dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 330 z 376
Pokaż wyniki od 6.581 do 6.600 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #6581

    Domyślnie

    Wszystko zależy jak wygląda instalacja jako całość.

    W instalacji gdzie znakomitą większość będzie stanowić OP warto zastanowić się nad zastosowaniem centralnego układu zmieszania, z zaworem trójdrogowym i pompą tuż za buforem - tak jak sugeruje Ci ten pewien hydraulik.

    Dla zasilania pętli OP stosować tylko i wyłącznie rozdzielacze do OP, z zaworami regulacyjnymi lub przepływomierzami.
    Rozdzielacze z zaworami zamknij-otwórz nie mają możliwości wykonania regulacji przepływu (regulacji hydraulicznej) i nie zapewnią poprawnej pracy całego układu OP.

    Jeśli nie planujesz dodatkowego sterowania temperaturą w pomieszczeniach (automatyka pokojowa) wystarczą rozdzielacze tylko z samymi przepływomierzami na jednej z belek rozdzielacza - przykład rozdzielacz serii 55A Systemu KAN-therm (przepływomierze tylko na belce powrotnej, belka górna jest "goła").

    http://pl.kan-therm.com/kan/upload/cennik-op.pdf
    http://pl.kan-therm.com/

  2. #6582

    Domyślnie

    możecie mi powiedzieć jak powinna wyglądać moja instalacja, aby wszystko działało porządnie i oszczędnie?
    chcę mieć kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny, do ogrzania około 200m2 podłóg (blisko 80m2 parter i ok 120m2 poddasze), 100% podłogówka ale w łazienkach drabinki dodatkowo.
    Jeden z hydraulików, kiedy zaprosiłem go na wizję lokalna stwierdził że powinno się zainstalować termostat w każdym z zamkniętych pokoi, tak aby móc ustawić i kontrolować temperaturę poszczególnych pomieszczeń, ale forum twierdzi co innego. ja chciałem jak najprostszą instalację ze sterownikiem pogodowym plus ewentualnie jakiś termostat wewnątrz budynku, ale on twierdzi że tak się nie da sterować bo w jednym pomieszczeniu może być gorąco a w innym zimno.
    jak powiedziałem to co wyczytałem że ustawiłbym przepływy na rotametrach rozdzielaczy aby ustawić temp w pomieszczeniach to zaczął się ze mnie śmiać że niby tak się nie robi. Mówi że na kotle można minimalnie uzyskać 35stC a w podłogę ma iść woda o temp ok 28 st, czyli musi być koniecznie mieszacz. Twierdzi że powinien być mieszacz z dodatkową pompą albo dwie pompy i termostat w kazdym pomieszczeniu.
    Sam już nie wiem jak prawidłowo powinna wyglądać taka instalacja, może ktoś mnie oświeci i napisze czego mam wymagać od wykonawcy instalacji CO?
    oczekiwałbym stałej temp ok 21,5 st w łazienkach np 22-23st, ewentualnie dwa pokoje które nie będą stale zamieszkałe mogłyby rzeczywiście posiadać taki termostat aby utrzymywać tam np niższa temp kiedy nie będa wykorzystywane

  3. #6583
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.657
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    To go oświeć, ze są kotły, które podają temperaturę CO od 25C
    Niech się trochę doszkoli.
    Oswieć go, że układ pogodówka+regulacja na rotametrach pozwala na uzyskanie wymaganej temperatury w wybranym pomieszczeniu.
    Sprawdzone w praktyce.

    Fakt, źe mniej przytuli za materiał i robociznę, ale musi to przełknąć.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #6584
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    W domu będzie jedynie ogrzewanie podłogowe. Chciałbym zainstalować jakiś czujnik pogodowy, aby przy wzroście lub spadku temperatury na zewnątrz ogrzewanie zadziałało szybciej niż ja się zorientuję. Może jest jakieś ustrojstwo,które może wyłączyć pompkę kiedy zajdzie taka potrzeba? Znalazłem jakiś system dosyć drogi ale on steruje zaworami trójdrożnymi a skoro powinienem założyć jeden przy buforze to w jaki sposób to by miało działać? Może istnieje jakiś łatwiejszy sposób na automatyczne sterowanie całego domu jednocześnie zależnie od pogody? Poszczególne pokoje mam nadzieję, że wyreguluję manualnie na początku i tak już zostanie.

  5. #6585

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Wykonanie obliczeń OZC, jak sam Pan wie, jest podstawą do poprawnie wykonanego projektu instalacji grzewczej.
    Tak wykonujemy także obliczenia OZC.

    Bywają sytuację gdzie klienci dysponują już wykonanymi obliczeniami OZC, ale bywają także sytuacje w których te obliczenia czasami wymagają weryfikacji a nawet poprawy.
    Mam wykonane obliczenia. Jak zrobić projekt podłogówki przez Kan-therm? Kalkulatory na stronie wyrzucają mi błędy.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  6. #6586
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jarekpolak
    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Podkarpacie
    Posty
    554
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    A może zawór termostatyczny sterowany przez tygodniowy programator przed rozdzielaczem? Tylko czy on nie ograniczy znacznie przepływu kiedy będzie potrzeba mocnego dogrzania? i jakie rozdzielacze wtedy wybrać? albo jakiś sterownik pompki z czujnikiem temperatury u programatorem w salonie? Jakieś sugestie? Może ktoś polecić jakiś rozdzielacz i co do tego podłączyć, żeby to razem śmigało? Już zgłupiałem z nadmiaru dostępnych części...

  7. #6587

    Domyślnie

    Możesz zastosować rozdzielacze z zaworami termostatycznymi (pod siłowniki automatyki pokojowej) oraz przepływomierzami - w naszej ofercie są to rozdzielacze serii 75A.
    Do tego można dołożyć przynajmniej jeden termostat naścienny, pokojowy (może być ze sterowaniem tygodniowym), umiejscowiony w najbardziej "zimnym" pomieszczeniu + listwa sterująca z modułem pompowy do którego podepniesz pompę obiegową instalacji OP. W przypadku gdy temperatura w pomieszczeniu osiągnie wartość nastawioną na termostacie, moduł pompowy wyłączy pompę obiegową.

    Cały kompletny system znajdziesz w katalogu na naszej stronie internetowej.
    http://pl.kan-therm.com/

  8. #6588
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    To po co taki projekt?, przecież mozna wszedzie dac co 10 cm i purmo przy okazji wiecej zarobi na materiale. A projekt nie jest wbrew pozorom darmowy, cena materiału go juz obejmuje, trzeba byc wyjątkowo naiwnym aby wierzyc ze cos jest darmowe, Purmo i jej przedstawiciele nie są organizacjami charytatywnymi.
    Czemu akurat Purmo i jej przedstawiciele?
    Warto mieć rozeznanie w technologiach i świadomie wybierać potrzebne i wygodne rozwiązania. Trzeba starać się o tym myśleć już na etapie projektu. Potem też się da prawie wszystko "uratować", ale nakład finansowy będzie większy.

  9. #6589
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mireckim

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Głuchów
    Kod pocztowy
    96-130
    Posty
    30

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sas 1.jpg
Wyświetleń:	97
Rozmiar:	94,5 KB
ID:	361070Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sas2.jpg
Wyświetleń:	157
Rozmiar:	93,8 KB
ID:	361071Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sas3.jpg
Wyświetleń:	100
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	361072

    Witam, czy którys z szanownych forumowiczów jest mi w stanie pomóc znależć błędy w mojej instalacji?
    Mirek 600235317

  10. #6590
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    mireckim

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Głuchów
    Kod pocztowy
    96-130
    Posty
    30

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sas4.jpg
Wyświetleń:	73
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	361077Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sas5.jpg
Wyświetleń:	95
Rozmiar:	95,3 KB
ID:	361079

  11. #6591
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Cytat Napisał KAN-therm Zobacz post
    Jak już zauważył hektor80 różnica w cenie pomiędzy rozdzielaczem mosiężnym (wraz z dodatkowym wyposażeniem tj. redukcją 1"x1/2" + zawór spustowo-odpowietrzajcy) a rozdzielaczem nierdzewnym kompletnym (z grupą spustowo-odpowietrzającą) to około 14 PLN w przypadku wersji 9-obwodowej na korzyść mosiądzu.
    Porwało mnie do innych wiosennych prac i trochę zaniedbałem temat, który spadł na mnie jak grom z nieba!
    Tak więc nadal aktualny temat do zrealizowania to: PODŁOGÓWKA 600mb rurki w 9 obwodach. Na każdym obwodzie rotometr i zawór odcinający. Do tego zawór 3D z siłownikiem. Zasilanie wodą o różnej temp. która pochodzi z bufora.
    Do sterowania planuję wybrać Sterownik ST-431N
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  12. #6592
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    Mam 2 fajne oferty: na rozdzielacz Capricorn oraz Kan.
    - Capricorn uzbrojony jako komplet z zaworami i przepływomierzami i złączkami eurokonus -tylko podłączyć grupę pompową i zawór 3D w cenie 600zł
    - Kan - jako sam rozdzielacz z zaworami i przepływomierzami za 840zł + złączki eurokonus150zł + odpowietrzniki z kolanami 100zł + śrubunki 150zł = 1200zł

    Oba zestawy widziałem jeden w hurtowni onninen, a drugi w innej mniejszej hurtowni.

    Powiem szczerze - niczym się to nie różni. Capricorn nawet jakby solidniejszy i skręcony, a Kan trzeba montować.
    Różnica spora jeden 600zł, a drugi 1200zł!!!!
    Obaj sprzedawcy zapewniają, że ich najlepszy, i że to co było kilka lat temu to już historia!
    Co wybrać- gdzie są różnice w tych rozdzielaczach?
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  13. #6593
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Mam dwa Capricorn i na razie bez problemów.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  14. #6594

    Domyślnie

    Cytat Napisał PliP Zobacz post
    Mam 2 fajne oferty: na rozdzielacz Capricorn oraz Kan.
    - Capricorn uzbrojony jako komplet z zaworami i przepływomierzami i złączkami eurokonus -tylko podłączyć grupę pompową i zawór 3D w cenie 600zł
    - Kan - jako sam rozdzielacz z zaworami i przepływomierzami za 840zł + złączki eurokonus150zł + odpowietrzniki z kolanami 100zł + śrubunki 150zł = 1200zł

    Oba zestawy widziałem jeden w hurtowni onninen, a drugi w innej mniejszej hurtowni.

    Powiem szczerze - niczym się to nie różni. Capricorn nawet jakby solidniejszy i skręcony, a Kan trzeba montować.
    Różnica spora jeden 600zł, a drugi 1200zł!!!!
    Obaj sprzedawcy zapewniają, że ich najlepszy, i że to co było kilka lat temu to już historia!
    Co wybrać- gdzie są różnice w tych rozdzielaczach?
    Właśnie jestem w tym samym momencie.
    Człowiek czytał o tym godzinami ale jakiś czas temu. Potem przytłacza cię bieżąca walka na budowie i nagle spada na ciebie fakt, że za 2 tygodnie będziesz robił podłogówkę. U mnie tak właśnie będzie.
    Muszę na szybko decydować jakie rurki, rozdzielacze itd...
    Rurka to chyba pójdę po najniższej linii oporu i kupię Wavin Tigris. NIe najgorsza, nie najlepsza w sam raz.
    Jakie do tego polecacie rozdzielacze z rotametrami?

    Założenia miałem takie aby układ wyregulować tylko na rotametrach, nie chcę żadnych czujników na podłogówce.
    Ale chyba czegoś jeszcze nie rozumiem...
    Jak wtedy układ PC reaguje na zmienne warunki atmosferyczne na zewnątrz?
    Napiszcie parę zdań laikowi....

    Nasza lokalna hurtownia Matex poleca rozdzielacze ich marki RED.
    Czy ktoś z was tego używał?
    POdobno frodukuje to FERRO

    Co myślicie na ten temat?
    Ostatnio edytowane przez MWM ; 08-08-2016 o 09:50
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  15. #6595

    Domyślnie

    RED to Webermann/Ferro


  16. #6596
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Mam drobne pytanie dotyczące dobiegów podłogówki.

    Jeśli rozdzielacz mam w kotłowni i chce puścić pętle do kuchni, ale po drodze ta pętla kuchenna przechodzi przez gabinet i salon to czy owa pętla kuchenna powinna być w jakiejś otulinie albo peszlu ( w salonie są inne pętle)? Czy każdy dobieg pętli pomiędzy rozdzielaczem, a pomieszczeniem docelowym powinnen być w otulinie?

  17. #6597

    Domyślnie

    O taki na przykład.
    Tylko nie wiem po co zawory termostatyczne na belce powrotnej.
    Czy rotametry na górnej nie wystarczą?
    http://www.red-blue.pl/system-ogrzew...-uzbrojone-166

    Zawory dają dodatkową mozliwość podłączenia głowic termoelektrycznych i czujników pokojowych ale nie planowałem rozmieszczać czujników w pomieszczeniach.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  18. #6598

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    RED to Webermann/Ferro
    Do tej pory z Ferro nie miałem jeszcze złych doświadczeń. Mam takie rozdzielacze na wodzie ciepłej i zimnej na razie wszystko ok.
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

  19. #6599

    Domyślnie

    Jak kupowałem Webermanna to dostałem rozdzielacze RED i w opisie było, że to produkt Ferro.
    Jak będę na budowie to mogę sprawdzić dokładnie. Jak na razie nie narzekam choć jeszcze instalacji nie uruchomiłem.
    Cytat Napisał MWM Zobacz post
    O taki na przykład.
    Tylko nie wiem po co zawory termostatyczne na belce powrotnej.
    Czy rotametry na górnej nie wystarczą?


    Zawory dają dodatkową mozliwość podłączenia głowic termoelektrycznych i czujników pokojowych ale nie planowałem rozmieszczać czujników w pomieszczeniach.
    ja tez mam te zawory bez głowic. Zaleta ich jest, że możesz szybko wyłączyć dany obieg, nie ruszając rotametrów.
    tez nie planuje zadnego sterowania ich
    Ostatnio edytowane przez Slawko123 ; 08-08-2016 o 10:28


  20. #6600

    Domyślnie

    Cytat Napisał Slawko123 Zobacz post
    Jak kupowałem Webermanna to dostałem rozdzielacze RED i w opisie było, że to produkt Ferro.
    Jak będę na budowie to mogę sprawdzić dokładnie. Jak na razie nie narzekam choć jeszcze instalacji nie uruchomiłem.
    ja tez mam te zawory bez głowic. Zaleta ich jest, że możesz szybko wyłączyć dany obieg, nie ruszając rotametrów.
    tez nie planuje zadnego sterowania ich
    Slawko, jakie rurki do tego dobrałeś? W hurtowni mają RED by COMAP ale zastanawiam się nad podmianą na Wavin Tigris
    Jaki buduję dom???? nie wiem, Asolt liczy Pewnie wyjdzie coś pomiędzy 4 i 5L

Strona 330 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony