfrezowanym otworem w legarze na nakrętkę i podkładkę żeby nie przeszkadzały przy deskowaniu. Daj legary 5x10 i bedziesz mógł urządzać tańce na tym tarasie.
    Jest jedna podstawowa zasada -> konstrukcję tarasu lepiej zrobić ciut mocniejszą

    Edit: Jak tak patrzę znowu to zastanawiam się czy jednak nie będzie ci łatwiej zrobić spadek na teownikach bo kierunek zgodny z kierunkiem układania desek.
    Ostatnio edytowane przez rewo66 ; 15-05-2013 o 16:34
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  6. #1746
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zygmunt_

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Bardzo cenne uwagi, bardzo dziękuję.

    Zrobię na dwuteownikach, tylko zastanawiam się jak i ile. 1% wystarczy ? Deski będą ryflowane (pewnie modrzew).
    Zatopić poprostu dłuższe śruby w tych słupkach i później nakrętkami poziomować te dwuteowniki ?

  7. #1747
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zygmunt_ Zobacz post
    Bardzo cenne uwagi, bardzo dziękuję.

    Zrobię na dwuteownikach, tylko zastanawiam się jak i ile. 1% wystarczy ? Deski będą ryflowane (pewnie modrzew).
    Zatopić poprostu dłuższe śruby w tych słupkach i później nakrętkami poziomować te dwuteowniki ?
    Dokładnie To samo mi przyszło na myśl po napisaniu już posta i spojrzeniu na rysunek jeszcze raz.
    1% spadku wystarczy w zupełności Woda ma delikatnie spłynąc a nie rwac w dół jak potok.
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  8. #1748

    Domyślnie

    W nawiązaniu do mojego wczesniejszego pytania rozrysowałem sobie taką kratownicę:

    Deska tarasowa modrzew europejski układana wzdłuż krótszego boku - 28 x 145 mm
    Legary co 60 cm 75x50 mm
    Kontrlegary co 140 cm (jaki przekrój? 100x70 wystarczy?)
    Słupy pod kontrlegarami co 150 cm.
    Kontrlegary najprawdopodobniej zrobie z sosny bo mam materiał do wykorzystania.

    Czy ktoś może to ocenić pod względem wytrzymałości i ugięcia?
    Pozdrawiam
    Attached Files

  9. #1749
    ELITA FORUM (min. 1000)
    bdan

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    1.237
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    Jako że przymierzamy się do tarasu z modrzewia syberyjskiego prosze znawców o opinie, który olej będzie lepszym wyborem. Rozważamy olej

    http://www.remmers.pl/fileadmin/dam/Fotografie/BROSZURY_I_FOLDERY/2011_Aidol_Gartenholz-Ol_PL.pdf

    lub

    http://www.partners.sklepna5.pl/towar/94/osmo-specjalne-oleje-do-tarasow-009-modrzew-25-l.html

    Chcielibyśmy, zeby deski miały fajny kolor, nie żółty, czy pomarańczowy i pasowały do okien w kolorze złoty dąb.
    Bardzo prosze o sugestie odnośnie marki i ewentualnego koloru

  10. #1750

    Domyślnie

    Na fotkach (sorki za jakość ale mi się szybka porysowała od aparatu) moja wiertnica DIY średnica 25 cm

    na ostatnim zdjęciu przymiarka zbrojenia (troszkę przydużego bo miało być pod słupy kwadratowe), oraz ilość ziemi która wyciągnąłem z dziury 1metrowej. A samo wiercenie, 10-15 min.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-05-07 18.16.26a.jpg
Wyświetleń:	500
Rozmiar:	92,9 KB
ID:	191180   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-05-07 18.16.35a.jpg
Wyświetleń:	346
Rozmiar:	95,1 KB
ID:	191182   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-05-07 18.15.21a.jpg
Wyświetleń:	324
Rozmiar:	94,4 KB
ID:	191183   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2013-05-07 18.14.48a.jpg
Wyświetleń:	397
Rozmiar:	94,7 KB
ID:	191184  

  11. #1751
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    No to mozesz spokojnie robic odwierty pod pompy ciepła
    takie mini odwierty jak ma Liwko
    Ostatnio edytowane przez f.5 ; 23-05-2013 o 15:15
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  12. #1752

    Domyślnie

    Nie widziałem tych odwiertów Liwka, ale pod słupki ogrodzeniowe będzie jak znalazł

  13. #1753

    Domyślnie

    Cytat Napisał MasterCheat Zobacz post
    Na fotkach (...) moja wiertnica DIY średnica 25 cm...
    No solidna, kupiłem taką samą tylko więcej zwojów na alledrogo na pół z sasiadem. I przyznaje całkiem łatwo idzie wiercenie, szczególnie w mokrej glinie.

    średnice tych prętów od zbrojenia słuszne

  14. #1754
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Zygmunt_

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Posty
    8

    Domyślnie

    Kupiłem taki świder na firma-metal.pl i jest idealny.
    Będę robił słupki o średnicy 25cm, pod ziemią 120cm, i 120 cm nad ziemią. Czy muszę to zbroić? Ten beton będzie tylko ściskany.
    Czy lepiej się nie wygłupiać i zazbroić?

  15. #1755

    Domyślnie

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    W nawiązaniu do mojego wczesniejszego pytania rozrysowałem sobie taką kratownicę:

    Deska tarasowa modrzew europejski układana wzdłuż krótszego boku - 28 x 145 mm
    Legary co 60 cm 75x50 mm
    Kontrlegary co 140 cm (jaki przekrój? 100x70 wystarczy?)
    Słupy pod kontrlegarami co 150 cm.
    Kontrlegary najprawdopodobniej zrobie z sosny bo mam materiał do wykorzystania.

    Czy ktoś może to ocenić pod względem wytrzymałości i ugięcia?
    Pozdrawiam
    Proponuje legary 10x5 cm a kontrlegary 15x5 cm.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  16. #1756

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yorey Zobacz post
    z grubsza tak to wygląda - wydaje mi się, że najrozsądniej będzie zrobić schody w osi równoległej do osi tarasu, tam, gdzie różnica taras - grunt jest najmniejsza.
    Schody wykonałbym w centralnej części tarasu, pod `lukarną`.
    Najlepiej do zejścia w trzech kierunkach, np. w kształcie wykusza.
    Taras duży, rozbudowany to schody powinny być proporcjonalne wielkością.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  17. #1757
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MarcinIKS
    Zarejestrowany
    May 2005
    Posty
    301
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    44

    Domyślnie Taras na bagnach :)

    Przymierzam się do budowy tarasu drewnianego, 3,6x7 m, ok. 0,5 m nad poziomem gruntu.
    Niestety chyba właśnie moja koncepcja podstawy tarasu upadła, kiedy zacząłem dziś kopać pod podpory tarasu.
    Chciałem zrobić 12 "nóg", na których będą się opierać kontrlegary, coś takiego jak na zdjęciu pierwszym.
    Niestety na głębokości może 40 cm mam już tyle wody, że poniżej grunt jest jak budyń. Spokojnie da się w tą ziemię siłą rąk wcisnąć na głębokość metra drąg o średnicy 5 cm. Czyli pewnie każdy słupek betonowy wylany na metr może się w tym gruncie zapaść (chyba, żeby miał z 1 metr średnicy).
    Dlatego wymyśliłem coś innego i potrzebuję uwag, czy to ma szansę zdać egzamin.
    Sporo tarasów drewnianych jest budowanych bez głębokich podpór, po prostu leży na zagęszczonym piachu i bloczkach. I to chyba działa, bo w necie jest sporo instrukcji z takim wykonaniem.
    No i wymyśliłem sobie, żeby swój taras oprzeć na dwóch płytkich (na poziomie gruntu) płytach wylanych z betonu, szerokich na mniej więcej 40cm, grubości 15cm, zazbrojonych kilkoma drutami 12. Pod płyty oczywiście wybrany żyzny grunt i zagęszczony piach. Coś takiego jak na rysunku 2 na żółto. Na tych płytach opierałyby się wszystkie kontrłaty. To powinno chyba zapewnić odpowiednią nośność, zapobiegać zapadaniu się w grunt, a przy okazji nie być podatne na wysadzanie gruntu.
    I mniejsze powinno być chyba ryzyko nierównego osiadania i falowania powierzchni tarasu.
    Takie dwie duże i ciężkie narty
    Mam tylko trochę wątpliwości:
    - czy nie pominąłem jakichś wad takiego rozwiązania?
    - czy taka konstrukcja nie będzie za bardzo "pływać" na boki? Może te narty jeszcze między sobą połączyć w literę H?
    - chcę taras wykonać z następujących przekrojów - kontrlegary 14x12 w pionie, odstęp między kontrlegarami ok. 1,1 metra, legary 7x6 w pionie co ok. 50 cm. Deska gr. 28 mm modrzew albo sosna. No i czy legar tej grubości nie będzie jednak na tym ok 1 m trochę się uginał (chociaż chyba nie powinien)?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Taras_v1.jpg
Wyświetleń:	481
Rozmiar:	43,1 KB
ID:	191675   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Taras_v2.jpg
Wyświetleń:	348
Rozmiar:	51,1 KB
ID:	191676  
    Ostatnio edytowane przez MarcinIKS ; 26-05-2013 o 08:40

  18. #1758

    Domyślnie

    Cytat Napisał Carpenter78 Zobacz post
    Schody wykonałbym w centralnej części tarasu, pod `lukarną`.
    Najlepiej do zejścia w trzech kierunkach, np. w kształcie wykusza.
    Taras duży, rozbudowany to schody powinny być proporcjonalne wielkością.

    Pozdrawiam!
    Koncept byłby dobry, jest jeden problem - tam jest dość wąsko - od linii tarasu do płotu jest jakieś 8m, schody dodatkowo ograniczałyby już i tak cholernie wąski odcinek...

  19. #1759
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar radmunch
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Wojnówka
    Kod pocztowy
    17-204
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam wszystkich!
    Nowy jestem więc chętnie przyjmę jakąkolwiek konstruktywną krytykę
    Postanowiłem wziąć się za budowę tarasu i zamierzam zrobić to sam jak z resztą wszystko w domku
    Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich przekrojów poszczególnych elementów (legarów i kontrlegarów)
    Taras w założeniu ma mieć powierzchnię ok. 24 m2 ( 3m x 8m). Posadowiony ma być na 15 słupach betonowych o wym 25x25cm
    W temacie budowy tarasów sporo już znalazłem na forum, więc pytam konkretnie. Jakie przekroje i czy odległości pomiędzy słupkami są ok?
    Jestem elastyczny co do wszelkich zmian i chciałbym to zrobić dobrze. Pragnę nadmienić, że taras będzie zadaszony więc to zapewne też należy wziąć po uwagę. Budynek drewniany. Grunt pod tarasem stabilny. Zamieszczam zdjęcie, które jak myślę zobrazuje założenia projektowe, na razie tylko podbudowy tarasu...
    pozdrawiam.
    Radek

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras_projekt1.jpg
Wyświetleń:	1298
Rozmiar:	78,4 KB
ID:	193782

  20. #1760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar ghost34
    Zarejestrowany
    Jul 2007
    Skąd
    prosto z termopil
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    11.424

    Domyślnie

    Cytat Napisał radmunch Zobacz post
    Witam wszystkich!
    Nowy jestem więc chętnie przyjmę jakąkolwiek konstruktywną krytykę
    Postanowiłem wziąć się za budowę tarasu i zamierzam zrobić to sam jak z resztą wszystko w domku
    Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich przekrojów poszczególnych elementów (legarów i kontrlegarów)
    Taras w założeniu ma mieć powierzchnię ok. 24 m2 ( 3m x 8m). Posadowiony ma być na 15 słupach betonowych o wym 25x25cm
    W temacie budowy tarasów sporo już znalazłem na forum, więc pytam konkretnie. Jakie przekroje i czy odległości pomiędzy słupkami są ok?
    Jestem elastyczny co do wszelkich zmian i chciałbym to zrobić dobrze. Pragnę nadmienić, że taras będzie zadaszony więc to zapewne też należy wziąć po uwagę. Budynek drewniany. Grunt pod tarasem stabilny. Zamieszczam zdjęcie, które jak myślę zobrazuje założenia projektowe, na razie tylko podbudowy tarasu...
    pozdrawiam.
    Radek

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	taras_projekt1.jpg
Wyświetleń:	1298
Rozmiar:	78,4 KB
ID:	193782
    pierwsze legary 5/90 (90mm postawione na sztorc) drugie moga byc 40-70..na plasko..
    i niebo gwiaździste nade mną i ład moralny we mnie

    [email protected]

Strona 88 z 158

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony