dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 55
  1. #1

    Domyślnie Schodowy, dzwonkowy - światło przy schodach

    Potrzebna szybka porada przy elekrtyce. Jak zrobić żeby można było gasić światło przy schodach z dołu i z góry jednocześnie. Chyba najlpiej przycisk dzwonkowy ale nie wiem co i jak.
    Teraz mam oznaczone te dwa włączniki jako schodowe, kabel 3x1,5.

  2. #2

    Domyślnie

    potrzebujesz dwa łączniki schodowe (nie dzwonkowe), podłączone mniej więcej tak (prosty schemacik ściągnięty gdzieś kiedyś z sieci):


    jeśłi instalację masz zrobioną pod włączniki schodowe, to teraz tylko kwestia oprawnego podłączenia właczników

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Jeżeli chcesz użyć łączników dzwonkowych, to musisz dokupić przekaźnik bistabilny, np.: http://www.allegro.pl/item525244564_..._01_zamel.html

    do montażu w puszcze lub na szynie w rozdzielnicy.

  4. #4

    Domyślnie

    schodowe 2 najprostrze co może być

  5. #5

    Domyślnie

    Tylko ze schodowe maja minus. Wylaczysz na gorze, to nie wlaczysz na dole i na odwrot. A ja chce zeby w kazdej w chwili z kazdego punktu mozna bylo wlaczyc i wylaczyc swiatlo.



    Cytat Napisał frykow
    Jeżeli chcesz użyć łączników dzwonkowych, to musisz dokupić przekaźnik bistabilny, np.: http://www.allegro.pl/item525244564_..._01_zamel.html

    do montażu w puszcze lub na szynie w rozdzielnicy.
    Czy to do obu puszek trzeba ten przekaznik wsadzic czy do jednej?

  6. #6

    Domyślnie

    podstawowe pytanie brzmi: czy instalacja elektr. już jest zakończona czy w trakcie (lub przed) ?

  7. #7

    Domyślnie

    Ja mam schodowe (klatkowe) i mogę włączać i wyłączać kiedy chce i którym chce

  8. #8

    Domyślnie

    No wlasnie juz zrobione... (schodowe) Mam nadzieje ze na przekaznikach da sie to jeszcze zrobic? Te klatkowe to chyba wlasnie dzwonkowe...

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam schodowe (klatkowe) i mogę włączać i wyłączać kiedy chce i którym chce

    Zrobiłem pare lat temu przy pomocy tego wątku

    http://<a href="http://www.elektroda...75729.html</a>

  10. #10

    Domyślnie

    o czym ty piszesz ?
    jak instalacja jest gotowa pod przełączniki schodowe, to o co się martwisz ?
    każdy elektryk prowidłowo wszystko pospina ....

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    Tylko ze schodowe maja minus. Wylaczysz na gorze, to nie wlaczysz na dole i na odwrot. A ja chce zeby w kazdej w chwili z kazdego punktu mozna bylo wlaczyc i wylaczyc swiatlo.



    Cytat Napisał frykow
    Jeżeli chcesz użyć łączników dzwonkowych, to musisz dokupić przekaźnik bistabilny, np.: http://www.allegro.pl/item525244564_..._01_zamel.html

    do montażu w puszcze lub na szynie w rozdzielnicy.
    Czy to do obu puszek trzeba ten przekaznik wsadzic czy do jednej?
    włączniki schodowe to właśnie takie które pozwalają na włączenie na górze i wyłączenie na dole, i odwrotnie, spójrz na schemat to zrozumiesz, (na chłopski rozum: one przełaczają, w przeciwieństwie do zwykłych wlaczników ktróre rozłączają-załaczają) powiedz tylko czy masz instalację zrobioną pod włączniki schodowe, jeśli tak to wystarczy tylko je poprawnie podłączyć

  12. #12

    Domyślnie

    Wlasnie zerkam na elektrode.

    No wiesz moja wiedza na teraz konczy sie na rozrozniania kabli i ich tradycyjym podlaczeniu, stąd niezmiernie inteligentne pytania. Sory ... Ucze sie.
    Elektryk to mi moze przyjedzie za tydzien albo jak znajdzie czas - wiadomo. Wiec probuje sam to ogarnac.

  13. #13

    Domyślnie

    Ja miałem tradycyjne schodowe, ale ponieważ piętro wyżej mieszkają wyjątkowo upierdliwi współmieszkańcy i ZAWSZE zostawiali światło na klatce schodowej (licznik mój) to się wk...iłem i zmieniłem na dzwonkowe z automatem klatkowym - jak w blokach mam ustawiony czas załączenia na 30 sekund i jestem kontent.

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTiiii
    Czy to do obu puszek trzeba ten przekaznik wsadzic czy do jednej?
    Potrzebujesz jeden przekaźnik podłączyć gdzieś, gdzie spotykają się kable z obu włączników. Trudno zgadywać jak to zostało wykonane u Ciebie, prawdopodobnie jest jednak tak jak piszą pozostali - masz już przygotowaną instalację pod wyłączniki schodowe.

    Ja preferuję przekaźniki, bo dają większą możliwości - można włączać je z wielu punktów, można grupować, można zrobić centralne lub programowane timerem gaszenie i zapalanie światła lub podłączyć do alarmu. Prawie cały dom mam w ten sposób "obsłużony".

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    U nas niektóre lampy włączają i wyłączają się z kilku punktów (przedpokojowa w 5 miejscach). Do tego użyte były łączniki krzyżowe.

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Tak, w ten sposób też można wykonać sterowanie z wielu miejsc. Jednak przekaźnik ma ten zaletę, że nie trzeba na etapie wykonywania instalacji przewidywać już wszystkich miejsc sterowania oświetleniem. Wystarczy z włączników i punktów świetlnych pociągnąć kable do jednego miejsca, i skonfigurować je jak użytkownik już będzie pewny czego chce. A nawet później - bo zawsze łatwo można zmienić ustawienia.

    Wadą jednak jest większa ilość potrzebnego kabla, koszty samych przekaźników oraz stosowanie włączników dzwonkowych, których działanie może nie każdemu odpowiadać. Ja robiłem sobie instalację samodzielnie, a ponieważ mam parter, a nad nim od razu strych, to w nim zamontowałem sobie lokalne "minirozdzielnice" z przekaźnikami - dzięki temu zużyłem mniej kabla zachowując możliwości i elastyczność systemu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Przy łącznikach krzyżowych też wychodzi mnóstwo kabla. Na nasz domek poszło trochę ponad 1 km

  18. #18

    Domyślnie

    Witam, mam kilka pytań na temat świateł schodowych LED zasilanych z zasilacza 10 - 12 V, jaki powinien być przewód od zasilacza do świateł - jego przekrój, na jakiej długości zasilacz jest efektywny - słyszałem, że tylko na 1,5 m i trzeba zasilacz dawać do każdego światełka? Proszę o szybką odpowiedz.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    wszystko zależy od mocy żarówek.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  20. #20

    Domyślnie

    lukasm27 napisał:
    Proszę o szybką odpowiedz.
    Niema cię na liście zalogowanych. Na piło poszedłeś?
    nieodebrany paragon ze stacji paliw przeradza się w fakturę...i wspiera szarą strefę

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony