dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woocky

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-151
    Posty
    6

    Unhappy Budynek gospodarczy/wiata garażowa

    Witam,

    Projektuję sobie budynek gospodarczy/wiatę. Zgodnie z moimi warunkami zabudowy mogę na zgłoszenie budować do 35m^2.

    Zrobiłem sobie wstępnie taki szkic: http://imageshack.us/photo/my-images/560/wiata2.png/
    ale widzę trochę problemów:
    1) znalazłem, że to 35m^2 liczy się od góry czyli po dachu, a nie po ścianach w związku z tym:
    a) muszę wymyślić ile zrobić występu dachu - czy są jakieś standardy tego?
    b) muszę sobie przeskalować projekt - pomniejszyć trochę - to spowoduje, że przewidziane 3 metry szerokości na wjazd do "garażu" (bo to przecież budynek gospodarczy) się pomniejszą. Chciałbym więc te środkowe podpory przesunąć - czy to mocno nie popsuje konstrukcji?
    2) nie wiem jak dobrać belki - tu użyłem 0,2x0,2x6m - czy to ma sens? Całość chcę przykryć dachem dwuspadowym o kącie 45 st. - taki będzie miał dom. Pokryję to gontem bitumicznym, ale może w przyszłości będę chciał dachówkę.
    3) zastanawiam się nad mieczami - jak dobrać ich długość? czy w świetle bramy może ich nie być tak jak na rysunku?
    4) czy ta środkowa belka ma sens czy jest zbędna?
    5) zaznaczyłem połączenia belek - czy to prawidłowe?


    Szukam i szukam i nie mogę znaleźć onlineowego poradnika cieśli, więc jeżeli jest jakieś miejsce gdzie mógłbym wyczytać porady na ww tematy to będę wdzieczny za linka.

    Pozdrawiam,
    woocky

  2. #2

    Domyślnie

    Wiata na zgłoszenie do 25m2 wg obowiazujących przepisów.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woocky

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-151
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał bartus01 Zobacz post
    Wiata na zgłoszenie do 25m2 wg obowiazujących przepisów.
    To "budynek gospodarczy" w zabudowie zagrodowej dlatego 35m^2.

    Temat przegadany pod nickiem partnerki "anizial", warunki mamy idealnie jak chcieliśmy
    Ostatnio edytowane przez woocky ; 06-10-2011 o 20:19

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woocky

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-151
    Posty
    6

    Domyślnie

    Trochę pogrzebałem i wygląda to teraz tak:
    1) obrys: http://imageshack.us/photo/my-images/16/obrys.png/ zewnętrzny - linia dachu, ma się mieścić w 35 m^2, wewnętrzny - linia ścian. Dałem występ po spadzie na 50cm, a wzdłuż "kalenicy" na 20cm.
    2) obrys i konstrukcja: http://imageshack.us/photo/my-images...nstrukcja.png/ nie dawałem typowej kalenicy, widziałem trochę wiat na allegro i też nie miały, a dach ma pełne deskowanie pod gont, więc chyba nie trzeba - co myślicie? Nie dałem też mieczy przy bramie, całość jest spięta belkami na potrzeby pięterka, więc powinno wystarczyć. Słupy i belki 20x20, krokwie 10x20, wystarczy?
    3) pięterko na różności nad całością: http://imageshack.us/photo/my-images/839/pietrox.png/
    4) plan zagospodarowania: auto (tajemnica przy zgłoszeniu ), palety na opał, narzędzia, miejsca dosyć: http://imageshack.us/photo/my-images...darowanie.png/
    5) wygląd całości od południowego wschodu: http://imageshack.us/photo/my-images/17/calosc.png/ kąt dachu 45st. bo tyle ma planowany budynek mieszkalny.
    6) projekt całości w sketchupie jakby kogoś interesowało: http://www.speedyshare.com/files/30732908/wiata3.skb można używać do woli oczywiście z uwzględnieniem licencji paru zewnętrznych komponentów (auta, schody, drzwi i okna).

    Poproszę o opinie - co myślicie o takiej wiacie? Czy takie rysunki z owymiarowaniem wystarczą na zgłoszenie?

    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Jak ni dałeś kalenicy jak dałeś...Kalenica to jest miejsce gdzie stykają się w poziomie dwie połacie dachowe, czyli u Ciebie tam gdzie u góry schodzą się krokwie.
    Bez mieczy tylko przy bramie może być, ale na pewno z nimi byłoby sztywniej.
    Ze słupów moim zdaniem przekroje grubo przesadzone. Płatwie w domach jednorodzinnych maja np wymiar16x18 i utrzymują znacznie większy ciężar bo np dachówkę. Co do krokwi podobna sytuacja. Pod dachówkę daje się 8x18

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woocky

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-151
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Jak ni dałeś kalenicy jak dałeś...Kalenica to jest miejsce gdzie stykają się w poziomie dwie połacie dachowe, czyli u Ciebie tam gdzie u góry schodzą się krokwie.
    Bez mieczy tylko przy bramie może być, ale na pewno z nimi byłoby sztywniej.
    Ze słupów moim zdaniem przekroje grubo przesadzone. Płatwie w domach jednorodzinnych maja np wymiar16x18 i utrzymują znacznie większy ciężar bo np dachówkę. Co do krokwi podobna sytuacja. Pod dachówkę daje się 8x18
    Dzięki za info.
    Myślałem, że kalenica to belka u góry łącząca krokwie u szczytu.
    Znalazłem na allegro domek o podobnej wielkości z wykorzystaniem belek 12x12 i krokwi 6x12.
    Znasz może jakieś miejsce z opisem jak dobierać przekroje konstrukcyjne, miecze itp?

    Pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Nie, nie znam ale z doświadczenia mogę Ci powiedzieć że możesz śmiało robić belki stropowe w tym budynku z przekroju 14x16, a jak chcesz być pewny to 14x18 oczywiście ten większy wymiar ma być w pionie. Krokwie daj 6x18 i będzie okej pod blachę czy gont. Miecze z tego samego co krokwie. Słupy 14x14 w zupełności wystarczą. Ale możesz dać lekko większe jak lubisz być na 1000% pewny. Ale wymiary 20x20 to przerost formy nad treścią.
    Cytat Napisał woocky Zobacz post
    Myślałem, że kalenica to belka u góry łącząca krokwie u szczytu.
    Często jest nazywana belka kalenicową z racji tego gdzie jest umiejscowiona, czyli w kalenicy.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woocky

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-151
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dzięki serdeczne za pomoc.
    Mam nadzieję, że na wiosnę to postawię

  9. #9

    Domyślnie

    Pamiętaj tylko o zgłoszeniu. Przerabiałem ten temat. Musisz wziąć kopię mapy zasadniczej, wrysować w niej budynek z wymiarowaniem od granic działki. Do tego rzut z podstawowymi wymiarami i jak masz to elewacje i z tym do Starostwa (w moim przypadku), bądź do urzędu miasta (wydział budownictwa), po miesiącu ciszy od zgłoszenia zaczynasz budowę.
    Powodzenia

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    woocky

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-151
    Posty
    6

    Domyślnie

    Chcę to trochę inaczej zrobić ponieważ nie ma na tej działce jeszcze domu. W innym wątku poradzono mi, żebym wpisał na wniosku o PnB oba budynki i wtedy mogę zacząć od gospodarczego.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wonsiu

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Pamiętaj tylko o zgłoszeniu. Przerabiałem ten temat. Musisz wziąć kopię mapy zasadniczej, wrysować w niej budynek z wymiarowaniem od granic działki. Do tego rzut z podstawowymi wymiarami i jak masz to elewacje i z tym do Starostwa (w moim przypadku), bądź do urzędu miasta (wydział budownictwa), po miesiącu ciszy od zgłoszenia zaczynasz budowę.
    Powodzenia
    Witam,

    czy wrysowanie budynku na mapce zasadniczej można wykonać własnoręcznie czy konieczna jest pomoc projektanta?

    Czy mogę postąpić tak samo z ewentualną oczyszczalnią ścieków dla takiego budynku (tylko rysunek na mapce + informacje i dokumentacja techniczna tej oczyszczalni)?

  12. #12

    Domyślnie

    Można własnoręcznie. Oczyszczalnię na swojej działce również rysowałem własnoręcznie. Sprzeciwu nie było

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    wonsiu

    Zarejestrowany
    Oct 2011
    Skąd
    Chorzów
    Kod pocztowy
    41-500
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    Można własnoręcznie. Oczyszczalnię na swojej działce również rysowałem własnoręcznie. Sprzeciwu nie było
    dzięki za odpowiedź, podpowiedz mi jeszcze czy przyłącze budynek->oczyszczalnia również wchodziło w zakres tego rysunku i można je wykonać samemu?

    pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Powiem tak. Zgłosiłem do starostwa że będę robił oczyszczalnie. Miły Pan dał mi wniosek zgłoszenia i kazał z geodezji wziąć kopie mapy zasadniczej aby na niej wrysować inwestycję. Jako ze mam nowy dom i w projekcie jest mapka to zwyczajnie zrobiłem ksero. Na mapce wrysowałem od wyjścia z budynku rury kanalizacyjnej, przez oczyszczalnię po studnie chłonną. Oczywiście wymiary od granicy i budynku wstawiłem. Oddałem to do starostwa. Miły Pan stwierdził że bardzo ładnie i szczegółowo ( z zawodu jestem budowlańcem więc już taki nawyk). Na tym zakończył się kontakt z Urzędem w tej sprawie

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony