dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpapa

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    6

    Domyślnie Działka rolna, staw, budynek

    Witam. Jestem szczęśliwym posiadaczem działki rolnej o powierzchni 1,27 ha. Działka ta znajduje się w odległości ok. 2 kilometrów od wsi oraz około 200 metrów od rzeki. Jak się dowiedziałem na działce tej nie mogę nic budować, ponieważ nie dostanę zezwolenia na budowę. Część mojej działki znajduje się niżej i jest podtapiana. W odległości około 100 metrów od mojej działki, znajduje się nowo wybudowany domek oraz staw rybny. Jak się dowiedziałem właściciel tego stawu i domku nie zawracał sobie głowy zezwoleniami na budowę, tylko wykopał staw, a domek został postawiony jako budynek gospodarczy.
    Czy jest to jakiś sposób na obejście tego przepisu, czy też domek ten stanowi kompletną samowolę budowlaną?
    Zaznaczam, iż część działki i tak miałem zamiar przeznaczyć na staw, dlatego też jeśli jest to jakaś furtka, ewentualnie byłbym skłonny z niej skorzystać.
    Będę wdzięczny za odpowiedzi.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie napisales nic, co zamierzasz na dzialce wybudowac. Jesli dom to zapomnij, musisz miec albo plan zagospodarowania albo warunki zabudowy, ktorych z pewnoscia nie dostaniesz. Co do sasiada to sie nim nie kieruj, jesli nie masz 50k na kare jesli twoja samowola zostanie odkryta, a uwierz mi, ze w koncu zostanie, bo wszystkie rzeki sa monitorowane prze inspektorat budowlany ze wzgledu na zagrozenie powodziowe.
    Everything is possible,
    education increases probability

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpapa

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Widzę, że nie mogę tam postawić nic dużego. Dlatego tez chciałbym postawić na niej jakiś domek letniskowy itp. Nie musi być duży. Myślałem, że może są jakieś przepisy dopuszczające postawienie na działce budynku a'la gospodarczego, w którym miałaby być prowadzona działalność i przechowywanie rzeczy związanych z produkcją rybną.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpapa
    Widzę, że nie mogę tam postawić nic dużego. Dlatego tez chciałbym postawić na niej jakiś domek letniskowy itp. Nie musi być duży. Myślałem, że może są jakieś przepisy dopuszczające postawienie na działce budynku a'la gospodarczego, w którym miałaby być prowadzona działalność i przechowywanie rzeczy związanych z produkcją rybną.
    Do 25 m2 bez PnB. albo jesli masz gospodarstwo to do 35 m2. Tylko zgloszenie w tym wypadku.
    Everything is possible,
    education increases probability

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwaprz
    Do 25 m2 bez PnB. albo jesli masz gospodarstwo to do 35 m2. Tylko zgloszenie w tym wypadku.
    Nie jest to prawda. Sprawdź definicję - dotyczy tylko działek zabudowanych.

    Można sprawdzić, czy nie da się na zabudowę zagrodową.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpapa

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał sliwaprz
    Do 25 m2 bez PnB. albo jesli masz gospodarstwo to do 35 m2. Tylko zgloszenie w tym wypadku.
    Rozumiem, że pisząc "gospodarstwo" masz na myśli, gospodarstwo rolne o areale odpowiadającym średniej w danej gminie? W moim przypadku byłoby to 10ha. Czy też gospodarstwo to takie, które ma powyżej 1 ha ( ten warunek spełniałbym). Dodaję, że mam tylko gołe 1,27 ha.
    A co odnośnie budynków trwale niezwiązanych z gruntem. Czy jest to jakieś wyjście z sytuacji?
    Słyszałem, że ktoś zbudował sobie domek na betonowych palach i ramie, do którego przykręcił jakieś koła, ze niby domek ten można przemieszczać.


    EDIT:
    Cytat Napisał sSiwy12

    Można sprawdzić, czy nie da się na zabudowę zagrodową.
    Pani w Urzędzie Gminy powiedziała mi, że zabudowa siedliskowa może wchodzić w rachubę, jeśli powierzchnia mojego gospodarstwa odpowiadałaby średniej w gminie tj. 10 ha. W innym przypadku, tj. również moim nie ma o tym mowy. Myliła się, czy ma rację?

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpapa
    Widzę, że nie mogę tam postawić nic dużego. Dlatego tez chciałbym postawić na niej jakiś domek letniskowy itp. Nie musi być duży. Myślałem, że może są jakieś przepisy dopuszczające postawienie na działce budynku a'la gospodarczego, w którym miałaby być prowadzona działalność i przechowywanie rzeczy związanych z produkcją rybną.
    Nie wiem, czy cię dobrze rozumiem, ale odnoszę wrażenie, że podchodzisz do sprawy raczej na luzie, czyli budynek, wybudowany tanio i może sposobem gospodarczym, raczej niewielki. Zatem jak ci zależy to się zastanów, czy ryzyko się opłaci . I jak tak, to po prostu budować i kopać stawek. Skoro działka oddalona, to nie będzie może to nikomu przeszkadzać. Jak będzie, to pech i nadzieja, że może osoba ta pomyśli, że wszystko jest zgodne z prawem i da spokój. Poza tym jak przyjdzie co do czego to będzie was dwóch po jednej stronie barykady . Jeśli sprawa pójdzie dalej, to zawsze będziecie mogli teren przywrócić do stanu pierwotnego, albo zapłacić dlatego na początku pisałem, żeby pomyśleć
    Per Aspera Ad Astra

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpapa

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Do marekcmarecki. Generalnie masz rację, nie zależy mi tak bardzo. Działka ta na razie miała służyć na weekendowy wypoczynek, ewentualnie na przeniesienie się na stałe już na emeryturze. Jeśli nie można na niej nic większego zbudować to dramatu też nie będzie. Walnę tam ze trzy domki po 25 metrów każdy i tyle. Jeden będzie dla mnie z Żoną, dwa kolejne dla ewentualnych gości. Napiszę na każdym z nich "szopa, pralnia itp." i po sprawie. Miałem nadzieję, że jednak da się jakoś tego uniknąć, bo 25 metrów to nie jest szczyt moich marzeń. Wolałbym jednak budować legalnie, albo na granicy legalności. Nie chciałbym jawnie zaczynać wojny z urzędnikami.
    Moim zdaniem szkoda, ze legalnie można postawić jedynie budkę o tak mikrych rozmiarach. Ze względów estetycznych nawet lepiej jednak byłoby dopuszczać budowę czegoś większego. Takie kurniki raczej nie zdobią krajobrazu, a wręcz przeciwnie.

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpapa

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam ponownie odświeżam temat, bo boję się, że pójdzie w zapomnienie.
    Może jednak znajdzie się dobra dusza, która pomoże mi w nurtujących mnie kwestiach:
    -1.czy na mojej działce rolnej o powierzchni 1,27 ha można budować dom , średni areał w gminie wynosi 10 ha. Nie ma mowy o doprowadzeniu prądu z sieci.
    2. jeśli nie wolno budować, a dopuszczona jest budowa tylko budynku gospodarczego o powierzchni 25 metrów kwadratowych, to czy na taki budynek potrzebuję projektu?
    3. czy antresola (wewnątrz budynku) i taras (zadaszony i niezadaszony) liczą się do powierzchni budynku tj. tych 25 metrów? czy antresola liczy się jako piętro?
    Przepraszam, że męczę Was sowimi pytaniami, jednak Pani w Urzędzie Gminy jest strasznie nieżyczliwa, stwierdziła, iż nic na tej działce postawić nie mogę.
    Z góry dziękuję tym wszystkim, którym chciało się i chce się wystukać parę zdań.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpapa
    2. jeśli nie wolno budować, a dopuszczona jest budowa tylko budynku gospodarczego o powierzchni 25 metrów kwadratowych, to czy na taki budynek potrzebuję projektu?
    Z góry dziękuję tym wszystkim, którym chciało się i chce się wystukać parę zdań.
    Odpowiedź w tym zakresie padła, ale powtórzę ją. Nie możesz nic budować. Przepis o budynku gospodarczym dotyczy działek budowlanych (z prawem do zabudowy mieszkaniowej) i tylko jako zabudowa towarzysząca mieszkaniowej. Nawet na działce budowlanej nie można postawić TYLKO budynku gospodarczego.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mpapa

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    sSiwy12 bardzo cie przepraszam, jednak dla mnie odpowiedź nie była jednoznaczna.
    Bardzo przepraszam za moją ignorancję.
    No cóż najwyżej postawię tam domek holenderski ( na kołach).
    Dzięki jeszcze raz za pomoc.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Tu nie ma co przepraszać, bo i nie ma za co.
    A pomysł z domkiem jest słuszny i wykonalny.
    Pozdrawiam
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony