dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Post Zbrojenie ław fundamentowych

    Ławy, przedstawione na rysunkach, mają być zbrojone podłużnie 4 prętami fi 12 mm ze stali BST-500 oraz strzemionami fi 6 mm ze stali St3S w rozstawie co 300 mm. Grubość otuliny betonowej co najmniej 40 mm.
    Pytanie może naiwne, ale nie podano ile ma wynosić rozstaw pomiędzy prętami fi 12 mm, przez co trudno obliczyć potrzebną ilość materiału na strzemiona. Oczywiście mogę zapytać kierownika bud., ale chciałem sam obliczyć zapotrzebowanie na materiały i dać to do sprawdzenia
    Proszę o konkretne wskazówki.

    Ostatnio edytowane przez Egon ; 05-05-2010 o 22:39

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał Egon Zobacz post
    Grubość otuliny betonowej co najmniej 40 mm.
    od szerokości i wysokości ławy (30; 50 i 60) odejmujesz grubość otuliny razy dwa, czyli wychodzi odpowiednio 42x22cm i 52x22cm

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    slawek9000

    Zarejestrowany
    Dec 2009
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    95-002
    Dzielnica
    Łagiewniki Nowe
    Posty
    684

    Domyślnie

    strzemiona zrób o boku 20x20 cm i dodaj haki po 4cm (ale 4 to trochę mało, takie dłuzsze 6cm są wg mnie korzystniejsze). Praktycznie rozstaw prętów w takiej ławie nie ma na nic wpływu, te pręty #12 mają pracować na rozciąganie . Ważniejsze jest, żeby w narożach ław zrobić właściwe zagięcia dochodzące do ZEWNĘTRZNEJ krawędzi ławy poprzecznej. (można zrobić zagięcia, można też dołożyć pręty L o długosci boku ok.80cm)

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi
    O zakładach na zewnętrznych bokach zbrojenia wiem, kierbud powiedział mi o tym.
    Sławek9000, jakie haki masz na myśli?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6
    Ostatnio edytowane przez Zbigniew100 ; 06-05-2010 o 12:07

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Egon
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Państwo Polan
    Posty
    572

    Domyślnie

    Nowy Poradnik Majstra Budowlanego, Warszawa 2009, s. 130.

    "Wysokość ław betonowych nie powinna być mniejsza niż 30 cm. W celu zabezpieczenia omawianych ław przed zarysowaniami lub spękaniami spowodowanymi ewentualnym nierównomiernym osiadaniem zbroi się je konstrukcyjnie w kierunku podłużnym. Zbrojenie to stanowią co najmniej dwa pręty górą i dwa pręty dołem, każdy o średnicy 12-20 mm, zwykle ze stali gładkiej klasy A-0 lub A-I. Pręty umieszcza się w obrysie ściany obciążającej i łączy co około 300 mm strzemionami średnicy 6-8 mm. Grubość otulenia zbrojenia, w tym prętów rozdzielczych i strzemion, powinna wynosić co najmniej 40 mm - gdy ława jest ułożona na podłożu betonowym (grubości 100 mm) lub 75 mm - gdy ława spoczywa na gruncie."

    Myślę, że to rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dzięki za podjęcie dyskusji

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony