dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie ocieplanie strychu byc moze kiedys uzytkowego?

    Mam pewnien zgryz i czekam na rade. Otoz bede wymieniac pokrycie dachowe (z blachy) na dachowke ceramiczna. Ow dach dwuspadowy przykrywa dwie kondygnacje segmentu - w tej chwili zadna nie jest ocieplona, wiec za spore pieniadze grzejemy klimat... a jest raczej rzesko w tym miejscu.
    Najwyzsza kondygnacja jest w tej chwili strychem na szpargaly bez ogrzewania, na kondygnacji ponizej sa dwa zamieszkale pokoje dzieci oczywiscie z ogrzewaniem. Przyszlosciowo nie wiemy co bedziemy robic ze strychem - ale potencjalnie moze to byc dodatkowy pokoj do zamieszkania. Stad dylemat ociepleniowy.
    Chcemy wszystko ocieplic, aby oszczedzic na grzaniu i zeby bylo cieplo. Wydawalo mi sie, ze jesli ocieplimy caly dach welna mineralna (16+ bedzie ok. Przy czym kodygnacje strychowa chcemy ocieplac od wewnatrz domu, a te zamieszkala od zewnatrz po zdjeciu dachu, aby nie rujnowac scian w pokojach dzieci. Strop miedzy kondygnacjami nie jest raczej ocieplony, jest to budynek z lat 60tych. Jeden z fachowcow powiedzial mi, ze jesli zrobimy tak jak mowie z czasem w pomieszczeniu strychu, ktore pozostanie nieogrzewane wskutek roznicy temperatur bedzie mi przemakac welna i bedzie jeszcze zimniej niz jest. Wedlug niego powinnam nie ocieplac strychu tylko strop miedzy strychem a kondygnacja ponizej z pokojem dziewczynek i tylko te czesc dachu, ktora jest u dziewczynek (czyli tak jakbyscie z trojkata scieli gore i tego nie ocieplali i do ocieplenia zostal trapez). Nikt inny nie wspominal o czyms takim.
    Co byscie w tym przypadku ocieplali?
    Nie jestesmy w stanie teraz przewidziec co bedzie na strychu, ale wolelibysmy go raczej teraz nie ogrzewac. Czy ocieplenie go i zrobienie kominkow w dachowce zalatwi sprawe? Czekam na rady, dzieki joanna

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    optimum energetyczne to welna o grubosci min 20cm (warunkiem jest prawidlowy jej montaz jak i to by warstwa na krokwiowa - od wewnatrz nie byla ciensza jak 5cm) a welna 15-16 o ile taka macie zamiar instalowac da pewnien komfort cieplny tle, ze bada to tylko wydane pieniadze gdyz dalej pozostana wysokie rachunki za ogrzewanie. strop izolowac od gory (caly) wykladajac na niego welniany welon (20cm)

  3. #3

    Domyślnie

    Pod blacha mam pelne deskowanie a na nim najpewniej pape, co zostaje. A chochlik zamiast 15 + 8 wpisal mi buzke - tak wiec na scianach/dachu bedzie jakies 23 cm (nie mozemy dac welny 20 bo krokwie maja "glebokosc" 18,5 cm). Wiec oprocz tej welny co na dach dalibyscie jeszcze 20 na strop (np. Stroprock w plytach)? Czy cos sie jeszcze na to/pod to kladzie, zakladajac, ze bedziemy chcieli po tym chodzic tak jak teraz wnoszac na strych szpargaly?

    I co z tym potencjalnym zawilgoceniem welny skutkiem roznicy temperatur? Robi mnie fachowiec czy nie?

    joanna

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    p. Wojciech Nitka dawno temu pisał, że nieogrzewanych pomieszczeń się nie ociepla,
    więc chyba tylko strop i dach w pokojach dzieci

  5. #5

    Domyślnie

    Dobrze radzą. Nie wpychaj wełny na strych, Jak będziesz chciała tam zrobić pokój, to wtedy bedziesz mogła włożyć izolację od środka. Na stropie możesz zrobić rusztowanie i pomiędzy nie włożyć wełnę, a na to dechy.

  6. #6

    Domyślnie

    Witz tylko w tym, ze kiedys to pomieszczenie moze byc zamieszkale i ogrzewane, a wtedy wykonac ocieplenie bedzie trudniej. No i jescze kwestia tego przemakania: jaka roznica czy ocieple strop czy dach skoro jest to to samo pomieszczenie - a ta welna na stropie (podlodze) nie bedzie przypadkiem ulegala zawilgoceniu w porownaniu do tej na dachu?

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli koniecznie teraz chcesz zaizolować strych, to upchaj tam wełnę, owiń wszystko od środka folią, wstaw jeden grzejnik, żeby tam grzał i najlepiej zrobić jeszcze kawałek wentylacji. Koszt całości peniw stosunkowo niewielki, bo nie będziesz musia płacić za płyty gk, stelaż, robotę, podłogi itp., a będziesz spała spokojnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Ja ma ocieplone takie pomieszczenie. Dom nowo wybudowany i od początku było takie założenie. Dom z użytkowym poddaszem i częścią nieużytkową ponad jętkami w płaszczyźnie, których jest zrobiony strop/sufit ocieplony 20cm wełny.
    Dach w części użytkowej też ma 20 cm wełny. Powyżej jętek dach jest ocieplony 15cm wełny między-krokwiowo czyli nie są zlikwidowane mostki termiczne pochodzące od krokwi.
    Folia paroizolacyjna jest na dachu w części mieszkalnej i na suficie, który jest z płyt KG. W pomieszczeniu nieużytkowym folii nie ma.
    Dzięki temu gdyby pojawiła się jakakolwiek wilgoć powinna się wydostać na zewnątrz przez folię paroprzepuszczalną pod dachówkami.
    Założenie było takie aby stworzyć pomieszczenie na przechowywanie różnych przedmiotów oraz centralę antenową, rozdzielnicę z trafo do zasilania łazienek 12V oraz nadajnik monitoringu. Przy takim układzie w zimie nie ma ujemnej temperatury. W największe mrozy jest na plusie, a w upały nie ma 50stC jak w przypadku dachu bez ocieplenia.
    Ten stan jest 4 lata - oczywiście nie ma ogrzewania bo nigdy go tam nie maiło być. Nie ma też wentylacji pomijając duży termo wyłaz dachowy, który praktycznie cały czas jest zamknięty. I jest tam sucho, żadnej wilgoci, zatęchłego powietrza itp. Jest po prostu normalna atmosfera i jak tam czasem zaglądam to nie mam wrażenia jakiegoś zastanego powietrza itp. Jest po prostu OK. Dzięki mniejszym wahaniom temperatur mogę przechowywać spokojnie np. walizki bez obawy o zły wpływ temperatur. Poza tym leży tam wiele innych przedmiotów, przydatnych na które nie ma miejsca w części mieszkalnej.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli jesli zmienilbys nagle zdanie i chcialbys zamieszkac na tym strychu to dorzucasz folie, druga warstwe ocieplenia na krokwie, kartongipsy no i ogrzewanie i jest ok? Z ktorej strony ociepliles strop, albo raczej czy mozna ocieplic go od strony pomieszczenia nieocieplonego (nie bardzo moge obnizyc sufit w tym juz zamieszkalym o 20 cm)? Jakie warstwy i czego nalezaloby polozyc na strop, zeby moc po tym chodzic?

  10. #10

    Domyślnie

    Ja mam ocieplony strop wełną która leży w przestrzeni między jętkowej, które są wysokości chyba 16cm, więc wełna jest tak jak w przypadku dachu. Od dołu jest między stelażem metalowym wełna 5cm. Na to folia paroizolacyjna i płyty KG.

    W Twoim przypadku zadbałbym o doprowadzenie rur c.o. i lepsze ocieplenie połaci do kalenicy. Od razu 20cm.
    U mnie ta powierzchnia jest zamknięta płytami bez folii, które są wyszpachlowane i wymalowane. Dzięki temu jest tam całkiem ładne pomieszczenie.
    Na jętki dałem dwie warstwy płyt wiórowych 18mm i tak miało pozostać, ale jak zobaczyłem jak się słabo ścira kurz to kupiłem najtańsze panele i teraz jest nawet ładna podłoga. Sprzątam kurz raz w roku bo w zasadzie się nie kurzy. Prawie nie ma w ogóle kurzu, bo pomieszczenie jest praktycznie szczelne pod względem pyłowym.

  11. #11

    Domyślnie

    W tej chwili wolalabym nie isc w koszty doprowadzajac tam ogrzewanie, na robienie dziur w stropie zawsze przyjdzie czas tym bardziej ze kazdy grosz niniejszym wydzieram sobie z kieszeni, a nie z kredytu. To co co chodzi to zlikwidowac upiorne zimno i wysokie koszty grzania w sposob logiczny i stosunkowo nierujnujacy przy okazji wymiany pokrycia dachowego. Wiec bez doprowadzania ogrzewania na gore, ocieplac dach czy strop czy jedno i drugie? Czy mozna strop ocieplic od strony strychu? Jakie dac warstwy?

    dziex, joanna

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    FlashBack

    Zarejestrowany
    Nov 2008
    Skąd
    Mazowsze
    Posty
    2.167

    Domyślnie

    Cytat Napisał joanna_i_bohdan
    Pod blacha mam pelne deskowanie a na nim najpewniej pape, co zostaje. A chochlik zamiast 15 + 8 wpisal mi buzke - tak wiec na scianach/dachu bedzie jakies 23 cm (nie mozemy dac welny 20 bo krokwie maja "glebokosc" 18,5 cm). Wiec oprocz tej welny co na dach dalibyscie jeszcze 20 na strop (np. Stroprock w plytach)? Czy cos sie jeszcze na to/pod to kladzie, zakladajac, ze bedziemy chcieli po tym chodzic tak jak teraz wnoszac na strych szpargaly?

    I co z tym potencjalnym zawilgoceniem welny skutkiem roznicy temperatur? Robi mnie fachowiec czy nie?

    joanna
    skosy poddasza (przy tej grubosci krowki z racji dekoswania) miedzy krokwie 12cm welna i na krokwie 15- 20cm (super to 20). z reszta do konkretnego zaproponowania rozwiazania ocieplenia potrzebnych jest jeszcze kilka szczegolow.
    strop
    tu bedzie klopot jesli strych ma byc "uzytkowany" bo najlepiej bedzie wyprowadzic ocieplenie miedzy krokwiowe nad strop poddasze/stryszek ok. 50cm i na stropie zamocowac legary pod ktore trzeba dac pas izolacji ze styropianiu lub welny i miedzy to 10-15cm welne z rolki badz bez legarow sam styropian - rozwiazanie dosc ryzykowne p.poz i pare innych) oba rozwiazania mozna z czasem odeskowac i bedzie podloga. jesli wysokosc pomieszczen poddasza umozliwi instalacje ocieplenia od wewnatrz to mozna i tak zrobic.

    a o jaka roznice temperatur chodzi? w strop izoacja?

    przy wykonywaniu ocieplenia nie ma kompromisow to jest zabieg ktory trzeba wykonac raz a konkretnie czyli solidnie i niestety siegajac po pieniadze na material mocno zamykac oczy w brew pozorom nie sa to duze koszta liczac mozliwosci zaoszczedzenia sporych sum w skali kilkudziesieciu sezonow.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony