dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie ława fundamentowa, chudziak i modyfikacja kierbuda

    Wg projektu mam ławy 40x60cm, zbrojone 4xfi12 ustawione tak, że z każdej strony jest 5cm luzu między zbrojeniem a krawędzią ławy. I ta ława wg projektu miała leżeć na 10cm warstwie chudziaka.

    W wykopie mam bardzo dobry, żwirowaty i spoisty grunt, który bezproblemowo dało się splantować do twardego poziomego klepiska, dobrą jakością tego podłoża zachwycali się kolejno: geolog, kierbud i ekipa.

    I teraz Kierbud wymyślił mi coś takiego: nie robić tego chudziaka, tylko zaszalować ławy od razu zaczynając 10cm niżej, podwiesić w nich zbrojenie na takiej wysokości, na jakiej powinny się znależć, gdyby było to robione normalnie z chudziakiem i całość zalać w jednym procesie betonem B20.
    W ten sposób dostaje się zamiast ławy podpartej 10cm chudziakiem, monolityczną belkę żelbetową, która będzie zazbrojona dokładnie tak jak ława wg projektu, ale u dołu będzie miała 15cm betonu zamiast 5cm.

    Ekipie wiadomo, w to graj, będzie szybciej i prościej. Kierbud przekonuje, że: będzie szybciej, wcale nie drożej, bo koszt dodatkowego transportu chudziaka odpada, a chudziak znów nie tak dużo tańszy (faktem natomiast jest, że betoniarnie jakoś z chudziakiem mniej chętnie chcą jeździć), że na takim podłożu wogóle żadnego problemu nie ma. Konstruktor, który liczył projekt też twierdzi, że nie ma problemu, że wytrzymałości ławy to nie zmieni. Żona moja natomiast (projektant tego domu) chodzi i panikuje, że to będzie monolityczna belka ze zbrojeniem umieszczonym niezgodnie z regułami sztuki i że tak będzie źle, bo ona od dołu będzie pękać.

    Kto ma rację? I dlaczego? Wszelkie uwagi i komentarze (najlepiej merytoryczne) mile widziane.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar martek1981
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Słupsk, Bydlino
    Posty
    615

    Domyślnie

    Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać
    1) Żona ma zawsze racje
    Nawet jeżeli kierownik i ekipa też mają rację to patrz pkt. 1.
    Pozdrawiam.
    Zdjęcia z budowy Domu w Winorośli
    "Szczęście można znaleźć w działaniu, nie tylko w posiadaniu"

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie

    Cytat Napisał martek1981
    Przepraszam ale nie mogłem się powstrzymać
    1) Żona ma zawsze racje
    Nawet jeżeli kierownik i ekipa też mają rację to patrz pkt. 1.
    Pozdrawiam.
    Tak, do tego się to w sumie sprowadza, ale ciiiichooooooo
    Bo mnie ten pomysł też się podoba, tylko muszę jeszcze jakoś małżonkę przekonać, żeby spała spokojnie, bez wizji pękających ścian i chałupy walącej się nam na głowy.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  4. #4

    Domyślnie

    kierownik dobrze radzi, a żonie powiedz czy woli mieć mocny beton jako podbudowe czy chudziaka, który jest znacznie mniej wytrzymały od B20 więc jak miało by cokolwiek tam pękać to prędzej chudziak

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.202

    Domyślnie

    Kierownik dobrze radzi, nie rób chudziaka , a aby uspokoić żone zrób zrojenie nie na 15 jak radie kierownik a na 7 cm -jak mówią normy- powyżej styku z gruntem. 7cm to minimalna otulina jak nie stosujesz chudziaka.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie Re: ława fundamentowa, chudziak i modyfikacja kierbuda

    Cytat Napisał Jarek.P
    Wg projektu mam ławy 40x60cm, zbrojone 4xfi12 ustawione tak, że z każdej strony jest 5cm luzu między zbrojeniem a krawędzią ławy. I ta ława wg projektu miała leżeć na 10cm warstwie chudziaka.

    W wykopie mam bardzo dobry, żwirowaty i spoisty grunt, który bezproblemowo dało się splantować do twardego poziomego klepiska, dobrą jakością tego podłoża zachwycali się kolejno: geolog, kierbud i ekipa.

    I teraz Kierbud wymyślił mi coś takiego: nie robić tego chudziaka, tylko zaszalować ławy od razu zaczynając 10cm niżej, podwiesić w nich zbrojenie na takiej wysokości, na jakiej powinny się znależć, gdyby było to robione normalnie z chudziakiem i całość zalać w jednym procesie betonem B20.
    W ten sposób dostaje się zamiast ławy podpartej 10cm chudziakiem, monolityczną belkę żelbetową, która będzie zazbrojona dokładnie tak jak ława wg projektu, ale u dołu będzie miała 15cm betonu zamiast 5cm.

    Ekipie wiadomo, w to graj, będzie szybciej i prościej. Kierbud przekonuje, że: będzie szybciej, wcale nie drożej, bo koszt dodatkowego transportu chudziaka odpada, a chudziak znów nie tak dużo tańszy (faktem natomiast jest, że betoniarnie jakoś z chudziakiem mniej chętnie chcą jeździć), że na takim podłożu wogóle żadnego problemu nie ma. Konstruktor, który liczył projekt też twierdzi, że nie ma problemu, że wytrzymałości ławy to nie zmieni. Żona moja natomiast (projektant tego domu) chodzi i panikuje, że to będzie monolityczna belka ze zbrojeniem umieszczonym niezgodnie z regułami sztuki i że tak będzie źle, bo ona od dołu będzie pękać.

    Kto ma rację? I dlaczego? Wszelkie uwagi i komentarze (najlepiej merytoryczne) mile widziane.

    J.
    Ad czerwone. Czyli rozumiem wykop już wykonany...

    teraz czeka na rozstrzygnięcie sporu...
    itd...


    dużo łatwiej byłoby mu przetrwać gdyby jego dno było
    przykryte "chudziakiem" właśnie po to między innymi układanym,
    by ochronić dno wykopu przed degradacją w czasie dalszych prac
    /np ulewne opady deszczu w międzyczasie/

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Re: ława fundamentowa, chudziak i modyfikacja kierbuda

    Cytat Napisał beton44
    Ad czerwone. Czyli rozumiem wykop już wykonany...

    teraz czeka na rozstrzygnięcie sporu...
    itd...


    dużo łatwiej byłoby mu przetrwać gdyby jego dno było
    przykryte "chudziakiem" właśnie po to między innymi układanym,
    by ochronić dno wykopu przed degradacją w czasie dalszych prac
    /np ulewne opady deszczu w międzyczasie/
    Wykop został wykopany na docelową głębokość i splantowany wczoraj. Do dzisiaj ulewnych opadów deszczu nie zanotowano, ławy zalewane będą jutro. Tak więc ta dyskusja w zasadzie ma na celu głównie uspokojenie żony, chyba że ktoś przedstawi merytoryczne argumenty za chudziakiem, na tyle przekonujące, żeby dzwonić do betoniarzy i odwoływać akcję.

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

  8. #8

    Domyślnie

    Żonę uwiązać na łańcuchu w domu i lać beton.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie Re: ława fundamentowa, chudziak i modyfikacja kierbuda

    Cytat Napisał Jarek.P
    ... Konstruktor, który liczył projekt też twierdzi, że nie ma problemu, że wytrzymałości ławy to nie zmieni. Żona moja natomiast (projektant tego domu) chodzi i panikuje, że to będzie monolityczna belka ze zbrojeniem umieszczonym niezgodnie z regułami sztuki i że tak będzie źle, bo ona od dołu będzie pękać...
    wytłumacz żonie, ze jesli grunt jest jednorodny, stabilne podłoze - zbrojenie jest niepotrzebne /wogóle/

    jesli to Ją nie przekonuje , uwiazać - jak radzi Labas - i lac beton ...

  10. #10

    Domyślnie Re: ława fundamentowa, chudziak i modyfikacja kierbuda

    Cytat Napisał Jarek.P
    Wg projektu mam ławy 40x60cm, zbrojone 4xfi12 ustawione tak, że z każdej strony jest 5cm luzu między zbrojeniem a krawędzią ławy. I ta ława wg projektu miała leżeć na 10cm warstwie chudziaka.

    W wykopie mam bardzo dobry, żwirowaty i spoisty grunt, który bezproblemowo dało się splantować do twardego poziomego klepiska, dobrą jakością tego podłoża zachwycali się kolejno: geolog, kierbud i ekipa.

    I teraz Kierbud wymyślił mi coś takiego: nie robić tego chudziaka, tylko zaszalować ławy od razu zaczynając 10cm niżej, podwiesić w nich zbrojenie na takiej wysokości, na jakiej powinny się znależć, gdyby było to robione normalnie z chudziakiem i całość zalać w jednym procesie betonem B20.
    W ten sposób dostaje się zamiast ławy podpartej 10cm chudziakiem, monolityczną belkę żelbetową, która będzie zazbrojona dokładnie tak jak ława wg projektu, ale u dołu będzie miała 15cm betonu zamiast 5cm.
    Tak miałem u siebie tez. Wylałem chudziak z ławą. Na spód położyli folie budowlaną żeby w czasie lania beton sie nie mieszał z gruntem.
    Osobne lanie wyjdzie Ci może 100zł taniej tak że... No chyba że chudziak z betoniarki, wtedy oszczędność większa.

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jarek.P
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    pod Warszawą
    Posty
    7.502
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    442

    Domyślnie Re: ława fundamentowa, chudziak i modyfikacja kierbuda

    Cytat Napisał mjakob
    Tak miałem u siebie tez. Wylałem chudziak z ławą. Na spód położyli folie budowlaną żeby w czasie lania beton sie nie mieszał z gruntem.
    Osobne lanie wyjdzie Ci może 100zł taniej tak że... No chyba że chudziak z betoniarki, wtedy oszczędność większa.
    Ławy już wylane, obyło się bez zakuwania żony w łańcuchy
    Folii na spód nie dawaliśmy, wydaje mi się, że to by bez sensu było. Po bokach i tak były szalunki, a od spodu B20 się mógł degenerować skolko ugodno, skoro i tak chudziak miał tam zastępować, natomiast skoro i tak ta moja ława ma za uziom fundamentowy robić, to folia by tylko pogorszyła rezystancję niepotrzebnie.
    Dzięki za wszystkie rady

    J.
    Dom w Lesie - Dziennik Budowy
    Nie tylko Dom w Lesie - moja strona

    Zasadzić dom, spłodzić drzewo i wybudować syna... czy jakoś tak...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony