dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie pawlacz i jego obciążenie

    Chcę zrobić pawlacz przedpokoju w kształcie litery L.
    Projekt widać na rysunkach załączonych poniżej.
    Pawlacz będzie z płyty wiórowej laminowanej o grubości 18mm. Uprzedzam, że inny materiał nie wchodzi w grę.
    Konstrukcja będzie przymocowana tak, że czarne pasy płyty widoczne na rysunkach przykręcone będą solidnie kołkami rozporowymi do sufitu. Boczne pasy - pokazane kolorem niebieskim będą natomiast przykręcone do ściany. Do ściany (również na kołki rozporowe) przykręcone będą szare kątowniki stalowe, które trzymać będą płytę dolną - podłogę pawlacza. Płyta podłogi skręcona będzie z kątownikami za pomocą wkrętów meblowych ( fi4x16 - http://www.sklep.artstol.pl/photo/pr...0e71b2ee07.jpg ) w ilości po 4 szt. wkrętów na kątownik. Dodatkowo konstrukcja połączona będzie za pomocą kątowników tzw. komandorków ( http://www.same-meble.eu/wp-content/uploads/katown1.jpg ) w takiej postaci: do czarnych pasów zamocowanych do sufitu przykręcone będą przez w/w komandorki pionowe poprzeczki do których z kolei również za pomocą komandorków przykręcona będzie podłoga - po 2 wkręty na komandorek.
    Zacząłem się jednak zastanawiać, ile taka konstrukcja wytrzyma. Nie zamierzam ładować niewiadomo czego do tego pawlacza jednak chciałbym żeby był solidny i żeby nie spadł na głowę. Obawiam się tych, połączeń na wkręt - czy to się nie urwie? Ile wytrzymują pawlacza łączone w ten sposób u was?
    Z góry dzięki za porady i informacje!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	515
Rozmiar:	71,5 KB
ID:	41243   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	372
Rozmiar:	61,0 KB
ID:	41244   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03.jpg
Wyświetleń:	338
Rozmiar:	59,8 KB
ID:	41245   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04.jpg
Wyświetleń:	261
Rozmiar:	63,2 KB
ID:	41246   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05.jpg
Wyświetleń:	232
Rozmiar:	63,0 KB
ID:	41247  


  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Komandorki to jest gówno, dobre do trzymania w kupie ścianek mebla, jeśli to ma być obciążone ładunkiem, to nie wytrzymają. Zamiast nich daj normalne stalowe kątowniki.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarek.P Zobacz post
    Komandorki to jest gówno, dobre do trzymania w kupie ścianek mebla, jeśli to ma być obciążone ładunkiem, to nie wytrzymają. Zamiast nich daj normalne stalowe kątowniki.

    J.
    Racja stalowe mocniejsze na bank. Ja się jednak bardziej obawiam samego połączenia - wkręt wkręcony w płytę wiórową. Czy to się będzie trzymać na tym gwincie i na wiórach płyty i czy pionowa siła ciągnąca podłogę w dół nie wyrwie wkrętów...

  4. #4

    Domyślnie

    Ja bym odradzał ci te wkręty, przy większym obciążeniu mogą się wyrwać. Kup zwykłe śruby metryczne z łbem stożkowym, do których można dokupić zaślepki w kolorze płyty (a przynajmniej zbliżonym) http://gondek.nazwa.pl/index.php?opt...emid=1&lang=po. Kątowniki polecam stalowe (mogą być całkiem estetyczne: http://dorex.net.pl/katownik-z-maskownica-l-180.html ). Nakrętki polecam samoblokujące bo trudno jest dociągnąć dobrze nakrętkę nie uszkadzając płyty a poza tym użytkowanie obciążonej podłogi może powodować obluzowanie śrub.
    Mój remont poddasza

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Też odradzam wkręty. Przy mniejszych obciążeniach, dobrze się w płytach sprawują grube, krótkie tzw. "eurowkręty", ale tu...

    W swoim pawlaczu zrobiłem to na śrubach meblowych, o takich:



    Od dołu wystaje estetyczny niklowany łeb, od góry całość trzyma kątownik z dużym otworem. I nie ma siły, żeby to się wyrwało, zresztą na moim pawlaczu w obecnym mieszkaniu leży ze 100kg ładunku. I leży A dno też z płyty wiórowej.

    J
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANSE72

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    KOSTRZYN NAD ODRĄ
    Posty
    986

    Domyślnie

    koledzy moze i macie p[ojećie w doradzaniu lecz bardziej mocniejszym połączeniem bedzie zastosowanie połączenia http://www.top-ten.com.pl/oferta.php...id2=277&pm=277
    http://www.top-ten.com.pl/oferta.php...id2=277&pm=277
    spewnością wykonałbym to Tylko za pomoćą złącz mimośrodowych z kołkowaniem , lub za pomoca złącza trapezowego

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Wskaż jakoś dokładniej, bo podane linki prowadzą do jakiegoś ogólnego działu jedynie.

    Natomiast jesli dobrze kojarzę, o jakim typie złącz mówisz (takie typowo używane w meblach "składakach"?) to chyba nie zakładałbym się o to, co będzie miało większą wytrzymałość na wyrwanie dna pawlacza - czy taki mimośród (o kołkach nie ma nawet co wspominać, bo przy blacie nie wsadzonym między boki, a podwieszonym pod nimi one by głównie pomocą przy montażu były), czy stalowy kątownik przyłapany śrubami na wylot przez płytę.
    Druga sprawa - pawlacz ma to do siebie, że zwykle nie ma w nim normalnych boków. Kątowniki mocujesz wprost do ściany, mimośrody musisz do czegoś.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony