dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie KILKA PYTAŃ ODNOŚNIE CHUDZIAKA.

    A mianowicie:
    1. Jaka grubą warstwe dawaliście chudziaka?
    Ja w piwnicy dałem 10 cm, z tym że betonu B-20 bo akurat jeden transport mi sie bardziej opłacał.
    W projekcie na poziomie zero (część niepodpiwniczona) mam 17 cm.
    Zalać 17 cm czy może mniej, więcej?
    2. Czy wasz chudziak był chudziakie , chodzi mi o to czy zamiast chudego betonu nie stosowaliście czegoś mocniejszego B-15, B20? Różnica w cenie niewielka, obok na budowie chudziaka zalewali wtedy co strop i poszedł B-20, fachmani mówią że dużo mocniejszy a różnice w cenie zaoszczędzili na transporcie i pompie.
    3. Czy pod chudziakiem rozkładaliście jakąś folie?
    Ja izolując fundamenty od środka zostawiłem ok 15 cm od góry nie zaizolowane żeby beton się lepiej zwiążał z wieńcem, przy czym gdyby zastosować folie to raczej nie ma to znaczenia.

    Jestem poprostu ciekaw jak robili to inni, jakie są zady i walety poszczególnych rozwiązań
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  2. #2

    Domyślnie Re: KILKA PYTAŃ ODNOŚNIE CHUDZIAKA.

    ad.1 10 cm (tak, jak w projekcie)
    ad.2 B-10
    ad3. Nie

    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar mdzalewscy
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    3.406
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    8

    Domyślnie

    chudy beton to taki na poziomie jakieś B-7,5 może być nawet pół-suchy. Tak naprawdę to B-10 to już beton nie chudy, wystarczy zapoznać się z jego składem.

    Zaraz ktoś napiszę, że ma w projekcje chudziak z B10.

    Zgadza się, a bierze się to z tego iż w nowych normach betonu B-10 jest praktycznie najniższą klasą i dlatego chudy to B-10, a przy pompie to nawet B-12,5

    Nowe normy mówią mniej o klasach a więcej o wytrzymałości betonu przez 50lat. Niedawno widziałem wytyczne zastosowania betonów w domku jednorodzinnym w oparciu o te nowe normy i są to naprawde mocno przesadzone wytrzymałości. Zgdodnie z tymi wytycznymi to minimalny beton na strop to B-25, pewnie niedługo projektani będą wprowadzać te wytyczne.

    NIe daje się pod chuziak żadnej foli !!!!, chyba że są takie wytyczne w projekcie w odniesieniu do warunków gruntowych. Ja się nie spotkałem jeszcze z tym w projekcie
    zaczynałem od budowy własnego domu przy pomocy forum muratora, kończę na prowadzeniu własnej firmy budującej domy jednorodzinne

  4. #4

    Domyślnie Re: KILKA PYTAŃ ODNOŚNIE CHUDZIAKA.

    Cytat Napisał dziubek25077
    A mianowicie:
    1. Jaka grubą warstwe dawaliście chudziaka?
    Ja w piwnicy dałem 10 cm, z tym że betonu B-20 bo akurat jeden transport mi sie bardziej opłacał.
    Ja narazie nic nie dalem, choc mam juz strop nad piwnica, a nawet strop nad parterem, a nawet dach zaraz bedzie przykryty W piwnicy mam piasek (z malutkim zwirkiem). A co - jak nad morzem A powaznie, to szkoda pieniedzy na lanie B-20 z pompa w miejsce "chudziaka". Ja w planie mam:

    1. Wciagnac moja piekna ~100kg betoniarke do piwnicy, pokolei na brzeg (wyjscie) kazdego pomieszczenia.

    2. wyciagac lopata te ~10cm piasku z podlogi (bo mam go zasypany na mniejwiecej wysokosc docelowego chudziaka) i mieszac w betoniarce, po czym chlup spowrotem w to samo miejsce.

    3. Na koniec podrownac i tyle. To jest CHUDZIAK - zadna warstwa konstrukcyjna. Byle polozyc izolacje Mam w sumie 140m2 * 10cm = 14m3, czyli zaplacilbym w betoniarni za to ok 3k pln (za "chudziaka" b15, nizej nie maja). B7,5 ktory tu jest wystarczajacy to ok 125kg cementu / m3, czyli 14 * 125 = 1750 = 70 workow po 9 pln = 630 pln. Piasek mam, woda to pare pln, prad to pare pln. Ze 2k w kieszeni
    pozdr.

    Adam

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    ad.1 12-15 cm
    ad.2 B-20
    ad3. Nie

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  6. #6

    Domyślnie

    Odświeże swój własny temat
    Na dniach będe zalewać chudziaka na piasek w fundamentach, i zastanawiam się czy wzmacnialiście jakość miejsce w których staną ścianki działowe??
    Jakieś pręty między wieńcami??
    U mnie będą z maxów, 12 cm grubość.
    Apropo reszte pytań z pierwszego posta nadal aktualna.
    Napewno położe B-20, czy 15 cm wystarczy?
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pit79

    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Posty
    904
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    ja mam chudziak z b20 lub z b25 , z rónaniem roboty w cholere, ale nie martwie się że cos mi peknie
    jeżeli chodzi o grubośc to mam od 10 do 20cm
    oczywiście lany z gruchy

    pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał pit79
    ja mam chudziak z b20 lub z b25 , z rónaniem roboty w cholere, ale nie martwie się że cos mi peknie
    jeżeli chodzi o grubośc to mam od 10 do 20cm
    oczywiście lany z gruchy

    pozdrawiam
    No ja zamierzam idealnie wyrównać deską, tak żeby grubość betonu wszędzie była taka sama.
    Napewno zastosuje B-20.
    Tylko sie zastanawiam też nad grubościę 17 cm czy 15 cm no i te wzmocnienia pod ścianki działowe, Czy stosować?
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar majki
    Zarejestrowany
    Apr 2002
    Posty
    4.925
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    516

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziubek25077
    Odświeże swój własny temat
    Na dniach będe zalewać chudziaka na piasek w fundamentach, i zastanawiam się czy wzmacnialiście jakość miejsce w których staną ścianki działowe??
    Jakieś pręty między wieńcami??
    U mnie będą z maxów, 12 cm grubość.
    Apropo reszte pytań z pierwszego posta nadal aktualna.
    Napewno położe B-20, czy 15 cm wystarczy?
    Pozdro !!!
    Nic nie dawane pod ścianki działowe. Sądzę ( wiem, wiem ) dobrze ubity piach + jak pisałem wcześniej ok 15 cm B20.
    Ścianki z silikatów. Stoją już rok, otynkowane pół roku - na razie żadnych pęknięć.

    pozdrawiam, majki
    mój domek ...
    komentarze ...
    były dziennik budowy ...

    mieszkamy w domu od 28 czerwca 2010 ...
    impossible is nothing ...

  10. #10

    Domyślnie

    Ja pogłębiłem trochę pod ściankami.
    Rzuciłem tez parę drutów.
    Acha b20-b25 to chyba nie chudy
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Ja pogłębiłem trochę pod ściankami.
    Rzuciłem tez parę drutów.
    Acha b20-b25 to chyba nie chudy
    Ale rzuciłeś je tak luzem
    Ja myślałem zrobić takie wzmocnienie ze 3 druty fi 12, od wieńca do wieńca tam gdzie bedzie ścianka, wwiecić sie po kilka cm w wieniec i osadzić druty, niewiem czy to dobry pomysł?
    Ja osobiście nie stosował bym niżej jak B-20, wystarczająco sie naczytałem o chudziakach w dodatku własnej roboty i tym ze po zimie można było je pozamiatać w całości bo sie całe pokruszyły.
    Pozdro !!!
    Podaj ceegłee, podaj ceegłee .....
    DZIENNIK BUDOWY
    KOMENTARZE DO DZIENNIKA BUDOWY

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Ja pogłębiłem trochę pod ściankami.
    Rzuciłem tez parę drutów.
    Acha b20-b25 to chyba nie chudy
    Ja podobnie (na marginesie dzisiaj sam robiłem "tymi ręcami")
    beton B10 z gruchy lany pompą, tam gdzie działówki troszkę głębiej i po 2 druty 12mm,
    narazie zrobiłeem 1/2 domu, drugą połowę zrobię w wolnym czasie we wtorek
    pozdrawiam
    Łukasz

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    U nas poszedł B15 lany z gruchy. Grubość 10cm na całości. Pod chudziakiem jest podsypka z pospółki ubita skoczkiem, oraz folia budowlana czarna.

    Wyglądało to tak:

    (te kamyki na folii to dlatego, że wiało wtedy dość mocno i baliśmy się, żeby nam ta folia nie pofrunęła w świat, bo beton już był w drodze )



    Wyrównywane było praktycznie od razu przy wylewaniu takim sprytnym przyrządem hand-made: tyczka, do niej przybity kawał deski ustabilizowanej drutem wiązałkowym rozpiętym pomiędzy gwoździami przybitymi z dwóch stron deski i na tyczce proste, ale doskonale spełniło swoje zadanie

    Co do wiązania chudziaka ze ścianami fundamentowymi, to chyba jakaś pomyłka. Po to jest chudziak niezwiązany niczym z fundamentem, aby w przypadku osiadania nie pękały ściany konstrukcyjne. Działówka może sobie pękać - od niej nic nie zależy i konstrukcja budynku pozostanie nienaruszona!
    Natomiast jak się zwiąże konstrukcję z chudziakiem, to przy ew. osiadaniu może dojść do spękania całej konstrukcji, a to może się wiązać z rozbiórką...
    Ja bym się zastanowił jeszcze nad takim rozwiązaniem. Beton B15, a już tym bardziej B20, ma dość wytrzymałości, aby unieść te parę kilo ścian działowych. Przecież na B20 robi się ławy, które trzymają całą chałupę. Robicie bunkry, czy co?
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziubek25077
    Ale rzuciłeś je tak luzem
    Ja myślałem zrobić takie wzmocnienie ze 3 druty fi 12, od wieńca do wieńca tam gdzie bedzie ścianka, wwiecić sie po kilka cm w wieniec i osadzić druty, niewiem czy to dobry pomysł?
    Ja osobiście nie stosował bym niżej jak B-20, wystarczająco sie naczytałem o chudziakach w dodatku własnej roboty i tym ze po zimie można było je pozamiatać w całości bo sie całe pokruszyły.
    Pozdro !!!
    Jeśli podłoże pod chudziak jest źle przygotowane, to nie ma znaczenia jakie masz B-XX i tak popęka/zapadnie się.
    Jesli dajecie na chudego B20 to nie ma sensu dawać zbrojenia.
    Ja dawałem B-10 i co kawałek (ok 0,5-0,75 m) prostopadle do ściany działowej drut fi 12 (akurat taki mi został ze stropu) , zakrzywiony w "[" w sumie o dł ok 1m. Gdyby mi drutu nie zostało, to pewno bym nie zbroił.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  15. #15

    Domyślnie

    A mój majster nie chce wcale dawać chudziaka!!! W projekcie jest podsypka żwirowa i chudziak B-10 a mój majster mówi, że będzie grubsza warstwa B-20 i zbrojenie ławy. Już sam zgłupiałem czy chce lepiej dla siebie czy dla mnie.
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  16. #16

    Domyślnie

    tacim, twój majster chyba nie chce dawać chudziaka pod ławą fundamentową, a nie pod posadzką?

    To chyba nie ten temat?

    W każdym razie ja tam pod ławą laną w ziemię miałem chudziak. Był w projekcie, kierbud nalegał, więc wykonawca nie miał innego wyjścia, jak się zgodzić.
    Pozdrawiam,
    DW

  17. #17

    Domyślnie

    No dzięki za info, czyli musze gadać z kier budem a nie majstrem bo cos kombinuje
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony