dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 242 z 376
Pokaż wyniki od 4.821 do 4.840 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #4821

    Domyślnie

    witam
    mam w mieszkaniu podlogowke i chce to teraz spiąć do kupy, całą instalacje. Jeden kaloryfer - drabinka też jest na rozdzielaczu - 6 obwodów w sumie. Poniżej daje schemat napiszcie czy to wszystko ruszy? kocioł jest piętro wyżej a rozdzielacze na tym samym poziomie co pętle. Przy rozdzielaczu wstawiłem jeszcze pompe grundfos, używka ze starego kotla elektrycznego. Literą Z oznaczyłem zawory. Proszę o uwagi


    Uploaded with ImageShack.us

  2. #4822
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Dodatkowa pompa nie jest potrzebna. Ta w kotle w zupełności wystarczy. Pamietac trzeba o odpowiednim zdławieniu grzejnika bo ma on mniejszy opór i większość wody popłynie przez niego.

  3. #4823

    Domyślnie

    zastanawiałem się czy ta pompa w kotle pchnie to wszystko bo raz że jest piętro wyżej a dwa że od rozdzielacza do końca najdalej wysuniętej pętli jest 10 metrów. Dławić kaloryfer na rotametrze? dzięki za odpowiedz

  4. #4824
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał decker1 Zobacz post
    zastanawiałem się czy ta pompa w kotle pchnie to wszystko bo raz że jest piętro wyżej a dwa że od rozdzielacza do końca najdalej wysuniętej pętli jest 10 metrów. Dławić kaloryfer na rotametrze? dzięki za odpowiedz
    witam

    tak jak pisze GERSIK pompa w kotle winna wystarczyć (rozdzielacz na 6 obwodów to "mała" instalacja)
    kaloryfery zdław na rotametrach - b. dobrze że je posiadasz, do tego są przewidziane

    pozdrawiam
    ,,,,

  5. #4825
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał oliwkawawa Zobacz post
    Panowie, pomocy....

    ...Bowiem w piecu są tylko 4 wyjścia-2 do zasobnika i 2 do podłogówki (zasilanie i powrót), i że jest to wykonane źle. Spięcie tego trójnikami spowoduje wg tej osoby, iż całe ciepło pójdzie w drabinkę i w pętlę w kotłowni, a nie na resztę domu do rozdzielaczy. Czy to oznacza że z drabinką mam już sobie dać spokój, a kotłownia będzie już zawsze nieogrzewana? Czy można tam wstawić jakiś mały rozdzielacz i wpiąć te dwie pętle do niego?
    Powiem szczerze, że jestem załamana. Dwóch hydraulików, każdy mówi zupełnie co innego. Aż boję się pytać trzeciego hydraulika o opinię...
    Nie słuchaj tego serwisanta - on jest tylko do kotła, to twój hydraulik odpowiada za działanie instalacji.

    zapytaj tego serwisanta J, czym różni się w działaniu rozdzielacz 5 obwodowy OP z rotametrami od:
    a) 5 trójników CU 28/15/28 połączonych rurkami CU 28 3,5cm, gdzie na każdej 15 jest zamontowany rotametr, a
    b) 5 trójników CU 28/15/28 połączonych rurkami CU 28 15cm, gdzie na każdej 15 jest zamontowany rotametr, oprócz wyglądu

  6. #4826

    Domyślnie

    6 obwodów to mała i prosta instalacja, więc pompa kotłowa powinna wystarczyć.
    Jedno ale, i pytanie, jak jest rozwiązane cwu? Wtedy jedna pompa z kotła może nie wystarczyć, chyba, że sterownik kotła ma priorytety tej pompy i umie ją przełączać. Przy grzaniu równoległym jedną pompą może być problem.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  7. #4827
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Odrobiłeś lekcje? Przecież na schemacie jest narysowany kocioł 2F.

  8. #4828

    Domyślnie

    kocioł 2f ale nie bede korzystal z cwu z kotla wiec pompa poki co moze da rade

  9. #4829
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Nie póki co tylko da radę a jak zaczniesz korzystać z CWU to zawór 3d w kotle zmieni kierunek przepływu wody grzewczej i zamiast na podłogówkę będzie dawał na wymiennik.

  10. #4830

  11. #4831

    Domyślnie

    Jakie macie średnie przepływy wody w podłogówkach L/min i jakie maksymalne temperatury mieliście ustawione na zasilaniu na ogrzewaniu podłogowym, pytam bo chcę sobie dobrać odpowiednie zawory termostatyczne do podłogówki (35-60C czy 20-43C).
    Ostatnio edytowane przez Maher ; 14-10-2013 o 22:48

  12. #4832
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.503
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    20-43

  13. #4833

    Domyślnie

    Cytat Napisał adkwapniewski Zobacz post


    Ja zrobiłem piękne ślimaki - starałem się (sam układałem), przydaje się folia z podziałką Projekt miałem zrobiony to i prościej było , nic tylko rozłożyć. Żona rozwijała a ja układałem i spinałem
    Wlasciwy sposob to zaczac od sciany zewnetrznej, bo tam uklada sie nieco gesciej i prowadzic rurke co dwie podzialki odstepu miedzy nimi, czyli jesli odstep 20 cm to prowadzic co 40 cm i po dojsciu do srodka zapetlic i wrocic do punktu wyjscia pomiedzy uprzednio rozlozonymi rurkami. Uzyskujemy wtedy rownomierna temperature na calej powierzchni. Ale o tym z pewnoscia wiesz...
    https://esterownik.pl/device/12171
    https://www.olx.pl/oferta/CID619-IDqyKnd.html
    RBR 11 kW, wyremontowany budynek, 165 m2 pow. mieszk., ściana ceglana 40 cm z pustka pow. ocieplona 6 cm styropianu, poddasze użytkowe, ocieplone 20 cm wełny. Wymiennik cwu z wężownicą - 140 l.

  14. #4834
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gmaj22 Zobacz post
    Wlasciwy sposob to zaczac od sciany zewnetrznej, bo tam uklada sie nieco gesciej i prowadzic rurke co dwie podzialki odstepu miedzy nimi, czyli jesli odstep 20 cm to prowadzic co 40 cm i po dojsciu do srodka zapetlic i wrocic do punktu wyjscia pomiedzy uprzednio rozlozonymi rurkami. Uzyskujemy wtedy rownomierna temperature na calej powierzchni. Ale o tym z pewnoscia wiesz...
    Mylisz się
    Ale to nie temat RBR

  15. #4835

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Mylisz się
    Ale to nie temat RBR
    Mysle, ze sie nie myle... W kazdym punkcie podlogi w pomieszczeniu temperatura wypadkowa miedzy zasilaniem, czyli rurka zmierzajaca ku srodkowi slimaka a bedaca obok niej rurka "powrotna" jest taka sama. Np. 35/15, 34/16, 33/17...... I trudno bedzie mne przekonac ze jest inaczej....nawet na innym forum.
    https://esterownik.pl/device/12171
    https://www.olx.pl/oferta/CID619-IDqyKnd.html
    RBR 11 kW, wyremontowany budynek, 165 m2 pow. mieszk., ściana ceglana 40 cm z pustka pow. ocieplona 6 cm styropianu, poddasze użytkowe, ocieplone 20 cm wełny. Wymiennik cwu z wężownicą - 140 l.

  16. #4836
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał gmaj22 Zobacz post
    Mysle, ze sie nie myle... W kazdym punkcie podlogi w pomieszczeniu temperatura wypadkowa miedzy zasilaniem, czyli rurka zmierzajaca ku srodkowi slimaka a bedaca obok niej rurka "powrotna" jest taka sama. Np. 35/15, 34/16, 33/17...... I trudno bedzie mne przekonac ze jest inaczej....nawet na innym forum.
    Ale nie w każdym pomieszczeniu będą identyczne straty ciepła,także jeśli rozstaw rur będziesz miał identyczny w całym domu to będzie istniało ryzyko przegrzania pomieszczenia lub nie dogrzania pomieszczenia przy takiej samej temperaturze zasilania.

    Dlatego podłogówkę projektuje się pod określoną temperaturę zasilania dla każdego pomieszczenia osobno wg strat ciepła danego pomieszczenia.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 15-10-2013 o 23:00

  17. #4837

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ale nie w każdym pomieszczeniu będą identyczne straty ciepła,także jeśli rozstaw rur będziesz miał identyczny w całym domu to będzie istniało ryzyko przegrzania pomieszczenia lub nie dogrzania pomieszczenia przy takiej samej temperaturze zasilania.

    Dlatego podłogówkę projektuje się pod określoną temperaturę zasilania dla każdego pomieszczenia osobno wg strat ciepła danego pomieszczenia.
    Z tym sie zgodze bez watpienia... Jednak dyskusja dotyczyla sposobu rozprowadzania rurek ogrzewania podlowego a nie ich rozstawu czy temperatury. Podane przeze mnie wartosci byly tylko przykladowe. Czyli mozemy sobie dlonie podac
    https://esterownik.pl/device/12171
    https://www.olx.pl/oferta/CID619-IDqyKnd.html
    RBR 11 kW, wyremontowany budynek, 165 m2 pow. mieszk., ściana ceglana 40 cm z pustka pow. ocieplona 6 cm styropianu, poddasze użytkowe, ocieplone 20 cm wełny. Wymiennik cwu z wężownicą - 140 l.

  18. #4838

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Jakie macie średnie przepływy wody w podłogówkach L/min i jakie maksymalne temperatury mieliście ustawione na zasilaniu na ogrzewaniu podłogowym, pytam bo chcę sobie dobrać odpowiednie zawory termostatyczne do podłogówki (35-60C czy 20-43C).
    20/43 do podlogowki zas 35/60 do podmieszania cw na wyjsciu z podgrzewacza wody.
    https://esterownik.pl/device/12171
    https://www.olx.pl/oferta/CID619-IDqyKnd.html
    RBR 11 kW, wyremontowany budynek, 165 m2 pow. mieszk., ściana ceglana 40 cm z pustka pow. ocieplona 6 cm styropianu, poddasze użytkowe, ocieplone 20 cm wełny. Wymiennik cwu z wężownicą - 140 l.

  19. #4839

    Domyślnie

    Cytat Napisał gmaj22 Zobacz post
    20/43 do podlogowki zas 35/60 do podmieszania cw na wyjsciu z podgrzewacza wody.
    Dzięki za odpowiedzi, też tak myślałem tylko gdzieś na forum znalazłem że ktoś ma na zasilaniu 47C i zakres by mi się skończył.
    A jak wygląda sprawa z maksymalnymi przepływami w podłogówce, bo zamierzam kupić zawór termo ESBE VTA 322 (ma przepływ KVS 1,6m3/h czyli 26.6 L/min czyli przy 8 pętlach daje ponad 3L/min na pętle czyli powinien wystarczyć).

  20. #4840
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Dzięki za odpowiedzi, też tak myślałem tylko gdzieś na forum znalazłem że ktoś ma na zasilaniu 47C i zakres by mi się skończył.
    A jak wygląda sprawa z maksymalnymi przepływami w podłogówce, bo zamierzam kupić zawór termo ESBE VTA 322 (ma przepływ KVS 1,6m3/h czyli 26.6 L/min czyli przy 8 pętlach daje ponad 3L/min na pętle czyli powinien wystarczyć).
    Witam

    KVS nie określa wielkości przepływu, w tym zwłaszcza jego maximum. Jest współczynnikiem określającym wielkość oporów przepływu, w tym wypadku przez zawór tródrogowy, w zależności od ilości przepływającej cieczy w jednostce czasu, najczęściej mianowanej w m3/h.
    Jego planowaną wielkość określa się w oparciu o obliczeniowy przepływ czynnika grzewczego w instalacji. Dla wspominanych to 1,6 m3/h jest stanowczo za niski -ergo zawór jest za mały,chyba że dobierzesz potężną pompę obiegową.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec

Strona 242 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony