dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 22
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie Ile kosztuje prad budowlany ??

    Witam
    1) Czy prad budowlany jest drozszy czy tanszy niz docelowy ?
    2) po 2 miesiacach nieuzywania pradu (budowlanego) przyszla mi fakturka na ponad 100 zl ! mam 3 fazy 9 kW. To normalne ?

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba normalne, ponieważ przy prądzie budowlanym mamy taryfę C11 Ja zużyłam prądu na jakiś 7zł, a za 2 miesiące zapłaciłam prawie 200zł Zmienić taryfę mogę dopiero po odbiorze budynku Budowlany jest duuużo droższy - niestety

  3. #3

    Domyślnie

    To takie nasze polskie ułatwienie

  4. #4

    Domyślnie

    Taaak to się nazywa zielone światło dla budownictwo tylko ,że ciągle palisię CZERWONE - banda !!!

  5. #5

    Domyślnie

    prąd budowlany jest droży nisz w domu

  6. #6

    Domyślnie

    trzeba było zlecić kompleksową usługę to była
    tańsza cena

  7. #7

    Domyślnie

    ,,Tańsza cena" za co??? My mieliśmy kompleksową usługę + przyłącze stałe nie budowlane; a taryfa C11 i nadal bardzo DROGO

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Brunchilda
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Kod pocztowy
    05-311
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    W Mińsku Maz. cena prądu budowlanego to 56gr/1kW + miesięczna opłata przesyłowa 47,05 za moc przyłączeniową 7kW.
    Trzeba jeszcze doliczyć koszt słupa - prowizorki ze skrzynką i uprawnionego elektryka.
    Dlatego pożyczam prąd od sąsiada.
    to Mój dziennik
    a to Wasze komentarze

  9. #9

    Domyślnie Prad budowlany

    Kontrole z energetyki !!!

    Osoby ktore nie maja swojego przylacza pradu stalego lub prowizorki, powinny uwazac na kontrole . Prad od sasiada ktory nie ma taryfy budowlanej "C" a umozliwia podlaczenie sie osobie budujacej zaplaci kare i to spora za przekroczenia i niedozwolone praktyki.
    Takie praktyki kontroli sa przeprowadzane w Zakladzie energetycznym TCZEW

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar szczukot
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    4.786

    Domyślnie

    Takie kontrole chyba sa wszedzie. a motyw jest taki, ze nei ma sie prawa udostepniac chyba w zadne mozliwy sposb pradu sasiadowi. Bo wtedy byloby sie operatorem a to juz nie jest takie proste (jakies koncesje i inne tego typu sprawy).

    Fantom
    Informacje na temat listy wykonawców (zachodniopomorskie) : http://forum.muratordom.pl/group.php...message1058373
    Informacje o hurtowniach (Szczecin) : http://forum.muratordom.pl/group.php...cussionid=3034

  11. #11

    Domyślnie

    Można pożyczyć prąd - tylko musi to być nieodpłatnie ! Bez zarobku ze strony sąsiada.-- ale sąsiad może mieć premię za - dobre sąsiedztwo-

  12. #12
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Brunchilda
    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Kod pocztowy
    05-311
    Posty
    138
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    35

    Domyślnie

    Jak widać zależy to od regionu.
    Gdy jak chciałam złożyć wniosek na przyłącze na czas budowy pracownik z energetyki sam mi zaproponował, bym wcześniej spróbowała dogadać się z sąsiadami.
    Zaznaczam, że słup już stał na mojej działce, więc nie chodziło o problem z przeprowadzeniem nowej linii
    to Mój dziennik
    a to Wasze komentarze

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    adamfalana

    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    43
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    witam

    mam pytanie odnosnie formalnosci, a mianowicie lada dzień podpisze umowe z ZE. oni maja 11 miesiecy na podlaczenie. Jednak przemily pan przedstawil mi taka informacje, ze jak wplace zaliczke to w zasadzie mozna podlaczac na cele budowlane samemu - oczywiscie za posrednictwem fachowca z uprawnieniami. Czy to sie opłaca? Robic prowizorke ? ponosić koszty jak i tak będzie wszytsko robione na nowo oprucz skrzynki.

    Z gory dziekuje
    i pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał adamfalana
    Czy to sie opłaca? Robic prowizorke ? ponosić koszty jak i tak będzie wszytsko robione na nowo oprucz skrzynki.
    To zależy czy Tobie na czasie zależy.
    Jeśli możesz poczekać na prąd docelowy to czekaj, jeśli nie możesz się obyć bez prądu na swojej budowie to jedyne opcje:
    - prąd budowlany
    - uczynny sąsiad
    - własny agregat prądotwórczy
    - własna elektrownia....

    Elektrycy z reguły wchodzą taki układ, że (prawie) gratis montują swoją skrzynkę budowlaną na słupie, którą później zabierają.
    Układ ten jest poprawny przy założeniu, że elektrykę w domu zlecasz temu samemu fachowcowi.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Brunchilda
    W Mińsku Maz. cena prądu budowlanego to 56gr/1kW + miesięczna opłata przesyłowa 47,05 za moc przyłączeniową 7kW.
    .
    to baaardzo spora róznica, bo Białystok-teren - opłata przesyłowa wynosi 88zł

  16. #16

    Domyślnie elektryk

    Ja mam też pytanie co do elektryki, dziś ma przyjechać własnie elektryk i pomierzyć odległość od skrzynki głównej.... powiedział że lepiej i taniej mi będzie jak od razu pociągnę z niej prąd niż miałabym robić to od sąsiada...czy miał rację ??? Muszę dodać że trafił mi się elektryk, który pracuje w elektrowni Będzie brał 60 zeta za punkt ale dodał że już beż innych opłat dodatkowych jak puszki itp...
    Czy macie jakiś link gdzie mogę dostać pomoc przy projektowaniu łączy gniazdek itp?

  17. #17

    Domyślnie Re: elektryk

    Cytat Napisał agol
    Ja mam też pytanie co do elektryki, dziś ma przyjechać własnie elektryk i pomierzyć odległość od skrzynki głównej.... powiedział że lepiej i taniej mi będzie jak od razu pociągnę z niej prąd niż miałabym robić to od sąsiada...czy miał rację ???
    Nie bardzo wiem co twój Pan Elektryk miał na myśli. Jeśli pracuje w Elektrowni to być może jest Ci w stanie załatwić szybsze przejście z taryfy budowlanej na gospodarczą. Koszt korzystania z prądu w czasie budowy to właśnie ta nieszczęsna taryfa budowlana. Jeśli jest Ci to w stanie załatwić, a Ty planujesz budowę dłużej niż 12m-cy to ten element rekompensuje jego wysoką cene za PKT.
    Być może jemu chodzi o to, że zakopie kabel w ziemi i nie będziesz musiał kupować kabla do podłączenia się od sąsiada, czyli zaoszczędzisz na kablu. Ale to jest koszt jednorazowy i kabel możesz albo wykorzystać albo odsprzedać komuś innemu.
    Cytat Napisał agol
    Muszę dodać że trafił mi się elektryk, który pracuje w elektrowni Będzie brał 60 zeta za punkt ale dodał że już beż innych opłat dodatkowych jak puszki itp...
    "Elektryk z elektrowni" to na 99,9% wróży problemy choć mogę się mylić ten jeden raz.
    Cena jest dość abstrakcyjna (za wysoka) jeśli brać pod uwagę punkt instalacji.
    Najważniejsze to dowiedz się CO TO JEST PUNKT W JEGO ROZUMIENIU!
    Mam wrażenie że i tak doliczy Ci później uziemienie, wyposażenie rozdzielnicy i osprzęt (gniazdka, wyłączniki, czujniki).
    Niech Ci poda na piśmie kwotę za całość w tym: ułożenie instalacji, podłączenie instalacji po tynkarzu, biały montaż, pomiary i zgłoszenie do odbioru w ZE i protokół odbiorczy dla Starostwa. Mając tą cenę NA PIŚMIE raczej Ci nie wywinie jakiegoś numeru i nie wydoi Cię z kasy.
    Aha na koniec mały szczegół, bez faktury za jego usługi nie masz ŻADNYCH SZANS na dochodzenie jakichś odszkodowań za fuszere albo spalony dom.
    Cytat Napisał agol
    Czy macie jakiś link gdzie mogę dostać pomoc przy projektowaniu łączy gniazdek itp?
    O jakie projektowanie Ci chodzi? Obliczenia instalacji, rozmieszczenie elementów instalacji, wyposażenie rozdzielnicy, aranżację wnętrz, tworzenie nastroju, poziom oświetlenia....????

    Tak dla Twojej informacji:
    Typowy domek 140m2 to 120-150 PKT, Typowa cena 1PKT - 30-45zł
    Ta górna cena odnosi się do ceny z materiałem (przewody, puszki, uchwyty).
    Normalny osprzęt Legranda (gniazdko, wyłącznik) to średni koszt rzędu 10-12zł/szt.
    Do tego dochodzi koszt wyposażenia rozdzielnicy i jej montażu oraz kabel zasilający i jego zakopanie a także wykonanie uziemienia ochronnego.
    Całość zamyka się w kwocie 10-15 tysięcy złotych.
    W górnej kwocie masz dodatkowo instalacje TV, kable pod alarm, kable zewnętrzne do oświetlenia, domofonu i bramy, instalacje przygotowaną pod rolety sterowane centralnie.

  18. #18

    Domyślnie elektryka c.d

    Robertsz wieeeelkie dzięki za szczegółowy opis, praktycznie o takie coś mi chodziło bo ja jak każdy młody budujący nie oriętuję się w tym. Dziś był u mnie Pan elektryk i po obliczeniach, samo podłączenie prądu, tzn z puszką, kablami, bezpiecznikami,gniazdem itp., wyszło z robocizną ok 3000 tyśki, a co do punktów to muszę sobie spisać to co napisałeś i popytać o to, bo mi ogólnie mówił że 60 zeta i już bez dodatkowych opłat, ale własnie jak to bywa zawsze trzeba coś dopłacać Co do projektowania to mam wielki mętlik przy ustalaniu co i gdzie i ile. Ja ogólnie jestem wilbicielką światełek (no nie do przesady) i chciałabym mieć więcej halogenów tzn ze 4 w salonie no w kuchni obowiązkowo w łazienkach i w niedużych pomieszczeniach tj hol czy garderoba i też nie wiem czy w przyszłości mnie za dużo za prąd nie wyniesie i czy może lepiej w to miejsce walnąć kinkiet bądż lampkę sufitową...No nie będę się rozpisywać bo jestem nowicjusz i mam tych pytań pełno Dziękuję za pomoc

  19. #19

    Domyślnie

    Generalnie nie zgadzaj się na wyliczenie robocizny na Punkty po wykonaniu instalacji.
    Jeśli już to przed wykonaniem instalacji z dokładnym rozpisaniem ile i za co masz płacić.
    Podam Ci 2 przykłady rzeźbiarstwa na jakich się możesz naciąć:
    - Twoje 4 lampki halogenowe to 1 PKT + 3 dodatkowe PKT = 240zł
    - Lampki podświetlające schody (16 schodów, co drugi schód lampka LED, zapalane piętro/parter) - 2PKT + 7 dod. PKT = 540zł

    Wyślij mi na priv swój adres @, prześle Ci jutro ściągawkę (ankietę) jaką wypełniam z inwestorem na miejscu. Mam w niej wykaz obwodów instalacji jakie wg mnie powinny być plus moje własne pomysły. Może Ci się do czegoś przydać w rozważaniach i rozmowach z Panem Elektrykiem nad Twoją instalacją.

  20. #20

    Domyślnie

    Maila już wysłałam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony