dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 116
  1. #1

    Domyślnie Jaka optymalna powierzchnia domu

    Jestem na etapie wybierania projektu domu i mam dylemat jaka powierzchnia będzie optymalna. Planowałem dom o pow uzytkowej ok 150-160 m2. Dom o takiej powierzcni użytkowej, oznacza powierznię podłóg ok 220 m2. Jednak na oku mam domek ("pod wiśnią" z Archonu) który ma powierzchnię ok 170m + ok 50m2 pomieszczeń gosporadczych (garaż, strych, itp), więc łacznie daje to powierzchnię ok 220m2.
    Mam pytanie, do użytkowników domów i do osób które zamierzają dom budować, jaką powierzchnie domu posiadają i czy teraz gdyby mieli budowac dom to by bydowali większy czy mniejszy. Podając swoje powierzchnię precyzujcie czy jest to powoerzchnia użytkowa, liczona z garażem, czy po podłodze, itp.


    Jednocześnie gdyby ktoś chciał wyrazić swoje opinie, zwłaszcza te krytyczne. nt projektu który wybrałem to będe wdzięczny
    http://www.archon.pl/index.php?act=1...m3f02aab234a05

    Pozdrawiam

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Na twoim miejscu zacząłbym od policzenia ile mam kasy a potem zastanawiał się jaki dom. Potem określ jakie chciałbyś mieć poszczególne pomiesczenia i wyjdzie ci jaki domek jest ci potrzebny.
    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  3. #3

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że warto siebie zapytać, ile osób będzie w tym domu mieszkać, na każdą osobę dać z gruba po jednym pomieszczeniu mieszkalnym, czyli np. rodzina czterooosobowa to trzy sypialnie + salon. Jak lubie majsterkować to jeszcze duże pomieszczenie techniczne (ogrzewane) + duży garaż (dogrzewany). Jak lubię oszczędności na ogrzewaniu, to daję małe pokoiki. Jeśli będę przyjmował często gości, to duży hol.
    A i za duże pokoje mogą być gorsze niż za małe - jakoś tak źle się w nich człowiek czuje.

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam 220m powierzchni użytkowej,parter +poddasze i pokój nad garażem,
    pomieszczenia gospodarcze to130m2 z tego 90m piwnic + garaż 40m2
    Jak na razie jesteśmy tylko z żoną
    Na parterze mamy :
    wiatrołap , hol z komunikacją, sypialnia nasza, łazienka, kuchnia ,pokój dzienny,jadalnia
    hol,kuchnia,p.dzienny i jadalnia to cześć otwarta , dwupoziomowa, różnica dwóch schodków.

    Na poddaszu leci to tak:
    ogród zimowy (otwarty na hol,komunikacje i pokój dzienny na parterze, )
    hol , 3 duże sypialnie + łazienka ,
    pisze duże bo nad garażem ma 9.5m na 5,7m ( sypialni tam raczej nie będzie ,tylko jakiś pokój rekreacyjny)

    W piwnicy
    piec pomieszczeń + hol
    no i garaż 3 stanowiskowy

    Dziś jak bym zaczynał jeszcze raz to wszystko zostało by tak jak w tej chwili, może bym powiększył łazienkę , co prawda ma 3m na 3m ale ostatnio widziałem
    zajebistą łazienkę potrzebuje dla niej 4 na 4 m ,ale teraz już za późno

  5. #5

    Domyślnie

    A ja mam 136 m plus 30 m garażu do tego dwa stryszki po 10 m2 (nieogrzewane nad stropem drewnianym) i uważam że to aż nadto przestrzeni. Nie jest nam potrzebny ani metr więcej do życia a jak salon byłby mniejszy o parę metrów to tez by się nic nie stało. Salon ma 40 m plus 10 metrów kuchni więc przestrzeni mamy dużo. Każdy ma pokój, są dwie łazienki. Najwazniejsze jest dobre rozplanowanie przestrzeni.
    Na wakacjach w Danii byłam zdumiona w jakich malutkich i wizulanie skromnych domach ludzie tam mieszkają. Chyba tylko w Polsce tak wielu ludzi stać na takie ogromne i okazałe domy.

    Większego domu bym nie wykończyła, nie ogrzała no i nie posprzątała. To nieprawda ze jak większa powierzchnia to mnie sprzątania jak mówią niektórzy. I więcej metrów tym więcej roboty. Przecież to wszystko trzeba poodkurzać, zmyć, etc.
    No, chyba że się nie martwisz, bo to nie ty sprzątasz ...

    Policz sobie koszty ogrzewania. Znajoma ma dom 300 m i na ogrzewanie gazem z butli ( w tym ciepła woda) wydaje ok 10 tys rocznie. My wydajemy nawet nie 1/3 z tego. Mamy dom z silikatów plus 15 cm styropianu, teraz dalibyśmy 20 cm.

    Podłogi - musisz liczyć co najmniej 100 zł na wykończenie samych podłóg (dolna półka materiałowa - płytki w cenie ok. 30 zł za metr, reszta to materiały dodatkowe i robocizna). Okna, tynki, plus masa drobiazgów o których nawet nie wiesz że trzeba je kupować żeby wykończyć.
    Załóż 5 tys za m2 o przemnóż przez powierzchnię domu. Ci co zaczynają budować krzykną że wybudują za mniej a ci co zbudowali, zgodzą się z taką wyceną.
    Ja wydałam ok 3 tys za metr 2,5 roku temu a wydatki się nie skończyły. Ceny wzrosły o 20-60% więc 5 tys za metr nie jest zawyżoną ceną. Nie mam w domu luksusów - mam tylko fajne instalacje, porządne konstrukcje i dobre ocieplenie. Żadnych fanaberri typu najdroższa ceramiczna dachówka czy parkiet za dwie stówy.

  6. #6

    Domyślnie

    Każdy ma racje , bo każdy ma swoje widzimisię
    ja np. od urodzenia mieszkałem w dużym domu ,duże pokoje 16-18m2 ,
    żonę mam miastową z typowej wielkiej płyty ,gdy chodziłem do niej to nie mogłem tego zrozumieć jak można mieszkać w pokoju 2,5-3m , jak sie rozwaliłem
    na tapczanie przed telewizorem to nogi miałem na kineskopie
    i dla niej na pewno domek 90m2 wystarczyłby ale dla mnie już nie.
    Tynkujemy różne domki ,te malutkie zazwyczaj zabierają tyle czasu co te średnie ,
    ciasnota powala mnie, niestety, czasami wystarczyło by przedłużyć dom o 1 metr i było by o niebo lepiej .

    Najbardziej ekonomicznym i racjonalnym rozwiązaniem jest dom w bryle 10 na 11metrów oczywiście dobrze rozwiązanym układem

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar jamaju
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    504
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    154

    Domyślnie

    I co chcesz osiągnąć dzięki temu, że ludzie będą wpisywali powierzchnie posiadanych, albo budowanych domów? Wyciągniesz średnią i uznasz to za powierzchnię optymalną?
    Zacznij raczej od tego na jak duży dom cię stać, ile i jakich pomieszczeń będziesz potrzebował w swoim domu, potem szukaj projektu który będzie spełniał te kryteria.
    A wielkością domów forumowiczów lepiej się nie kieruj, bo ani nie znasz ich potrzeb ani grubości portfela...

  8. #8

    Domyślnie

    Optymalna powierzchnia to około 40 - 50m2 na osobe.
    Może troche za dużo

  9. #9
    Pepeg z Gumy
    Guest
    Pepeg z Gumy

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krzysztofik
    Optymalna powierzchnia to około 40 - 50m2 na osobe.
    Może troche za dużo
    netto czy brutto ?

  10. #10

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pepeg z Gumy
    Cytat Napisał Krzysztofik
    Optymalna powierzchnia to około 40 - 50m2 na osobe.
    Może troche za dużo
    netto czy brutto ?
    Netto - min. 50 m2 na osobę. To wcale nie jest dużo.

  12. #12

    Domyślnie

    u mnie wychodzi 190m2 na osobę ,
    ale odliczę różnice w vacie na koniec roku to wyjdzie mniej

  13. #13

    Domyślnie

    Nie wiem, czy Ci to w czymś pomorze ale masz:
    rodzina 2+2 - 145 m2 + 25m2 garaż
    Na górze 3 sypialnie + łazienka, na dole wiatrołap, kuchnia, łazienka, jadalnia, salon, hol, garderoba, kotłownia.
    No może garaż bym powiększył o 5 m2
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Sasha
    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.613
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    46

    Domyślnie

    Ja uważam że mam optymalny dom dla 4 osób gdzie jest wszystko co potrzeba
    pow użytkowa ok 190 m2 bez garażu - duża pow. pomieszczeń gospodarczych + pom. na kosiarkę

    dom po podłogach prawie 300m

    parter




    poddasze

    Pozdrawiam
    Nasz domek
    Postępy

    / MIESZKAMY /

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    NIe ma pojęcia optymalnej powierzchni, bo nie ma pojęcia "optymalnej rodziny".
    Wystarczy,że jedna osoba całe życie marzyła o prawdziwej bibilotece w domu i już mamy z czapki. Pomijam już drobiazg taki jak zwykła użyrteczność pomieszczeń.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD „ZRÓB TO SAM” Avatar ged
    Zarejestrowany
    Aug 2002
    Posty
    2.844
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    615

    Domyślnie


    Ja się dobrze czuję w dużych pomieszczeniach, dlatego w moim domu nie ma pokoju mniejszego niż 35 m2

    Lubię wszystko mieć własne i nigdy nic nie wyrzucam dlatego mam piwnicę 350 m2

    Lubię majsterkować, więc mam budynek gospodarczy, a w nim pracownię, garaż, nad nimi dwa pokoje dla gości - bo lubię gdy ktoś u mnie mieszka.

    Wszyscy jesteśmy bałaganiarze i nie lubimy sprzątać dlatego mam wydzielone dwie strefy, oficjalną wyłącznie na pokaz i prywatną do której nikt specjalnie nie zaproszony nigdy nie wejdzie.

    Nie mam tyle kasy aby wszystko szybko wybudować więc projekt i budowa jest tak ustawiona, aby można było uruchamiać poszczególne pomieszczenia w miarę dopływu gotówki.

    Lubimy wszyscy przebywać razem, więc mamy pokój rodzinny - coś koło 50 m

    Wszystko rzecz gustu

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał ged
    Wszystko rzecz gustu
    To też, ale bardziej zasobności w kasę

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał ged
    Lubię wszystko mieć własne i nigdy nic nie wyrzucam dlatego mam piwnicę 350 m2
    Osz kurza stopa, a ja mam garaż 35 m2. Mamy podobne zainteresowania.
    Od 27 lutego 2005 na swoim !!!!
    Szukam ekipy (solidnej) do podbitki.
    ----------------
    Maciek (Płock)
    GG: 2260023

  19. #19

    Domyślnie

    Dwie osoby . Powierzchnia całkowita 274 m kw. . Piwnica : garaż 28 m ; kotłownia + spiżarnia 14 m ; pralnia 14 m ; WC 2 m kw. ;
    Parter : kuchnia - 14 m kw ; Pokój 26 - m kw ; pokój 13 m kw ; WC + łazienka 6 m kw. ; sień 4 m kw ;
    Piętro : sypialnia 16 m ; sypialnia 16 m ; pokoj- biblioteka komputer 14 m kw. ; łazienka 14 m kw ;
    Strych: 28 m kw - suszarnia

    Sciana trójwarstwowa : BK 24 + BK12 + 10 styropian . Okna trzyszybowe . Dach 20 cm wełny . Stropy 10 cm styropian . CO wodne - grzejniki w obiegu zamkniętym . Wentylacja grawitacyjna . Kotłownia na gaz ziemny . Piec z otwartą komorą spalania Vailant . CWU osobny podgrzewacz pojemnościowy 160 l Vailandt . Kuchnia elektryczna piekarnik + blat ceramiczny . Rocznie za prąd około 1400 zł , za gaz w tym cwu około 3000 zł , za wodę + scieki 1100 zł .

    Uważam , że m kw. jest za dużo jakieś ze 20 % jak na dwie osoby .

  20. #20

    Domyślnie

    Zaryzykuję tezę, że minimalna powierzcznia dla jednej osoby to 25m2 powierzchni użytkowej domu i 200m2 powierzchni działki. Powierzchnię maksymalną boję się określić, a optimum leży gdzieś pomiędzy tzn jak komu pasuje i ile kto ma kasy

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony