dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13

Temat: wycinka drzew na działce budowlanej

 1. #1
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  marcerek

  Zarejestrowany
  Apr 2009
  Posty
  3

  Domyślnie wycinka drzew na działce budowlanej

  Mamy upatrzoną działkę budowlaną. Jedyną wątpliwością, która nam pozostała do rozwiania są drzewa na działce. Na samym środku rośnie kilkunastoletnia brzoza oraz 3 również wiekowe olszyny.
  Czy na wycinkę tych drzew będzie potrzebne zezwolenie? Ile kosztuje takie pozwolenie? Bardzo proszę o odpowiedzi. Zależy nam na czasie, a na forum nie udało mi się znaleźć odp. na te pytania.

 2. #2

  Domyślnie Re: wycinka drzew na działce budowlanej

  Cytat Napisał marcerek
  Mamy upatrzoną działkę budowlaną. Jedyną wątpliwością, która nam pozostała do rozwiania są drzewa na działce. Na samym środku rośnie kilkunastoletnia brzoza oraz 3 również wiekowe olszyny.
  Czy na wycinkę tych drzew będzie potrzebne zezwolenie? Ile kosztuje takie pozwolenie? Bardzo proszę o odpowiedzi. Zależy nam na czasie, a na forum nie udało mi się znaleźć odp. na te pytania.
  Z wycinką drzew związane są duże opłaty. Nie wszyscy jednak muszą je ponosić. Przede wszystkim nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, jeśli zezwolenie na to otrzymała osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą. Z tego powodu część inwestorów wstrzymuje się z kupnem gruntu do czasu, aż dotychczasowy właściciel - osoba fizyczna uzyska stosowne zezwolenie i bez opłat usunie rosnące na nim drzewa. "Czysta" działka ma znacznie większą wartość.

  Nie trzeba też wnosić opłat za usunięcie drzew rosnących na terenach, które w planach zagospodarowania przestrzennego były ujęte na cele nieprzewidujące zadrzewień. Ponadto z opłat zwolnione jest usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych, a także m.in., jeśli usuwa się je z obszarów, gdzie istnieje niebezpieczeństwo powodzi. Nie płaci się również za te drzewa, które można wycinać bez zezwolenia (np. drzewa owocowe).

 3. Odwrócony kredyt hipoteczny. Czy to korzystny kredyt dla osób starszych? Jak obliczyć wysokość odwróconego kredytu hipotecznego? Sprawdź, na jaką kwotę możesz liczyć Pozwolenie na budowę. Jak przyśpieszyć wydanie pozwolenia na budowę? Wybierz najlepszy kredyt na remont domu lub mieszkania. Ranking kredytów gotówkowych
 4. #3

  Domyślnie

  Przy okazji: jak jest z wycinką samosiejek (brzózek) na działce rolniczej (RO)?

 5. #4

  Domyślnie

  tak samo jak wyżej

 6. #5
  ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
  Zarejestrowany
  Aug 2007
  Posty
  2.485
  Wpisy w Dziennikach Budowy
  112

  Domyślnie

  Zezwolenie na usunięcie drzew z terenów innych niż leśne są wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Dz.U.04.92.880 :

  1. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem-do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
  2. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
  3. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
  1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości;
  2) tytuł prawny władania nieruchomością;
  3) nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
  4) obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
  5) przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
  6) przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
  7) wielkości powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy.
  4. Przepisów nie stosuje się do drzew i krzewów m.in.:
  1) w lasach;
  2) owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
  3) na plantacjach drzew i krzewów;
  4) których wiek nie przekracza 5 lat;
  5. Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów naliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i na podstawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów.
  6. W przypadkach przewidzianych w art. 86.ust 1 ustawy o ochronie przyrody nie pobiera się opłat
  Nie pobiera się opłaty za usunięcie drzew:
  1) na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
  2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
  3) jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
  4) które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych;
  5) które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;
  6) w związku z przebudową dróg publicznych i kolejowych;
  7) które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;
  8 ) z terenów zieleni komunalnej, parków gminnych, z ogrodów działkowych i z zadrzewień, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów;
  9) które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości;
  10) topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków;
  11) jeżeli usunięcie wynika z potrzeby ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych;
  12) z grobli stawów rybnych;
  13) jeżeli usunięcie było związane z wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu stosunków wodnych oraz ochronie przeciwpożarowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.

 7. #6

  Domyślnie

  Mamy identyczną sytuację - interesujemy się działką 30 ar na której prawie 20 to lasek sosnowy z samosiejek. Wielkości i grubość drzew pozwala śmiało sądzić ,że to są drzewa dużo starsze niż 5 lat. Proponuje zrobić to samo co my czyli zadzwonić do wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie gdzie podlega ta działka. My dowiedzieliśmy się ,że nie będziemy mieli z tym problemów i możemy wyciąć wszystkie drzewa , bo działka jest działką w całości budowlaną i są wystawione na nią WZ. Musimy tylko złożyć podanie (ich druk) do Gminy o pozwolenie na wycinkę wraz z ksero WZ i aktu własności. Dowiedziałam się też ,że na wycinkę zezwalają od października do marca jako termin nie kolidujący z okresem lęgowym ptaków.
  always look on the bright side of life

  serdecznie pozdrawiamy
  Ania i Tomek

 8. #7
  WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
  Tala66

  Zarejestrowany
  Jul 2009
  Posty
  1

  Domyślnie prośba o radę

  Witam wszystkich użytkowników forum,
  chciałabym zwrócic się do was z prośbą o pomoc i o poradę w mojej sprawie.
  Posiadam działkę ok 2 ha. Jej przeznaczenie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest mieszkaniowo usługowo turystyczna. Plan jest z 2001r. Ale przez ostatnich pare lat wyrosły mi na niej sosny samosiejki. Wiem, że zgodnie z ustawą prawo ochrony przyrody mogę wyciąć te do 5 lat bez zezwolenia i opłat. Ale tam są też i starsze drzewa... Przed 2000 rokiem nie rosły tam praktycznie żadne drzewa. Teraz mam spory lasek. W ww ustawie istanieje zapis, że jeśli drzewa wyrosły po uchwaleniu mpzp to nie muszę uiszczać opłat za wycinkę. Wystarczy pozwolenie z gminy. Ale niedawno dowiedziałam się, że moja działka wchodzi do obszaru ochrony NATURA 2000. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Czy te zasady które wymieniłam działają na tym obszarze NATURA 2000? Czy są wtedy już inne przepisy prawne odnoszące się do wycinki drzew z tych terenów? Bardzo proszę o radę i o pomoc
  Dziękuję z góry

  Pozdrawiam

 9. #8

  Domyślnie

  Mam podobny problem. Otóż na działce ( budowlana)którą mamy od roku zasiała sie brzózka ma już około 4 metry. Z pomiaru drzewa na wysokosci 130 cm wychodzi że ma 12 cm. Byliśmy w urzedzie Pan powiedział, ze nie ma ona 5 lat i można ciąć. I teraz moje pytanie wiem może naiwne ale czy w tym układzie i tak musimy złożyć wniosek do urześu miasta w wydziale ekologii? Bede wdzieczna za każdą podpowiedz.

 10. #9

  Domyślnie

  Cytat Napisał CykuCyku
  Mam podobny problem. Otóż na działce ( budowlana)którą mamy od roku zasiała sie brzózka ma już około 4 metry. Z pomiaru drzewa na wysokosci 130 cm wychodzi że ma 12 cm. Byliśmy w urzedzie Pan powiedział, ze nie ma ona 5 lat i można ciąć. I teraz moje pytanie wiem może naiwne ale czy w tym układzie i tak musimy złożyć wniosek do urześu miasta w wydziale ekologii? Bede wdzieczna za każdą podpowiedz.
  pan powiedział więc wytniesz??
  Powiem tak - wycinka drzewa bez zezwolenia moze boleć. A jak pan powiedział, to potem może powiedzieć że nic nie mówił. Radziłbym jednak złożyć wniosek. niech przyjadą i napiszą Ci w protokole, że drzewko ma mniej niż 5 lat i nie musisz miec na nie zezwolenia. Potrwa to chwile, lecz w razie czego wyjdzie wiele taniej.

 11. #10
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
  sSiwy12

  Zarejestrowany
  Mar 2006
  Skąd
  vel bajbaga
  Posty
  10.013

  Domyślnie

  Zgodnie z obowiązująca tabelą przyrostową drzew (wg. prof. L.Majdeckiego), dla brzozy przyrost do 5 lat, wynosi 5,5cm średnicy, co daje obwód około 17cm, mierzony na podanej wysokości drzewa, tj. 130cm.

  Czyli w zgodzie z obowiązującymi przepisami, można taką brzozę (o obwodzie mniejszym niż 17 cm) wyciąć bez zezwolenia i bez zgłaszania – podstawa prawna, wyżej.
  Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

  Moim zdaniem - Prawdziwy katolik nie instaluje kotła na węgiel (Laudato si)

  Upadły anioł upadłego forum.

 12. #11

  Domyślnie

  sSiwy12 dziękuje bardzo miotają mną dziwne myśli.

 13. #12

  Domyślnie

  A czy należy podawać dokładną ilość drzewek do scięcia? Na mojej dzialce rosnie sporo brzózek samosiejek , troche trudno je zliczyć. To samo dotyczy się obwodu drzewek-wystarczy podać go w przybliżeniu?

 14. #13
  REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
  sSiwy12

  Zarejestrowany
  Mar 2006
  Skąd
  vel bajbaga
  Posty
  10.013

  Domyślnie

  Cytat Napisał adiqq
  trzeba dokładnie podac i do kazdej obwod
  ja miałem podobny problem...ilosciowo mi pasowało, a obwody były troche przybliżone, nikt się nie czepiał
  Ja, tak nieśmiało sugeruję, że przepisy mówią wprost o potrzebie zgłoszenia i uzyskania stosownego pozwolenia, tylko dla tych drzew, które spełniają określone w tych przepisach warunki – czyli mówiąc wprost – dotyczy to tylko drzew które rosły ponad 5 lat i to też z pewnymi wykluczeniami.
  Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

  Moim zdaniem - Prawdziwy katolik nie instaluje kotła na węgiel (Laudato si)

  Upadły anioł upadłego forum.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

 • Nie możesz zakładać nowych tematów
 • Nie możesz pisać wiadomości
 • Nie możesz dodawać załączników
 • Nie możesz edytować swoich postów
 •  
 • BB Code jest aktywny(e)
 • Emotikonyaktywny(e)
 • [IMG] kod jest aktywny(e)
 • [VIDEO] code is aktywny(e)
 • HTML kod jest wyłączony