dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 40
  1. #1

    Domyślnie "Domowy sposób" na zagęszczenie ziemi/piasku - ?

    Czy jest jakiś prosty i skuteczny sposób na zagęszczenie ziemi/piasku
    Jeszcze jesienią wypełniłem gruzem, ziemią i piaskiem miejsce pod taras (~50 cm wysokości) licząc, że po paru miesiącach samo "usiądzie". Niestety podłoże jest w dalszym ciągu niestabilne. Czy w jakiś inny sposób - bez specjalistycznych "wibratorów" - można utwardzić ziemie/piasek?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    mówi się, że dobrze polewać i zalewać wodą.
    Ale nie wiem czy to też będzie działać jak napchaliście tam gruzu i zwykłej ziemi.

  3. #3

    Domyślnie

    a dlaczego nie możesz za 20 zł wziąć skoczka z wypożyczalni i zagęścić normalnie?

    polewanie woda czasem nieco zagęszcza ale też trzeba wiedzieć gdzie i kiedy

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    domowym sposobem jest j.w. (a przynajmniej powinno być)
    mamy w końcu XXIw
    a jak chcesz domowym sposobem nap.. się jak chomik przy seksie
    to robisz babę i tłuczesz
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Ci co robili to "domowymi sposobami" pisali potem prośby o ratunek, bo osiadało pękało i znacznie podwyższało ciśnienie krwi inwestora

    Zastanów się czy warto

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    mówi się, że dobrze polewać i zalewać wodą.
    Ale nie wiem czy to też będzie działać jak napchaliście tam gruzu i zwykłej ziemi.
    Moim zdaniem, jak chcesz miec naprawdę dobrze to najpierw lej wody ile tylko możesz (byc może czas juz zrobił swoje jeśli to miejsce na otwartej przestrzeni i opady to zalewały). Sama zagęszczarka nie załatwi sprawy, jeśli wrzuciłes tam gruz i ziemię. Moga tam pozostać puste przestrzenie, które z czasem wypłuka woda. Dopiero po takim wodnym zagęszczeniu możesz sobie utwardzić zagęszczarką.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hans Kloss
    Cytat Napisał Trociu
    mówi się, że dobrze polewać i zalewać wodą.
    Ale nie wiem czy to też będzie działać jak napchaliście tam gruzu i zwykłej ziemi.
    Moim zdaniem, jak chcesz miec naprawdę dobrze to najpierw lej wody ile tylko możesz (byc może czas juz zrobił swoje jeśli to miejsce na otwartej przestrzeni i opady to zalewały). Sama zagęszczarka nie załatwi sprawy, jeśli wrzuciłes tam gruz i ziemię. Moga tam pozostać puste przestrzenie, które z czasem wypłuka woda. Dopiero po takim wodnym zagęszczeniu możesz sobie utwardzić zagęszczarką.
    zanim udzielisz rady "lej wodę ile wlezie" zapytałbyś może co ma pod spodem, pod tym gruzem? bo współczuję jeżeli Cię posłucha a ma tam np. super glinę

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde
    zanim udzielisz rady "lej wodę ile wlezie" zapytałbyś może co ma pod spodem, pod tym gruzem? bo współczuję jeżeli Cię posłucha a ma tam np. super glinę
    A co sie stanie, jak ma super glinę, bo rozumiem, że kolega nieco mocny w geologii? Bo dla mnie jak ma tam gline, to lepiej.
    Ja sie czuje za to doswiadczony z zagęszczania piasku pod kostką (ubijanego wszędzie super skoczkiem, który doradzasz). W kilku miejscach (zwłaszcza na styku kostki ze ścianami domu, mimo solidnego ubijania fachowcy zostawili zamkniete puste przestrzenie. Zdarzyło mi sie potem, że jak spadł porządny deszcz, woda wypłukała piasek pod kostką do tych przestrzeni i kostka mi sie zapadła. Jak sobie wtedy poradzić? Zdejmujesz ta kostkę, dosypujesz piasek i lejesz wodę tak długo, aż widać, że nie odpływa ona gdzieś wgłąb zabierając piasek. Gdyby autor wątku wsypał sobie sam piasek pod taras to zgoda, że samo ubijanie jednorodnej struktury powinno byc ok. Ale jak tam jest gruz z ziemią to na bank moga byc takie puste przestrzenie (im wiekszy gruz tym wieksze przestrzenie) i jeszcze dobrze zakonserwowane przez ubijanie. Nie na próżno fachowcy od kostek mówią, że nie ma lepszego zagęszczacza od wody. Tylko zazwyczaj nie chce jej sie porządnie lac i czekać aż dobrze wyschnie. Dlatego wynaleziono zagęszczarki (tu oczywiście wyrównanie powierzchni, jako dodatkowa funkcja).

  9. #9

    Domyślnie

    ciekawa teoria z tym wynalezieniem zagęszczarek, oj ciekawa

    a odn. gliny: zagęszczanie woda jest dobre gdy ta woda ma ujście np. w przepuszczalną glebę poniżej, jeżeli jest to glina nieprzepuszczająca wody to szybciej będziesz miał pod spodem bajoro, breję i błoto niż zagęszczony teren (oczywiście woda zabierze ze sobą piasek w dół, ale razem z nim na długo tam zostanie)

  10. #10

    Domyślnie

    Jak masz lepszą teorię to prosze przytocz

    Trzeba by naprawde jakis laboratoryjnych warunków, żeby przy "super glinie" woda nie znalazła żadnego ujścia i nie wsiąkała. To tylko kwestia czasu (i poziomu wód gruntowych). Gdyby autor wątku tak miał, to juz tam od dawna powinien mieć wody gruntowe z opadów. I nie tylko na tarasie, na działce też. Natomiast dlaczego glina nie jest taka zła? Bo jak juz na niej osiądzie piasek, to juz go woda raczej nie wypłuka nigdzie. Nawet jak tam skądś napłynie.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hans Kloss
    Jak masz lepszą teorię to prosze przytocz

    Trzeba by naprawde jakis laboratoryjnych warunków, żeby przy "super glinie" woda nie znalazła żadnego ujścia i nie wsiąkała. To tylko kwestia czasu (i poziomu wód gruntowych). Gdyby autor wątku tak miał, to juz tam od dawna powinien mieć wody gruntowe z opadów. I nie tylko na tarasie, na działce też. Natomiast dlaczego glina nie jest taka zła? Bo jak juz na niej osiądzie piasek, to juz go woda raczej nie wypłuka nigdzie. Nawet jak tam skądś napłynie.
    To w glinę woda może wsiąkać?
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Oczywiście, że może, a nawet to robi. Sęk w tym, że duuużo wolniej, niż w zwykły piach
    Poza tym glina to nic innego, jak nasączony wodą grunt ilasty. Jak taki kawał gliny pozbawisz wody, to dostaniesz b. twardą, dość kruchą grudę.
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Martinezio
    Oczywiście, że może, a nawet to robi. Sęk w tym, że duuużo wolniej, niż w zwykły piach
    Poza tym glina to nic innego, jak nasączony wodą grunt ilasty. Jak taki kawał gliny pozbawisz wody, to dostaniesz b. twardą, dość kruchą grudę.
    Woda w glinę nie wsiąka tylko glina ją wchłania.
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  14. #14

    Domyślnie

    ...glina gromadzi wodę.
    ...reaktywacja...

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico
    Woda w glinę nie wsiąka tylko glina ją wchłania.
    A co za różnica? Przecież nie pisałem, że ta woda przez glinę przechodzi, tylko, że w nią wsiąka
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał PaniG(dżi)
    ...glina gromadzi wodę.
    Najpierw ją wchłaniając
    aedifico
    "...Zadziwiające, że składniki dobrego i złego betonu są dokładnie takie same, a jedynie umiejętności, poparte przez zrozumienie wykonywanych czynności i zachodzących procesów są odpowiedzialne za różnice."
    A.M. Neville "Właściwości betonu"

  17. #17

    Domyślnie Re: "Domowy sposób" na zagęszczenie ziemi/piasku -

    Cytat Napisał adiz1
    Czy jest jakiś prosty i skuteczny sposób na zagęszczenie ziemi/piasku
    Jeszcze jesienią wypełniłem gruzem, ziemią i piaskiem miejsce pod taras (~50 cm wysokości) licząc, że po paru miesiącach samo "usiądzie". Niestety podłoże jest w dalszym ciągu niestabilne. Czy w jakiś inny sposób - bez specjalistycznych "wibratorów" - można utwardzić ziemie/piasek?
    Jezeli uzupelniles to ZIEMIA, w sensie czarnym humusem - nie zagescisz tego nigdy. Humus jest gruntem ktorego sie NIE DA zagescic - zawsze bedzie miekki i sprezysty - sprawdz zonie dowolna doniczke, ktora ma pare lat - dalej nie "osiadlo" ? Jezeli wrzuciles tam gline - to zeby ja zagescic ona musi miec odpowiednia wilgotnosc - nie moze byc mokra, bo glina pecznieje jak gotowany makaron, wciagajac "w siebie" wode - co z tego ze wtedy to zagescisz jak potem woda zejdzie nizej pozostawiajac tam puste miejsce.

    Dlatego jak pisal Hans Kloss najlepiej zageszcza sie piasek (i inne grunty niespoiste), bo nie "pecznieje" od wody, co wiecej woda "idac w dol" zabiera ze soba drobinki piasku ktore wypelniaja szczelnie wszystkie przestrzenie za soba
    pozdr.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aedifico
    Cytat Napisał PaniG(dżi)
    ...glina gromadzi wodę.
    Najpierw ją wchłaniając
    ...a potem się uplastycznia i upłynnia.
    ...reaktywacja...

  19. #19
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar tcsmile
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    95
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    sama glina bedac gruntem rodzimym - nienaruszonym nie ma prawa "wchlaniac" wody bo jest gruntem spoistym (a zarazem nieprzepuszczalnym), chyba ze zadzialasz jakims wiekszym obciazeniem (np zageszczarka)
    z glina trzeba bardzo uwazac, poniewaz jak polejesz za duzo wody i wjedziesz na to jakas wieksza zageszczarka to poprostu ja uplastycznisz i powstanie cos jak poduszka, ze bedziesz mogl zageszczac i zageszczac a i tak nie zagescisz i wtedy jedyne co mozna zrobic to wymiana lub osuszanie, tak wiec z woda ostroznie
    ale ja zakladam ze u ciebie gliny nie ma...
    odnosnie zasypywania humusem to juz ci napisali

  20. #20

    Domyślnie

    Humus jest gruntem ktorego sie NIE DA zagęścić
    Zapraszam ze szpadelkiem w moje skromne progi – skoro nie da się zagęścić to powinieneś mi łatwo i sprawnie przekopać drogę 40mb, po której przejechało kilka gruszek, tatr z kruszywem etc
    Bo mnie już k…wica trafia i szpadel złamałem
    "...największym problemem tego świata jest to, że głupcy są absolutnie pewni, a mędrcy pełni wątpliwości."

    Zawsze można zrobić inaczej

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony