dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 316 z 376
Pokaż wyniki od 6.301 do 6.320 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #6301

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja mam zrobione jako osobne pętle podłogówki, ale kilka osób pisało, że ma podłączone drabinki pod podgrzewacz CWU. Co do szczegółów tego rozwiązania nie będę się wypowiadał, ale dzisiaj raczej sam bym w to poszedł. W tym momencie drabinki będą działać niezależnie od pozostałej części ogrzewania. Będzie z nich można korzystać przez cały rok.
    Rozumiem że w takim przypadku, drabinka grzeje w momencie grzania CWU? Ile razy dziennie załącza się CWU? 2-3?
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  2. #6302
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Rozumiem że w takim przypadku, drabinka grzeje w momencie grzania CWU? Ile razy dziennie załącza się CWU? 2-3?
    Z tego co pamiętam HenoK opisywał, że ma podłączone drabinki pod zbiornik dwupłaszczowy i mu się to sprawdzało.
    Drabinka nie musi grzać cały czas, a wtedy gdy to jest potrzebne. Czasami w ogóle nie musi.

  3. #6303

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    A może wszystkie trzy zrobić na jednej pętli + dołożyć drabinkę w łazience zasilaną z ogrzewacza CWU?
    Też mam podobny dylemat, jak to połączyć. Na jednej pętli z podłogówką, bądź jako osobna pętla trochę bez sensu, ponieważ warto, żeby drabinka była niezależna i mogła grzać w okresach przejściowych, kiedy już podłogówka będzie wyłączona. Ostatnio skłaniam się ku temu, żeby zrezygnować z drabinek łazienkowych. Kupię wieszak łazienkowy na ręczniki i tyle. Mam nadzieję że nie będzie zimno w łazience z podłogówką bez drabinek?

  4. #6304
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Mam nadzieję że nie będzie zimno w łazience z podłogówką bez drabinek?
    Szczerze powiem, że nie wiem. Zakręcę na kilka dni drabinki nikomu nic nie mówiąc i zobaczymy reakcję

  5. #6305

    Domyślnie

    Ja bym obstawiał puszczenie łazienki w pętli z jednym (ew. dwoma) innymi małymi poieszczeniami. Ta pętla może lepiej jakby była nieco (15-30%?) krótsza niż pozostałe pętle, no i łazienka najpierw (od strony zasilania). A drabinka z opcją zamontowania grzałki elektrycznej (może z jakimś prostym programatorem/timerem?).

  6. #6306

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Ja bym obstawiał puszczenie łazienki w pętli z jednym (ew. dwoma) innymi małymi poieszczeniami. Ta pętla może lepiej jakby była nieco (15-30%?) krótsza niż pozostałe pętle, no i łazienka najpierw (od strony zasilania). A drabinka z opcją zamontowania grzałki elektrycznej (może z jakimś prostym programatorem/timerem?).
    Taki mam plan, żeby łazienkę połączyć z korytarzem na poddaszu, tylko że jakby drabinka miałaby być wpięta pod tą pętle to chyba najlepiej na końcu? Drabinka może mocno wychłodzić rurkę.

  7. #6307

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzeniu666 Zobacz post
    Ja bym obstawiał puszczenie łazienki w pętli z jednym (ew. dwoma) innymi małymi poieszczeniami. Ta pętla może lepiej jakby była nieco (15-30%?) krótsza niż pozostałe pętle, no i łazienka najpierw (od strony zasilania). A drabinka z opcją zamontowania grzałki elektrycznej (może z jakimś prostym programatorem/timerem?).
    Wczoraj był u mnie znajomy instalator i zaproponował aby wc puścić na osobnej pętli a połączyć wiatrołap i korytarz. Czy mogą wystąpić jakieś problemy w przypadku gdy pętla od wc będzie miała ok. 27m a reszta ok 80m ?
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  8. #6308
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Wczoraj był u mnie znajomy instalator i zaproponował aby wc puścić na osobnej pętli a połączyć wiatrołap i korytarz. Czy mogą wystąpić jakieś problemy w przypadku gdy pętla od wc będzie miała ok. 27m a reszta ok 80m ?
    Tragedii nie będzie, ale woda na powrocie może szybciej osiągnąć wyższą temperaturę i dojdzie do częstszych załączeń systemu grzewczego. Najprawdopodobniej będziesz musiał te 27 metrów mocno przydławić.

  9. #6309

    Domyślnie

    Kolejne pytanie. Jakie rozdzielacze do OP? Myślę o KAN tylko nie wiem którą serię zakupić. 55A czy 75A. Nie będę miał indywidualnego sterowania temp.
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  10. #6310
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    75a

  11. #6311
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar PeZet
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    803

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Panowie/Panie , jak u Was sprawują się teraz, w tych wiosennych temperaturach wasze podłogówki (mam na myśli domy 100% podłogówki) . Nie ma spadku komfortu? Nie przegrzewa, nie dogrzewa? Podobno najgorsze są okresy przejściowe....
    Też się wypowiem, bo mam sytuację inną niż, jak sądzę, osoby już się wypowiadające.
    W sezonie zimowym pojawiałem się w domu co około dziesięć dni. Cały styczeń i cały luty.
    mam wyłącznie podłogówkę i kominek z płaszczem + baniak buforowy 500dm3.
    Efekt?
    W tym roku zima jest łagodna, więc po 12 dniach tem w chacie spadała z 22 do 10-12*C.
    Podnoszenie ciepła podłogówką trwało około doby. Tak! Doby.
    Ale po osiągnięciu 16-18*C, innymi słowy w drodze do docelowej temperatury, już jest normalnie.

    Dzielę się tą dygresją z wami, bo moje doświadczenia z użytkowania 100%podłogówki, bez kaloryferów, są totalnie pozytywne nawet w wydaniu tak hardcorowym, jak systematyczne odbudowywanie temperatury w chacie.
    Mówi się że podłogówka jest leniwa. Niby jest, ale je jest zarazem do życia. Fajna jest bardzo.

    KALORYFEROM MÓWIMY ZDECYDOWANIE NIE! (przynajmniej tym na ścianach)
    Ostatnio edytowane przez PeZet ; 10-03-2016 o 20:02
    Wszystko wymaga swego. Buduję dom... 4-5-6 litrowy... a może 6-5-4 litrowy...

    Dziennik PeZeta: http://forum.budujemydom.pl/Dziennik-PeZeta-t11215.html

  12. #6312

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Kolejne pytanie. Jakie rozdzielacze do OP? Myślę o KAN tylko nie wiem którą serię zakupić. 55A czy 75A. Nie będę miał indywidualnego sterowania temp.
    hektor80 jeśli jesteś pewien że nie będziesz miał teraz jak i w przyszłości sterowania pokojowego wówczas wystarczy Ci rozdzielacz serii 55A (z samymi przepływomierzami na belce powrotnej).
    Natomiast automatycznie pozbawi Cię to możliwości zainstalowania w przyszłości jakiejkolwiek automatyki sterowania/różnicowania temp. w pomieszczeniach.

    Nie wiem co jest źródłem ciepła i jaka będzie temp. zasilania ale rozdzielacze serii 55A i 75A wymagają zasilania wodą o przygotowanym wcześniej parametrze (temperaturą) dla instalacji OP.
    Ostatnio edytowane przez KAN-therm ; 10-03-2016 o 20:36
    http://pl.kan-therm.com/

  13. #6313
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Jak na dziś jest różnica (pomijając historię z przed 2-3 lat) pomiędzy rozdzielaczami Kan, a Capricorn.
    Potrzebuję rozdzielnię na 9 obwodów.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  14. #6314
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    Cytat Napisał darianus Zobacz post
    Taki mam plan, żeby łazienkę połączyć z korytarzem na poddaszu, tylko że jakby drabinka miałaby być wpięta pod tą pętle to chyba najlepiej na końcu? Drabinka może mocno wychłodzić rurkę.
    Moim zdaniem łazienka powinna być na osobnych obwodach, bo przeważnie TAM właśnie brakuje ciepła. Jeśli ją połączysz (dasz wspólną pętlę) z innym pomieszczeniem możesz stracić kontrolę nad możliwością ustalania temperatury.
    Grzejniki drabinkowe podłączone do podłogówki??? Jeśli na zasilaniu to jeszcze odczujesz ich "działanie", jeśli na końcu to zapomnij o jakimkolwiek grzaniu.
    Według mnie BARDZO zły pomysł. Ale nie bierz tego zbyt poważnie... Wolnoć Tomku w swoim domku.
    Proponowałem kiedyś na maila zasilanie grzejników właśnie z zasobnika CWU na osobnej pompie jako osobny niezależny obwód, świetnie się to sprawdza i grzeje skutecznie. O każdej porze dnia, nocy i roku.Tylko nie z każdym zasobnikiem CWU...
    Tak na marginesie, sugerowałbym dołożenie w łazienkach (tam gdzie są większe straty ciepła) wymiennika ściennego oprócz podłogówki.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  15. #6315
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.680

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Jak na dziś jest różnica (pomijając historię z przed 2-3 lat) pomiędzy rozdzielaczami Kan, a Capricorn.
    Potrzebuję rozdzielnię na 9 obwodów.
    Z KAN-em nigdy nie miałem problemów. Capricorn - chińszczyzna z badziewnym osprzętem.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  16. #6316

    Domyślnie

    Cytat Napisał wihajster Zobacz post
    Moim zdaniem łazienka powinna być na osobnych obwodach, bo przeważnie TAM właśnie brakuje ciepła. Jeśli ją połączysz (dasz wspólną pętlę) z innym pomieszczeniem możesz stracić kontrolę nad możliwością ustalania temperatury.
    Grzejniki drabinkowe podłączone do podłogówki??? Jeśli na zasilaniu to jeszcze odczujesz ich "działanie", jeśli na końcu to zapomnij o jakimkolwiek grzaniu.
    Według mnie BARDZO zły pomysł. Ale nie bierz tego zbyt poważnie... Wolnoć Tomku w swoim domku.
    Proponowałem kiedyś na maila zasilanie grzejników właśnie z zasobnika CWU na osobnej pompie jako osobny niezależny obwód, świetnie się to sprawdza i grzeje skutecznie. O każdej porze dnia, nocy i roku.Tylko nie z każdym zasobnikiem CWU...
    Tak na marginesie, sugerowałbym dołożenie w łazienkach (tam gdzie są większe straty ciepła) wymiennika ściennego oprócz podłogówki.
    Dziękuję za poradę Chyba najlepiej będzie, jak poczekam na wyniki OZC. Łazienki mam centralnie położone w domu, tylko jedna ściana jest zewnętrzną, być może obejdzie się bez drabinek.

  17. #6317

    Domyślnie

    kolejne pytanie. Rozdzielacz z mosiądzu czy nierdzewka. Różnica w cenie ok 70zł. z tym że w przypadku 75080A (mosiądz) w zestawie nie ma spustu i odpowietrzacza a w N75080A (nierdzewka) jest. Tak więc po dodaniu tych elementów do mosiądzu. ceny się równają...

    jaki odpowietrznik, ręczny czy automatyczny?
    Ostatnio edytowane przez hektor80 ; 11-03-2016 o 11:06
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  18. #6318

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    hektor80 jeśli jesteś pewien że nie będziesz miał teraz jak i w przyszłości sterowania pokojowego wówczas wystarczy Ci rozdzielacz serii 55A (z samymi przepływomierzami na belce powrotnej).
    Natomiast automatycznie pozbawi Cię to możliwości zainstalowania w przyszłości jakiejkolwiek automatyki sterowania/różnicowania temp. w pomieszczeniach.

    Nie wiem co jest źródłem ciepła i jaka będzie temp. zasilania ale rozdzielacze serii 55A i 75A wymagają zasilania wodą o przygotowanym wcześniej parametrze (temperaturą) dla instalacji OP.
    kocioł kondensacyjny + 100% podłogówka. bez mieszacza oczywiście
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  19. #6319
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    kocioł kondensacyjny + 100% podłogówka. bez mieszacza oczywiście
    Przy 140m2 sterowania też nie rób, nie ma sensu.

  20. #6320

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Przy 140m2 sterowania też nie rób, nie ma sensu.
    nie będę. nawet nie ciągnąłem kabelków....
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

Strona 316 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony