dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 62
  1. #1

    Domyślnie Potrzebuje rady znajacych sie na elektryce - bezp. 20A i 25A

    Mam maly polautomat spawalniczy 230V. Kiedy go uzywalem w przyblokowym garazu mialem tam bezpiecznik 25A i wszystko gralo. Teraz w domu mam 20A w glownej skrzynce i wybija.
    Pewnie mozna kupic spawarke trojfazowa, zeby bylo o.k. ale poki co chce korzystac z tej co mam.
    Czy mozna bezkarnie powymieniac bezpieczniki, ktore obsluguja gniazdka garazowe?
    Poprosze o porade.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Potrzebuje rady znajacych sie na elektryce - bezp. 20A i

    Cytat Napisał Szarbia
    Mam maly polautomat spawalniczy 230V. Kiedy go uzywalem w przyblokowym garazu mialem tam bezpiecznik 25A i wszystko gralo. Teraz w domu mam 20A w glownej skrzynce i wybija.
    Pewnie mozna kupic spawarke trojfazowa, zeby bylo o.k. ale poki co chce korzystac z tej co mam.
    Czy mozna bezkarnie powymieniac bezpieczniki, ktore obsluguja gniazdka garazowe?
    Poprosze o porade.
    Określ trochę jaśniej. Jakie masz zabepieczenie główne i na garaż?

  3. #3

    Domyślnie

    a jaką charakterystykę ma ten bezpiecznik? A B C ?

  4. #4

    Domyślnie Re: Potrzebuje rady znajacych sie na elektryce - bezp. 20A i

    Cytat Napisał Szarbia
    Czy mozna bezkarnie powymieniac bezpieczniki, ktore obsluguja gniazdka garazowe?
    Poprosze o porade.
    Zwykle nie. Bezpieczniki dobiera się do przekrojów przewodów. A te do planowanych odbiorów.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Bez większej ingerencji można spróbować z bezpiecznikiem 20A typu C (w założeniu, że w tablicy jest minimum 25A typu B)
    Bezpiecznik typu B wytrzymuje chwilowy wzrost prądu przekraczający maksymalnie 5-ciokrotną wartość znamionową prądu wyłączenia, c: 10-ciokrotną.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  6. #6

    Domyślnie

    Instalacja napowietrzna.
    W skrzynce na domu za licznikiem jast 3x20A (rozumiem, ze dla kazdej fazy 20A). Potem na tablicy glownej tez jest 3x20A dla tablicy garazowej. W garazu z kolei na tablicy garazowej do gniazdka jest 16A.
    Co ciekawe nie wybija tego 16A tylko ten na tablicy glownej.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    a jaką charakterystykę ma ten bezpiecznik? A B C ?
    Nie wiem - pierwszy raz o tym slysze
    Musze to sprawdzic.

    Cytat Napisał rusek007
    Bez większej ingerencji można spróbować z bezpiecznikiem 20A typu C (w założeniu, że w tablicy jest minimum 25A typu B)
    Bezpiecznik typu B wytrzymuje chwilowy wzrost prądu przekraczający maksymalnie 5-ciokrotną wartość znamionową prądu wyłączenia, c: 10-ciokrotną.
    Rozumiem.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szarbia
    Instalacja napowietrzna.
    W skrzynce na domu za licznikiem jast 3x20A (rozumiem, ze dla kazdej fazy 20A). Potem na tablicy glownej tez jest 3x20A dla tablicy garazowej. W garazu z kolei na tablicy garazowej do gniazdka jest 16A.
    Co ciekawe nie wybija tego 16A tylko ten na tablicy glownej.
    A te bezpieczniki jakie są? Topikowe (wkręcane) czy automaty? Czy te za licznikiem są plombowane? Czy są jakieś (i jakie) bezpieczniki przed licznikiem?

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    Cytat Napisał Szarbia
    Instalacja napowietrzna.
    W skrzynce na domu za licznikiem jast 3x20A (rozumiem, ze dla kazdej fazy 20A). Potem na tablicy glownej tez jest 3x20A dla tablicy garazowej. W garazu z kolei na tablicy garazowej do gniazdka jest 16A.
    Co ciekawe nie wybija tego 16A tylko ten na tablicy glownej.
    A te bezpieczniki jakie są? Topikowe (wkręcane) czy automaty? Czy te za licznikiem są plombowane? Czy są jakieś (i jakie) bezpieczniki przed licznikiem?
    Za licznikiem sa zwykle automaty.
    Sa tam tez trzy takie wkrecane (takie jak byly dawniej tylko wieksze) ale one sa za szyba, ktora jest plombowana.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomkii
    A te bezpieczniki jakie są? Topikowe (wkręcane) czy automaty? Czy te za licznikiem są plombowane?
    były jeszcze kiedyś takie wkręcane okrągłe automaty

  11. #11

    Domyślnie

    Niestety nie wiem ile amper maja te zaplombowane wkrecane topikowe.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szarbia
    Niestety nie wiem ile amper maja te zaplombowane wkrecane topikowe.
    Skoro są za szybką to powinno być widać kolor oczka. Z niego można się dowiedzieć ile mają amper. Co nie zmienia faktu że raczej nie będziesz w stanie podać przekroju przewodów a bez tej wiedzy zmiana bezpieczników na większe może skutkować nawet pożarem (o ryzyku porażenia nawet nie wspominając).

  13. #13

    Domyślnie

    ja tylko opowiem o jednej "przygodzie" znajomego w bloku. Robił sobie jakąś boazerię cy cuś... i używał pilarki stołowej ale ciągle mu wybijał bezpiecznik. no to sobie "zawatował" bezpiecznik jakimś drutem i było ok. Aż tu po jakimś czasie w trakcie cięcia znowu brak prądu. Poszedł "bezpiecznik" cały. Okazało się że upalił się gdzieś kabel w ścianie

    edit: przewód oczywiście a nie kabel

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    retrofood

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    17.508

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Bez większej ingerencji można spróbować z bezpiecznikiem 20A typu C (w założeniu, że w tablicy jest minimum 25A typu B)
    Bezpiecznik typu B wytrzymuje chwilowy wzrost prądu przekraczający maksymalnie 5-ciokrotną wartość znamionową prądu wyłączenia, c: 10-ciokrotną.
    no nie... przeczytaj jeszcze raz swój post i napisz poprawnie.
    Wypijmy zatem, wypijmy do dna
    Za pokręconą nić DNA



    Tu była reklama...

  15. #15

    Domyślnie

    Skrzynka zewnetrzna:



    Bezpieczniki topikowe gorne za szybka:



    Bezpieczniki dolne automatyczne C20A:



    Tablica glowna:



    Bezpieczniki do tablicy garazowej na tablicy glownej B20A (te wybija):

    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    retrofood czepiasz się.
    Oczywiście dane krotności są orientacyjne bo zależą od czasu, temperatury itp.
    Ani Ty, ani ja nie jesteśmy w stanie stwierdzić na oko jaki prąd szczytowy występuje w trakcie pracy urządzenia, wiadomo, że z grubsza 20X10 to 200 a 25x5 to 125 ale 20x5 daje 100 i nie wiemy czy dla tego urzadzenia nie wystarczy 120A. prądu szczytowego. Miałem ten sam problem z gniazdem w garażu w momencie podpięcia i uruchamiania agregatu tynkarskiego wywalało 20A typu B zamieniłem na typ C przy zabezpieczeniu w tablicy głównej 25A typu B wszystko działało prawidłowo.
    Teoria z praktyką czasem się rozmija.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  17. #17

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Chyba nie mówisz o prądzie szczytowym po stronie zasilania urządzenia, tylko o maksymalnym prądzie spawania. A to całkiem inne rzeczy.
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  19. #19

    Domyślnie

    Ze zdjęcia nie widać niestety koloru oczka (a przynajmniej ja nie widzę - powinna być czarna - 32-40A, biała - 50A lub miedziana - 63A) ale ten typ bezpiecznków zaczyna się od 32A.
    Najlepiej było by wymienić te za licznikiem na Cs25 lub F25 (selektywne), te w tablicy raczej bym wymienił na topiki (lub być może dało by się dać tylko rozłącznik - ale to musi zobaczyć elektryk).
    Ale musisz przed tym się upewnić że wszystkie kable po drodze (aż do tablicy w garażu) mają przekrój nie mniejszy niż 4mm2. To bardzo, bardzo ważne.
    I jeszcze pytanie - ta różnicówka opisana jako "Główny" to jest na prąd róźnicowy (I delta n) 0,03A? - i obejmuje cała tablice w domu (razem z garażem)?
    Bezpieczniki selektywne:
    http://www.schrack.pl/uploads/media/..._serii_BR6.pdf
    http://www.gepc.pl/download/s90_info...techniczna.pdf

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Chyba nie mówisz o prądzie szczytowym po stronie zasilania urządzenia, tylko o maksymalnym prądzie spawania. A to całkiem inne rzeczy.
    Tak jest napisane na spawarce.
    Jest podobna do tej: http://www.allegro.pl/item587933188_...ower_1500.html
    Wiecej nic nie wiem.
    Pozdr.
    Michal

    www.szarbia.com

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony