dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 253 z 376
Pokaż wyniki od 5.041 do 5.060 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #5041
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Na płycie fundamentowej kładę 10 cm styropianu w warstwach po 5cm pod wylewkę z podłogówką.
    Pomiędzy płytami pierwszej warstwy 5cm będą prowadzone peszle z elektryką i rury z wodą. To oczywiscie bedzie przykryte drugą warstwą 5cm
    Pytanie, czym uzupełnieć przestrzeń wokół peszli i rurek.
    Piasek, perlit, czy po prostu zapiankować ?
    Jeśli perlit, to jaka frakcja ?
    Ja dawałem wszędzie na rurki wodne izolację z pianki polietylenowej wszelkie inne peszle i odkurzacz centralny na piankę i uszczelniane pianką - sprawdza się - nie ma problemów, a cwu nie wychładza się znacznie pomiędzy włączeniami cyrkulacji.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  2. #5042
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.617
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Rurki z wodą oczywiście są w izolacji, chodzi o wypełnienie przerw w pierwszej warstwie styropianu tak, aby to miejsce nie siadło zanadto.
    Pianka będzie OK ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #5043
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Rurki z wodą oczywiście są w izolacji, chodzi o wypełnienie przerw w pierwszej warstwie styropianu tak, aby to miejsce nie siadło zanadto.
    Pianka będzie OK ?
    Oczywiście, najlepiej niskorozprężna aplikowana pistoletem - mniej zużyjesz i dokładniej wypełnisz.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  4. #5044

    Domyślnie

    czy rurki w izolacji cieplnej od rozdzielacza do ogrzewanego pomieszczenia biegnące przez inne pomieszczenie (ogrzewane inną sekcją) należy jeszcze dodatkowo poza termoizolacją jakoś zabezpieczyć przy przejściach przez dylatacje? jeśli rurka nie jest izolowana cieplnie i przechodzi przez dylatację, to wkładamy ją w peszel przy przejściu przez dylatację.
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  5. #5045

    Domyślnie

    A po co chcesz je izolować, skoro i tak są w wylewce?
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  6. #5046

    Domyślnie

    Cytat Napisał zyzolek Zobacz post
    A po co chcesz je izolować, skoro i tak są w wylewce?
    Tak w projekcie mam. Na logikę, to jeśli do pomieszczenia ma dopłynąć woda o temperaturze 35 stopni, to po drodze rurka raczej powinna być zaizolowana
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  7. #5047
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał imrahil Zobacz post
    Tak w projekcie mam. Na logikę, to jeśli do pomieszczenia ma dopłynąć woda o temperaturze 35 stopni, to po drodze rurka raczej powinna być zaizolowana
    Tak własnie ma być, aby moc nie była tracona na dojsciu i powrocie pętli, maja one czasem i 15-18 mb i ubytek mocy na nich moze być znaczący. A poniewaz przebiegają one zwykle przez korytarz w którym są małe straty to powoduje spadek mocy w pomieszczeniu docelowym a jednoczesnie przyrost mocy (całkowicie zbędny i szkodliwy do regulacji) w korytarzu. Nie wspomne o niezbyt prawidłowym działaniu ewentualnych termostatów pomieszczeniowych.

  8. #5048
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    chyba że w projekcie mamy policzone moce oddawane od przyłączy i skorygowane moce pętli - ale komu się teraz chce tak liczyć

  9. #5049

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Tak własnie ma być, aby moc nie była tracona na dojsciu i powrocie pętli, maja one czasem i 15-18 mb i ubytek mocy na nich moze być znaczący. A poniewaz przebiegają one zwykle przez korytarz w którym są małe straty to powoduje spadek mocy w pomieszczeniu docelowym a jednoczesnie przyrost mocy (całkowicie zbędny i szkodliwy do regulacji) w korytarzu. Nie wspomne o niezbyt prawidłowym działaniu ewentualnych termostatów pomieszczeniowych.
    Moim zdaniem to przerost formy nad treścią.
    W praktyce rurki wychodzące z rozdzielacza liczymy od razu jako zasilające, a tranzyt też traktujemy jako zasilanie uwzględniając to w układaniu właściwych pętli dla tych miejsc, przez które przechodzi tranzyt.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  10. #5050

    Domyślnie

    witam i z zapytaniem:
    dokonujemy adaptacji byłego garazu w bryle domu - na pokój - jest tam kaloryfer
    czy zamiast tego kaloryfera można podłączyc podłogówkę? (podłączenie kaloryfera - dolne - prosze o wybaczenia dyletanctwa w zakresie fachowych wyrażeń )) - chodzi mi o techniczne podłączenie: zdjęcie kaloryfera i połączenie z rurkami podłogówki - czy trzeba większej rewolucji?
    (i tak musimy zrobić podłoge i podwyższyć ją do odpowiedniego poziomu). pokój jest na parterze w części dotychas mieszkalnej jest w większości podłogówka, ogrzewania kocioł kondensacyjny - gaz)

  11. #5051
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    witam i z zapytaniem:
    dokonujemy adaptacji byłego garazu w bryle domu - na pokój - jest tam kaloryfer
    czy zamiast tego kaloryfera można podłączyc podłogówkę? (podłączenie kaloryfera - dolne - prosze o wybaczenia dyletanctwa w zakresie fachowych wyrażeń )) - chodzi mi o techniczne podłączenie: zdjęcie kaloryfera i połączenie z rurkami podłogówki - czy trzeba większej rewolucji?
    (i tak musimy zrobić podłoge i podwyższyć ją do odpowiedniego poziomu). pokój jest na parterze w części dotychas mieszkalnej jest w większości podłogówka, ogrzewania kocioł kondensacyjny - gaz)
    Wydaje się, że było by to możliwe , ale wszystko zależy od tego gdzie (do jakiego obwodu podłączony jest ten grzejnik), być może na grzejniki jest dodatkowy rozdzielacz a temperatura jest na grzejnikach wyższa niż na podłogówce.
    Trzeba zastanowić się (za mało konkretnych faktów w pytaniu)odnośnie wielkości pomieszczenia w którym ma być ta przeróbka i czy nie istnieje może projekt na instalację CO w którym temperatura w garażu w ogóle była brana pod uwagę-może być tak, że wydajność pieca jest "'zagrożona"(tu mniejsze prawdopodobieństwo), albo osprzęt instalacji taki jak pompa.
    Więcej danych - moc pieca i z jaką obecnie pracuje, wielkość garażu - pokoju, rozdzielacz z własną pompa czy tylko pompa pieca, no i wielkość obecnego garażowego grzejnika.oraz to jak rozbudowana jest instalacja - na ilu m2 jest podłogówka, a na ilu grzejniki.
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  12. #5052

    Domyślnie

    dziekuję za szybki odzew!
    przyszły pokój to ok 19 m2. W skrzynce jest po prostu kurek do kazdego obwodu bez różnicy czy to kaloryfer czy podłogówka. W poprzednich sezonach był piec węglowy, więc wszędzie grzało... teraz na niskich temperaturach nieliczne grzejniki sa letnie ale komfortowa podłogówka.
    Kocioł moc cos ok 20 czegos tam - na pewno wystarczy (dwufunkcyjny).
    Cały metraż z przyszłym pokojem ok 130m. Podłogówka parter plus na górze łazienka a w sypialniach ciepławe kaloryfery nam na razie nie przeszkadzaja - w razie czego jest kominek z rozpr ciepłego powietrza
    Co do tych pompek - to chyba tylko w kotle, z mocą... jest ustawiona temp na ok 30-35 st na tzw wyjsciu?
    Spala się średnio teraz ok 5-6 m gazu na dzień co i cwu.
    Nie wiem czy dobrze myslę, że takie ogrzewanie niskotemperaturowe bedzie lepsze przy podłogówce niz samym kalorferze, tym bardziej, ze pokój płn-wsch.
    Ostatnio edytowane przez ave! ; 11-02-2014 o 20:00 Powód: bl

  13. #5053
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał ave! Zobacz post
    przyszły pokój to ok 19 m2.
    Kocioł moc cos ok 20 kW (dwufunkcyjny).
    Cały metraż z przyszłym pokojem ok 130m.
    Co do tych pompek - to chyba tylko w kotle, z mocą... jest ustawiona temp na ok 30-35 st na tzw wyjsciu?
    Spala się średnio teraz ok 5-6 m gazu na dzień co i cwu.
    To jest tylko moje zdanie - na pewno ktoś może mieć odmienne

    Proponuję wyrównać różnice poziomów w pomieszczeniu - twardym styropianem, a najlepiej styrodurem = XPS - z zapasem ok 8-10cm na wylewkę w której będą zatopione rurki przyszłego ogrzewania podłogowego.
    Połączenie z istniejącą instalacją wykonać tak aby złączenie nie miało kontaktu z materiałem wylewki - cement z upływem czasu bardzo niszczy elementy łączenia i może spowodować nieszczelność. Zabezpieczyć połączenie jak najsolidniej np. w puszcze - nawet elektrycznej hermetycznej z możliwością ewentualnego otwarcia po wykonaniu całości posadzki(nawet docelowej) niekoniecznie widocznej, ale aby np; poprzez "ostukanie "wiadomo gdzie się znajduje.
    Przed pokryciem instalacji wylewką napełnić układ cieczą grzewczą i odpowietrzyć
    Rurki rozłożyć w systemie-sposobem z foto natomiast w rozstawie co 15cm.(większy rozstaw - nie wiadomo bo nie liczony? mniejszy niepotrzebny)
    Zużycie gazu wskazuje na ocieplony budynek, więc nawet przy ułożeniu paneli, czy desek w przyszłym pokoju powinno to zapewnić komfort cieplny, a ewentualny nadmiar można ograniczyć poprzez regulację zaworem obwodu na rozdzielaczu.
    Całą nową posadzkę oddzielić od istniejących ściany pianką dylatacyjną - 5-10mm
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	196225807648e376c055d0e.jpg
Wyświetleń:	143
Rozmiar:	41,6 KB
ID:	242256  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  14. #5054

    Domyślnie

    dziękuję!
    wyrównanie podłogi będzie - mamy spory zapas, więc zmieści się jeszcze dodatkowy styropian (zamierzamy połozyć go na terakotę, która jest w byłym garażu), jakąś matę pod rurki i wylewkę - czy zwykłą cementową czy inną - zobaczymy i podłogę - panele -prawdopodobnie- drewniane. Dylatacji naokoło oczywiście będzie - w srodku przy takim metrażu chyba niepotrzebna.
    Samo połąc\enie instalacji wypadnie parę cm nad poziom właściwej podłogi- więc będzie zabezpieczone ew zamaskowane listwą przypodłogową.
    pozdrawiam
    A.

  15. #5055

    Domyślnie

    Witajcie,
    Wyliczylem rozstawy rurek wg. SDG2.1 i dla mojego budynku wychodzi mi mniej wiecej dla wszystkich pokoi w strefach brzegowych 10cm, w srodkowych 30cm. W przypadku lazienek na calosci 10cm. Temp zasilania 35C, przy czym dla tych wartosci lazienki i tak sa niedogrzane.

    Znajomy instalator mowi zeby tych wyliczen raczej nie stosowac i zrobic w calym domu rozstaw 10cm i zasilac instalacje nizsza temperatura. Pojdzie wiecej rury, ale latwiej to potem wysterowac.

    Jakie sa Wasze doswiadczenia? Czy moj znajomy instalator ma racje i czy nie bedzie dochodzilo do przegrzewania pomieszczen?
    pozdrawiam
    gr8

  16. #5056
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Cytat Napisał gr8 Zobacz post
    Witajcie,
    Wyliczylem rozstawy rurek wg. SDG2.1 i dla mojego budynku wychodzi mi mniej wiecej dla wszystkich pokoi w strefach brzegowych 10cm, w srodkowych 30cm. W przypadku lazienek na calosci 10cm. Temp zasilania 35C, przy czym dla tych wartosci lazienki i tak sa niedogrzane.

    Znajomy instalator mowi zeby tych wyliczen raczej nie stosowac i zrobic w calym domu rozstaw 10cm i zasilac instalacje nizsza temperatura. Pojdzie wiecej rury, ale latwiej to potem wysterowac.

    Jakie sa Wasze doswiadczenia? Czy moj znajomy instalator ma racje i czy nie bedzie dochodzilo do przegrzewania pomieszczen?
    pozdrawiam
    gr8
    Do tego miejsca przebrnąłem przez cały wątek i zrobiłem podsumowanie:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post5980268

    A moje doświadczenia są takie, że mam rozstawy od 15 do 25cm i temp zasilania 35-38st.
    10cm rozstaw ma sens TYLKO jeśli zdecydujesz się ogrzewać dom pompą ciepła.
    Moim zdaniem Twój instalator powtarza schematy innych instalatorów, ale tak de facto nie wie o czym mówi.
    W moim dzienniku znajdziesz szczegóły całej "batalii" podłogówkowej w okolicach czerwca i lipca 2013 i rok wcześniej. - grzeję kominkiem z płaszczem
    U Piczmana w dzienniku znajdziesz. - grzeje kotłem na węgiel
    U adiqqa - w dzienniku na forum budujemydom - on dał 10cm i ma pompę ciepła.

    Policzyłeś rozstawy, przyjąłeś temp zasilania i tego trzymaj się.
    Liczyłem dziesiątki razy, w końcu zastosowałem się do wyliczeń - z małą poprawką na łuki (w sumie może "zniknąć" na nich kilkanaście metrów w stosunku do wyliczeń)
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  17. #5057

    Domyślnie

    Nie będzie dochodziło do przegrzewania pomieszczeń. Jeśli masz sterownik z siłownikiem na zaworze 4D to Ty decydujesz o temp. wody zasilania podłogówki. Jeśli planujesz ogrzewanie pompą to lepiej rób rozstaw co 10 cm. Wszystko zależy od ocieplenia domu, (przy takim rozstawie 10cm) możesz zasilać podłogówkę od 27-32oC w największe mrozy.
    Ostatnio edytowane przez pawko_ ; 18-02-2014 o 15:20
    PC PW Panasonic 9kW- 1fazowa, model: KIT-WC09J3E5-1, PV Risen 450 Wp 22 szt. 9,9kWp, inwerter Afore BNT010KTL https://tinyurl.com/4sdb5sje
    120m2 użytkowej+40m2 garaż, dom parterowy z dużymi przeszkleniami, w odsłoniętej zabudowie(silne wiatry), strych nieużytkowy bez ocieplenia (dach wielospadowy), ocieplenie: strop 20cmλ040, ściany 15cmλ033, podłoga 10cmλ040. Wentylacja grawitacyjna, okna trzy szyby z ciepłą ramką. Podłogówka na całości. CO+CWU-6000kWh https://cieplowlasciwie.pl/wynik/ahxq

  18. #5058
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jak zrobi w pokojach po 10 to jaki rozstaw ma zastosować w łazience skoro już teraz ma niedogrzaną? A zrobienie teraz wszędzie po 10 po to aby później dławić na rotametrach to jaki ma sens? Ale kto bogatemu zabroni - można przecież wszystko. Zamiast x rurki dać 2*x dołożyć do tego automaty do sterowania każdą pętlą zawory 3,4,5D i.t.d. I nagle się okazuje że podłogówka zamiast kosztować 5K w materiałach kosztuje 10.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 18-02-2014 o 15:35
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  19. #5059
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Ja mam wszędzie co 15 a w łazienkach co 10cm. Działa to dobrze. Ale żeby działało to bardzo dobrze należy zrobić projekt.

  20. #5060

    Domyślnie

    Argument z pompa ciepla cieżko podważyc, może za jakiś czas będzie się opłacało ją zastosować a wtedy podłogówka będzie juz przystosowana i tu widze ze 10cm warto robic.
    Przy niskiej temp zasilania mam jednak niedogrzana lazienke, tu planowalem i tak dac grzejniki scienne, musialbym jeszcze policzyc czy taki grzejnik cokolwiek zmieni.
    Z tego jak ja to rozumiem (a sie na tym nie znam, wiec prosze o korektę) to widze to tak:
    rozstaw 10 cm to droższa inwestycja bo wyjdzie wiecej rury, do tego trzeba kupic cos co bedzie dławić przepływy,
    z drugiej strony mozna pracowac przy niższej temperaturze zasilania co przeklada sie na oszczedności na gazie (w moim przypadku)
    ??

Strona 253 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony