dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10

Temat: co stanowi o tym, ze budowa jest rozpoczęta?

  1. #1

    Domyślnie co stanowi o tym, ze budowa jest rozpoczęta?

    Mam do Was pytanie - mam pozwolenie na budowę, ważne do września tego roku. Niestety moje plany życiowe nieco sie skomplikowały i nie mogę sie budować na obecną chwile. Ponieważ nie chce stracić pozwolenia chciałabym zrobić choćby pierwszy krok, by budowę traktować jako rozpoczętą. Czy wciągniecie wody na dziełkę i wytyczenie budynku w terenie może być takowym w świetle prawa budowlanego??

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    34.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2766

    Domyślnie

    Wpis do dziennika budowy ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Stefkowa Aukcja
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  3. Rząd przyjął zmiany w Prawie budowlanym. Czy to koniec pozwoleń na budowę? Nowy wzór wniosku o wydanie pozwolenia na budowę [POBIERZ]. Zobacz, jak wypełnić Zmiany w spadkach: zapis windykacyjny umożliwia przekazanie w spadku konkretnej rzeczy Księga wieczysta bez tajemnic
  4. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    cyan

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Bytom
    Kod pocztowy
    41-902
    Posty
    66

    Domyślnie

    Prawo budowlane mówi jasno:"

    Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.

    2. Pracami przygotowawczymi są:

    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;

    2) wykonanie niwelacji terenu;

    3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;

    4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.

    3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem."(...)

  5. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    34.608
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2766

    Domyślnie

    Aczkolwiek PnB pozostaje ważne, wtedy, gdy wpisy są robione z pewną częstotliwością.
    Chyba co dwa lata jest mus miec wpis NIe pamiętam.
    Czyli wystarczy wyznaczyć dom - mieć wpis i 2 lata spokój.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Stefkowa Aukcja
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  6. #5

    Domyślnie

    żeby zrobić wpis trzeba mieć dziennik budowy....
    http://www.dziennikbudowy.com/

    i coś wtedy do niego można wpisać...

  7. #6

    Domyślnie

    Należy złożyć zawiadomienie o rozpoczeciu budowy (?) i wtedy wydadzą dziennik budowy, a tam dokonac wpisu.

  8. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar gazio
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Koszalin
    Posty
    296

    Domyślnie

    Najlepiej - tak jak przedmówca napisał - złożyć w nadzorze zawiadomienie o rozpoczęciu budowy (trzeba miec już kierownika) dokonać pierwszych wpisów typu wytyczenie, niwelacja, a następnie wpisac w dzienniku wstrzymanie budowy (max na 2 lata - potem znowu trzeba coś zrobić) ne pamiętam niestety tak na gorąco jak długo to ściemnianie może trwać.
    Za was, za nas, za gaz!!!

  9. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    9.313

    Domyślnie

    Przerwa w budowie nie może być większa niż 3 lata. Potem nastepny wpis i znów 3 lata. Wazne jest, aby kierbud był ten sam, lub sukcesywnie dokonywac zmiany zawiadamiajac o zmienie urząd. I tak w nastepne 100 lecie.
    Dz.U, nr. 145 poz. 914 z 8 sierpnia 2008r. - wprowadzono nowele dot. Art.37.1 wprowadzajac 3 lata.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Upadły anioł upadłego forum.

  10. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Bobiki dwa
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    71
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Żeby rozpocząć budowę musisz zgłosić się do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego i tam zgłosić rozpoczęcie budowy. Zaczynać możesz po 7 dniach od dnia, w którym się zgłosisz. W świetle prawa budowa jest rozpoczęta. Bez tego nie możesz zacząć żadnych czynności. Wbicie kołków w celu wytyczenia zarysu domu odpada.

    U DOŁU KRÓTKA NOTATKA Z USTAWY PRAWO BUDOWLANE
    Rozdział 5

    Budowa i oddawanie do użytku obiektów budowlanych

    Art. 41. 1. Rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy.
    2. Pracami przygotowawczymi są:
    1) wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie;
    2) wykonanie niwelacji terenu;
    3) zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów;
    4) wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budowy.
    3. Prace przygotowawcze mogą być wykonywane tylko na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem.
    4. Inwestor jest obowiązany zawiadomić o zamierzonym terminie rozpoczęcia robót budowlanych, na które jest wymagane pozwolenie na budowę, właściwy organ oraz projektanta sprawującego nadzór nad zgodnością realizacji budowy z projektem, co najmniej na 7 dni przed ich rozpoczęciem, dołączając na piśmie:
    1) oświadczenie kierownika budowy (robót), stwierdzające sporządzenie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia oraz przyjęcie obowiązku kierowania budową (robotami budowlanymi), a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7;
    2) w przypadku ustanowienia nadzoru inwestorskiego - oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego, stwierdzające przyjęcie obowiązku pełnienia nadzoru inwestorskiego nad danymi robotami budowlanymi, a także zaświadczenie, o którym mowa w art. 12 ust. 7;
    3) informację zawierającą dane zamieszczone w ogłoszeniu, o którym mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2.
    5. Rozpoczęcie dostaw energii, wody, ciepła lub gazu na potrzeby budowy może nastąpić jedynie po okazaniu wymaganego pozwolenia na budowę lub zgłoszenia.

    Art. 42. 1. Inwestor jest obowiązany zapewnić: objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki) lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.

  11. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Bobiki dwa
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    71
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    28

    Domyślnie

    Ups nie doczytałam,
    a jeśli chodzi o przedłużenie, to może to być cokolwiek, byle było wpisane do Dziennika Budowy (można takowy kupić w sklepie papierniczym lub z art. biurowymi). Dziennik musi być podstemplowany w jednostce, gdzie uzyskałaś pozwolenie na budowę. Niektórzy wymagają wypełnienia jakiś wniosków w związku z tym, ale to zależy chyba od miejsca.
    Jeśli chodzi o zaczęcie i przedłużenie: Może to być nawet wpis dokonany przez geodetę przy tyczeniu domu.
    A potem to już z górrki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony