dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kimdzongil

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    8

    Domyślnie Połączenie starego domu z nowym

    Mam murowtonuany dom z betonu komórkowego z 1970 roku o wymiarach 7x9 m. Chciałbym dostawić do niego drugą część z pustaka max o wymiarach 15 x 6 - tak mi akurat wyszło . Problem polega na tym że muszę połączyć wieńcem stropowym i dachowym oraz fundamentem obydwa domy. Słyszałem że ze względu na osiadanie budynku takie założenia są błędne. Co o tym sądzicie ? Jeżeli będe musiał robić oddzielne wieńce dla cżęści nowej i starej to będzie równoznaczne z całkowitą zmianą projektu. Starą część chcę podwyższyć o około 1,3 metra również suporeksem.oraz zaadaptować Poddasze.
    Żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce

  2. #2

    Domyślnie

    Musisz zrobić dylatację - czyli szczelinę o szerokości od kilku milimetrów do kilku centymetrów między dwoma przylegającymi do siebie budowlami lub elementami konstrukcyjnymi budowli o dużych rozmiarach. Dylatacja ma za zadanie umożliwiać swobodną pracę statyczną oraz swobodne odkształcanie się poszczególnych "zdylatowanych" elementów budowli.
    Stary budynek albo już dawno osiadł albo osiada znacznie wolniej niż dobudowana część, dlatego musisz bydynki zdylatować od siebie. Ja w praktyce używałem styropianu 1 cm i było OK.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kimdzongil

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Cały problem polega na tym że chciałbym na poddaszu abydwu domów zrobić jedno duże pomieszczenie czyli chciałbym zrobić wieniec wokół 3 ścian starego budynku i wokół 3 ścian nowego budynku - w sumie więc wyszedłby mi wieniec dookoła budynku starego i nowego. Jeśli nie zrobiłbym wieńca doodkoła budynków tylko na 3 ścianach każdego znich to nie byłoby ciągłości wieńca.
    Z kolei jeśli dla każdego budynku zrobiłbym wieniec oddzielny i zasosował dylatację - to po środku pomieszczenia na poddaszu miałbym 2 wieńce na wysokości około 1 metr od poziomu podłogi . A to raczej odpada.
    A może wienieć nie musi być ciągły? - Chociaż jaki by wtedy był sens stosowania wieńca
    Może ktoś wie jak rozwiązać tą kwadraturę koła?
    Żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar kar_ma
    Zarejestrowany
    Feb 2009
    Posty
    374
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Nie rozumiem - jak chcesz robić wieniec na istniejącym budynku? Przecież on już ma wieniec...

  5. #5

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Kimdzongil

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Zgadza się było o dylatacji. Mam jeszcze jedno pytanko czyli rozumiem że wieniec też muszę zdylatować - tzn druty zbrojeniowe i beton przeciąc zupełnie? Czy druty mają zachować ciągłość - bo to znaczna różnica.
    Żeby mi się tak chciało jak mi się nie chce

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony