dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 376
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #21

    Domyślnie

    Według tego Kanowskiego liczydła wychodzi mi rozstaw rurek od 25-30 cm. Na salon 40m2 jedna sekcja 120 metrów. Hmmm??

  2. #22
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Nie no ja mam salon 30 m i myślałem o 2 pętlach , nie zastanawiałem się nad długością pętli jeśli dam co 20 cm
    Może rzeczywiście styknie?

  3. #23
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar emqwadrat
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał lazik
    Według tego Kanowskiego liczydła wychodzi mi rozstaw rurek od 25-30 cm. Na salon 40m2 jedna sekcja 120 metrów. Hmmm??
    Ciekawe..... Mi dla sypialni 22 m2 wyszły dwie pętle..... Tylko nie pamiętam jak długie a przy sobie wyliczeń nie mam......
    Budowałem dom, skończyłem w rok i pięć dni choć planowałem tylko w rok ....

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał emqwadrat
    Cytat Napisał lazik
    Według tego Kanowskiego liczydła wychodzi mi rozstaw rurek od 25-30 cm. Na salon 40m2 jedna sekcja 120 metrów. Hmmm??
    Ciekawe..... Mi dla sypialni 22 m2 wyszły dwie pętle..... Tylko nie pamiętam jak długie a przy sobie wyliczeń nie mam......
    Przyjąłem że budynek dobrze ocieplony - być może dlatego taki wynik.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    ..
    Docelowo mam mieć pogodówkę i w pokojach termostaty otwierające/zamykające elektrozawory na odpowiednich pętlach w rozdzielaczu.
    ...
    Masz juz jakis sterownik i silowniki do zaworow w rozdzielaczu?

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Deamos
    Cytat Napisał OGC
    ..
    Docelowo mam mieć pogodówkę i w pokojach termostaty otwierające/zamykające elektrozawory na odpowiednich pętlach w rozdzielaczu.
    ...
    Masz juz jakis sterownik i silowniki do zaworow w rozdzielaczu?
    Sterownik czeka już w pudełeczku: regulator pogodowy colorMATIC 430.
    A siłowników jeszcze nie mam, Myślę że to dopiero na następną zimę uruchomię.
    Na razie nie mam jeszcze kupionych termostatów pokojowych.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    Sterownik czeka już w pudełeczku: regulator pogodowy colorMATIC 430.
    A siłowników jeszcze nie mam, Myślę że to dopiero na następną zimę uruchomię.
    Na razie nie mam jeszcze kupionych termostatów pokojowych.
    Widze, ze starownik jest dedykowany do pewnych kotlow pewnej firmy... myslalem, ze to cos bardziej uniwersalnego Niezle mozliwosci i ciekawy wyglad

    Ja interesuje sie czyms do sterowania zaworami na rozdzielaczach i moze zaworem troj-cztero droznym przed rozdzielaczem do wspolpracy z termostanami pokojowymi. Piec bedzie na ekogroszek.
    Przyjdzie na to czas, nie bede robil OT

  8. #28

    Domyślnie

    Jest kryzys, daj zarobić innym. Tobie też inni dadzą zarobić. Niech każdy robi to co umie najlepiej. Chyba, że wiesz co robisz? Ale jeśli masz wątpliwości (choćby pytanie na tym forum) to sobie odpuść. Bo więcej szkody będzie, niż pożytku.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał hala_k
    Jest kryzys, daj zarobić innym. Tobie też inni dadzą zarobić. Niech każdy robi to co umie najlepiej. Chyba, że wiesz co robisz? Ale jeśli masz wątpliwości (choćby pytanie na tym forum) to sobie odpuść. Bo więcej szkody będzie, niż pożytku.
    Nie zgadzam sie z tego typu mysleniem, sa pewne prace przy ktorych nie jest potrzeba fachowa wiedza i kazdy kto nie ma dwoch lewych rak do czynnosci manualnych, odrobine ogolnej wiedzy technicznej i dokladnosci potrafi duzo prac wykonac samodzielnie. Niejednokrotnie samodzielne prace wychodza nam lepiej od fachowcow, ktorym sie spieszy, nie staraja sie bo nie robia dla siebie, maja dziwne przedpotopowe przyzwyczajenia, robia laske ze przyjmuja zlecenie, ...
    Przecietny Polak nie zarabia duzo i nie zawsze go stac na wynajecie kogos by cos zrobil a czesto wlasne wykonanie o wiele bardziej sie oplaca i niejednokrotnie wychodzi lepiej
    Poza tym ta satysfakcja...

    Jest kryzys, daj oszczedzic

    Z wyksztalcenia i zawodu jestem informatykiem a teraz stawiam scianki dzialowe i nie uwazam abym robil to zle

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    sledz98

    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Lębork
    Kod pocztowy
    84-300
    Posty
    213

    Domyślnie

    Słuszna uwaga. Mi ostatnio jeden z hydraulików wywalił cenę 15000 za samą robociznę przy ułożeniu podłogówki oraz wody (2 łazienki i kuchnia, a kanalizę już sobie sam zrobiłem). Uważam, że chłop troszkę przesadził. Też jestem informatykiem, dwóch lewych rąk do roboty nie mam, do tego jakieś 4 tygodnie zaległego urlopu. Jak nie znajdę hydraulika do 5kPLN to sam to sobie zrobie...

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał annecy
    podziwiam...

    na chudziaka idzie najpierw folia lub papa, potem styro, znów folia alu siatka druciana 10x10cm i wylewka z plastyfikatorem optimum 6-7 cm...

    pozdr
    A nie przypadkiem trzeba zastosować najpierw jakąś masę izolacyjną typu dysperbit lub izohan WL ?

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał lus
    Cytat Napisał annecy
    podziwiam...

    na chudziaka idzie najpierw folia lub papa, potem styro, znów folia alu siatka druciana 10x10cm i wylewka z plastyfikatorem optimum 6-7 cm...

    pozdr
    A nie przypadkiem trzeba zastosować najpierw jakąś masę izolacyjną typu dysperbit lub izohan WL ?
    Z tego co mi wiadomo nie wolno dawać do pomieszczeń dysperbitu itp.
    Trzeba poszukac cos innego jako grunt.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  13. #33

    Domyślnie

    Chodziło mi o preparat na bazie wody, a nie rozpuszczalników. Tym chyba można posmarować chudziak, przed położeniem styropianu ?

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał lus
    Chodziło mi o preparat na bazie wody, a nie rozpuszczalników. Tym chyba można posmarować chudziak, przed położeniem styropianu ?
    Zgadza się. Nie wszystkie jednak wodorozcieńczalne można stosować wewnątrz. trzeba poczytać co zaleca producent.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał hala_k
    Jest kryzys, daj zarobić innym. Tobie też inni dadzą zarobić. Niech każdy robi to co umie najlepiej. Chyba, że wiesz co robisz? Ale jeśli masz wątpliwości (choćby pytanie na tym forum) to sobie odpuść. Bo więcej szkody będzie, niż pożytku.
    E tam - pitolenie. Jak masz za dużo forsy to dawaj zarabiać.

    Akurat podłogówka to NAJPROSTSZA rzecz do roboty w domu. Robiłem to pierwszy raz i poszło całkiem fajnie. Trochę jest przy tym i ręce bolą od wciskania spinek (chyba, że się zaopatrzysz w tacker ), ale ogólnie poziom skomplikowania rzędu klocków DUPLO.

    Moi hydraulicy chcieli 35pln/m2. Sorry - za co??? Zajęło mi to z jednym pomocnikiem jakieś półtora dnia - 110m2. Najłatwiej zarobione pieniądze w życiu.

    Ale najpierw ja bym zaczął od OZC - bez tego bym sie bał. Do tego Kisana tabele wydajności cieplnej i jedziemy. Oszczędziłem na tym kupę kasy tez, bo można dawać rozstaw taki, jaki jest wymagany, a nie "wszędzie co 10cm" jak chcieli ci mistrzowie robić. Kilometr rury do przodu Pętle robiłem poniżej 100m wszystkie - kilka wyszło niestety krótszych, no ale nie da się tak dokładnie wycyrklować. Na rozdzielaczu są rotametry więc będę regulował.

    Jak sama podłogówka to po co mieszacze??? Tego tez nie potrafię im przetłumaczyć - co one mają niby mieszać? Kondensat powinien chodzić na jak najniżej temperaturze - szczególnie powrotu, więc nigdy nie pójdzie na podłogówke za duża temperatura.

    No i to tyle. Ja każdemu rekomenduje zrobienie tego samemu - łatwe, szybkie i dużo kosztuje (bo chyba ta cena 150/sekcja to jakiś kosmiczny wyjątek).
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał lus
    Chodziło mi o preparat na bazie wody, a nie rozpuszczalników. Tym chyba można posmarować chudziak, przed położeniem styropianu ?
    Zgadza się. Nie wszystkie jednak wodorozcieńczalne można stosować wewnątrz. trzeba poczytać co zaleca producent.
    Producent -Izohan- zezwala na stosowanie dysperbitu i izohanu WL też do wewnątrz.
    Ja zastanawiam się nad wykonaniem na chudziaku bezspoinowej powłoki p-wilgociowej typu lekkiego właśnie Izohanem Izobud WL,albo podobnym. Czy ktoś już wykonywał coś takiego ?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi

    E tam - pitolenie. Jak masz za dużo forsy to dawaj zarabiać.

    Akurat podłogówka to NAJPROSTSZA rzecz do roboty w domu. Robiłem to pierwszy raz i poszło całkiem fajnie...
    W pełni podzielam podejście do tematu. Gdybym "dawał zarobić" to kasy zabrakłoby mi pewnie zanim bym doszedł do stropu.

    Mam pytanie Depi - robiłeś 1. raz - jak planowałeś przebieg rurek? Od razu wiedziałeś jak dokładnie układać wężownicę (np. od której strony zacząć, jaki sposób przebiegu itp) czy może "na żywo". Czy dzieliłeś sobie dla ułatwienia powierzchnię na jakieś mniejsze pola może?
    Acha - z tych wyliczeń to wyszły Ci odstępy bardzo zróżnicowane w zależności od pomieszczenia?? I jakie jeśli można wiedzieć?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    Mam pytanie Depi - robiłeś 1. raz - jak planowałeś przebieg rurek? Od razu wiedziałeś jak dokładnie układać wężownicę (np. od której strony zacząć, jaki sposób przebiegu itp) czy może "na żywo". Czy dzieliłeś sobie dla ułatwienia powierzchnię na jakieś mniejsze pola może?
    Acha - z tych wyliczeń to wyszły Ci odstępy bardzo zróżnicowane w zależności od pomieszczenia?? I jakie jeśli można wiedzieć?
    Wiesz - zaczynasz od początku i lecisz dookoła A serio - rozkładasz ładnie folię z rastrem 10 cm. Jak wiesz, ile ciepła potrzebuje dane pomieszczenie (przy zakładanym wykończeniu podłogi), to wychodzi ci co ile dawać rurki i tak jedziesz - najpierw dookoła i potem co 2x (gdzie x to projektowany rozstaw rurek), dochodzi do środka, robisz taki zawijasik (to jest troche trudniejsze) i jedziesz z powrotem po środku tych już ułożonych. Naprawde jest to proste. Dobrze jest jedynie sobie policzyć, ile będzie zakrętasów i zaplanować tą zawrotkę po środku - jak tego nie zrobisz, to może się okazać, że masz za dużo lub za mało akurat miejsca i trzeba cos rzeźbić.
    No mniejsze pola nie dzieliłem, tylko ew. kombinowałem, że jak jest jakaś któtsza pętla (np. łazienka), to żeby wychodziły mniej więcej o równo "pozyczałem" sobie z tej pętli na następne pomieszczenie. Generalnie szedłem na zywioł, ale wyszło bardzo dobrze, poza paroma drobnymi zonkami. O wiele lepiej szło mi, niż hydraulikom (bo oni robili na dole, jak na piętrze, choć i na dole ja starałem się sterować tym co robią).
    Co do zapotrzebowania, to owszem wychodzą duże różnice. Mamy np. 2 sypialnie na górze ("dziecięce") praktycznie równe powierzchnią - po 16m2. Jedna wyszła 400W, druga 750W! (sic!) Dwa razy tyle. Czemu? Bo ta druga ma 3 okna, a nie 1, 2 ściany to zewnątrzne (w pierwszej tylko 1 i to krótka) i jest akurat skierowana dłuższą ścianą na północ. Oczywiście nie robiłem takich wielkich różnic w rozłożeniu rurek, ale poprawkę wziąłem (chyba 15 w jednej 20 w drugiej, albo 10/15 - nie pamiętam już ). Nie da się dokładnie wycyzelować, ale ogólnie proporcje starałem się zachować. No i oczywiście i tak dałem z dużym zapasem - np. ta sypialnie co potrzebuje 400 W to wystarczyłoby żebym dla parametrów 40/30 położył na niecałych 10m2 rurki co 20cm - nawet przy dywanie (strumien ciepła 44 W/m2). A dałem co 15 na 14m2 i nie będzie raczej dywanu No a nawet jeśli, to powinno z palcem w nosie wystarczyć.
    Jak sobie pomyślę, że te barany chciały mi w całym domu jak leci kłaść co 10cm to mi się nóż w kieszeni otwiera...
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  19. #39

    Domyślnie

    W miarę myślenia o OP, nasunęły mi się kolejne pytania:

    1) Czy wyginając rurki stosować sprężynę? Oczywiście da radę tylko zewnętrzną. Ale czy praktykuje się jej stosowanie, czy nie?

    2) Mam pokój 25 mkw - kwadrat prawie. Będą tam 2 obiegi po ok 85 mb. Czy pola grzewcze mają być osobne, zdylatowane, czy niekoniecznie. Chętnie zrobiłbym jedno pole z dwiema wężownicami.

    3) Pompa z kotła raczej z 1600m rurki będzie miała ciężko. Czy nie ma błędu w dołożeniu pompy na powrocie do kotła. Ta z kotła by wodę tłoczyła, a ta na powrocie wspomagająco "ciągnęła"?

    4) Obecnie mam w domu temp ok. 5 st. Boję się, że w tych warunkach rurka może być za sztywna do wyginania... ???

    5) Czy różnica w grubości wylewki (miejscami 6 cm, miejscami 8 cm) jest ważna czy wpływa jedynie na różną bezwładność różnych pomieszczeń? Rozumiem, że po "rozbujaniu się" nie powinno to mieć istotnego znaczenia.

    Jakby ktoś był tak miły

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    2) Mam pokój 25 mkw - kwadrat prawie. Będą tam 2 obiegi po ok 85 mb. Czy pola grzewcze mają być osobne, zdylatowane, czy niekoniecznie. Chętnie zrobiłbym jedno pole z dwiema wężownicami.
    Ja mam niecałe 30 m salon, robię 2 obiegi, kiedyś była dyskusja o dylatacji takiego pomieszczenia i wyszło że nie trzeba tego robić

    CZYTAJ TU

    Tyle ode mnie

Strona 2 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony