dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 127 z 147
Pokaż wyniki od 2.521 do 2.540 z 2933
  1. #2521

    Domyślnie

    Sprawdź z jakiego paragrafu masz wyznaczona szerokość elewacji frontowej. Jeśli wyznaczona jest z par. 6 pkt 1 - czyli ze średniej to zgodnie z rozporządzeniem masz 20% tolerancji do wymiaru podanego w WZ...u ciebie byłoby to "do 14,4m"

  2. #2522

    Domyślnie

    Cytat Napisał Iskiereczka78 Zobacz post
    sSiwy12 to mnie zmarwiłeś! mówisz - "nowa działka, nowe WZ" . Ja obecnie juz od 10 miesięcy czekam na decyzję o WZ. Postępowanie zostało zawieszone na 12 mc
    ze wzgledu na fakt, iż gmina jest w trakcie uchwalania planu. Powiedz mi proszę, albo potwierdz moje nieszczęsne domysły: jeżeli ja po złożeniu wniosku o WZ podzieliłem działke i zamieniłem się z sąsiadem tak, że z dwóch wąskich mamy po kwadracie (krótko mówiąc), to nie dostanę WZ, bo mam dwa nowe nr działek zamiast jednego, poprzedniego?Dodam, że skladając wniosek o WZ uwzględniłem działke obok, która juz teraz do mnie należy.
    Czy moge coś zrobić, bo jeśli miałbym złożyć kolejny wniosek to znowu mi zawieszą na 12mc. A jeśli bym teraz doniósł do mojego już złożonego wniosku o WZ decyzje o podziale i zamianie, to myslisz ze załatwiłoby to sprawę?Wydali by WZ na nowe nr? czy postepowanie musi sie toczyc od początku?
    wg mnie nie masz się o co martwić
    dopóki nie dostałaś decyzji ustalającej WZ możesz dokonywać korekt we wniosku, także proponuję zrobić kopie decyzji podziałowej, na aktualnej mapce (z naniesionym podziałem) jeszcze raz zaznaczyć teren objęty wnioskiem i skorygować wniosek


    ...BTW...nie wiem skąd macie informacje, że np. nic we wniosku o ustalenie WZ nie można zmieniać, albo że nowy numer działki=nowa decyzja WZ - prawo mówi co innego

  3. #2523

    Domyślnie

    Cytat Napisał aneta12 Zobacz post
    Mam pytanie, czy do pisma o zmianę decyzji ostatecznej muszę dołączyć zgodę osób będących stronami w postępowaniu administracyjnym . Ponieważ WZ zostały wydane na ojca, a po zapisaniu działki na mnie , wystąpiłam z pismem o przeniesienie WZ na moją osobę i pewnie ojciec będzie musiał na piśmie wyrazić takową zgodę ?
    zgodnie z aktualnym orzecznictwem WSA ty składasz wniosek o zmianę decyzji ustalającej WZ, a urząd w ramach postępowania powinien wysłać do wszystkich stron postępowania (w efekcie którego została wydana decyzja ustalająca WZ) pismo z pytaniem czy wyrażają zgodę na taką zmianę (ściślej to czy nie wnoszą sprzeciwu)

    jeśli ojciec nie jest już właścicielem gruntu i przepisał na Ciebie decyzje ustalającą WZ to nie będzie już stroną postępowania

    BTW...moim zdaniem w ogóle taka zmiana jest Ci nie potrzebna, a pani z urzędu dobrze ci powiedziała....architekt to nie prawnik
    Ostatnio edytowane przez alef ; 02-06-2010 o 14:06 Powód: update

  4. #2524

    Domyślnie

    Niestety nie zaznaczyli który paragraf przypisali całą pozycje z DZ. U. nr 164 poz. 1588 tylko tyle.

    Cz jeśli podali ogólnie mogę potraktować tą szerokość elewacji w odniesieniu do par.6 ???
    Ostatnio edytowane przez kolas1984 ; 02-06-2010 o 14:03

  5. #2525

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolas1984 Zobacz post
    Niestety nie zaznaczyli który paragraf przypisali całą pozycje z DZ. U. nr 164 poz. 1588 tylko tyle
    możesz podejść do urzędu i poprosić o wgląd do akt (nie mogą Ci tego odmówić). zerknij do analizy architektoniczno-urbanistycznej i sprawdź w jaki sposób wyznaczono szerokość elewacji frontowej. powinna być tam podstawa prawna albo jakiś "ślad" w jaki sposób zostało to zrobione. jeśli pojawi się hasło, że szerokość zostaje wyznaczona jako średnia "to jesteś w domu"
    wtedy pisz wniosek o wyjaśnienie treści decyzji dot. szerokości elewacji frontowej z pytaniem czy zgodnie z par. 6 pkt 1 ww. rozporządzenia (tolerancja 20%) budynek, który chcesz tam postawić - 13,3m jest zgodna z zapisami decyzji ustalającej WZ

    jeśli jednak szerokość została wyznaczona zgodnie z par. 6 pkt 2 to zostaje ci tylko procedura zmiany treści decyzji, a z tym to już może być różnie...zależy co architekt/urbanista powie
    Ostatnio edytowane przez alef ; 02-06-2010 o 14:14

  6. #2526

    Domyślnie

    Cytat Napisał alef Zobacz post
    możesz podejść do urzędu i poprosić o wgląd do akt (nie mogą Ci tego odmówić). zerknij do analizy architektoniczno-urbanistycznej i sprawdź w jaki sposób wyznaczono szerokość elewacji frontowej. powinna być tam podstawa prawna albo jakiś "ślad" w jaki sposób zostało to zrobione. jeśli pojawi się hasło, że szerokość zostaje wyznaczona jako średnia "to jesteś w domu"
    wtedy pisz wniosek o wyjaśnienie treści decyzji dot. szerokości elewacji frontowej z pytaniem czy zgodnie z par. 6 pkt 1 ww. rozporządzenia (tolerancja 20%) budynek, który chcesz tam postawić - 13,3m jest zgodna z zapisami decyzji ustalającej WZ

    jeśli jednak szerokość została wyznaczona zgodnie z par. 6 pkt 2 to zostaje ci tylko procedura zmiany treści decyzji, a z tym to już może być różnie...zależy co architekt/urbanista powie
    Dziękuję za pomoc

  7. #2527

    Domyślnie

    Cytat Napisał alef Zobacz post
    możesz podejść do urzędu i poprosić o wgląd do akt (nie mogą Ci tego odmówić). zerknij do analizy architektoniczno-urbanistycznej i sprawdź w jaki sposób wyznaczono szerokość elewacji frontowej. powinna być tam podstawa prawna albo jakiś "ślad" w jaki sposób zostało to zrobione. jeśli pojawi się hasło, że szerokość zostaje wyznaczona jako średnia "to jesteś w domu"
    wtedy pisz wniosek o wyjaśnienie treści decyzji dot. szerokości elewacji frontowej z pytaniem czy zgodnie z par. 6 pkt 1 ww. rozporządzenia (tolerancja 20%) budynek, który chcesz tam postawić - 13,3m jest zgodna z zapisami decyzji ustalającej WZ

    jeśli jednak szerokość została wyznaczona zgodnie z par. 6 pkt 2 to zostaje ci tylko procedura zmiany treści decyzji, a z tym to już może być różnie...zależy co architekt/urbanista powie
    Dziękuję za pomoc

  8. #2528
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał alef Zobacz post
    wg mnie nie masz się o co martwić
    ...BTW...nie wiem skąd macie informacje, że np. nic we wniosku o ustalenie WZ nie można zmieniać, albo że nowy numer działki=nowa decyzja WZ - prawo mówi co innego
    A możesz podać źródło (podstawę) do tego stwierdzenia?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #2529
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolas1984 Zobacz post
    Niestety nie zaznaczyli który paragraf przypisali całą pozycje z DZ. U. nr 164 poz. 1588 tylko tyle.

    Cz jeśli podali ogólnie mogę potraktować tą szerokość elewacji w odniesieniu do par.6 ???
    Dla jasności:

    § 3. 1. W celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu właściwy organ wyznacza wokół działki budowlanej, której dotyczy wniosek o ustalenie warunków zabudowy, obszar analizowany i przeprowadza na nim analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w zakresie warunków, o których mowa w art. 61 ust. 1-5 ustawy.
    2. Granice obszaru analizowanego wyznacza się na kopii mapy, o której mowa w art. 52 ust. 2 pkt 1 ustawy, w odległości nie mniejszej niż trzykrotna szerokość frontu działki objętej wnioskiem o ustalenie warunków zabudowy, nie mniejszej jednak niż 50 metrów.

    Oraz

    § 6. 1. Szerokość elewacji frontowej, znajdującej się od strony frontu działki, wyznacza się dla nowej zabudowy na podstawie średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym, z tolerancją do 20%.
    2. Dopuszcza się wyznaczenie innej szerokości elewacji frontowej, jeżeli wynika to z analizy, o której mowa w § 3 ust. 1.
    Możesz sama sprawdzić na mapie jakie są szerokości budynków w analizowanym obszarze (w zgodzie z cytowanym wyżej 3.2), wyciągnij średnią i będziesz znała odpowiedź.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #2530

    Domyślnie

    Właśnie w tym rzecz ze po drugiej stronie ulicy jest świeżo pobudowany budynek o szerokości 14,5 m

  11. #2531

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    A możesz podać źródło (podstawę) do tego stwierdzenia?
    najogólniej mówiąc...Ustawa z dnia 27.03.2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym

    zauważ, że w żadnym z artykułów ww. ustawy nie ma mowy o ustaleniu WZ dla "działki" tylko dla "terenu".
    w decyzji ustalającej WZ ważny jest TEREN OBJĘTY WNIOSKIEM, a nie numery działek...chociażby dlatego że nie dość, że numery działek nie są stałe i mogą być zmieniane nawet "odgórnie" przy jakichś "porządkach" robionych w danych geodezyjnych

  12. #2532
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dość swobodnie przyjmujesz w tym przypadku pojęcie „teren”.
    W tym przypadku terenem jest obszar zawarty w granicach danej działki objętej wnioskiem: tj działki np. o numerze ewidencyjnym (geodezyjnym) 784/6 o powierzchni np.3.000m2. Na działce o takiej powierzchni ma stanąć np. 1 dom mieszkalny. Dla tej działki i dla określonego we wniosku sposobu zagospodarowania tego terenu (działki) , dokonuje się analizy zagospodarowania, intensywności zabudowania itp.

    W wyniku podziału powstały dwie działki o numerach np. 1024 i 1025 o powierzchni każda 1.500m2 – pomijam tu sprawę możliwości i zasady podziału.
    Dla której działki jest niby „ważne” to wcześniej wydane WZ i na jakiej podstawie?
    W zasadzie sprawa numeru jest drugorzędna, choć niezwykle istotna. Zmieniona jest powierzchnia działki określona we wniosku, a w związku z tym, zmieniły się istotne „parametry” np. intensywność zabudowy danej działki (terenu), zagospodarowanie działki , oraz innych uwarunkowań.

    Pomijając już te interpretacje.
    Decyzja o WZ została wydana w oparciu o wniosek, w którym jest wiele charakterystycznych i właściwych tylko tej (przed podziałem) działce, w tym powierzchnia działki (teren) objęty wnioskiem.

    Konkludując – nie ma takiego prawa (przepisu), który, jak twierdzisz, „ mówi co innego”.
    Bardzo często jest i tak, że urząd „uznaniowo” „przepisuje” na WZ nowy numer działki, ale tylko i wyłącznie w ściśle określonych okolicznościach. Nie ma natomiast takiego „prawnego” obowiązku.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #2533

    Domyślnie

    owszem, pojęcie teren jest bardzo pojemne, bo nigdzie nie ma ograniczenia, żeby musiała być to jedna działka. równie dobrze może to być fragment tej działki, bądź kilka działek (jedyny warunek to taki jak napisałeś - muszą być "zwarte").

    wg mnie w takim przypadku jaki opisujesz nie powinno dojść do podziału działki na podstawie decyzji WZ, a jeśli doszło do niego na innej podstawie to w tym konkretnym przypadku masz rację - potrzebna będzie nowa decyzja WZ.
    ale szczerze mówiąc to jest przypadek...powiedzmy "nieświadomego" inwestora.

    to teraz ja podam przykład:
    inwestor składa wniosek na budowę 3 budynków mieszkalnych jednorodzinnych na działce nr 123 o powierzchni 3.000m2. otrzymuje decyzje WZ, składa wniosek o podział działki nr 123 na cztery działki: 123/1, 123/2, 123/3 i 123/4. pierwsze trzy są działkami bod budynki a ostatnia to droga dojazdowa.
    czy wg Ciebie w tym przypadku do wniosku o PnB (np. składane oddzielnie dla każdego budynku) też powinien mieć też decyzje WZ ze zmienioną numeracją?

  14. #2534
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    1. W opisywanym przypadku(#2503) i na który była odpowiedź, było WZ na 1 budynek na działce już zabudowanej – tylko i wyłącznie.
    2. Po wydaniu WZ działka została podzielona.
    3. Nie było podziału działki na „zasadzie” WZ (#2514).
    4. Nigdzie nie było mowy o WZ z decyzją „podziałową”.
    5. Działki mogą być też dzielone na innych zasadach niż WZ .
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #2535

    Domyślnie

    ...mea culpa
    szczerze mówiąc to bardziej chodziło mi o nie wrzucanie wszystkich przypadków do jednego worka (skupiłem się na #2519 i #2520)

    a co z moim przykładem?

  16. #2536
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mario166

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam.
    Ja mam taka sprawe z wybudowanym chciałbym sobie wybudowac dom, działke mam bardzo wąska. Jak blisko moge sie zblizyc do granicy?
    Z tego co wiem to jest 1m, a mozna cos urwać z tego metra i na jakich warunkach?
    Ostatnio edytowane przez mario166 ; 07-06-2010 o 13:19

  17. #2537
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    student1

    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Posty
    1

    Domyślnie Proszę o pomoc!!!

    Witam!
    Mój problem jest troszkę innej natury, ale myślę że związany z tematem...
    Mam trudności z napisaniem planu do pracy magisterskiej na temat: "Prawo zabudowy. Samowola budowlana w prawie administracyjnym". Może znajdzie się ktos, kto będzie w stanie pomóc mi w tej kwestii.
    Będę bardzo wdzięczna.

  18. #2538
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szczygi

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie zmiana w warunkach zabudowy

    Czy jeśli we wniosku o warunki zabudowy podałem dom jednokondygnacyjny / nieprzemyślanie/ to czy starając się o ewentualne pozwolenie na budowę mogę podać projekt domu jednokondygnacyjnego z zabudowanym poddaszem? Pospieszyłem się nie przemyślałem sprawy do końca.
    Z tego co wiem w warunkach zabudowy podaje się dane orientacyjne.
    Z góry dziękuję za odpowiedź

  19. #2539

    Domyślnie

    w decyzji ustalającej WZ dostajesz klika parametrów, których nie możesz przekroczyć. m.in. max. wysokość do kalenicy, okapu (ewentualnie attyki) oraz układ połaci i kąt nachylenia dachu (najczęściej jako zakres). także jeśli w ramach tych parametrów zmieścisz domek z poddaszem użytkowym to nie sądzę, żeby ktoś robił Ci problemy. przy obecnych przepisach nie określa się ilości kondygnacji - tak było kiedyś.

  20. #2540
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szczygi

    Zarejestrowany
    May 2010
    Posty
    4

    Domyślnie brak zgody na budowę

    Dzień dobry.
    Czy ktos może się orientuje w takiej spawie.Jeśli urząd nie wydał zgody na warunki zabudowy bo mpzp /chociaż go jeszcze nie ma tylko jest w opracowaniu/ przewiduje w miejscu mojej działki zamieszkałej od 40 lat klin zieleni miejskiej ,to czy jest jakiś przepis że w takim przypadku Miasto zobowiązane jest do zaoferowania innej działki lub odszkodowania? Wydaje mi się że to niemożliwe w naszych realiach ale tak słyszałem.
    Jeśli ktoś coś wie na ten temat to proszę o odpowiedż.

Strona 127 z 147

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony