dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 328 z 376
Pokaż wyniki od 6.541 do 6.560 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #6541

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Ale o czym piszesz? O różnicy pomiędzy najdłuższą, a najkrótszą pętlą?
    Ja mam pętle od siedemdziesięciu kilku do stu paru metrów z jednego rozdzielacza i różnicę w przepływie rzędu 0,5m/min. Można to wyregulować.
    18m różnicy pomiędzy posiadanym rozstawem 20cm a potencjalnym 25cm. Czyli pętla zmalała by do ok 87m...
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  2. #6542

    Domyślnie

    Mam rozdzoelacz 9 obwodow. W sumie ok 600 m pexa najdluzsza pentla ok 90 m. Chce jutro do rozdzielacza zamontowac rure zasilajaca. Moje pytanie czy rura pp 25 wystarczy czy musze zastosowac pp 32. Instalacje bedzie zasilala pompa z pieca gazowego

  3. #6543
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar kamihi
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Garnek
    Kod pocztowy
    42-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    lepsza bedzie 32
    Dom 140m2 z poddaszem użytkowym . Kocioł Skam-p 12kW plus z Ardeo ( rewelacja )

  4. #6544
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    W ogóle nie powinieneś używać PP do tego, użyj rury wielowarstwowej (pert'a / pex'a). Dałbym rurę fi 26.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  5. #6545

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    W ogóle nie powinieneś używać PP do tego, użyj rury wielowarstwowej (pert'a / pex'a). Dałbym rurę fi 26.
    Dlaczego nie powinno stosowac sie do tego pp?

  6. #6546
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Bo nie ma szczelności tlenowej (przepuszcza tlen do instalacji) http://forum.muratordom.pl/showthrea...72#post7156572
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  7. #6547

    Domyślnie

    Cytat Napisał teres Zobacz post
    Bo nie ma szczelności tlenowej (przepuszcza tlen do instalacji)
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...72#post7156572
    Dzieki za odpowiedz. Widzialem wiele instalacji gdzie do rozdzielacza bylo zasilanie z pp. Czy faktynie trzeba sie tak bac tej dyfuzji. Skad ten tlen pod posadzka? Czy na odcinku 2 m pp faktycznie moze dojsc do zapowietrzenia obwodow i czy odpowietrzenia automatyczne sobie z zapowietrzeniem nie poradza?

  8. #6548
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał meczesiu Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz. Widzialem wiele instalacji gdzie do rozdzielacza bylo zasilanie z pp. Czy faktynie trzeba sie tak bac tej dyfuzji. Skad ten tlen pod posadzka? Czy na odcinku 2 m pp faktycznie moze dojsc do zapowietrzenia obwodow i czy odpowietrzenia automatyczne sobie z zapowietrzeniem nie poradza?
    Może PP będzie dobra a może nie, czy warto ryzykować dla 2 metrów rury ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  9. #6549

    Domyślnie

    Kolega PaRa ma zdecydowaną rację.

    Brak 100% szczelności dyfuzyjnej PP dla instalacji jest znikomy, aczkolwiek niektórzy producenci różnych wyrobów warunkują tym utrzymanie gwarancji.

    Nie mniej jednak na własny domek poleciłbym zdecydowanie systemy rurowe z połączeniami typu "Press" (rury PE-RT/Al/PE-RT) a najlepiej systemy z połączeniami typu "Push" (rury PE-Xc lub PE-RT z osłoną EVOH).

    Połączenia "Push" w swojej konstrukcji nie posiadają jakichkolwiek dodatkowych uszczelnień typu o-ring, a uszczelnienie połączenia następuje na całej długości króćca kształtki. Montują się zdecydowanie szybciej, wygodniej a dla niewprawionych zdecydowanie bezpieczniej.
    http://pl.kan-therm.com/

  10. #6550

    Domyślnie

    Słuchajcie,
    Niedługo będę robił sam podłogówkę.
    Mam do podjęcia trudną decyzję.

    Zrobiłem kiedyś OZC u Asolta.
    Potem dobór długości pętli i rozstawów robiła mi PURMO już na podstawie OZC bo miałem to zapewnione za darmo jako dodatek do projektu.
    Na ile dobrze to zrobili już ciężko powiedzieć.
    Zaplanowali mi obwody w każdym pokoju i rozstawy rurek.
    Rozstawy od 10cm w łazienkach przez 15-20 cm w pozostałych pomieszczeniach.

    Jeszcze ze 3 miesiące temu byłem przekonany, że jak się zabiorę za podłogówkę to będę rozprowadzał rury właśnie z takimi rozstawami jak zaprojektowane.
    Rozmawiam ostatnio z wykonawcą od PC i oni zdecydowanie sugerują jednak rozstawić rurki co 10cm.
    PC ma przez to pracować bardziej wydajnie, na mniejszych temperaturach itd....

    Dom mam dość dobrze ocieplony, dom.
    Dla generalnej orientacji:
    Zapotrzebowanie na ciepło - ogrzewanie QH,nd: 6117 kWh/rok
    Wskaźnik zapotrzebowania - ogrzewanie EAH: 36,8 kWh/(m2·rok)

    Możecie to skomentować proszę?

    parę lat temu, widać to nawet po tym wątku wszyscy odchodzili od rozstawów 10cm licząc to bardziej dokładnie.
    Teraz widzę, że coraz częściej znowu ludzie wracają do standardowych 10cm właśnie z powodu sprawniejszej pracy takiego układu z PC PW.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  11. #6551
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
    Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #6552

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
    Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.
    Purmo zaprojektowało mi właśnie różne rozstawy uwzględniając dodatkowo materiał wykończeniowy podłóg.
    W Sypialni np. przy planowanej wykładzinie zaprojektowali 15 cm.
    W łazienkach oczywiście 10cm + grzejniki bo jest niedobór.
    W salonie przy płytkach dali 20cm.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  13. #6553

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
    Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.
    Takie głupie pytanie.
    Pod pojęciem rozstawu mówimy o odległości rurka do rurki.(jedna grzejna dróga powrót.)
    Czyli tak naprawdę w takim wypadku rury grzejne , a właściwie o trochę podwyższonej temperaturze (zasilanie)są co 20cm...
    Dobrze to rozumiem?
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  14. #6554
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.607
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Każdy metr rury grzeje, z tym, ze im bliżej końca pętli, tym słabiej.
    Tą moc się uśrednia.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  15. #6555
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
    Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.
    Twoje obawy są calkowicie uzasadnione, przyjecie rozstawu 10 cm w pomieszczeniach gdzie wg obliczen ma byc 15,20,25, czy 30 cm nie zmieni dokladnie nic poza zmniejszeniem zasobnosci portfela. Jezeli ktos chce wiecej wydac niz jest to ekonomicznie uzasadnione, to jest to jego wolny wybór. Jezeli chce słuchac instalatorów pomp którzy jakoby znają sie na projektowaniu podłogówki to niech słucha, to tez jego wolny wybór. Działac przy rozstawie 10 cm będzie działało, a ze drozej inwestycyjnie to inna rzecz.

  16. #6556
    Lider FORUM (min. 2800)
    karolek75

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Okolice Bydgoszczy
    Posty
    3.039

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Obawiam się, że zrobienie rozstawu co 10cm w np sypialni, nie zmieni minimalnej temperatury zasilania, ktora bedzie potrzebna aby w mrozy ogrzać łazienkęv(w której już jest co 10cm)
    Pętle w sypialni trzeba bedzie przydlawić, zeby jej nie przegrzać, więc.... dodatkowy materiał zostanie tylko zmarnowany.
    Ja mam wszedzie co 10 cm i jestem zadowolony. Bardzo. I trzymam temp w lazience taka jak calym domu, bo dodatkowo zainstalowalem ogrzewanie nadmuchowe - " farelke" . I to daje mega komfort, bo natychmiast mam cieplo wtedy kiedy chce. I to cieplo jak lubie czyli nie marne +2 stC tylko +5. Takze poza okresem grzewczym.
    Jedna z niewielu rzeczy w ktorej skorzystalem z pisaniny TB.
    Zmodyfikowany biedadomek Z162: 146m2, w dachu celuloza do kalenicy 40cm - 65 kg/m3. 16XPS/20PF/17styro/8posadzki. Silka 18/12+33cm styro. GWC 50m, WMG+RSŚ+GMC by nydar. . PC Ecopol 5.9kW, DZ 2x74m. OZC by asolt 39kWh/m2, obciazenie 3.7 kW
    n50=0,38
    1 rok: 12.2015-12.2016 CO 919 kWh czyli ca 25 kWh/m2 ???
    2 sezon: 09.2016-05.2017 CO 786 kWh czyli ca 22 kWh/m2 ??? Temp dol +1.5K

  17. #6557

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Twoje obawy są calkowicie uzasadnione, przyjecie rozstawu 10 cm w pomieszczeniach gdzie wg obliczen ma byc 15,20,25, czy 30 cm nie zmieni dokladnie nic poza zmniejszeniem zasobnosci portfela. Jezeli ktos chce wiecej wydac niz jest to ekonomicznie uzasadnione, to jest to jego wolny wybór. Jezeli chce słuchac instalatorów pomp którzy jakoby znają sie na projektowaniu podłogówki to niech słucha, to tez jego wolny wybór. Działac przy rozstawie 10 cm będzie działało, a ze drozej inwestycyjnie to inna rzecz.
    Czyli jednak raczej się skłaniać do wartości rozstawów obliczonych przez PURMO na podstawie OZC.
    Chciałem sobie to jeszcze przeliczyć na kalkulatorach Khan term ale po wypełnieniu wszystkich danych wyskakuje mi na końcu jakiś dziwny błąd jak już ma przejść do prezentacji konkretnych wyników.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  18. #6558
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    Czyli jednak raczej się skłaniać do wartości rozstawów obliczonych przez PURMO na podstawie OZC.
    Jezeli Purmo to zrobi dokładnie to tak.

  19. #6559
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PaRa
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    Góra Kalwaria
    Kod pocztowy
    05-530
    Posty
    1.775
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Jezeli Purmo to zrobi dokładnie to tak.
    A jak w projekcie jest coś takiego :

    0,5 Sypialnia_b 8,07 m² b 0.10 / 0.15

    To jaki rozstaw wybrać ? Co 10 czy co 15 cm ?
    Mój dziennik budowy

    http://forum.muratordom.pl/showthread.php?244304-Zx100

    Parterówka 175m2, ogrzewanie 135m2 podłogówka + drabinka w łazience, garaż 40m2 nie ogrzewany.
    OZE - 7696 kWh/rok, 57,3 kWh/(m2·rok), Projektowe obciążenie cieplne budynku 4563 W
    Pompa Panasonic Aquarea SDC 7KW + CWU Hewalex HP250, rekuperator AirPack 300
    Płyta fundamentowa - 0,12, ściany - 0, 14 , dach - 0,12

  20. #6560

    Domyślnie

    No i mam pierwszy błąd w wylewkach
    Po zdjeciu foli po kilku dniach zaczęły sie uwidaczniać dylatacje. panowie robili je tak, że po położeniu (wylaniu) betonu nacinali rajbetka beton lekko go rozsuwając a potem przygładzali wierzch. Wytworzyły sie w tych miejscach wyraźne szczeliny ok 2-3 mm od góry. Niestety jedna dylatacja jest nadmiarowa - niepotrzebna, w miejscy gdzie nie miałem zabezpieczonych rurek peszlem .
    Teraz pytanie:
    Czy jest jakis środek (zywica czy cos w podobie) o silnie dyfuzyjnych właściwościach co mogło by po wlaniu w szczelinę (ok 1mb w korytarzu) "wsączyć" się w porowaty beton na grubość 1-2cm oraz dodatkowo wypełnić szczeline, a na koniec związać na tyle silnie aby przy zmianach temperatury pracowały te prawidłowe dylatacje poza tą jedną "nadmiarową"?

    pozdro

Strona 328 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony