dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie Natężenie światła w luksach a moc żarówek

    Poszukuje informacji jak przeliczyć wymagane oświtlenie w lx - 300 na ilość potrzebnych żarówek.
    Pomieszczenie 9.5x7=67m2 wykosci 2,70. Ile to powinno byc Wat zwykłych żarówek ?
    Dostłem wyliczenie tego i jestem w szoku wydje mi sie że to co mam nie jest prawdą.
    I drugie pomieszczenie pow 3m2 wyskosci 2,6m wymagane natęzenie 100lx.

  2. #2

    Domyślnie

    Znalazłem cos takiego. Nie wiem na ile to prawdziwe.

    dla normalnych żarówek:
    12,6 * W = lm
    dla energooszczędnych :
    17,3 * W = lm

    źódło
    http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=35784
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  3. #3

    Domyślnie

    300 luks = 300 lumenow / m2.
    czyli 20 tys. lumenów.
    typowa żarówka energooszczędna phipisa 18W to 1100 lumenów.

    to tak pewnie w uproszczeniu, bo jest jeszcze kwestia rozmieszczenia tego, kątów itp.

    a co w wyliczeniu?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.206

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    a co w wyliczeniu?
    Dla pom 3m2 (100lx) - żarówka 150W - żarowa
    Dla pomieszczenia 65m2 (300lx) - 2600W żarowego światła.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar
    Dla pom 3m2 (100lx) - żarówka 150W - żarowa

    Dla pomieszczenia 65m2 (300lx) - 2600W żarowego światła.
    W obu przypadkach dużo więcej niż wychodzi z prostego przelicznika na lumeny, ale jeszcze dochodzi rozmieszczenie, kształt pomieszczenia i przeszkody, itp. Narysowane to też masz? Są programy, które to dokładnie liczą i symulują i z tego możesz mieć coś takiego. Gwarantuje Ci to pewnie uzyskanie tych 300lx w najdalszych ciemnym zakątku, a w wielu miejscach jest jeszcze więcej, bo idealnie równo to ciężko zrobić.

    Nie znam się na tym, tylko kiedyś zastanawiając się nad swoim oświetleniem, testowałem takie oprogramowanie i różne scenariusze, w wątkach o oświetleniu wypowiadał się kiedyś projektant oświetlenia, może go odszukasz.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    To nie moja specjalność, ale ze szkoły pamiętam, że to zalezy jeszcze od paru czynników, m.in. od kąta ustawienia źródła światła w stosunku do badanej powierzchni (ilość wysyłanego światła w róznych kierunkach jest różna), od odległości, no i trzeba wziąć zapas na kurz, bo zakurzenie zmniejsza natężenie oswietlenia dość poważnie.
    Teraz to tylko programy do wyliczania, bo na piechotę to strasznie uciążliwe.
    No a potem to pożyczyć luksomierz (bhp-owiec w firmie powinien taki mieć) i pomierzyć. Wyniki są zaskakujące. Przeważnie natężenie oświetlenia nie ma nawet połowy wartości określonej przez współczesne przepisy i wymagania norm.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony