dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 92 z 376
Pokaż wyniki od 1.821 do 1.840 z 7511

Temat: PODŁOGÓWKA samemu - jak uniknąć błędów?

  1. #1821
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    No właśnie - ale do ludzi to nie dociera (albo dociera za późno)...
    Nie wspominając już o przewymiarowywaniu kotła...
    Jak jednemu specowi powiedziałem, że będę miał kocioł 12kW i chcę nim grzać dom i cwu - stwierdził:
    "12kW? Tym pan nawet cwu nie zagrzejesz". Jak szybko przyjechał tak szybko pojechał... .
    Wspomnę i w tym wątku - Immergas ma fajny kociołek, który chcę mieć u siebie. A moduluje już od 1.9kW. Świetny wynik!
    tez się zastanawiam czy imergas bo modulacje ma idealna dla mnie od 1,9 do 12, natomiast mało jest o kotłach tej firmy na forum, mało użytkowników i chyba postawie na junkersa cerapur smart 14-3, co prawda modulacje ma gorsza bo 3 z hakiem do 14 KW, ale o nim to już książki piszą na tym forum, i nie ma narzekania na awaryjność, może trochę na ustawienie, ale w rezultacie opinie pozytywne i zużycie gazu też ok. ja chce podlogowke na calej powierzchni, jak najprosciej, bez pompki, tylko pompka wbudowana w piec, do tego zasobnik 80 l, myślę że wystarczy, cyrkulacja. moze ktos użytkuje tego imergasa i może cos o nim powiedzieć?
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  2. #1822

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    tez się zastanawiam czy imergas bo modulacje ma idealna dla mnie od 1,9 do 12, natomiast mało jest o kotłach tej firmy na forum, mało użytkowników
    Jestem użytkownikiem kotła kondensacyjnego Immergas Zues Vitrix od ponad 5 lat.
    Podczas 5-cio letniego okresu gwarancyjnego piec się zepsuł 1 raz. Nie było to nic groźnego, serwisant naprawił w ciągu 2 godzin. Jednak stało sie to podczas zimy i dwa dni mieliśmy zimno w domu. Poza tym nie sprawiał kłopotu.
    Sterowanie pogodowe Immergas pozostawia wiele do życzenia. Poza tym, że po 3 latach urwało się na nim pokrętło regulujące temperaturę CWU, to nie udało mi się znaleźć odpowiedniej krzywej grzania (w domu, gdzie teraz mieszkam mam tylko grzejniki). Woda albo za ciepła, albo za zimna. Wolę sterowa ręcznie.

  3. #1823
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Wito2008

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    też od dwóch lat uzytkuję immergasa zeus vitrix 24 z zasobnikiem 50l nic się nie działo przez ten czas serwisant przyjeżdza co rok żeby przedłużyć gwarancję do 5 lat, wyniki z jego komputerka serwisowego bardzo dobre , sprawność rzędu 105%, jestem zadowolony spala rozsądnie, wszędzie mam podłogówkę

  4. #1824
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    robdk

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Końskie
    Kod pocztowy
    26-200
    Posty
    680

    Domyślnie

    Cytat Napisał swistak81 Zobacz post
    Piczman, a przypomnij mi ile masz m2 a ile mb rurek zużyłeś?...
    Bo tu ludzie piszą o długościach grubo ponad-kilometrowych i rozstawach 8-15cm max!.
    "Oszczędni"...

    Z ostatnich postów widzę, że chociaż kolega Robdk ma rozsądną ilość mb w odniesieniu do pow. użytkowej.
    Wiem, wiem że wszystko zależy od posadzki i ociepleń, ale do jasnej #$%#@ żeby w pokojach dawać co 10cm? No, 15cm to czasem moooooże być wskazane...

    Mi po gruuubym przewymiarowaniu wyszło 600mb dla 120m2. Ale wg obliczeń powinno być ok 400....
    U mnie rurki co 20 cm i strefy brzegowe co 15 cm zrobione z początków pętli. Najpierw meander w strefie brzegowej a dalej ślimak. Zakupiłem 3 x 200m i z każdego krążka zostało po 40 m.

    Rozstaw i moc liczona pod zapotrzebowanie lekko przewymiarowane.

    Obecnie puszczam w podłogę 30 stC i mam 16-17 stopni w domciu. Jeszcze nie mam założonej wentylacji a tylko przepusty w stropie niczym nie zabezpieczone. Strop betonowy Teriva ocieplony 20 cm styropianem. Poddasze nieużytkowe i nieogrzewane.
    Uważam, że to całkiem niezły wynik jak na pierwszy sezon grzania i jeszcze nie skończone wszystkie prace zapewniające energooszczędność jak WM.

  5. #1825
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    jak obliczyć zapotrzebowanie na moc i rozstaw rurek, tylko OZC, czy sa jakies prostsze metody?
    W sumie nurtuje mnie kwestia, jak dam rurki gęsto to niższa temp, dla kondensata lepsza bo oszczędniej? jeżeli przeciw jest tylko koszt rurek to jakoś mnie to nie przeraża, czy są jeszcze jakieś inne aspekty żeby nie dawać rur za gęsto?
    Mój projekt, wszędzie podłogówka, sciany BK styro 15 cm sciany, 10 podloga, okna 3 szyby cieple, poddasze 25 welna. dachowka, piec kondensat.
    http://projekty.muratordom.pl/z-podd...,1,2.htm?nr=69

    PODDASZE: (4 obiegi) całość co 15 cm, w pokojach panele, w lazience płytki plus drabinka na osobnym obiegu, biorąc pod uwagę przenikalność cieplna to temp powinna być troche wyższa w łazience, tak jak to powinnno być wg założeń. bo powierzchnie podobne.
    PARTER:
    łazienka co 10 cm na tej samej petli wiatrolap i cześć holu przy watrolapie, plus drabinka na osobnym obiegu w lazience
    salon z holem (bez scianki działowej), 3 petle, strefy brzegowe co 15 cm, (okolo metr od scian zewnetrznych początkiem rurki, gresy do okoła) reszta co 20 cm, (na środku w salonie pole z paneli)
    kuchnia co 15 cm, 1 petla, gres
    pokój co 15 cm, panele
    garaz, grzejnik przewymiarowany na oddzielnej petli z kotłownią, tam temp nizsza.

    Sugestie mile widziane.
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  6. #1826
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post


    łazienka co 10 cm na tej samej petli wiatrolap i cześć holu przy watrolapie, plus drabinka na osobnym obiegu w lazience
    salon z holem (bez scianki działowej), 3 petle, strefy brzegowe co 15 cm, (okolo metr od scian zewnetrznych początkiem rurki, gresy do okoła) reszta co 20 cm, (na środku w salonie pole z paneli)
    kuchnia co 15 cm, 1 petla, gres
    pokój co 15 cm, panele
    garaz, grzejnik przewymiarowany na oddzielnej petli z kotłownią, tam temp nizsza.

    Sugestie mile widziane.
    Tego nie rób!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    W łazience ma być bardzo ciepło, w wiatrołapie raczej nie, bo i po co
    Jak dasz na jednej pętli wiatrołap i łazienkę to będziesz musiała mieć w obu pomieszczeniach tę samą temperaturę, czyli albo za zimno w łazience, albo za ciepło w wiatrołapie

  7. #1827

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    W sumie nurtuje mnie kwestia, jak dam rurki gęsto to niższa temp, dla kondensata lepsza bo oszczędniej? jeżeli przeciw jest tylko koszt rurek to jakoś mnie to nie przeraża, czy są jeszcze jakieś inne aspekty żeby nie dawać rur za gęsto?
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post3304577

  8. #1828

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka Zobacz post
    Tego nie rób!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    W łazience ma być bardzo ciepło, w wiatrołapie raczej nie, bo i po co
    Jak dasz na jednej pętli wiatrołap i łazienkę to będziesz musiała mieć w obu pomieszczeniach tę samą temperaturę, czyli albo za zimno w łazience, albo za ciepło w wiatrołapie
    Jest tylko jedno ale że sama podłogówka zazwyczaj podkreślam zazwyczaj sama nie wystarczy do ogrzania łazienki do 24st.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  9. #1829

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    Sugestie mile widziane.
    Ja ma tylko jedną. ZRÓB OZC.
    Jeśli koszt dodatkowych rurek Cię nie przeraża, to tym bardziej wykonanie OZC nie powinno.
    Z OZC wszystko będzie prostsze ...

  10. #1830

    Domyślnie

    Cytat Napisał gp69 Zobacz post
    Ja ma tylko jedną. ZRÓB OZC.
    Jeśli koszt dodatkowych rurek Cię nie przeraża, to tym bardziej wykonanie OZC nie powinno.
    Z OZC wszystko będzie prostsze ...
    a gdzie można znaleźć OZC?

  11. #1831

    Domyślnie

    Tego się nie znajduje
    To się robi, za pomocą programu Audytor OZC,
    lub zleca komuś, kto potrafi to dobrze zrobić.
    Ja wybrałem tą drugą opcję ...

  12. #1832
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Mam takie pytanie.
    Planuje 2 obiegi: grzejniki poddasze i piwnica, parter podłogówka.
    Czy są jakieś przeciwwskazania żeby zawór 3D i pompka do podłogówki była również w kotłowi a sam rozdzielacz na parterze ?
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  13. #1833

    Domyślnie

    [QUOTE=gp69;4562556]Tego się nie znajduje
    To się robi, za pomocą programu Audytor OZC,
    QUOTE]

    miałem na myśli gdzie można znaleźć ten program, bo czytałem, że wiele osób piszących na tym wątku robiło takie obliczenia samodzielnie

  14. #1834

  15. #1835
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Mam takie pytanie.
    Planuje 2 obiegi: grzejniki poddasze i piwnica, parter podłogówka.
    Czy są jakieś przeciwwskazania żeby zawór 3D i pompka do podłogówki była również w kotłowi a sam rozdzielacz na parterze ?
    Nie wnikam czemu chcesz mieć grzejniki na poddaszu... Przeciwwskazanie widzę jedno: w tym układzie będziesz musiał dać dłuższy pion podlogówki, równolegle z pionem grzejników. Gdybyś dał mieszacz przy rozdzielaczu, z kotlowni wychodziłby tylko jeden pion - goracej wody. Troche mniej rur...
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  16. #1836
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał plamiak Zobacz post
    Przeciwwskazanie widzę jedno: w tym układzie będziesz musiał dać dłuższy pion podlogówki, równolegle z pionem grzejników. Gdybyś dał mieszacz przy rozdzielaczu, z kotlowni wychodziłby tylko jeden pion - goracej wody. Troche mniej rur...
    Zgadza się. Ale 2 piony i tak bym puścił bo pompka od grzejników w kotłowni będzie.
    A wolał bym żeby podłogówka nie miała zasilanie przez pompkę od grzejników.
    Nie wiem czy zrozumiale się wyraziłem.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  17. #1837

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Ja mam nieco ponad 400 na 100 m2 posadzki ogrzewanej.
    Mógłbym mieć i 300 ale wiem to dopiero dzisiaj.
    Przeważnie rozstaw co 20 cm , salon 30 cm, łazienka i wiatrołap co 10 cm.
    Dobierałem do zapotrzebowania .
    To są obecnie najczęstsze rozstawy z jakimi spotykamy się przy obecnych standardach w budownictwie.
    Wiatrołap różnie - bardzo zależy jakie drzwi itp. Można też dać mniejszy rozstaw i obniżyć do 16° temp obliczeniową, po co więcej jeżeli są podwójne drzwi?
    Czasem nawet nie da się więcej wycisnąć z małej powierzchni podłogi, tym bardziej że często jest to w dodatku powierzchnia zastawiona szafkami - tak jak w łazienkach wanną, brodzikiem itp.

    Odnośnie pracy pompy - prędkość należy dobrać oczywiście jak najniższą i sprawdzić czy wszystkie pętle są odpowiednio wygrzane, u mnie np. jak chodzi na 1 biegu to nie dogrzewa wszystkich pętli, te z największym oporem są chłodniejsze, tak że muszę mieć minimum 2 bieg. (pętle są do 100 metrów 16 mm). Pompa powinna pracować 24 h, ewentualnie w nocy można wyłączyć na kilka godzin jak chcemy uzyskać obniżenie nocne.

    Jeszcze wcześniej była mowa o nagrzaniu domu po dłuższej nieobecności - z doświadczenia można to zrobić podłogówką w 15 godzin po tygodniowym wychłodzeniu do 14° bez specjalnego kombinowania i kotłem 12 kW.

    P.S. Koledzy nie piec tylko kocioł wszak wodę podgrzewa a nie powietrze.

  18. #1838

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka Zobacz post
    Tego nie rób!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    W łazience ma być bardzo ciepło, w wiatrołapie raczej nie, bo i po co
    Jak dasz na jednej pętli wiatrołap i łazienkę to będziesz musiała mieć w obu pomieszczeniach tę samą temperaturę, czyli albo za zimno w łazience, albo za ciepło w wiatrołapie
    Jeżeli w łazience jest inne źródło ciepła jak np. grzejnik to i tak też może być. Albo jak łazienka nie ma okna i graniczy z drugą łazienką i ma małą powierzchnię to też może się okazać że jest to rozwiązanie rozsądne.

    Skąd stwierdzenie że jeżeli dwa pomieszczenia są ogrzewane tą samą pętlą to muszą mieć tę samą temperaturę??? Jest to absolutnie nieprawdziwe. Można najpierw ciepłą wodę wpuścić do łazienki na gęsty rozstaw a później wychłodzoną na mniejszym rozstawie wpuścić do innego pomieszczenia. A jeszcze bardziej zależy to od zapotrzebowania ciepła tych pomieszczeń.

    Conrad&Beata - zagęszczanie rurek to nie wszystko - w końcu wyjdzie taka długość że woda całkowicie się wychłodzi.

  19. #1839
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Zgadza się. Ale 2 piony i tak bym puścił bo pompka od grzejników w kotłowni będzie.
    A wolał bym żeby podłogówka nie miała zasilanie przez pompkę od grzejników.
    Nie wiem czy zrozumiale się wyraziłem.
    Rozumiem, ale myślę że nie ma ryzyka "podkradania" wody przez tą pompę na rozdzielaczu, przecież bardzo dużo takich układów już działa.
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  20. #1840

    Domyślnie

    Podkradanie wody będzie występować, opór przepływu przez grzejnik jest mniejszy niż przez pętle podłogowe więc dopóki termostat na grzejniku się nie przymknie woda będzie podkradana. Problem będzie występować tylko w momentach rozgrzewania pomieszczeń.

Strona 92 z 376

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony