dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie Ceny energii elektrycznej ...

    Nigdy zbytnio nie intersowałem się ceną za energię elektryczną i jej składowymi , przyjmowałem rachunki z Enionu z pokorą i je płaciłem bez zbytnich analiz i kontroli .
    Fakt że wysokie one nie były - więc być może dlatego nie wgłębiałem się w moje spożycie prądu - traktowałem je jako stałe na poziomie stukilkudziesięciu złotych miesięcznie .
    Jednak wczoraj dostałem pismo z Enionu z prognozą opłat na nastepne pół roku i z tym co mnie zmroziło najbardziej - czyli z rozliczeniem opłat i rozbiciem na składniki i aktualnymi cenami tychże .

    Po prostu zdębiałem jak zobaczyłem jakie składniki wchodzą w skład opłat za energię elektryczną - PGNIG jeszcze długo bedzie musiało się starać żeby dojść do takich wyników :

    - energia elektryczna
    - opłata przejściowa
    - opłata jakościowa
    - opłata dystrybucyjna zmienna
    - opłata dystrybucyjna stała
    - opłata abonamentowa

    I teraz najważniejsze - w stosunku do 11.2008 podwyżce uległy :

    opłata za energie elektryczną - z 0,19 na 0,2359 zł/ kWh
    opłata dystrybucyjna zmienna - z 0,1549 na 0,1704 zł/ kWh
    opłata dystrybucyjna stała - z 2,38 na 2,8 zł

    Reasumując podwyżka za prąd ca 30% .

    A w mediach cisza ... - jak ostatnio PGNIG podniosło ceny gazu o 14% to w tiwi , radiu wrzało jak w ulu - straszono zakręceniem kurka przez ruskich etc ...
    A jak przywalili prąd o 30% to nic ...

    Gwoli ścisłości : moim dostawcą i dystrybutorem energii elektrycznej jest Enion Energia s.a. - Polska południowa okolice Krakowa , taryfa G11 .

    - ekhhhh - ten post to projekcja mojej frustracji ...

    --
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    I tak masz taniej, u mnie 0,324+0,1316=0,4556. (vattenfall)
    może się w końcu zmiana dostawcy zacznie opłacać?

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    ja też vattenfall ... dzis podawałam stan licznika do faktury (co 2 miesiące) ...cholera ... w oczach drożeje ....masakra
    zobaczcie:
    01.09.08- stan 1157 , do zapłaty 253,73
    04.11.08 - stan 1794 (zużyto 637) , do zapłaty 270,01zł
    07.01.09- stan 2501 (zużyto 707 ), do zapłaty 296,58zł
    03.03.09 - stan 3162 (zużyto 661), do zapłaty 316,72

    Zużyłam przez ostatnie 2 miesiące 46 mniej , zapłaciłam 20,14zł więcej .... no jaja se robią ciule jedne
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

  4. #4

    Domyślnie Re: Ceny energii elektrycznej ...

    Cytat Napisał pablitoo
    Reasumując podwyżka za prąd ca 30% .
    A w mediach cisza ... - jak ostatnio PGNIG podniosło ceny gazu o 14% to w tiwi , radiu wrzało jak w ulu - straszono zakręceniem kurka przez ruskich etc ...
    A jak przywalili prąd o 30% to nic ...
    Gwoli ścisłości : moim dostawcą i dystrybutorem energii elektrycznej jest Enion Energia s.a. - Polska południowa okolice Krakowa , taryfa G11 .
    - ekhhhh - ten post to projekcja mojej frustracji ...
    "Ciemny tłum" ma na razie inna rozrywke - Palikota z wibratorem.
    Przeciw komu mieliby ludzie protestowac?
    Przecie Enionowi, Tauronowi, Watenfalowi czy innemu "kapitaliście"?
    Przeciwko rządowi stosującemu "polityke milosci"?

    Zauważyłes, ze w 2007 roku lekarze i pielegniarki protestowali przed Kancelaria Premiera (z PiS) a juz rok pozniej, ci sami lekarze i te same pielegniarki protestowły przed siedziba NFZ. A przeciez przez rok nic sie w sluzbie zdrowia nie zmieniło.

    "Polityka miłosci" działa, ludzie nie protestuja nawet przeciwko ustawie o OFE ktora znosi dziedziczenie kapitału a wysmiewaja prezydenta ktory zawetował tą ustawe.

    Ludzie są tak skołowani, ze nawet nie wiedza do kogo i za co miec pretensje.
    Siedza w domach cicho bo pretesowanie za czasow rzado PO nie jest trendy - mamy wszak tą wolnosc o ktora tak ludzie walczyli stojac w kolejkach do głosowania po 8 godzin na ulicach Londynu.

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    pluszku - idz se wylewać swoje pisiorskie frustracje gdzie indziej. To forum b u d o w l a n e .

    opłata dystrybucyjna zmienna - z 0,1549 na 0,1704 zł/ kWh
    To ja już nie czaję - to, co podaje moje RWE jako cenę prądu uwzględnia już tę opłatę, czy nie?
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  6. #6

    Domyślnie

    a jaką masz cenę
    całkowita cena raczej nie będzie niższa niż 40gr, 40-45gr teraz wychodzi,
    chyba, że ktoś ma jeszcze jakąś umowę sprzed roku z gwarancją ceny albo jest tuż przed podwyżką - kilka przedsiębiorstw podwyższało od lutego.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Kur...ka wodna! To całe moje obliczanie ceny energii z propanu vs. z prądu okazuje się błędne! Nie mogę się Żonie przyznać..

    Uo jeżu... Co za cholerne krętacze - specjalnie wywalili te inne stawki do zupełnie innego dokumentu i jeszcze go ukryli! Chyba się na nich poskarżę do URE.
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  8. #8

    Domyślnie Re: Ceny energii elektrycznej ...

    Cytat Napisał pluszku
    Ludzie są tak skołowani, ze nawet nie wiedza do kogo i za co miec pretensje.Siedza w domach cicho bo pretesowanie za czasow rzado PO nie jest trendy - mamy wszak tą wolnosc o ktora tak ludzie walczyli stojac w kolejkach do głosowania po 8 godzin na ulicach Londynu.
    dobrze się czujesz? może musisz w bereciku poluźnić gumkę? coby nie uciskała...

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    - opłata przejściowa
    - opłata jakościowa
    - opłata dystrybucyjna zmienna
    - opłata dystrybucyjna stała
    - opłata abonamentowa
    A tak w ogóle, to CO TO NIBY MA BYĆ??? Do ciężkiej cholery - nie da się tego ująć jakoś w jedną, góra dwie pozycje? Czy ktoś CELOWO gwatwa sprawę, żeby przypadkiem nie dało się ustalić dokładnie, czy przechodząc z jednych do drugich zapłacę mnie, czy więcej?

    Troche tak, jak u operatorów kiedyś było, zanim Idea się pojawiła. Potem Idea chyba tak samo zaczęła kombinować, jak się żabojadom sprzedała.

    Myślę, że po prostu Streżyńską trzeba sklonować i jej drugi egzlemplarz w URE posadzić. Zaraz się okaże, że jednak w systemie tkiwą rezerwy. Zresztą moje boje z RWE opiszę, jak się skończą...
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  10. #10

    Domyślnie

    liczy się suma na rachunku

    tylko przeglądając cenniki trzeba uważać, bo bez wchodzenia w szczegóły nie wiadomo czy patrzymy na całość czy trzeba coś jeszcze doliczyć.

    w vattenfallu to można jeszcze dokładniej rozbić:

    http://www.vattenfall.pl/www/vf_pl/v...oszt/index.jsp

    potem kliknąć na składniki kosztu prądu.

    po kliknięciu na poszczególne pozycje pojawiają się wyjaśnienia.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi
    - opłata przejściowa
    - opłata jakościowa
    - opłata dystrybucyjna zmienna
    - opłata dystrybucyjna stała
    - opłata abonamentowa
    A tak w ogóle, to CO TO NIBY MA BYĆ??? Do ciężkiej cholery - nie da się tego ująć jakoś w jedną, góra dwie pozycje? Czy ktoś CELOWO gwatwa sprawę, żeby przypadkiem nie dało się ustalić dokładnie, czy przechodząc z jednych do drugich zapłacę mnie, czy więcej?
    Wczoraj zareagowałem podobnie jak Ty Depi - oczy mi wyszły jak zobaczyłem z czego się składa kwota za kilowat ... - fakt że wcześniej nigdy tegi nie analizowałem - no ale wczoraj zacząłem ...
    I jak policzyłem stawki aktualne i porównałem z tymi z listopada zeszłego roku - poczułem mrowienie w okolicy kręgosłupa ...
    Dotychczas sądziłem że PGNIG króluje w kwestii gmatwania rachunku i mnożeniu fanasmagorycznych składników opłaty całkowitej - jak widać myliłem się ...
    --
    Pozdrawiam

  12. #12

    Domyślnie

    Tak w ogóle to już było

    http://forum.muratordom.pl/cena-ener...09,t150096.htm
    http://forum.muratordom.pl/ceny-prad...re,t149024.htm

    To mi się najbardziej podoba:
    Niedawno oglądałem wystąpienie rzecznika RWE , który argumentował wzrost energii elektrycznej wzrostem cen węgla. Zaraz po tym puszczono wypowiedź kogoś z kopalni , który powiedział ,że węgiel musi podrożeć bo drożeje energia elektryczna a ta ma znaczny wpływ na cenę węgla. Coś chyba im się ten układ sterowania ceną rozbujał przez zastosowanie dodatniego sprzężenia zwrotnego i powinien pierdyknąć niedługo.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał daggulka

    Zużyłam przez ostatnie 2 miesiące 46 mniej , zapłaciłam 20,14zł więcej .... no jaja se robią ciule jedne
    Wg mojego rozliczenia - jedna podwyżka cen była w grudniu - podrożała energia elektryczna i opłata dystrybucyjna zmienna , a druga podwyżka była w lutym - podrożała energia elektryczna , opłata dystrybucyjna zmienna i stała natomiast potaniała opłata abonamentowa OSD - o całe 40 gr

    Najbardziej mnie ubawił nastepujący składnik rachunku : "opłata jakościowa" - podrożał on w stosunku do zeszłego roku o 0,0001 zł/kWh - ja pierniczę - to nawet nie wiedziałem że tak daleko po przecinku jedynka może stać
    --
    Pozdrawiam

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Taaa - to były zajawki - teraz jest rzeczywistość
    --
    Pozdrawiam

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Hehehe...

    Mi po podsumowaniu wszystkich dziwnych pozycji, przyktórych stawka jest podawana /kWh wyszło 0,4468zł/kWh (taryfa G11)

    Czyli jednak drożej od propanu, choć być może tam brałem stawkę netto (nie jestem pewien).

    Trzeba będzie grzać nocą. Dobrze, że mam podłogówkę wszędzie
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  16. #16

    Domyślnie

    Depi - po co te nerwy. Budowania (gospodarki) nie da sie oderwac od polityki.

    1. Energia elektryczna ( opłata za energię elektryczną czynną ) – to cena za wykorzystaną energię obliczana jako iloczyn zużytej rzeczywiście lub zgodnej z prognozami energii i ceny 1 Kwh energii.

    2. Opłata przesyłowa stała ( opłata dystrybucyjna stała ) - zawiera koszty stałe związane z funkcjonowaniem sieci, jest niezależna od ilości pobranej energii; zawiera m.in. . koszty utrzymania sieci, remonty, płace załogi, podatki.

    3. Opłata przesyłowa zmienna (opłata dystrybucyjna zmienna) – zawiera koszty zmienne związane z funkcjonowaniem sieci, jest zależna od ilości pobranej energii, są to m.in. koszty strat , które dystrybutorzy ponoszą podczas przesyłania energii.

    4. Opłata przejściowa - wprowadzona ustawą z dn. 29.06.2007 r o zasadach pokrywania kosztów powstałych u wytwórców w związku z przedterminowym rozwiązaniem umów długoterminowych sprzedaży mocy i energii elektrycznej, w gruncie rzeczy to rekompensata dla producentów za rozwiązanie w/w umów. Stawki opłaty przejściowej dla gospodarstw domowych kalkulowane są w zależności od rocznego zużycia energii, wprowadza je regulator.

    5. Opłata jakościowa - jest opłatą zmienną i pokrywa koszty utrzymania równowagi systemu elektroenergetycznego.

    6. Opłata abonamentowa – pokrywa koszty obsługi klienta, czyli. np. koszty wystawienia rachunku i jego dostarczenia, systemu komputerowego do obsługi klienta, odczyty i kontrole licznika itp. Ta opłata jest związana z dystrybucją energii.


    Opłata przesyłowa stałą, przesyłowa zmienna, opłata abonamentowa oraz opłata przejściowa i jakościowa są opłatami zawartymi w taryfie dystrybutora i są zatwierdzane przez Prezesa URE dla wszystkich grup taryfowych, w tym dla gospodarstw domowych. Ceny energii dla gospodarstw domowych też zatwierdza Prezes URE, ale tak jak w przypadku wcześniej wymienionych opłat robi to na wniosek dystrybutorów, tak ceny prądu zatwierdza na wniosek sprzedawców energii.

  17. #17

    Domyślnie

    Ciekawe czy to koniec podwyżek... zwłaszcza jak się weźmie pod uwagę spadek wartości złotówki. Raczej nie koniec, a w obecnej sytuacji rząd na pewno nie przegłosuje obniżki akcyzy na cokolwiek.
    Regulamin

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał Depi

    Trzeba będzie grzać nocą. Dobrze, że mam podłogówkę wszędzie
    A co ci da grzanie nocą - przecież G11 jest taryfą całodobową ?
    --
    Pozdrawiam

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Depi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    3.865
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    45

    Domyślnie

    Dla G11 podałem dane, bo najprościej policzyć. Ja mam G12 (a na razie to C12 w ogóle).
    GG: 1243811
    Siennik Budywy Aktualizacja 13.X.09 - This battlestation is fully operational!
    Komentarze

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał pluszku
    Depi - po co te nerwy. Budowania (gospodarki) nie da sie oderwac od polityki
    Jak to się nie da? A budowanie gospodarki (np. bary mleczne) się da?
    Sugerujesz, że również powiedzmy cena jajka to:
    1. Opłata za żółtko = waga zółtka/(waga jajka-waga skorupki) * 0,5PLN.
    2. Opłata za białko = waga białka/(waga jajka-waga skorupki) * 0,458PLN.
    3. Opłata przesyłowa stała - za transport kobiałek oraz skorupek
    4. Opłata przesyłowa zmienna - uwzględniająca odchyłkę kształtu jajka od kuli.
    5. Opłata przejściowa - za zerwanie długoterminowych umów odbioru jajek jako rekompensata dla producentów.
    6. Opłata jakościowa - jest opłatą zmienną i pokrywa koszty utrzymania grzęd, kurników oraz jajecznego taboru transportowego
    7. Opłata abonamentowa – pokrywa koszty obsługi klienta, zbieranie jajek z grzęd, pakowanie do kobiałek i nadruk informacji na skorupkach.
    Nie jest tak tylko dlatego, że:
    1. jajka nie są wytwarzane w państwowych manufakturach,
    2. jajeczny tabor transportowy nie jest państwowy
    3. kury nie są państwowe
    4. nie ma specustaw regulujących częstotliwość znoszenia jajek przez standardową kurę,
    itp.
    Proponuję nacjonalizację przemysłu jajecznego, stworzenie ministerstwa przemysłu jajecznego, a z czasem:
    1. Zajdzie potrzeba stworzenia Urzędu Regulacji Rynku Jajecznego
    2. Składniki ostatecznej ceny jajka będą na wzór cen gazu i prądu.
    3. zajdzie potrzeba tworzenia kolejnych specustaw umożliwiających zakupienie świeżego kształtnego jajka w cenie niższej niż 5 PLN/sztukę.

    ...a się rozpisałem.
    Pozdrawiam
    mario

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony