dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 19
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 361
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Post Dom na południowym stoku

    Witam wszystkich.

    Po przeczytaniu sporej ilości tematów postanowiłem w końcu założyć swój i poprosić bardziej doświadczonych forumowiczów o radę.

    Więc po kolei. Od dawna marzymy z Żonka o własnym domu i powoli dążymy do realizacji tego marzenia.

    Mamy działkę dość ustawną 31x52m, niestety z dojazdem od południa, Działka ma dość znaczne pochylenie w kierunku do drogi dojazdowej (droga w dole), różnica terenu około 4m. Dom planujemy postawić na górce. Jest własne ujęcie wody (studnia głębinowa). Kończę budować garaż (35m2) murowany na materiały, sprzęty itd. Oczywiście budowany własnymi rękoma z drobną pomocą taty i teścia. Foto: Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG3482.jpg
Wyświetleń:	504
Rozmiar:	74,9 KB
ID:	374218

    Moje założenia do projektu:
    1. Dom tani, prosty w budowie i energooszczędny
    2. Parterówka z dachem dwuspadowym
    3. Więźba z wiązarów robionych na budowie.
    4. Garaż w bryle, w przyszłości do zaadaptowania na dodatkowy pokój, najlepiej z osobnym wejściem.
    5. W domu trzy pokoje, salon z aneksem, pom. gosp., dwie łazienki, i koniecznie garderoba i spiżarnia (wymóg Żony).
    6. Wentylacja mechaniczna.
    7. Pompa ciepła (dolne źródło samodzielnie)
    8. 20 cm styro podłoga, 20 cm grafitu ściana i 40 cm regranulatu + 10cm wełny w stropie (alternatywnie celuloza 30cm) - do rozważenia i porównania cenowo
    9. Kominek (jeśli będzie) czysto rekreacyjnie.
    10. Ogrzewanie na całości podłogówka.

    Większość prac samodzielnie. Zarys z czym to się będzie wiązało mam po budowie garażu więc jestem zdecydowany.

    Poniżej wstępny zarys projektu. Taras jest od południowego zachodu.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	proj.jpg
Wyświetleń:	515
Rozmiar:	95,7 KB
ID:	374216

    Myślimy jeszcze nad czym w stylu:
    https://www.studioatrium.pl/projekty...-Kos,1189.html


    To mój pierwszy temat więc proszę o wyrozumiałość. Projekt jeszcze nie był u architekta więc w zasadzie wszystko mogę zmienić. Wszelkie rady mile widziane.


  2. #2
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    I może jeszcze dwa zdjęcia całej działki jeszcze przed budowa garażu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG3385.jpg
Wyświetleń:	331
Rozmiar:	73,6 KB
ID:	374223Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMAG3389.jpg
Wyświetleń:	310
Rozmiar:	99,8 KB
ID:	374224

  3. #3

    Domyślnie

    Kawał działki do pielenia

    Generalnie widzę sporo idei podobnych do mojej budowy. Ja kilka z nich już zweryfikowałem, kilka zmieniłem, a kilka jeszcze przed mną. Aktualnie na etapie wiązarów zbijanych na budowie. Dam znać czy warto samemu czy jednak lepiej zamówić prefabrykowane.

    Duży salon zaprojektowałeś, a sypialnie relatywnie małe. Celowy zabieg?

    Będę kibicował.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Dziękuje, i nie ukrywam, że czytałem również Twój dziennik i gratuluje postępów.

    My na poważnie ruszymy pewnie na wiosnę.

    Co do salonu to żonie zależy na przestrzeni w salonie i że tak powiem nie śmiałem się kłócić
    Jest jeszcze wersja druga (zbliżona do Waszego projektu) ale odpadła w przedbiegach niestety...

    Może kiedyś wrzucę zdjęcia od momentu zakupu działki (2015r.) Ogrodzenie, droga, garaż we własnym zakresie (o likwidacji chwastów do pasa nie wspominając.) Za nami również przyłącze i studnia na działce.

    Z aktualnych to zaczynam walkę z PGE o G11. Na dzień dzisiejszy mam na działce budynek gospodarczy a do niego może być tylko C11. Natomiast do garażu wolno stojącego można już podpiąć G wiec idziemy w kierunku przebudowy budynku gospodarczego na garaż (na papierze). Zobaczymy co z tego wyjdzie.


  5. #5

    Domyślnie

    Ja mam na drugiej działce domek letniskowy wybudowany na zgłoszenie jak budynek gospodarczy i jakoś udało mi się zmienić taryfę na g12w czyli można jakoś te przepisy inaczej zinterpretować

    Na tej drugiej działce też przerabiałem mega zakrzaczenie i wiem ile z tym jest pracy. Tyle, że działka sporo mniejsza jak Twoja.

    A temacie metrażu pomieszczeń to my chcieliśmy dla dzieciaków pokoje większe i powiększaliśmy je kosztem łazienki, wiatrołapu, pomieszczenia gospodarczego i naszej sypialni. W programach tv, gdzie amerykanie szukają dla siebie lokum i widzą 'master bedroom' wielkości naszego salonu to narzekają, że za mała. My jednak wyszliśmy z założenia, że tam tylko śpimy, a większość czasu spędza się jednak w salonie.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Wychodzimy z podobnego założenia. W sypialni mamy tylko spać, a większość czasu będziemy spędzać w salonie.


    Co do taryfy to byłem dzisiaj w Starostwie i zgłosiłem już stojący budynek gospodarczy jako garaż. Co do taryfy PGE twierdzi że do domku letniskowego, garażu czy nawet altanki dadzą G ale już do gospodarczego dają tylko C jak do pustej działki budowlanej.

    Do tego na sobotę umówiłem się ze zaznajomionym elektrykiem i za całe 200 zł kwit mi wystawi o gotowej (nieistniejącej) instalacji. Zobaczymy co na to PGE.


  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Był Pan elektryk i wydał oświadczenie o wykonaniu instalacji eN. Dodam że nie istniejącej instalacji . Oczywiście umówiłem się bliżej wiosny na podłączenie i wkopanie kabla od skrzynki.

    Jenak nie był bym sobą gdybym nie zgłębił tematu i nie spróbował zrobić instalacji sam. Nie będzie jakaś strasznie skomplikowana (w końcu to tylko garaż) a na końcu dla bezpieczeństwa pokaże ją elektrykowi.

    Dodam tylko, że Moje pojecie o elektryce do wczoraj ograniczało się do podłączenia gniazdka, ewentualnie zmiany żarówki. Jednak jestem Inżynierem i wgryzłem, się w temat małej rozdzielni na 3 fazy. Na dzień dzisiejszy mam małą listę zakupów oraz ogólny zarys jak to ma wyglądać. Będę potrzebował:
    1. kabla 5x10mm ze skrzynki do rozdzielni + folia niebieska
    2. rozdzielni na minimum 10 modułów
    3. kable 3x2,5mm do gniazdek oraz 3x1,5mm do oświetlenia oraz 5x4mm do gniazda siłowego.
    4. Planuje dać różnicówkę 30mA
    5. zabezpieczenie nadpradowe 20C na trzy fazy,
    6. zabezpieczenie nadpradowe 16C - sztuk 3 (1-gniazdka, 2-oświetlenie, 3-pompa wody)
    7. Do tego gniazdo siłowe, dwa gniazdka hermetyczne 230, włączniki i oprawy oświetleniowe.

    Na objazd po lokalnych sklepach pewnie sie wybiorę po nowym roku. Na ta chwile nie mam czasu niestety.
    Jak ktoś ma namiar na tani sklep internetowy z kabelkami i osprzętem to proszę o link.


  8. #8

    Domyślnie

    Szybciej i łatywiej będzie chyba na alle... to graty kupić
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    . zabezpieczenie nadpradowe 16C - sztuk 3 (1-gniazdka, 2-oświetlenie, 3-pompa wody)
    Kable 1,5 mm2 nie moga być zabezpieczane 16 tylko 10
    Jedna róznicówka to beee. jak coś strzeli to masz po całym prądzie i świetle.
    Światło i gniazda osobna różnicówka.

  10. #10
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Szybciej i łatywiej będzie chyba na alle... to graty kupić
    Dzięki za zainteresowanie. Do do znanego portalu aukcyjnego to pewnie tak się skończy ale przed budową domu chcę się zorientować jak to wygląda lokalnie.


  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał aiki Zobacz post
    Kable 1,5 mm2 nie moga być zabezpieczane 16 tylko 10
    Jedna róznicówka to beee. jak coś strzeli to masz po całym prądzie i świetle.
    Światło i gniazda osobna różnicówka.

    Gdzieś o tym czytałem al mi wypadło jak pisałem posta. Do oświetlenia 10C.

    Co do różnicówki to planowałem ją dać właśnie na początku przed zestawem nadpradowych w razie gdyby coś. Trochę nie chce mi się montować różnicówki na jeden obwód światła (przysłowiowe dwie żarówki) ale jak trzeba to trzeba. Tylko teraz nie wiem czy dać osobno na gniazdo 3 fazowe, osobno na gniazdka 230 i osobno na oświetlenie (czyli w sumie 3 szt.). A może jeszcze jedną na pompę?

    Planowałem rozdzielić trzy fazy z siły dalej po jednej właśnie na gniazdka, oświetlenie i pompę. Ma to sens? czy obojętnie z której fazy dalsze moduły podepnę?

    Dzięki za odp.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Soczek1212 Zobacz post
    Jak ktoś ma namiar na tani sklep internetowy z kabelkami i osprzętem to proszę o link.

    Prosze bardzo http://www.elektrykasklep.pl/ Mają wszystko co potrzebujesz w dobrych cenach. Ja się tam zaopatruje przeważnie.
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    Prosze bardzo http://www.elektrykasklep.pl/ Mają wszystko co potrzebujesz w dobrych cenach. Ja się tam zaopatruje przeważnie.
    Dzięki Ci dobry człowieku. Ceny mają faktycznie niezłe

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Cytat Napisał Soczek1212 Zobacz post
    Dzięki Ci dobry człowieku. Ceny mają faktycznie niezłe
    swoją rozdzielnie kupiłem dobre kilka stówek mniej niż w lokalnej hurtowni z rabatami 50% mają też swoją odnogę z hydrauliką, ceny również dobre i też tam kupuję
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał sebcioc55 Zobacz post
    swoją rozdzielnie kupiłem dobre kilka stówek mniej niż w lokalnej hurtowni z rabatami 50% mają też swoją odnogę z hydrauliką, ceny również dobre i też tam kupuję
    Jeszcze raz dzięki za link na pewno skorzystam. I do tego są blisko mnie... Może się kiedyś wybiorę

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Dotarły kabelki Niby tylko parę metrów kalaba (instalacja do garażu), a ciężkie to... Ciekawe jak ile tego będzie przy całej instalacji do domu.

    Swoją droga to skompresowałem projekt. W zasadzie to go całkiem przerobiłem i udało się go znacznie zmniejszyć. Teraz ma 9,5x16m.
    Poniżej nowy rzut. Wszelkie sugestie mile widziane.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut2.jpg
Wyświetleń:	281
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	377759
    Ostatnio edytowane przez Soczek1212 ; 06-01-2017 o 10:45

  17. #17

    Domyślnie

    Mocno specyficzny Screen słabej rozdzielczości.
    WC z wejściem z salonu to nie najelpszy pomysł. Mało intymnie jak ktoś z urodzin idzie tam i robi trochę hałasu
    Nie jestem tez zwolennikiem wiatrołapów bez wieszka na kurtki i miejsca na buty gości. Odwiedzam szwagierke, która ma tak rozwiązane i zawsze są dziwne akcje. Gościowi nie wypada ładować się ze swoimi rzeczami do cudzej szafy, a nigdzie indziej nie ma w wiatrołapie miejsca. Gospodarz wtedy musi od każdego odbierać kurtkę i zakładać na wieszak i wieszać w szafie...
    Dobrze jak do kotłowni można wchodzić z wiatrołapu/garażu. To taki techniczne pomieszczenie, gdzie zazwyczaj trzymamy jakieś mało estetyczne graty. Wtedy pozostaje bieganie z nimi przez salon. Wyobraż sobie np przeniesienie czegoś z garażu do kotłowni. Będziesz tam trzymał paliwo stałe?
    Generalnie teraz kazdy domownik idący do swojego pokoju lezie na przełaj przez salon. Korytarz powinien byc bardziej dostepny.
    Wejście do pokoju po lewej - sam tak zrobiłem i teraz widzę złe strony takiego umiejscowienia drzwi. Trzeba tam wygospodarować odrobinę miejsca więcej. Tzn zostaw kilka cm po obu stronach otworu drzwiowego, żeby można było dobrze obsadzić ościeżnicę regulowaną.
    Dom pod klucz za 1400zł/m2? Jasne, że można. (było w 2017!) Zobacz mój dziennik Z258 w wersji DIY
    Nie polecam SWISSPORa - płyty nie mają kątów prostych.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniellos_ Zobacz post
    Mocno specyficzny Screen słabej rozdzielczości.
    WC z wejściem z salonu to nie najelpszy pomysł. Mało intymnie jak ktoś z urodzin idzie tam i robi trochę hałasu
    Nie jestem tez zwolennikiem wiatrołapów bez wieszka na kurtki i miejsca na buty gości. Odwiedzam szwagierke, która ma tak rozwiązane i zawsze są dziwne akcje. Gościowi nie wypada ładować się ze swoimi rzeczami do cudzej szafy, a nigdzie indziej nie ma w wiatrołapie miejsca. Gospodarz wtedy musi od każdego odbierać kurtkę i zakładać na wieszak i wieszać w szafie...
    Dobrze jak do kotłowni można wchodzić z wiatrołapu/garażu. To taki techniczne pomieszczenie, gdzie zazwyczaj trzymamy jakieś mało estetyczne graty. Wtedy pozostaje bieganie z nimi przez salon. Wyobraż sobie np przeniesienie czegoś z garażu do kotłowni. Będziesz tam trzymał paliwo stałe?
    Generalnie teraz kazdy domownik idący do swojego pokoju lezie na przełaj przez salon. Korytarz powinien byc bardziej dostepny.
    Wejście do pokoju po lewej - sam tak zrobiłem i teraz widzę złe strony takiego umiejscowienia drzwi. Trzeba tam wygospodarować odrobinę miejsca więcej. Tzn zostaw kilka cm po obu stronach otworu drzwiowego, żeby można było dobrze obsadzić ościeżnicę regulowaną.
    Dzięki że wpadłeś. Załącznik skorygowany.

    Co do WC to faktycznie muszę to przemyśleć. Odnośnie wieszaka to jest tam cała ściana (jakieś 2m) na wieszaki. Na rzucie to wygląda jak szafa ale ma to być wieszak na ubrania i szafka na buty.

    Co do kotłowni to ma być pompa ciepła więc o wnoszenie czegokolwiek sie nie martwię. Będzie to raczej pomieszczenie gospodarcze z pompą, rekuperatorem i zbiornikiem na CWU. Ponadto drzwi zawsze mogę zrobić, (do przemyślenia)

    Co do przejścia przez salon to nie bardzo widze inne rozwiązanie. Nie chcę marnować zbyt dużo miejsca na korytarze ale dzięki za sugestie, napewno do przemyślenia.

    Ścian z drzwiami do sypialni ma 105cm. Za mało na futrynę? Jak zrobie np 80 to powinno się chyba zmieścić. Chyba że są jakieś inne przeciwwskazania?

    Jeszcze raz dzięki za uwagi zawsze lepiej jak kilka osób rzuci na projekt okiem. Czeka mnie jeszcze wycieczka do architekta zobaczmy co On powie.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar sebcioc55
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kościuszki
    Kod pocztowy
    72-221
    Posty
    2.191

    Domyślnie

    Nie no z tym kiblem to dałeś czadu weź to lepiej skasuj żeby nikt więcej nie zobaczył
    To co umiem to zrobię sam, a tego czego nie umiem to się nauczę i też zrobię

    Dziennik budowy

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Soczek1212

    Zarejestrowany
    Apr 2016
    Skąd
    Chełm
    Kod pocztowy
    22-100
    Posty
    266

    Domyślnie

    Skorygowane. Faktycznie trochę mnie poniosło. Tylko teraz mam pusty róg w salonie... może kominek tam wsadzić?

Strona 1 z 19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony