dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16
  1. #1

    Domyślnie Przepięcia na zasilaniu 230V - jak się zabezpieczyć

    Witam,

    Mieszkamy na wsi, gdzie często zdarzają się wyłaczenia prądu, a także - różne przepięcia, które wiele złego już sąsiadom poczyniły i mnie również (u mnie kiedyś zepsuł się zasilacz do telefonu bezprzewodowego, u sąsiadów elektryczny piekarnik).

    Czy istnieje jakaś możliwość, aby domontować w skrzynce bezpieczników coś, co by w jakiś sposób chroniło urządzenia domowe przez tymi zjawiskami?

    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    Musisz zastosowac ograniczniki przepiec typu B w skrzynce licznikowej a w domowej rozdzielnicy (lub bezposrednio przy chronionych urzadzeniach) ograniczniki przepiec typu C.

  3. #3

    Domyślnie

    Rozwiazaniem problemu będą Odgromniki i Ograniczniki Przepięć.
    B - tablica licznikowa (o ile jest taka możliwość)
    C - tablice rozdzielcze
    D - bezpośrednio przy urządzeniach na których nam najbardziej zależy
    Jeśli nie ma możliwości zamontowania B to instalujesz B+C w tablicach rozdzielczych.

    To powyższe to teoria i marketing producentów.
    W praktyce musi być spełnionych wiele innych czynników ażeby te ograniczniki mogły pracować poprawnie.

  4. #4

    Domyślnie

    tzn jakie?

    pytam, bo wlasnie zainwestowalem 600zl w zab B+C i elektryk ma je zamontowac w skrzynce.

    co niby ma jeszcze byc i jak by to zadzialalo?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwert
    tzn jakie?

    pytam, bo wlasnie zainwestowalem 600zl w zab B+C i elektryk ma je zamontowac w skrzynce.

    co niby ma jeszcze byc i jak by to zadzialalo?
    Listwy przepięciowe do sprzętu RTV oraz gniazda z filtrem przepięciowym do sprzętu elektronicznego,ale to co piszesz powinno wystarczyć
    ZBUDOWALEM KOLIBE-L

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwert
    ...co niby ma jeszcze byc i jak by to zadzialalo?
    Kilka zagadnień do przemyślenia na rozgrzewkę:
    - Jesteś zasilany bezpośrednio z linii napowietrznej, czy z linii kablowej?
    - Jaki masz układ zasilania, czy B+C został do niego prawidłowo dobrany?
    - Jaka jest odległość między złączem licznikowym, a Twoją tablicą rozdzielczą?
    - Gdzie to zabezpieczenie B+C chcesz zainstalować?
    - Jaki masz przekrój przewodu PE i jaka jest odległość między uziomem, a Tab.Rozdzielczą?
    - Czy masz uziom fundamentowy?
    - Ile metrów bednarki, jakiego przekroju i na jakiej głębokości zakopał elektryk?
    - Ile szpilek, jak długich i na jakich głębokościach zostało wbitych?
    - Ile wynosi teraz rezystancja uziemienia?
    - Czy z zewnątrz wchodzą do Twojego domu metalowe rury (gaz, woda...) lub inne instalacje np. telefon, internet, TV?
    - Czy B+C instaluje elektryk, czy Ty sam i chcesz się tego nauczyć korespondencyjnie?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz
    Cytat Napisał qwert
    ...co niby ma jeszcze byc i jak by to zadzialalo?
    Kilka zagadnień do przemyślenia na rozgrzewkę:
    - Jesteś zasilany bezpośrednio z linii napowietrznej, czy z linii kablowej?
    kablowej
    - Jaki masz układ zasilania, czy B+C został do niego prawidłowo dobrany?
    nie wiem, mozesz przystepniej?
    - Jaka jest odległość między złączem licznikowym, a Twoją tablicą rozdzielczą?
    miedzy licznikiem a pierwsza moja tablica jest ok 15m
    - Gdzie to zabezpieczenie B+C chcesz zainstalować?
    w tej pierwszej tablicy
    - Jaki masz przekrój przewodu PE i jaka jest odległość między uziomem, a Tab.Rozdzielczą?
    co to jest PE,? uziom, to bednarka? jesli o to chodzi to 5m
    - Czy masz uziom fundamentowy?
    nie
    - Ile metrów bednarki, jakiego przekroju i na jakiej głębokości zakopał elektryk?
    50m, przekroju nie znam, głębokość, połowa na 3m, połowa na 0,5m
    - Ile szpilek, jak długich i na jakich głębokościach zostało wbitych?
    chyba nie ma szpilek
    - Ile wynosi teraz rezystancja uziemienia?
    nie wiem
    - Czy z zewnątrz wchodzą do Twojego domu metalowe rury (gaz, woda...) lub inne instalacje np. telefon, internet, TV?
    nie ma takich
    - Czy B+C instaluje elektryk, czy Ty sam i chcesz się tego nauczyć korespondencyjnie?
    złośliwy jesteś albo niedowartosciowany. instalowac bedzie elektryk.


  8. #8

    Domyślnie

    Jeśli jesteś zasilany z linii kablowej to bezcelowe staje się montowanie przepięciówki.

  9. #9

    Domyślnie Re: Przepięcia na zasilaniu 230V - jak się zabezpieczyć

    Cytat Napisał michalp
    Mieszkamy na wsi, gdzie często zdarzają się wyłaczenia prądu, a także - różne przepięcia,
    Michał, Ty nie masz przepięć, Ty masz po prostu cholerne spadki napięcia. To są uroki mieszkania na wsi.
    U mnie na jednej z faz spadki lecą poniżej 180V. Byli spece z energetyki i od razu rzekli: daleko i obciążony na full transformator, przeciążone linie, jak podniesiemy na odczepie (cokolwiek by to było ) to tutaj będzie 230 ale u ludków koło transformatora to i 280. Trzeba postawić nowe trafo ale ZE nie ma kasy. Oczywiście można reklamować że towar niezgodny z parametrami ale papier wszystko przyjmnie. I żeśmy se pogadali
    Ja poradziłem sobie w ten sposób że wrażliwe obwody dałem przez czujnk zaniku fazy (CZF-431 prod. F&F) a komputery dodatkowo przez UPS.
    Pozdrawiam - Piotr

  10. #10

    Domyślnie Re: Przepięcia na zasilaniu 230V - jak się zabezpieczyć

    Cytat Napisał panda
    Michał, Ty nie masz przepięć, Ty masz po prostu cholerne spadki napięcia. To są uroki mieszkania na wsi
    .....
    Ja poradziłem sobie w ten sposób że wrażliwe obwody dałem przez czujnk zaniku fazy (CZF-431 prod. F&F) a komputery dodatkowo przez UPS.
    Na 99,9% O TO WŁAŚNIE CHODZIŁO !!!!
    Dodatkowo newralgiczne obwody można podłączyć pod przetwornice DC/AC np: brama, cyrkulacja CO, oświetlenie komunikacyjne.

    Stąd było moje pytanie, kto wykonuje instalacje - Elektryk, czy du.a nie elektryk?

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz
    Jeśli jesteś zasilany z linii kablowej to bezcelowe staje się montowanie przepięciówki.
    zaraz, zaraz ...
    u mnie jest skrzynka, do której idzie kabel, i od skrzynki do domu też kabel.
    Wszystko w ziemi
    Nie mam przepięciówki ( przynajmniej w domu ), przy liczniku, nie wiem.
    Jak ostatnio ( maj/czerwiec ) walilo w okolicy, tak że słychać było wpierw iskrę pioruna, takie cyknięcia, a poźniej dopiero huk, to sterownik rolet padł zupełnie, a sterownik od kotła kondensacyjnego pokazuje robaczki, działa tymaczasem prawidłowo. W dom mi nie walnęło na pewno!

    Prawie napewno musiał pójść jakiś spory prądzik

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar gosciu01
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.725

    Domyślnie

    robertsz

    mam pytanie.
    na rynku można znaleźć przepięciówki z ochroną na ok. 1kV ... do 1,8kV
    Mówimy o klasie C.
    Czy oznacza, że mniejsza wartość jest lepsza, czy też należy zwrocić uwagę na inne parametry. Zakałdam, że moduł B, będzie w skrzynce licznikowej.

  13. #13

    Domyślnie

    Montować przepięciówki możesz, nikt ci tego nie zabrania, możesz nawet łączyć je szeregowo 10-krotnie.... Ale co to da?
    Ba, nawet sami producenci w swoich katalogach piszą, że przy zasilaniu kablowym lub przy przejściu z napowietrznego na kablowe o dł. >100-150m nie ma potrzeby montażu ich zabezpieczeń.
    Po prostu linia kablowa na takim odcinku tłumi przepięcia do takiego samego stopnia jak zabezpieczenie przeciwprzepięciowe.

    Innymi słowy, nawet gdybyś miał zab. przeciprzepięciowe B+C to poziom zakłóceń za nim będzie identyczny jak bez niego (przy takim zasilaniu kablowym).
    Żeby Twoja elektronika nie padła musiałbyś zainstalować zabezpieczenie D.
    Jednak trudno mi sobie wyobrazić sytuację że instalujesz zabezpieczenia D po 200-300 zł przy każdym jednym urządzeniu wartym 50-100zł ?!?

  14. #14

    Domyślnie Re: Przepięcia na zasilaniu 230V - jak się zabezpieczyć

    Cytat Napisał robertsz
    Stąd było moje pytanie, kto wykonuje instalacje - Elektryk, czy du.a nie elektryk?
    U mnie dupa, czyli ja osobiście (nie jestem elektrykiem). Każdy obwód przed podpięciem do sieci był za to sprawdzany przez elektryka z full uprawnieniami. Na koniec został zrobiony pełny, śliczny protokół z pomiarów. I co? I nic. Bo żaden elektryk na etapie wykonawstwa nie stwierdzi że są/będą spadki, protokół z pomiarów takiej opcji też nie przewiduje, no chyba że zapnie na dobę rejestrator. Tylko kto tak robi?
    Pozdrawiam - Piotr

  15. #15

    Domyślnie

    Oczywiście, że lepsze jest montowanie przepięciówki 1kV niż 1,8kV.

    Jak działa takie urządzenie (w uproszczeniu)?
    W warunkach normalnych przepięciówka stanowi przerwę dla prądu i nic się z nią nie dzieje. Nadchodzi impuls (fala), po przekroczeniu wartości znamionowej np. 1,5kV przepięciówka momentalnie zwiera się i zaczyna przewodzić prąd. Prąd ten spływa od fazy L (lub zera N) do ziemi PE.
    Innymi słowy, taka przepięciówka przepuszcza przepięcia 1,4 kV i mniejsze i wogóle nie zadziała. Ale w czasie przepięcia np. 1,6kV i wyżej przewodzi prądy rzędy 5-50 tysięcy A.

    W praktyce od wartości rezystancji uziemienia (o to pytałem) zależy czy zadziała w pełni czy nie w pełni.
    Jeśli elektryk zakopał w ziemi krążek bednarki na gł. 1m to jest szansa że to zadziała.
    Jeśli elektryk nie oszczędzał i połączył to drutem 16-25mm2 to jest szansa że to zadziała.
    Jeśli ktoś w ramach oszczędności wbił sobie jedną szpilkę w ziemie i mówi że to wystarczy to po prostu jest zwykłym wiejskim głupkiem i znalazł kolejnego jelenia na swoją instalacje.

    Żeby uchronić swoją elektronike należy zastosować przepięciówki klasy D, które ograniczają przepięcia do kilkuset V. Ale są drogie i należy je montować bezpośrednio przy chronionych urządzeniach. Słowem, trzeba się zastanowić co chronić i jak chronić, żeby nie narazić się na niepotrzebne koszty.

    Jest jeszcze pojęcie ekwipotencjalizacji, ale omawiając to namieszam zupełnie.
    W uproszczeniu należy dązyć do korzystania z uziomu fundamentowego lub otoku.

    Zanim ktoś kupi takie urządzenia warto poczytać katalogi producentów i specjalistyczne strony (na początek dr. Sowa).

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał gosciu01
    na rynku można znaleźć przepięciówki z ochroną na ok. 1kV ... do 1,8kV
    Mówimy o klasie C.
    Czy oznacza, że mniejsza wartość jest lepsza, czy też należy zwrocić uwagę na inne parametry. Zakałdam, że moduł B, będzie w skrzynce licznikowej.
    Zakładając że producent podaje prawdziwe parametry to lepsze są z niższym napięciem. Na rynku jest tylko kilku liczących się producentów. Dehn, Phoenix Contact, Legrand, Moeller... Można dać C w rozdzielnicy (B przy linii kablowej nie musi być) i D przy odbiornikach.
    Jak pisali poprzednicy - problem masz raczej ze skokami napięcia. Wydzielić wrażliwe obwody i podłączyć pod UPS-a (będzie robił za ochronę typu D). U mnie w domu palą się z kolei ogrzewacze przepływowe (nagminnie). Napięcie mam zwykle w okolicach 245-250V...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony