dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie Wielkanocne menu

    Wielkanoc tuz, tuz to raz. Co podac na Wigilie i Boze Narodzenie, to kazdy mniej wiecej wie, to dwa. Ale oprocz swieconki na swiateczne sniadanie, co podac dalej???
    Co podajecie na sniadanie wielkanocne i dwa swiateczne obiady? Jakie ciasta pieczecie - baby, mazurki? Czekam na inspiracje i przepisy

    A teraz od siebie dodam, ze u mnie w domu rodzinnym zawsze byl bialy barszcz z biala kielbasa podsmazona, do tego jakis bigos, jajka gotowane, robione wedliny, domowej roboty cwikla z chrzanem i tyle pamietam. Mazurkow nie bylo nigdy, raczej babki i serniki. Z kolei u meza, Wielkanoc nie rozni sie bardzo od innych uroczystych obiadow okolicznosciowych. A poniewaz od kilku lat, spedzamy swieta we trojke z dzieckiem, chcialabym wreszcie jakies nasze tradycje wprowadzic ( zwlaszcza ze dziecie wkroczylo w wiek, w ktorym juz wybitnie "kuma" co sie dzieje ).
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Obowiązkowo ćwikła z chrzanem

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Wielkanocne sniadania obowiazkowo: ostry chrzan, sos chrzanowy, biala parzona, jajka, sos tatarski, swojska szynka, miesko pieczone w piekarniku w plastrach, galarcik (schab lub kurczak lub galamtyna). Nieraz mamy bigosik ale nie zawsze.
    Obiad: w pierwszy dzien nigdy jeszcze nie robilismy obiadu, zawsze jak ktos zglodnieje to przekasi cos ze sniadania. Ale glodny raczej nikt nie jest, bo o 10 jest sniadanie, okolo 13 kawa z ciastem, potem okolo 17 druga kawa i wieczorem kolacja. W drugi dzien jest gotowany rosolek i je ten kto glodny i ma ochote. Mies na obiad nie robimy, bo mamy miesa na sniadanie i kolacje, a co za duzo to nie zdrowo.
    Ciasta: zawsze jest jakis sernik (co roku inny), bab nie pieke, bo nie przepadamy, a pozostale dwa ciasta to to na co akurat mamy ochote to pieke.
    W tym roku bedzie sernik, kokosowiec z biala czekolada, ptasie mleczko z brzoskwiniami, orzechowiec i ciemny biszkopt z wisniami i kremem budyniowym polany prawdziwa czekolada. Az piec rodzai ale bede sie dzielic z kims, wiec zostanie dla nas duzo mniej.
    No i obowiazkowo musi byc duzo pomaranczy i cukierki czekoladowe.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Kiedyś, dawno temu, to się piekło baranka, a teraz to nawet nie wiem gdzie barankowa forma schowana

    A "murzyna" pieczecie ( nie mylić z murzynkiem )

  5. #5

    Domyślnie

    U mnie tradycyjnie na śniadanie wielkanocne są m.in. jajka faszerowane w skorupkach, które rodzinka uwielbia. Przygotowuję je wieczorem, a przed światecznym śniadaniem tylko podsmażam na patelni. Poza tym jest biała kiełbasa upieczona w piekarniku, szyneczka, ćwikła z chrzanem, jakies nowalijki. Śniadanie wielkanocne zwykle jest dość późne i na tyle wystawne i obfite, że zastepuje obiad. Z wypieków obowiązkowy jest sernik.

    Cytat Napisał cieszynianka
    A "murzyna" pieczecie ( nie mylić z murzynkiem )
    Poproszę przepis
    nikka.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikka55
    U mnie tradycyjnie na śniadanie wielkanocne są m.in. jajka faszerowane w skorupkach, które rodzinka uwielbia. Przygotowuję je wieczorem, a przed światecznym śniadaniem tylko podsmażam na patelni.
    Przepis prosze
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    A "murzyna" pieczecie ( nie mylić z murzynkiem )
    Murzyna, takiego z kiełbasą w środku piecze moja teściowa i to nie tylko na Wielkanoc. Mniam... Ale to już zdaje się nie jest prawdziwy murzyn, bo prawdziwy powinien być razowy. No chyba, że jeszcze innego murzyna miałaś na myśli.
    W tym roku będziemy na Wielkanoc sami w domu (pierwszy raz). Nie wiem, czy wydobrzeję na tyle, ale chyba bym chciała mężowi tego murzyna upiec.

    Co do tradycji z mojego domu rodzinnego:
    1. Na śniadanie jajka pod wszelkimi postaciami:
    - obowiązkowo jajecznica (bogata w okrasę)
    - jajka w majonezie
    - jajka faszerowane (farsz z rozdrobnionych gotowanych jajek z dodatkami zasmażany w skorupkach)
    2. Sałatka jarzynowa (bez niej grozi nam bojkot świąt ze strony mojego brata)
    3. Domowe wędliny z szynką na czele, do szynki obowiązkowo ćwikła z chrzanem
    4. Tak zwane zsiadłe, lub zimne nóżki

    Obiady:
    1. Biała kiełbasa na obiad, najlepiej domowa, zapiekana z kiszką ziemniaczaną albo podawana z żurkiem,
    2. Jeden z obiadów to zrazy wołowe (mniam)

    Z ciast to raczej nic wybitnie wielkanocnego. Sernik, szarlotka i czasem coś jeszcze na dodatek. To zależy jaki ciekawy przepis mama postanowi wypróbować. Ja kilka lat temu zaczęłam robić mazurki, więc to raczej wprowadzona przeze mnie nowa świecka tradycja.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    - jajka faszerowane (farsz z rozdrobnionych gotowanych jajek z dodatkami zasmażany w skorupkach)
    mbz - to jest właśnie to
    A po kolei przygotowanie wygląda tak:
    • Ugotować jajka.
      Przekroić wzdłuż razem ze skorupkami. Trzeba to zrobic szybkim ruchem i dość ostrym nożem, wtedy tylko troszkę się pokruszy przy krawędziach
      Wydrążyc te skorupki, a to co wydrążymy wrzucić do miski, posiekac z solą, pieprzem, masłem i zieloną pietruszką.
      Napełniać skorupki przygotowanym farszem, tak żeby były lekko wypukłe. Oprószyć tartą bułką.
      Smażyć na maśle.

    Jest wiele wersji jaj faszerowanych i każdy robi je troszke inaczej.
    nikka.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał nikka55
    U mnie tradycyjnie na śniadanie wielkanocne są m.in. jajka faszerowane w skorupkach, które rodzinka uwielbia. Przygotowuję je wieczorem, a przed światecznym śniadaniem tylko podsmażam na patelni. Poza tym jest biała kiełbasa upieczona w piekarniku, szyneczka, ćwikła z chrzanem, jakies nowalijki. Śniadanie wielkanocne zwykle jest dość późne i na tyle wystawne i obfite, że zastepuje obiad. Z wypieków obowiązkowy jest sernik.

    Cytat Napisał cieszynianka
    A "murzyna" pieczecie ( nie mylić z murzynkiem )
    Poproszę przepis
    Murzyn to jest kiełbasa lub szynka upieczona w cieście drożdżowym (bez cukru). My tego nie robimy, bo jakoś słabo schodziło, ale w naszym regionie jest to obowiązkowe danie wielkanocne

  10. #10

    Domyślnie

    a u nas na Wielkanoc nikt nie rusza jajek, normalnie ogólnorodzinny jajkowstręt (poza okresem wielkanocnym i owszem, jajeczka lubimy - faszerowane KOCHAM, ale w Wielkanoc - bleeee).
    za to obowiązkowo musi być ĆWIKŁA domowej roboty i talerz wędlin (w tym roku będą swojskie), białej kiełbaski, żurku - nikt u nas nie lubi (no ja lubię ).
    ciasto to zazwyczaj sernik - mazurka jadłam raz w życiu i to kupnego, nigdy nikt nie robił i ja sama nie potrafię niestety. kiedyś mama robiła taką babę na spirytusie, w specjalnej formie - gotowaną - była rewelacyjna, ale od wielu już lat nie robiła .
    obiad jest zupełnie zwykły.
    tak więc święta wielkanocne u nas niestety wyglądają jak zwykłe spotkanie rodzinne i tylko ta ćwikła przypomina, że jest inaczej...

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Rano barszcz biały i odrazu nakrywamy stół. Stawiamy co jest czyli swojskie wędliny, jaja różniaste, ćwikła, pikle itd. No i gościmy się tak cały dzień. Donosi sie tylko świeżego jedzonka. Na kuchni w garze są flaki jak kto ma ochotę to może sobie podgrzać i zjeść. Indyk czy kaczka nadziewana w gęsiarce w piekarniku też serwowana jak się komu przypomni ją podać albo jak kto inny wyrazi chęć skosztowania. Całodniowe jedzenie bez rygoru jedzenia pod dyktando Nie robimy klasycznego obiadu.
    Drugi dzień nie jest inny. No wczesniej kończymy bo do pracy trzeba rano wstać
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Trochę o tradycji czyli obowiązkowe składniki wielkanocnego śniadania a już na pewno wielkanocnej "święconki":

    1. jajko: symbol zmartwychwstania (wcześniej w tradycji pogańskiej symbolizowało budzącą się do życia przyrodę)
    2. chleb: dla chrześcijan symbolizuje ciało Chrystusa (wcześniej w tradycji pogańskiej nieodłączny element wszystkich ofiar i uroczystości)
    3. sól: w Biblii symbol więxi między Bogiem a jego ludem (w czasach pogańskich składana bogom w ofierze, używana w rytuałach pokuty i oczyszczenia, ponieważ sama się nie psuje a i zapobiega psuciu)
    4. chrzan: dla chrześcijan nawiązanie do pojenia Chrystusa octem (w wielu kulturach należy do przypraw obrzędowych)
    5. wędlina: spełnienie wielotygodniowych marzeń dopadających polaków w czasie prawdziwych staropolskich postów (w tradycji pogańskiej świnia często była uważana za symbol płodności i dobrobytu)
    6. ser: jako produkt powstały z mleka które jest pierwszym pożywieniem człowieka a także symbolem obfitości (kraina miodem i mlekiem płynąca) w Biblii symbolizuje czysta prawdę a w NT pokarm duchowy (w kulturach pogańskich uważany za pokarm bogów)
    7. ciasto: jako produkt składający się z jaj, miodu, sera i mleka, kwintesencja radości i słodyczy po gorzkich dniach postu.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    mbz

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    5.509

    Domyślnie

    Cytat Napisał JoShi
    6. ser: jako produkt powstały z mleka które jest pierwszym pożywieniem człowieka a także symbolem obfitości (kraina miodem i mlekiem płynąca) w Biblii symbolizuje czysta prawdę a w NT pokarm duchowy (w kulturach pogańskich uważany za pokarm bogów)
    Hmm, szczerze mowiac pierwszy raz slysze o serze w swieconce
    chwilowo na sygnaturke pomyslu brak

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... SPOSTRZEGAWCZY DUCH FORUMFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar magpie101
    Zarejestrowany
    Nov 2005
    Skąd
    dolnośląskie
    Posty
    6.126
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Cytat Napisał mbz
    Cytat Napisał JoShi
    6. ser: jako produkt powstały z mleka które jest pierwszym pożywieniem człowieka a także symbolem obfitości (kraina miodem i mlekiem płynąca) w Biblii symbolizuje czysta prawdę a w NT pokarm duchowy (w kulturach pogańskich uważany za pokarm bogów)
    Hmm, szczerze mowiac pierwszy raz slysze o serze w swieconce
    Ja tez nie slyszalam, swiecimy za to zawsze maselko.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Ja też z serem się nie spotkałam.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    widać tradycja w zaniku.
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    U nas takiego tradycji nie było od prababki więc chyba nie ma co zanikać.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayland
    U nas takiego tradycji nie było od prababki więc chyba nie ma co zanikać.
    Oj... My ślę, że tradycja święconego może być starsza od Twojej prababki
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar mayland
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    Nibylandia
    Posty
    14.334

    Domyślnie

    Znakiem tego w naszych stronach ta tradycja już dawno zanikła.
    Wiesz Prosiaczku,miłość jest wtedy kiedy lubimy kogoś za bardzo...

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Ew-ka
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    stamtąd ..
    Posty
    19.384
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    308

    Domyślnie

    kilka razy udało mi sie kupic baranka z bryndzy ,bo tez slyszalam o serze w świeconce..... ale u nas też sie nigdy sera nie dawało .

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony