dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 41
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 816
  1. #1

    Domyślnie kolektory sloneczne-ktora firme wybrac?

    do nerwowych: duzo tematow, malo konkretow co do firm

    poszukuje zestawu dla 4 osobowej rodziny, okolo 300l

    jak kazdy wolalbym firmowy zestaw (niemiecki), choc dzis juz wszystko jest chinskie lub niemiecko-chinskie


    co polecacie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    to weź polski Hewalexa HEWALEX 3TLP-300W lub HEWALEX 3SLP-KOMPAKT300H,
    warto[/b]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    to weź polski Hewalexa HEWALEX 3TLP-300W lub HEWALEX 3SLP-KOMPAKT300H,
    warto[/b]
    czesc

    polskiego wole nie brac, zawsze cos wyskakuje w trakcie a po gwarancje nie ma co isc, bo cos wymysla, juz kupilem polski kominek i........


    wole wydac 2x wiecej, i tak wyjdzie taniej

    co radzicie

  4. #4

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie Re: kolektory sloneczne-ktora firme wybrac?

    Cytat Napisał evonation
    do nerwowych: duzo tematow, malo konkretow co do firm

    poszukuje zestawu dla 4 osobowej rodziny, okolo 300l

    jak kazdy wolalbym firmowy zestaw (niemiecki), choc dzis juz wszystko jest chinskie lub niemiecko-chinskie


    co polecacie?
    http://paradigma.pl/AquaPakiety.htm

    Zdecydowanie polecam.

  6. #6

    Domyślnie

    Dobra chłopcy zaczęli od marketingu, czyli oferowania tego co mają w magazynie. Ja ci podpowiem innaczej. Nie napisałeś najważniejszej rzeczy, czyli do czego ma ci służyć ten kolektor (czy zamierzasz nim podgrzewać tylko wodę, czy również wspomagać ogrzewanie domu). Gdy zamierzasz tylko nim ogrzewać ciepłą wodę to rzeczywiście najbardziej optymalnym jest zasobnik o pojemności 300 litrów. Teraz jaki kolektor wybrać, na to nie ma reguły, najwydajniejsze są kolektory próżniowe ale cholernie drogie, kolektory płaskie z kolei są tańsze ale mniej wydajne, różnica w wydajności to ok. 20%. Teraz nastepna rzecz, czyli powierzchnia kolektora, tutaj możesz roboczo przyjąć, że na ogrzanie wody dla rodziny 4 osobowej powierzchnia kolektora wyniesie 6 metrów kwadratowych.
    Teraz coś o sprawności kolektora, czyli który wybrać z zalewu marketingowych śmieci. Nie jest istotnym parametrem sprawność absorpcji i niska emisja absorbera to chłyt reklamowy producentów, wszystkie mają te parametry podobne. Do bardzo istotnych parametrów należą:
    - optical efficiency (sprawność optyczna) – jest to szczytowa sprawność całego kolektora wynikająca z sprawności absorbera i szklanej osłony. To o*na tak naprawdę pokazuje, jaki procent promieniowana padającego na kolektor dotrze do absorbera i zostanie odebrana jako ciepło.
    - izolacja cieplna im kolektor jest izolowany lepiej tym spadek sprawności następuje wolniej im niższa liczba tym lepiej. Odpowiadają za to dwa parametry
    1st order heat loss coefficient a1 , k1 c1 (liniowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K]
    2nd order heat loss coefficient a2,k2,c2 (kwadratowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K²]
    Kolektory płaskie mają zazwyczaj wysoką sprawność optyczną i wyższe wskaźniki przenikania ciepła, dlatego też w lecie pracują sprawniej.
    Dobrze jest zapytać sprzedawcę o potwierdzony certyfikatem zysk energetyczny z m2 kolektora, jeżeli był liczony jest to również pewien punkt odniesienia.
    Istotnym i najważniejszym parametrem gdybyś zdecydował się kupować kolektor próżniowy jest policzenie powierzchni kolektora (dla kolektora płaskiego wartość nieistotna). Tutaj panowie szachrają jak mogą, podając jego parametry wyliczone w stosunku do powierzchni absorbera(lepsze) a jako powierzchnię efektywną podają powierzchnie apertury. Jest to oczywiste oszustwo i zawsze należy sprawdzać, dla jakiej powierzchni zostały wyliczone parametry i jaka jest podana powierzchnia efektywna.
    I najważniejsze, każdy porządny kolektor ma mieć certyfikat kolektora. To z niego wyczytujesz podane przezemnie powyższe dane, NIE KUPUJ NIECERTYFIKOWANYCH KLEKTORÓW BO TO IGRANIE Z ŻYCIEM WŁASNYM I RODZINY.
    Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąc decyzję w gąszczu reklamy i autopromocji.
    PS.
    Żeby nie być gołosłownym ..czyli siła marketingu, kocioł gazowy o sprawności 109% . i ludzie w to wierzą. Kotły o powyższej sprawności czołowego producenta osobiście widziałem na pomiarach z trudem uzyskiwały 94%, podobno zdażały się egzeplarze o sprawności 96% ale nikt ich nie widział, czyli punkt widzenia zależy od punktu ..... pomiaru.

  7. #7

    Domyślnie Re: kolektory sloneczne-ktora firme wybrac?

    Cytat Napisał evonation
    do nerwowych: duzo tematow, malo konkretow co do firm
    Bo jak na razie jest głównie teoretyzowanie, jakby nie patrzeć kolektory słoneczne mimo iż dynamicznie rozwijają się w Polsce (30% na rok), to wciąż są jeszcze dość rzadkie.

  8. #8
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał WaldiM
    Dobra chłopcy zaczęli od marketingu, czyli oferowania tego co mają w magazynie. Ja ci podpowiem innaczej. Nie napisałeś najważniejszej rzeczy, czyli do czego ma ci służyć ten kolektor (czy zamierzasz nim podgrzewać tylko wodę, czy również wspomagać ogrzewanie domu). Gdy zamierzasz tylko nim ogrzewać ciepłą wodę to rzeczywiście najbardziej optymalnym jest zasobnik o pojemności 300 litrów. Teraz jaki kolektor wybrać, na to nie ma reguły, najwydajniejsze są kolektory próżniowe ale cholernie drogie, kolektory płaskie z kolei są tańsze ale mniej wydajne, różnica w wydajności to ok. 20%. Teraz nastepna rzecz, czyli powierzchnia kolektora, tutaj możesz roboczo przyjąć, że na ogrzanie wody dla rodziny 4 osobowej powierzchnia kolektora wyniesie 6 metrów kwadratowych.
    Teraz coś o sprawności kolektora, czyli który wybrać z zalewu marketingowych śmieci. Nie jest istotnym parametrem sprawność absorpcji i niska emisja absorbera to chłyt reklamowy producentów, wszystkie mają te parametry podobne. Do bardzo istotnych parametrów należą:
    - optical efficiency (sprawność optyczna) – jest to szczytowa sprawność całego kolektora wynikająca z sprawności absorbera i szklanej osłony. To o*na tak naprawdę pokazuje, jaki procent promieniowana padającego na kolektor dotrze do absorbera i zostanie odebrana jako ciepło.
    - izolacja cieplna im kolektor jest izolowany lepiej tym spadek sprawności następuje wolniej im niższa liczba tym lepiej. Odpowiadają za to dwa parametry
    1st order heat loss coefficient a1 , k1 c1 (liniowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K]
    2nd order heat loss coefficient a2,k2,c2 (kwadratowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K²]
    Kolektory płaskie mają zazwyczaj wysoką sprawność optyczną i wyższe wskaźniki przenikania ciepła, dlatego też w lecie pracują sprawniej.
    Dobrze jest zapytać sprzedawcę o potwierdzony certyfikatem zysk energetyczny z m2 kolektora, jeżeli był liczony jest to również pewien punkt odniesienia.
    Istotnym i najważniejszym parametrem gdybyś zdecydował się kupować kolektor próżniowy jest policzenie powierzchni kolektora (dla kolektora płaskiego wartość nieistotna). Tutaj panowie szachrają jak mogą, podając jego parametry wyliczone w stosunku do powierzchni absorbera(lepsze) a jako powierzchnię efektywną podają powierzchnie apertury. Jest to oczywiste oszustwo i zawsze należy sprawdzać, dla jakiej powierzchni zostały wyliczone parametry i jaka jest podana powierzchnia efektywna.
    I najważniejsze, każdy porządny kolektor ma mieć certyfikat kolektora. To z niego wyczytujesz podane przezemnie powyższe dane, NIE KUPUJ NIECERTYFIKOWANYCH KLEKTORÓW BO TO IGRANIE Z ŻYCIEM WŁASNYM I RODZINY.
    Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąc decyzję w gąszczu reklamy i autopromocji.
    PS.
    Żeby nie być gołosłownym ..czyli siła marketingu, kocioł gazowy o sprawności 109% . i ludzie w to wierzą. Kotły o powyższej sprawności czołowego producenta osobiście widziałem na pomiarach z trudem uzyskiwały 94%, podobno zdażały się egzeplarze o sprawności 96% ale nikt ich nie widział, czyli punkt widzenia zależy od punktu ..... pomiaru.
    Bardzo dokładnie tłumaczysz zagadnienie to i ja skorzystam.Firmowe HEWALEX z certyfikatem,próżniowe,układ 20 rur(2x10),podłączone do zasobnika 300l,zaproponowane do mojego domu i wyliczone zgodnie z ich technologią.Niestety nie dogrzewają mi zasobnika.Pisałem w inny poście o moim problemie.Teraz max temp(bez wspomagania piecykiem gazowym) wahają się w granicach 40 st.To bardzo mało.Powiedz proszę dlaczego nie kazano mi złożyć tego układu właśnie z 30 rur?Przecież firma ma już swoją markę i popełnia taki kardynalny błąd,którego ja jestem odbiorcą.Przecież nie muszę się znać na takich technologiach.Nadmienię ,że moje solary ustawione są bardziej na wschód a nie na pł-wsch.Czy to coś zmieni jak przestawię je w inną stronę zachowując kąt 45 st.?.

    pzdr.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał evonation
    polskiego wole nie brac, zawsze cos wyskakuje w trakcie a po gwarancje nie ma co isc, bo cos wymysla, juz kupilem polski kominek i........
    Dobrze, że nie wszyscy mają takie podejście bo już dawno byśmy nic nie produkowali i Ty i ja szukalibyśmy pracy.

    Mam wiele polskich produktów z których jestem zadowolony a nie raz naciąłem się na tzw. zachodnie renomowanych firm. Tak jak napisałeś dzisiaj większość towarów pochodzi z Chin dlatego coraz częściej nasze krajowe z nimim z powodzeniem konkurują.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    Cytat Napisał WaldiM
    Dobra chłopcy zaczęli od marketingu, czyli oferowania tego co mają w magazynie. Ja ci podpowiem innaczej. Nie napisałeś najważniejszej rzeczy, czyli do czego ma ci służyć ten kolektor (czy zamierzasz nim podgrzewać tylko wodę, czy również wspomagać ogrzewanie domu). Gdy zamierzasz tylko nim ogrzewać ciepłą wodę to rzeczywiście najbardziej optymalnym jest zasobnik o pojemności 300 litrów. Teraz jaki kolektor wybrać, na to nie ma reguły, najwydajniejsze są kolektory próżniowe ale cholernie drogie, kolektory płaskie z kolei są tańsze ale mniej wydajne, różnica w wydajności to ok. 20%. Teraz nastepna rzecz, czyli powierzchnia kolektora, tutaj możesz roboczo przyjąć, że na ogrzanie wody dla rodziny 4 osobowej powierzchnia kolektora wyniesie 6 metrów kwadratowych.
    Teraz coś o sprawności kolektora, czyli który wybrać z zalewu marketingowych śmieci. Nie jest istotnym parametrem sprawność absorpcji i niska emisja absorbera to chłyt reklamowy producentów, wszystkie mają te parametry podobne. Do bardzo istotnych parametrów należą:
    - optical efficiency (sprawność optyczna) – jest to szczytowa sprawność całego kolektora wynikająca z sprawności absorbera i szklanej osłony. To o*na tak naprawdę pokazuje, jaki procent promieniowana padającego na kolektor dotrze do absorbera i zostanie odebrana jako ciepło.
    - izolacja cieplna im kolektor jest izolowany lepiej tym spadek sprawności następuje wolniej im niższa liczba tym lepiej. Odpowiadają za to dwa parametry
    1st order heat loss coefficient a1 , k1 c1 (liniowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K]
    2nd order heat loss coefficient a2,k2,c2 (kwadratowy wskaźnik przenikania ciepła) [W/K²]
    Kolektory płaskie mają zazwyczaj wysoką sprawność optyczną i wyższe wskaźniki przenikania ciepła, dlatego też w lecie pracują sprawniej.
    Dobrze jest zapytać sprzedawcę o potwierdzony certyfikatem zysk energetyczny z m2 kolektora, jeżeli był liczony jest to również pewien punkt odniesienia.
    Istotnym i najważniejszym parametrem gdybyś zdecydował się kupować kolektor próżniowy jest policzenie powierzchni kolektora (dla kolektora płaskiego wartość nieistotna). Tutaj panowie szachrają jak mogą, podając jego parametry wyliczone w stosunku do powierzchni absorbera(lepsze) a jako powierzchnię efektywną podają powierzchnie apertury. Jest to oczywiste oszustwo i zawsze należy sprawdzać, dla jakiej powierzchni zostały wyliczone parametry i jaka jest podana powierzchnia efektywna.
    I najważniejsze, każdy porządny kolektor ma mieć certyfikat kolektora. To z niego wyczytujesz podane przezemnie powyższe dane, NIE KUPUJ NIECERTYFIKOWANYCH KLEKTORÓW BO TO IGRANIE Z ŻYCIEM WŁASNYM I RODZINY.
    Mam nadzieję, że te informacje pomogą ci podjąc decyzję w gąszczu reklamy i autopromocji.
    PS.
    Żeby nie być gołosłownym ..czyli siła marketingu, kocioł gazowy o sprawności 109% . i ludzie w to wierzą. Kotły o powyższej sprawności czołowego producenta osobiście widziałem na pomiarach z trudem uzyskiwały 94%, podobno zdażały się egzeplarze o sprawności 96% ale nikt ich nie widział, czyli punkt widzenia zależy od punktu ..... pomiaru.
    Bardzo dokładnie tłumaczysz zagadnienie to i ja skorzystam.Firmowe HEWALEX z certyfikatem,próżniowe,układ 20 rur(2x10),podłączone do zasobnika 300l,zaproponowane do mojego domu i wyliczone zgodnie z ich technologią.Niestety nie dogrzewają mi zasobnika.Pisałem w inny poście o moim problemie.Teraz max temp(bez wspomagania piecykiem gazowym) wahają się w granicach 40 st.To bardzo mało.Powiedz proszę dlaczego nie kazano mi złożyć tego układu właśnie z 30 rur?Przecież firma ma już swoją markę i popełnia taki kardynalny błąd,którego ja jestem odbiorcą.Przecież nie muszę się znać na takich technologiach.Nadmienię ,że moje solary ustawione są bardziej na wschód a nie na pł-wsch.Czy to coś zmieni jak przestawię je w inną stronę zachowując kąt 45 st.?.

    pzdr.
    Cóż spotkałeś się właśnie z przykładem marketingu, twoja wydajność kolektorów zapewne została policzona z powierzchni apertury. Kąt dla kolektorów próżniowych wynosi w polsce 42 st., ze względu na to że powinien dawać maksymalne korzyści w okresie zimowym gdziej jest największe zapotrzebowanie na energię w stosunku do wartości dostarczanych przez słońce. Optymalne położenie kolektorów to połać południowa. Powierzchnia kolektora, uwzględniając warunki polskie to 6 m kwadratowych liczonych po powierzchni absorbera (lekki nadmiar ale celowy przydaje się w zimie). Do takie układu powinienes zdążać, reszta to marketing.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar sonia2003
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Skąd
    Dobra Szczecińska
    Posty
    256

    Domyślnie

    od kilku dni mamy kolektory Urlicha do podgrzewania wody, z zasobnikiem 300 l dla 3 osobowej rodziny. Jak na razie spisują się dobrze

  12. #12
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    malek1968

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    Bardzo dokładnie tłumaczysz zagadnienie to i ja skorzystam.Firmowe HEWALEX z certyfikatem,próżniowe,układ 20 rur(2x10),podłączone do zasobnika 300l,zaproponowane do mojego domu i wyliczone zgodnie z ich technologią.Niestety nie dogrzewają mi zasobnika.Pisałem w inny poście o moim problemie.Teraz max temp(bez wspomagania piecykiem gazowym) wahają się w granicach 40 st.To bardzo mało.Powiedz proszę dlaczego nie kazano mi złożyć tego układu właśnie z 30 rur?Przecież firma ma już swoją markę i popełnia taki kardynalny błąd,którego ja jestem odbiorcą.Przecież nie muszę się znać na takich technologiach.Nadmienię ,że moje solary ustawione są bardziej na wschód a nie na pł-wsch.Czy to coś zmieni jak przestawię je w inną stronę zachowując kąt 45 st.?.
    pzdr.
    witam,
    kto powiedział Ci, ze prozniowe kolektory HEWALEXA mają jakis certyfikat? Ja jestem pewien, ze wlasnie nie maja. HEWALEX ma certyfikat solarkeymark tylko na kolektory plaskie. To co podaje jako parametry prozniowek to tylko jego radosna tworczosc.
    Ale nawet gdyby HEWALEX mial najlepsze parametry na rynku, to dwudziestoma rurami 300l nie ogrzeje. 10rur na 100L to moim zdaniem minimum przy bardzo dobrych kolektorach prozniowych.
    HEWALEX jest bardzo drogi jak na to co oferuje.

    pozdr

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Apeluje (znowu) aby nie posługiwać się w przypadku kolektorów próżniowo-rurowych miarą ilości rur a powierzchnią czynną/apertury kolektora ponieważ ilość rur praktycznie nic nam nie mówi.

    Kolektor próżniowo-rurowy CPC o ilości 20 rur może mieć powierzchnię czynną 4,0m^2 i będzie wspaniale współpracować ze zbiornikiem 300l

    Z drugiej strony kolektor próżniowo-rurowy o ilości 20 rur może mieć powierzchnię czynną 1,86m^2.

  14. #14

    Domyślnie

    Pytanie do ludzi eksploatujących kolektory próżniowe - czy zimą jest z nich jakiś pozytek. Czy przy słonecznnej pogodzie np przy temp 0 stopni są w stanie podgrzać wodę w buforze i wspomóc np pompe ciepła?[/u]

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał piogron
    Pytanie do ludzi eksploatujących kolektory próżniowe - czy zimą jest z nich jakiś pozytek. Czy przy słonecznnej pogodzie np przy temp 0 stopni są w stanie podgrzać wodę w buforze i wspomóc np pompe ciepła?[/u]
    Wszystko zależy od instalacji. Dla 4-5 osobowej rodziny, przy 9m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC, w czasie mrozów tej energii jest całkiem sporo.

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osawitek

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    Pozwolicie, że też skorzystam z uprzejmości forumowiczów.
    Mam do wyboru dwie firmy hewalex i watt.
    Zakładam, że klektory będą próżniowe.
    Wiem też, że może jestem trochę wygodny ale co mi szkodzi...
    Jakią firmę wybrać i jaki ewentualnie zestaw proponujecie (rodzinka 5/6osób)??
    wiedzieć cokolwiek to i tak więcej niż nie wiedzieć nic

  17. #17

    Domyślnie

    Rapczyn a możesz powiedzieć jaka powinna byc powierzchnia kolektorów do zbiornika buforowego 500l. I ile takie kolektory by kosztowaly?Chodzi mi o same kolektory.

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał piogron
    Rapczyn a możesz powiedzieć jaka powinna byc powierzchnia kolektorów do zbiornika buforowego 500l. I ile takie kolektory by kosztowaly?Chodzi mi o same kolektory.
    Maksymalnie 6,25m^2 powierzchni czynnej kolektora próżniowo-rurowego CPC.
    "Gołe" dwa kolektory CPC 30 Star azzurro (łączna pow. czynna 6m^2, 28 rur jak by ktoś się pytał) to 3174€netto katalogowo.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 05-07-2010 o 12:03

  19. #19
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    osawitek

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    6

    Domyślnie

    RAPczyn widzę, że chętnie dzielisz się wiedzą. Moze podpowiesz i mi coś??? Nawiązuję do mojej wcześniejszej wypowiedzi.
    Trochę szukałem po róznych forach. Pytania podobne znalazłem ale zawsze dyskusja przenosiła się na poziom bądź zbyt zaawansowany bądź omijała podstawowy temat szerokim kołem.
    wiedzieć cokolwiek to i tak więcej niż nie wiedzieć nic

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał osawitek
    Pozwolicie, że też skorzystam z uprzejmości forumowiczów.
    Mam do wyboru dwie firmy hewalex i watt.
    Zakładam, że klektory będą próżniowe.
    Wiem też, że może jestem trochę wygodny ale co mi szkodzi...
    Jakią firmę wybrać i jaki ewentualnie zestaw proponujecie (rodzinka 5/6osób)??
    Hewalex HEWALEX 7x KSR10 = 6,51m^2
    WATT 4x CPC 9 = 7,588m^2
    WATT 2x CPC 15 = 6,348m^2
    Paradigma 2x CPC 30 Star azzurro = 6m^2

Strona 1 z 41

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony