dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 56
  1. #1

    Domyślnie łączenie płyty GK z murowaną

    Jak w temacie - chodzi o połączenie styku płyty GK sufitu podwieszanego z murowaną ścianą. Wiem, że należy połączyć to elastycznie - przy pomocy akrylu. I w związku z tym moje pytania:
    1. Czy fazować do tego krawędzie płyt?
    2. Jakiego użyć akrylu - chyba najbardziej popularny SOUDAL odpada, wyczytałem o nim dużo negatywnych opinii, że pęka, kruszeje itd. Jaki akryl więc polecacie? A może zrobić to czymś innym?
    Z góry dzięki za pomoc.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    Cytat Napisał silencer7
    Jak w temacie - chodzi o połączenie styku płyty GK sufitu podwieszanego z murowaną ścianą. Wiem, że należy połączyć to elastycznie - przy pomocy akrylu. I w związku z tym moje pytania:
    1. Czy fazować do tego krawędzie płyt?
    2. Jakiego użyć akrylu - chyba najbardziej popularny SOUDAL odpada, wyczytałem o nim dużo negatywnych opinii, że pęka, kruszeje itd. Jaki akryl więc polecacie? A może zrobić to czymś innym?
    Z góry dzięki za pomoc.
    murowana sciana minimum otynkowana.
    1. jezeli sa to krawedzie ciete to fazowac.
    2. wykonac tak jak zalecaja producenci plyt g/k
    i na koniec po finiszowaniu uzywam akrylowej masy szpachlowej z karusza firmy "den braven" brak przebarwien, spekan itp.

  3. #3

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    Cytat Napisał FlashBack
    Cytat Napisał silencer7
    Jak w temacie - chodzi o połączenie styku płyty GK sufitu podwieszanego z murowaną ścianą. Wiem, że należy połączyć to elastycznie - przy pomocy akrylu. I w związku z tym moje pytania:
    1. Czy fazować do tego krawędzie płyt?
    2. Jakiego użyć akrylu - chyba najbardziej popularny SOUDAL odpada, wyczytałem o nim dużo negatywnych opinii, że pęka, kruszeje itd. Jaki akryl więc polecacie? A może zrobić to czymś innym?
    Z góry dzięki za pomoc.
    murowana sciana minimum otynkowana.
    1. jezeli sa to krawedzie ciete to fazowac.
    2. wykonac tak jak zalecaja producenci plyt g/k
    i na koniec po finiszowaniu uzywam akrylowej masy szpachlowej z karusza firmy "den braven" brak przebarwien, spekan itp.
    Dzięki za szybką odpowiedź. Ściana u mnie jest już wykończona tj. pomalowana.
    Zrozumiałem to tak:

    czyli naciąć płytę i od razu wypełniać akrylem? Czy inaczej? Bo napisałeś "i na koniec po finiszowaniu uzywam akrylowej masy szpachlowej z karusza firmy "den braven"", o co więc chodzi z tym finiszowaniem? Czy przed położeniem akrylu muszę czymś to jeszcze szpachlować?

    Jaka jest przewaga tego sposobu nad sposobem z zastosowaniem taśmy ślizgowej?
    Płyty mam NORGIPS, u nich na stronie niewiele jest o tym :/

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    wszelkie styki wykonuje wedlog zalecen jakie mam od producenta.
    takie polaczenie jak pokazales to, plyta na zakonczeniu ma wtapiany naroznik zakanczajacy i dopiero po tym wypelnia sie szczeline masa elastyczna ale i tak stosuje sie dylatowanie.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    wszelkie styki wykonuje wedlog zalecen jakie mam od producenta.
    takie polaczenie jak pokazales to, plyta na zakonczeniu ma wtapiany naroznik zakanczajacy i dopiero po tym wypelnia sie szczeline masa elastyczna ale i tak stosuje sie dylatowanie.
    Kurcze wiesz co nie bardzo umiem sobie to wyobrazić co napisałeś...
    Mam ogromną prośbę. Czy mógłbyś narysować jak ty to wykonujesz na takich łączeniach z tym narożnikiem itd.?
    Na pewno pomoże też to innym bo to pytanie przewija się na forum dosyć często.
    Z góry wielkie dzięki.

  6. #6

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    Cytat Napisał silencer7
    Jak w temacie - chodzi o połączenie styku płyty GK sufitu podwieszanego z murowaną ścianą. Wiem, że należy połączyć to elastycznie - przy pomocy akrylu. I w związku z tym moje pytania:
    1. Czy fazować do tego krawędzie płyt?
    2. Jakiego użyć akrylu - chyba najbardziej popularny SOUDAL odpada, wyczytałem o nim dużo negatywnych opinii, że pęka, kruszeje itd. Jaki akryl więc polecacie? A może zrobić to czymś innym?
    Z góry dzięki za pomoc.

    Sufity podwieszane (dotyczy tez skosow na poddaszach)powinno sie tak zrobic ,aby polaczenie z murem bylo polaczeniem slizgowym (delatacja)
    Polaczenie plyty GK i sciany murowanej pracuje i jak jest zle wykonane to peka.
    Profesionalni gipsiarze nie stosuja akrylu .
    Konstrukcja sufitu podwieszanego nie moze byc polaczona na stale ze sciana ,powinna byc niezaleznie podwieszona.
    Polaczenie plyty GK z otynkowana sciana (!)rozdzielone jest naklejona na tynk tasma malarska (papierowa np.desa)i to polaczenie nalezy zaszpachlowac na bandaz(flizelina ) a wystajaca tasme malarska po wyschnieciu masy szpachlowej obciac nozem.
    Tym sposobem uzyskujemy polaczenie (delatacje )ktore spokojnie przeniesie kazde naprezenie i nie peka Podobnie wykonuje sie polaczenie scianka GK i sciana tynkowana ,z tym ze profil przyscienny jest naturalnie zamocowany do sciany ,a delatacje robi sie tylko pomiedzy plyta GK a tynkiem(W sufitach podwieszanych ruszt nie moze byc zamocowany do sciany tylko stanowic niezalezna konstrukcje podwieszona do sufitu)

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD PODDASZY Avatar Rom-Kon
    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Skąd
    okolice Warszawy
    Posty
    5.400

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    Cytat Napisał Arol_62
    (...)


    Sufity podwieszane (dotyczy tez skosow na poddaszach)powinno sie tak zrobic ,aby polaczenie z murem bylo polaczeniem slizgowym (delatacja)
    Polaczenie plyty GK i sciany murowanej pracuje i jak jest zle wykonane to peka.
    Profesionalni gipsiarze nie stosuja akrylu .
    Konstrukcja sufitu podwieszanego nie moze byc polaczona na stale ze sciana ,powinna byc niezaleznie podwieszona.
    Polaczenie plyty GK z otynkowana sciana (!)rozdzielone jest naklejona na tynk tasma malarska (papierowa np.desa)i to polaczenie nalezy zaszpachlowac na bandaz(flizelina ) a wystajaca tasme malarska po wyschnieciu masy szpachlowej obciac nozem.
    Tym sposobem uzyskujemy polaczenie (delatacje )ktore spokojnie przeniesie kazde naprezenie i nie peka Podobnie wykonuje sie polaczenie scianka GK i sciana tynkowana ,z tym ze profil przyscienny jest naturalnie zamocowany do sciany ,a delatacje robi sie tylko pomiedzy plyta GK a tynkiem(W sufitach podwieszanych ruszt nie moze byc zamocowany do sciany tylko stanowic niezalezna konstrukcje podwieszona do sufitu)
    hmm... możesz uzasadnić?


    ...nie wspomnę już o deletacji
    "Szukajcie a znajdziecie"

    Okna połaciowe: Album z fotkami
    Inne fotki: Różne fotki budowlane
    Przestroga dla wszystkich którzy chcą mieć tanio: Nietypowa fasada - pomocy!


  8. #8

    Domyślnie

    Moze nie wyrazilem sie scisle..Polaczenie sciana gipsowa (sufit podwieszany) ze sciana murowana (otynkowana) wypelnione akrylem nie jest polaczeniem prawidlowym.
    Polaczenia dwoch roznych materialow budowlanych wymaga dylatacji .
    Polaczenie GK z GK mozna wypelnic akrylem.
    W jednym przypadku stosuje sie akryl w polaczeniu GK sciana murowana ale jest to juz inny temat...
    A jezeli wydaje ci sie ze wiesz lepiej to prosze...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arol_62
    Polaczenie (sufit podwieszany) ze sciana murowana (otynkowana) wypelnione akrylem nie jest polaczeniem prawidlowym.
    jest jak najbardziej prawidlowe.

  10. #10

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    Dzięki za odpowiedź, zrozumiałem więc, że jeśli chcę zrobić połączenie ślizgowe z dylatacją to mam to zrobić tak:


    Nie rozumiem jednak jednego zdania z tego opisu:
    Cytat Napisał Arol_62
    (...) Polaczenie plyty GK z otynkowana sciana (!)rozdzielone jest naklejona na tynk tasma malarska (papierowa np.desa)i to polaczenie nalezy zaszpachlowac na bandaz(flizelina ) a wystajaca tasme malarska po wyschnieciu masy szpachlowej obciac nozem. (...)
    a mianowicie tego, że mam to zaszpachlować na fizelinę - tzn. co zaszpachlować na tę fizelinę, gdzie tę fizelinę mam wtopić? Nie bardzo rozumiem co ona tu wniesie skoro mam połączenie ślizgowe? Ona ma za zadanie połączyć szpachlę z płytą GK czy jak?
    Z góry dzięki za info

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    wzmocnic spoine z plyta ale w/g zacytowanego opisu i tak peknie tyle, ze pod flizelina.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    wzmocnic spoine z plyta ale w/g zacytowanego opisu i tak peknie tyle, ze pod flizelina.
    Dobrze to co zrobić żeby przy połączeniu ślizgowym nie pękało

  13. #13

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    Cytat Napisał silencer7
    Dzięki za odpowiedź, zrozumiałem więc, że jeśli chcę zrobić połączenie ślizgowe z dylatacją to mam to zrobić tak:


    Nie rozumiem jednak jednego zdania z tego opisu:
    Cytat Napisał Arol_62
    (...) Polaczenie plyty GK z otynkowana sciana (!)rozdzielone jest naklejona na tynk tasma malarska (papierowa np.desa)i to polaczenie nalezy zaszpachlowac na bandaz(flizelina ) a wystajaca tasme malarska po wyschnieciu masy szpachlowej obciac nozem. (...)
    a mianowicie tego, że mam to zaszpachlować na fizelinę - tzn. co zaszpachlować na tę fizelinę, gdzie tę fizelinę mam wtopić? Nie bardzo rozumiem co ona tu wniesie skoro mam połączenie ślizgowe? Ona ma za zadanie połączyć szpachlę z płytą GK czy jak?
    Z góry dzięki za info


    Dokladnie tak ,flizelina ma za zadanie wzmocnic mase szpachlowa na polaczeniu z tasma slizgowa(plyta GK nie musi byc tak bardzo nacieta jak na rys.)Powstaje delikatna dylatacja ktorej nie wolno juz niczym wypelniac.Metoda ta jest zalecana przez Knaufa juz od wiekow ,a nie jakies wypelnianie szczeliny akrylem Skad wy to macie

  14. #14

    Domyślnie Re: łączenie płyty GK z murowaną

    [quote="Arol_62"]
    Cytat Napisał silencer7

    Dokladnie tak ,flizelina ma za zadanie wzmocnic mase szpachlowa na polaczeniu z tasma slizgowa(plyta GK nie musi byc tak bardzo nacieta jak na rys.)Powstaje delikatna dylatacja ktorej nie wolno juz niczym wypelniac.Metoda ta jest zalecana przez Knaufa juz od wiekow ,a nie jakies wypelnianie szczeliny akrylem Skad wy to macie [/i]
    A Rigips ...oni chyba polecają wypełnienie akrylem.

    Nie jestem jeszcze na tym etapie budowy to nie będę się upierał
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  15. #15

    Domyślnie

    Witam
    W tym przypadku powinno zastosowć się połączenie ślizgowe.Robi się go tak:
    między ścianę i płytę nakłada się warstwę masy szpachlowej.Później papierową taśmę(nie flizelinę)zbrojącą mocuje się do ściany,a drugą-jednostronnie klejącą(np.taką do sklejania kartonów)wzdłuż krawędzi płyty.Taśmy powinny się ze sobą stykać.Potem całość szpachlujemy.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał TIGER46
    Witam
    W tym przypadku powinno zastosowć się połączenie ślizgowe.Robi się go tak:
    między ścianę i płytę nakłada się warstwę masy szpachlowej.Później papierową taśmę(nie flizelinę)zbrojącą mocuje się do ściany,a drugą-jednostronnie klejącą(np.taką do sklejania kartonów)wzdłuż krawędzi płyty.Taśmy powinny się ze sobą stykać.Potem całość szpachlujemy.
    Wydaje mi się, że opisałeś to kompletnie inaczej niż Arol_62. Skoro najpierw mam zaszpachlować to gdzie mam później nakleić taśmę? Bo nie kumam gdzie w twoim sposobie powstanie ślizg.

  17. #17

    Domyślnie

    Gdzie jaką taśmę zastosować i gdzie przykleić to napisałem wyżej,a połączenie ślizgowe powstaje na styku obu taśm.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    ale jaja takiego polaczenia sie nie szpachluje, tylko wypelnia masa elastyczna.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał FlashBack
    ale jaja takiego polaczenia sie nie szpachluje, tylko wypelnia masa elastyczna.
    Pewnie masz rację, ale wytłumacz mi - laikowi - w jakim celu musi tu być masa elastyczna. Jak dla mnie na logikę wygląda to tak, że w takim połączeniu spoina nie pracuje bo wszelkie naprężenia kompensowane są przez dylatację utworzoną przez połączenie ślizgowe, które przecież po to chyba właśnie jest.
    Przy sposobie bez dylatacji przez ślizg to rozumiem, że musi być masa elastyczna bo wtedy to ona, a więc co za tym idzie spoina ma za zadanie przenosić naprężenia. W przypadku połączenia ślizgowego jakoś to co mówisz mi się kupy nie trzyma

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    popatrz na to co narysowales na poczatku i powiedz sobie czego tam tak naprawde brakuje by wykonac to polaczenie tak jak sie upierasz.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony