dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie okna piwniczne - studzienki

    witam,
    stoi sobie domek w stanie surowym i czeka na pogodę do wykańczania.

    mam pytanko odnośnie okien piwnicznych - będę ich miał w sumie koło tuzina sztuk.
    w projekcie okna są całkowicie schowane w ziemi, a od zewnątrz są studzienki okienne, ale nigdzie na necie nie mogę znaleźć gotowych elementów.

    czy te studzienki trzeba wykonać samemu z betonu? zbrojonego?
    w projekcie mam napisane element prefabrykowany, ale jak tego poszukać?
    co u Was w podobnej sytuacji się działo?
    rozumiem, że od każdej studzienki musi być odpływ, prawda?
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  2. #2

    Domyślnie

    są takie studzienki z tworzywa (u góry kratka metalowa) z tego co pamiętam inwestor sprowadzał je bodaj z niemiec, ale było to ze 12 lat temu, jakiej firmy nie pamiętam, podlączaliśmy je do drenażu wokól budynku

  3. #3

    Domyślnie

    Chyba Firma ACO lub coś podobnego, widziałem takie w " platformie budowlanej" i być może jeszcze w którymś z marketów budowlanych
    http://www.aco.pl/cps/rde/xchg/SID-9...cze_okien.html

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Można sobie wyobrazić też taką konstrukcję, gdzie zamiast kratki są luksfery.
    Raz coś takiego widziałem.
    Wtedy nie ma problemu wody opadowej i piachu/śmieci...
    Adam M.

  5. #5

    Domyślnie

    są dostępne tzw. doświetlacze piwniczne, poszukaj w sieci, z tym że to już praktycznie nie jest okno
    ja studzienki sobie sam wylałem z betonu, odpływ zrobiłem, ale go narazie zatkałem, przeżyły zimę i coś mi się wydaje że ten odpływ odetkany nie będzie, mam szerokie okapy i przeważnie sucho w studzienkach a jak uż coś jest to tyle że samo odparuje czy wyschnie

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Można sobie wyobrazić też taką konstrukcję, gdzie zamiast kratki są luksfery.
    Raz coś takiego widziałem.
    Wtedy nie ma problemu wody opadowej i piachu/śmieci...
    nie ma też wentylacji, którą w piwnicy chciał bym mieć ,
    warsztacik, garaż - rozpuszczalniki, farby itp - wiater musi móc wiać.
    te studzienki ACO wyglądają sensownie, choć prawdę mówiąc, to nie mam intuicji, jak by miały wyglądać takie lane...
    grube toto musi być? jak ten beton przytwierdzić do folii kubełkowej, którą osłonięty jest fundament (a między folią jest jeszcze 8cm styroduru)?
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał lakk
    Chyba Firma ACO lub coś podobnego, widziałem takie w " platformie budowlanej" i być może jeszcze w którymś z marketów budowlanych
    http://www.aco.pl/cps/rde/xchg/SID-9...cze_okien.html
    zarombista stronka i zarombiste doświetlacze ,
    wielkie dzięki.
    ...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...

  8. #8
    Guest

    Domyślnie Re: okna piwniczne - studzienki

    Cytat Napisał sql
    ... czy te studzienki trzeba wykonać samemu z betonu? zbrojonego?
    w projekcie mam napisane element prefabrykowany, ale jak tego poszukać?...
    sam betonujesz dna /dobrze jak jest gdzie wode opadową odprowadzić/ i szukasz tzw. łupin kanałowych tj. elementów prefabrykowanych w kształcie litery C

  9. #9

    Domyślnie

    Ja zakupiłem Aco na zamówienie w Atticu. Cholernie drogie ustrojstwo, ale naprawdę polecam jakość. Współczuję Ci tych 12 szt. , ja miałem .....3.
    Co ważne te doświetlacze o wiele łatwiej mocować gdy dom jest jeszcze nie obsypany. Od zachodniej strony lepiej poprowadzić od nich prawdziwe odpływy, a od stron mniej narażonych na deszcz wystarczy wpuścić peszel w głąb na kjakiś metr. Osobiście mamtakie ułożenie doświetlaczy, że niepotrzebnie robiłem odpływy bo przez cały rok nie wpada tam ani trochę wody, a śniegu tyle co kot napłakał.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    odkopuje temat, okna piwniczne bede mial schowane w gruncie, mam zamiar wymurowac studzienki pod okna z bloczkow betonowych, niewiem czy pod ten murek robic fundament czy wylac plyte grubosci ok 10cm i na tym postawic murek? niewiem co jeszcze z ew odprowadzeniem wody ze studzienki, myslalem odprowadzic rura drenazowa ok 3m od budynku i wkopac ja na grebokosc ok 2 metrow, ew zamiast kraty stalowej na studzienke dac jakies szklo, plekse zeby woda opadowa splywala po niej i niedostawala sie do srodka studzienki, tylko jakie szklo czy pleksi zastosowac?
    pozdrawiam

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    nikt nic niewie na ten temat?

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miro_x

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Przeworsk
    Kod pocztowy
    37-200
    Posty
    20

    Domyślnie

    Cytat Napisał slawko333 Zobacz post
    nikt nic niewie na ten temat?
    Hej. Nie wylewałbym tego na mokro. za dużo z tym roboty. Musisz zrobić fundamet pod nim zagęścić odpowiednio, jakoś przytwierdzić do ściny żeby było bez zamarzania.
    Tak jak kiedyś pisali tylko doświetlacze tworzywowe. Mam u siebie i w sumie sobie chwalę.
    Zalety to: ciężar, łatwość montażu, estetyka.
    Wady: brudzą się dosyć szybko, plastik po latach troszkę żółknieje (ale z drugiej strony patrząc kto tam zagląda)

    Montaż do ocieplonej ściany na długich kołkach i dodatkowo na uszczelniaczu jakimś bitumicznym.
    Ważne żeby montować z założoną kratą żeby go nie przekosiło.
    Odwodnienie u siebie zrobiłem odprowadzając wodę rurą PVC w ziemi do wykopu wypełnionego żwirem w membranie drogowej.
    Zresztą okazuje się że przydaje się ty tylko w duży śnieg i przy myciu doświetlaczy.

    Z firm to ACO, MEA, WOLFA, itp. ja mam u siebie MEA ale dwuczęściowe i nie polecam takiego rozwiązania. Lepsze są jednolite.

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slawko333

    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    rle
    Kod pocztowy
    37-306
    Posty
    77

    Domyślnie

    niepodobaja mi się te doswietlacze, tym bardziej ze jedno okno mam szerokie na 160cm, i będzie tam zsyp na wegiel drzewo itp. po co taki murek kotwic do sciany? nawet nie powinno się tego robic

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Brzeszczot_33

    Zarejestrowany
    May 2014
    Skąd
    Północ
    Posty
    327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A jakie rozwiazanie na 2 okna pod katem 90 st? Niestety tak mam i gotowych studzienek na takie rozwiazanie nie widzialem

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony