dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 256 z 376
Pokaż wyniki od 5.101 do 5.120 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #5101
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    dla 35, rozwiazalem dodajac grzejnik nascienny, strefa klimatyczna III (poludnie Wwy)
    No to liczy dla -20
    Co więc co zrobisz, jak przyjdzie - 20 i będziesz miał niedogrzaną łazienkę ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  2. #5102

    Domyślnie

    aslolt, nie kumam co chciales powiedziec, te parametry, ktore podales sa w SDG, po co mam sie uczyc OZC, ktore zrobi to samo?

    fotohobby, no wlasnie nie wiem, moze jeszcze bardziej zagęszcze rurki w lazienkach? inna opcja to podniesc temp na piecu.

  3. #5103
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gr8 Zobacz post
    dla 35, rozwiazalem dodajac grzejnik nascienny, strefa klimatyczna III (poludnie Wwy)
    Oczywiście przeliczyłes ten grzejnik dla temp zasilania podłogówki i dT?

  4. #5104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gr8 Zobacz post
    aslolt, nie kumam co chciales powiedziec, te parametry, ktore podales sa w SDG, po co mam sie uczyc OZC, ktore zrobi to samo?

    fotohobby, no wlasnie nie wiem, moze jeszcze bardziej zagęszcze rurki w lazienkach? inna opcja to podniesc temp na piecu.
    SGD nie przelicza strat dokładnie a jedynie w sposób uproszczony dla poszczególnych pomieszczeń, to wykonuję sie w audytorze ozc lub innych programach lub ręcznie (dla masochistów)
    Ostatnio edytowane przez asolt ; 19-02-2014 o 22:22

  5. #5105
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gr8 Zobacz post
    aslolt, nie kumam co chciales powiedziec, te parametry, ktore podales sa w SDG, po co mam sie uczyc OZC, ktore zrobi to samo?

    fotohobby, no wlasnie nie wiem, moze jeszcze bardziej zagęszcze rurki w lazienkach? inna opcja to podniesc temp na piecu.
    No właśnie

    Dla tych kilku dni, występujących co co parę lat, bedziesz pakował w podłogę kolejne metry rur, płacił przez cały sezon grzewczy większe rachunki za energię elektryczna ?
    Po prostu kocioł na zasilanie podłogówki poda 38-40C i tyle....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  6. #5106

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Oczywiście przeliczyłes ten grzejnik dla temp zasilania podłogówki i dT?
    dobre pytanie! NIE! niestety w tym programie sie tak nie da, wybralem najnizsza jaka sie dalo (chyba 45C)

  7. #5107
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.509
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał gr8 Zobacz post
    dobre pytanie! NIE! niestety w tym programie sie tak nie da, wybralem najnizsza jaka sie dalo (chyba 45C)
    I tu jest odpowiedz na pytanie po co sie uczyc ozc, po pierwsze SDG oblicza straty z duzym marginesem błedu (bo brakuje danych), to samo dotyczy obliczen grzejnika podłogowego (powód ten sam j.w.) po trzecie nie umozliwia przeliczen mocy dla róznych parametrów grzejnika.
    Zsumowanie błedów powoduje ze obliczenia stają sie tylko szacunkami i to zgrubnymi

  8. #5108

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    właśnie samodzielnie rozwiązałeś swój problem, bo przy temperaturach zewnętrznych +6 łazienka będzie dogrzana, a gdy przyjdą wielkie styczniowe mrozy to sobie na parę dni podniesiesz temperaturę zasilania podłogówki na +40 albo nawet na +45, co zapewni ci taki ukrop w łazience że nigdy nawet nie spojrzysz na grzejnik łazienkowy
    bede mogl tak zrobic o ile bede mial sterowania temp w kazdym pomieszczeniu, bo jesli nie to ukrop w lazience spowoduje piekło w innym pomiesczeniu. Innymi slowy narzuca to wieksze koszty inwestycyjne.

  9. #5109
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał gr8 Zobacz post
    bede mogl tak zrobic o ile bede mial sterowania temp w kazdym pomieszczeniu, bo jesli nie to ukrop w lazience spowoduje piekło w innym pomiesczeniu. Innymi slowy narzuca to wieksze koszty inwestycyjne.
    W zadnym wypadku..
    Przecież temperaturę w pomieszczeniach regulujesz rotametrami (raz, do uzyskania pożądanych temperatur) i poźniej zmiana temperatury zasilania nie powoduje zmian temperatury wewnętrznej w pokojach, b0 ich straty też rosną, kiedy na zewnątrz robi chłodniej.
    Jak sobie ustawisz przy temperaturze zawnetrznej np 6°C i zasilaniu 32°C, stabilne 24C w łazience i 21°C w salonie, to przy -20°C i temperaturze zasilania np 42°C będziesz miał nadal takie same temperatury w pomieszczeniach.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  10. #5110

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    nie ma takiej opcji dla kotłów gazowych kondensacyjnych, zauważalny wzrost sprawności spalania to różnica między +70 a +40, czyli taki zakres temperatur który podłogówka nigdy nie uświadczy



    Szczerze powiem nie wiem co to jest " wzrost sprawności spalania " pierwsze słyszę o takim pojęciu .
    Z twojej wypowiedzi wnioskuję że w różnicy temperatur zasilania np 30*C a 37*C mam się nie spodziewać wzrostu spalania gazu ? dobrze rozumiem ?

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    PS między sprawnością 107% a 109% jest dla twojego przypadku różnica w średnim spalaniu 7,1m3 lub 7,2m3 czyli 0,1m3
    ja osobiście obstawiam że kręcąc KG zaobserwowałeś zjawisko ładowania akumulacyjnego posadzek ścian i sufitów, bo to może dać różnicę 2m3/dobę, i zinterpretowałeś to na opak
    Ja nigdzie nie napisałem że z różnicy 107% a 109% mam jakieś oszczędności a już na pewno nie 2m3 gazu , to jest wyłącznie twoja interpretacja moich wypowiedzi . To jaki manewr zrobiłem żeby zaoszczędzić trochę gazu w tym wątku w ogóle nie opisywałem ,badam tą sprawę już któryś dzień z rzędu i jak na razie moje wyniki są na plus czyli kocioł spala mniej gazu od 1-2m3 na dobę zachowując stała temp. w domu . W tym momencie temp. na zewnątrz są bardzo podobne to też jest to w miarę miarodajne .


    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    ktoś ci naopowiadał jakiś bzdur, najlepszy dowód to kociołek o mocy minimalnej 4,2KW do domku który robi średnio 3KW
    Nie wiem o jakich bzdurach piszesz ,możesz bardziej konkretnie .
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  11. #5111
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.642
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał uris Zobacz post
    Ja nigdzie nie napisałem że z różnicy 107% a 109% mam jakieś oszczędności a już na pewno nie 2m3 gazu , to jest wyłącznie twoja interpretacja moich wypowiedzi . To jaki manewr zrobiłem żeby zaoszczędzić trochę gazu w tym wątku w ogóle nie opisywałem ,badam tą sprawę już któryś dzień z rzędu i jak na razie moje wyniki są na plus czyli kocioł spala mniej gazu od 1-2m3 na dobę zachowując stała temp. w domu . W tym momencie temp. na zewnątrz są bardzo podobne to też jest to w miarę miarodajne .

    .
    Napisałeś, że spadek temperatury zasilania o 2°C to oszczedność rzędu 2m3 gazu.
    Wiemy, ze sprawnośc kotła praktycznie nie zmienia się przy takiej znikomej różnicy w temp zasilania.
    Jeśli warunki zewnętrzne i wewnetrzne sa stałe, to nie zmienia się również zapotrzebowanie domu na cieplo.

    To powiedz nam, co wcześniej działo się z tymi 2m3 gazu i co sprawilo, ze teraz są one Twojemu domu juz niepotrzebne ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  12. #5112

    Domyślnie

    Może się to wydać śmieszne ale skalibrowałem czujnik pogodowy ,obniżał mi temp. o 1,5*C ( mówiąc prościej pokazywał że jest zimniej niż jest ).
    Ta operacja spowodowała niższą temp. zasilania i mniejsze zużycie gazu co potwierdzam od kilku dni .Nie wiem jak to wpłynie przy minusowych temp ale to dopiero się okaże gdy takie nadejdą .

    KG mam 0,25 i na takiej działa próbowałem 0,20 ale niestety nie zdaje egzaminu temp jest o 1*C niższa od zadanej.
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  13. #5113

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post

    w pełni popieram twoje badania, i już teraz jestem ciekaw czy za rok albo dwa lata będziesz nadal uważał że kręcenie KG obniża rachunki za CO do 30%
    Nie kręcę KG to twoje stwierdzenie
    KG mam na poziomie 0,25 i na tej wartości utrzymuje mi zadaną temp.
    Ustawiałem tez 0,20 ale niestety jak już pisałem temp. zadana była o 1*C mniejsza ale fakt faktem że w tedy zużycie gazu też miałem mniejsze .
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  14. #5114
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał uris Zobacz post
    ...ale niestety jak już pisałem temp. zadana była o 1*C mniejsza ale fakt faktem że w tedy zużycie gazu też miałem mniejsze .
    ... o jakieś 5-6%

  15. #5115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    ... o jakieś 5-6%
    Z moich pomiarów było to około 1-1,5m3 na dobę tyle mniej spalał przy 0,20KG ,chciałem podkreślić że pomiary robiłem w temp. około -5*C do około +6*C
    w tym przedziale sprawdzam .

    Chciałem dodać że większość obliczeń typu jak napisałeś ( obniżenie zadanej temp o 1*C skutkuje oszczędnościami 5-6% ) to prawda z tym że te pomiary dotyczą zadanej temp 20*C
    Trochę inaczej wygląda sytuacja gdy masz zadana temp. 23*C
    Ostatnio edytowane przez uris ; 20-02-2014 o 09:48
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  16. #5116
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał uris Zobacz post
    Z moich pomiarów było to około 1-1,5m3 na dobę tyle mniej spalał przy 0,20KG ,chciałem podkreślić że pomiary robiłem w temp. około -5*C do około +6*C
    w tym przedziale sprawdzam .

    Chciałem dodać że większość obliczeń typu jak napisałeś ( obniżenie zadanej temp o 1*C skutkuje oszczędnościami 5-6% ) to prawda z tym że te pomiary dotyczą zadanej temp 20*C
    Trochę inaczej wygląda sytuacja gdy masz zadana temp. 23*C
    Każde podniesienie czy obniżenie temperatury w domu o 1 stopień, skutkuje odpowiednio około 6% wzrostowi lub spadkowi zużycia energii. Nie trzeba do tego dorabiać swojej filozofii, wystarczy poczytać.

  17. #5117

    Domyślnie

    Cytat Napisał uris Zobacz post
    Z moich pomiarów było to około 1-1,5m3 na dobę tyle mniej spalał przy 0,20KG ,chciałem podkreślić że pomiary robiłem w temp. około -5*C do około +6*C
    w tym przedziale sprawdzam .

    Chciałem dodać że większość obliczeń typu jak napisałeś ( obniżenie zadanej temp o 1*C skutkuje oszczędnościami 5-6% ) to prawda z tym że te pomiary dotyczą zadanej temp 20*C
    Trochę inaczej wygląda sytuacja gdy masz zadana temp. 23*C

    Miałem na myśli zadana 23* i korygujesz KG z 0.25 na 0.20 to nie to samo co obniżenie czy podwyższenie temp o 1*C
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  18. #5118
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał uris Zobacz post
    Miałem na myśli zadana 23* i korygujesz KG z 0.25 na 0.20 to nie to samo co obniżenie czy podwyższenie temp o 1*C
    Nie wiem o co ci "kaman". Krzywa grzewcza służy tylko i wyłącznie do korygowania temperatury czynnika w zależności od temperatury zewnętrznej i zapotrzebowaniu domu na ciepło. Im dom słabiej ocieplony tym ta krzywa będzie wyższa i na odwrót, im lepiej tym niższa. To tyle.

  19. #5119

    Domyślnie

    Nie kręcę KG to twoje stwierdzenie
    KG mam na poziomie 0,25 i na tej wartości utrzymuje mi zadaną temp.
    Ustawiałem tez 0,20 ale niestety jak już pisałem temp. zadana była o 1*C mniejsza ale fakt faktem że w tedy zużycie gazu też miałem mniejsze .
    Przeczytaj to ze zrozumieniem a będziesz wiedziała o co kaman.

    Napisze w inny sposób , obniżyłem KG z 0.25 na 0.20 przy temp zadanej 23*C odnotowałem spadek zużycia gazu od 1-1,5m3 ale kocioł nie mógł dobić do zadanej 23*C i w rezultacie była temperatura 22*C kumasz ?
    Dom 194m2 Grenada po małych modyfikacjach powierzchnia użytkowa 156m2 wysokość pomieszczeń 2,95cm .POROTHERM p+w 25 + 15cm styro. ,fundament 10cm styro. , podłoga 10cm styro. , sufit 2x15cm wełna la. 0,44 , okna dwie szyby 1,1 na profilu Rehau ,wentylacja grawitacyjna .Ogrzewanie w całości podłogowe , Vaillant 206/5-5 R2 sterowanie pogodowe 2014/2015 co+cwu 1350m3 zadana 23*C

  20. #5120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał uris Zobacz post

    Napisze w inny sposób , obniżyłem KG z 0.25 na 0.20 przy temp zadanej 23*C odnotowałem spadek zużycia gazu od 1-1,5m3 ale kocioł nie mógł dobić do zadanej 23*C i w rezultacie była temperatura 22*C kumasz ?
    Przy jakiej temperaturze zewnętrznej?

Strona 256 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony