dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marcerek

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Posty
    3

    Domyślnie wycinka drzew na działce budowlanej

    Mamy upatrzoną działkę budowlaną. Jedyną wątpliwością, która nam pozostała do rozwiania są drzewa na działce. Na samym środku rośnie kilkunastoletnia brzoza oraz 3 również wiekowe olszyny.
    Czy na wycinkę tych drzew będzie potrzebne zezwolenie? Ile kosztuje takie pozwolenie? Bardzo proszę o odpowiedzi. Zależy nam na czasie, a na forum nie udało mi się znaleźć odp. na te pytania.

  2. #2

    Domyślnie Re: wycinka drzew na działce budowlanej

    Cytat Napisał marcerek
    Mamy upatrzoną działkę budowlaną. Jedyną wątpliwością, która nam pozostała do rozwiania są drzewa na działce. Na samym środku rośnie kilkunastoletnia brzoza oraz 3 również wiekowe olszyny.
    Czy na wycinkę tych drzew będzie potrzebne zezwolenie? Ile kosztuje takie pozwolenie? Bardzo proszę o odpowiedzi. Zależy nam na czasie, a na forum nie udało mi się znaleźć odp. na te pytania.
    Z wycinką drzew związane są duże opłaty. Nie wszyscy jednak muszą je ponosić. Przede wszystkim nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, jeśli zezwolenie na to otrzymała osoba fizyczna niebędąca przedsiębiorcą. Z tego powodu część inwestorów wstrzymuje się z kupnem gruntu do czasu, aż dotychczasowy właściciel - osoba fizyczna uzyska stosowne zezwolenie i bez opłat usunie rosnące na nim drzewa. "Czysta" działka ma znacznie większą wartość.

    Nie trzeba też wnosić opłat za usunięcie drzew rosnących na terenach, które w planach zagospodarowania przestrzennego były ujęte na cele nieprzewidujące zadrzewień. Ponadto z opłat zwolnione jest usunięcie drzew zagrażających bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych, a także m.in., jeśli usuwa się je z obszarów, gdzie istnieje niebezpieczeństwo powodzi. Nie płaci się również za te drzewa, które można wycinać bez zezwolenia (np. drzewa owocowe).

  3. #3

    Domyślnie

    Przy okazji: jak jest z wycinką samosiejek (brzózek) na działce rolniczej (RO)?

  4. #4

    Domyślnie

    tak samo jak wyżej

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar naLeśnik
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Posty
    2.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    112

    Domyślnie

    Zezwolenie na usunięcie drzew z terenów innych niż leśne są wydawane na podstawie ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody Dz.U.04.92.880 :

    1. Usunięcie drzew lub krzewów z terenu nieruchomości może nastąpić, po uzyskaniu zezwolenia wydanego przez wójta, burmistrza albo prezydenta miasta na wniosek posiadacza nieruchomości. Jeżeli posiadacz nieruchomości nie jest właścicielem-do wniosku dołącza się zgodę jej właściciela.
    2. Wydanie zezwolenia może być uzależnione od przesadzenia drzew lub krzewów w miejsce wskazane przez wydającego zezwolenie albo zastąpienia ich innymi drzewami lub krzewami, w liczbie nie mniejszej niż liczba usuwanych drzew lub krzewów.
    3. Wniosek o wydanie zezwolenia powinien zawierać:
    1) imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę posiadacza i właściciela nieruchomości;
    2) tytuł prawny władania nieruchomością;
    3) nazwę gatunku drzewa lub krzewu;
    4) obwód pnia drzewa mierzonego na wysokości 130 cm;
    5) przeznaczenia terenu, na którym rośnie drzewo lub krzew;
    6) przyczynę i termin zamierzonego usunięcia drzewa lub krzewu;
    7) wielkości powierzchni, z której zostaną usunięte krzewy.
    4. Przepisów nie stosuje się do drzew i krzewów m.in.:
    1) w lasach;
    2) owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody – na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową;
    3) na plantacjach drzew i krzewów;
    4) których wiek nie przekracza 5 lat;
    5. Posiadacz nieruchomości ponosi opłaty za usunięcie drzew lub krzewów naliczonymi zgodnie z zasadami określonymi w ustawie i na podstawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów.
    6. W przypadkach przewidzianych w art. 86.ust 1 ustawy o ochronie przyrody nie pobiera się opłat
    Nie pobiera się opłaty za usunięcie drzew:
    1) na których usunięcie nie jest wymagane zezwolenie;
    2) na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej;
    3) jeżeli usunięcie jest związane z odnową i pielęgnacją drzew rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
    4) które zagrażają bezpieczeństwu ludzi lub mienia w istniejących obiektach budowlanych;
    5) które zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego oraz kolejowego albo bezpieczeństwu żeglugi;
    6) w związku z przebudową dróg publicznych i kolejowych;
    7) które posadzono lub wyrosły na nieruchomości po zakwalifikowaniu jej w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na cele budowlane;
    8 ) z terenów zieleni komunalnej, parków gminnych, z ogrodów działkowych i z zadrzewień, w związku z zabiegami pielęgnacyjnymi drzew i krzewów;
    9) które obumarły lub nie rokują szansy na przeżycie, z przyczyn niezależnych od posiadacza nieruchomości;
    10) topoli o obwodzie pnia powyżej 100 cm, mierzonego na wysokości 130 cm, nienależących do gatunków rodzimych, jeżeli zostaną zastąpione w najbliższym sezonie wegetacyjnym drzewami innych gatunków;
    11) jeżeli usunięcie wynika z potrzeby ochrony roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową lub ochrony siedlisk przyrodniczych;
    12) z grobli stawów rybnych;
    13) jeżeli usunięcie było związane z wykonywaniem i utrzymaniem urządzeń wodnych służących kształtowaniu stosunków wodnych oraz ochronie przeciwpożarowej w zakresie niezbędnym do wykonania i utrzymania tych urządzeń.

  6. #6

    Domyślnie

    Mamy identyczną sytuację - interesujemy się działką 30 ar na której prawie 20 to lasek sosnowy z samosiejek. Wielkości i grubość drzew pozwala śmiało sądzić ,że to są drzewa dużo starsze niż 5 lat. Proponuje zrobić to samo co my czyli zadzwonić do wydziału Ochrony Środowiska w Urzędzie gdzie podlega ta działka. My dowiedzieliśmy się ,że nie będziemy mieli z tym problemów i możemy wyciąć wszystkie drzewa , bo działka jest działką w całości budowlaną i są wystawione na nią WZ. Musimy tylko złożyć podanie (ich druk) do Gminy o pozwolenie na wycinkę wraz z ksero WZ i aktu własności. Dowiedziałam się też ,że na wycinkę zezwalają od października do marca jako termin nie kolidujący z okresem lęgowym ptaków.
    always look on the bright side of life

    serdecznie pozdrawiamy
    Ania i Tomek

  7. #7
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Tala66

    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    1

    Domyślnie prośba o radę

    Witam wszystkich użytkowników forum,
    chciałabym zwrócic się do was z prośbą o pomoc i o poradę w mojej sprawie.
    Posiadam działkę ok 2 ha. Jej przeznaczenie zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest mieszkaniowo usługowo turystyczna. Plan jest z 2001r. Ale przez ostatnich pare lat wyrosły mi na niej sosny samosiejki. Wiem, że zgodnie z ustawą prawo ochrony przyrody mogę wyciąć te do 5 lat bez zezwolenia i opłat. Ale tam są też i starsze drzewa... Przed 2000 rokiem nie rosły tam praktycznie żadne drzewa. Teraz mam spory lasek. W ww ustawie istanieje zapis, że jeśli drzewa wyrosły po uchwaleniu mpzp to nie muszę uiszczać opłat za wycinkę. Wystarczy pozwolenie z gminy. Ale niedawno dowiedziałam się, że moja działka wchodzi do obszaru ochrony NATURA 2000. Co w takiej sytuacji powinnam zrobić? Czy te zasady które wymieniłam działają na tym obszarze NATURA 2000? Czy są wtedy już inne przepisy prawne odnoszące się do wycinki drzew z tych terenów? Bardzo proszę o radę i o pomoc
    Dziękuję z góry

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Mam podobny problem. Otóż na działce ( budowlana)którą mamy od roku zasiała sie brzózka ma już około 4 metry. Z pomiaru drzewa na wysokosci 130 cm wychodzi że ma 12 cm. Byliśmy w urzedzie Pan powiedział, ze nie ma ona 5 lat i można ciąć. I teraz moje pytanie wiem może naiwne ale czy w tym układzie i tak musimy złożyć wniosek do urześu miasta w wydziale ekologii? Bede wdzieczna za każdą podpowiedz.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał CykuCyku
    Mam podobny problem. Otóż na działce ( budowlana)którą mamy od roku zasiała sie brzózka ma już około 4 metry. Z pomiaru drzewa na wysokosci 130 cm wychodzi że ma 12 cm. Byliśmy w urzedzie Pan powiedział, ze nie ma ona 5 lat i można ciąć. I teraz moje pytanie wiem może naiwne ale czy w tym układzie i tak musimy złożyć wniosek do urześu miasta w wydziale ekologii? Bede wdzieczna za każdą podpowiedz.
    pan powiedział więc wytniesz??
    Powiem tak - wycinka drzewa bez zezwolenia moze boleć. A jak pan powiedział, to potem może powiedzieć że nic nie mówił. Radziłbym jednak złożyć wniosek. niech przyjadą i napiszą Ci w protokole, że drzewko ma mniej niż 5 lat i nie musisz miec na nie zezwolenia. Potrwa to chwile, lecz w razie czego wyjdzie wiele taniej.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Zgodnie z obowiązująca tabelą przyrostową drzew (wg. prof. L.Majdeckiego), dla brzozy przyrost do 5 lat, wynosi 5,5cm średnicy, co daje obwód około 17cm, mierzony na podanej wysokości drzewa, tj. 130cm.

    Czyli w zgodzie z obowiązującymi przepisami, można taką brzozę (o obwodzie mniejszym niż 17 cm) wyciąć bez zezwolenia i bez zgłaszania – podstawa prawna, wyżej.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11

    Domyślnie

    sSiwy12 dziękuje bardzo miotają mną dziwne myśli.

  12. #12

    Domyślnie

    A czy należy podawać dokładną ilość drzewek do scięcia? Na mojej dzialce rosnie sporo brzózek samosiejek , troche trudno je zliczyć. To samo dotyczy się obwodu drzewek-wystarczy podać go w przybliżeniu?

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał adiqq
    trzeba dokładnie podac i do kazdej obwod
    ja miałem podobny problem...ilosciowo mi pasowało, a obwody były troche przybliżone, nikt się nie czepiał
    Ja, tak nieśmiało sugeruję, że przepisy mówią wprost o potrzebie zgłoszenia i uzyskania stosownego pozwolenia, tylko dla tych drzew, które spełniają określone w tych przepisach warunki – czyli mówiąc wprost – dotyczy to tylko drzew które rosły ponad 5 lat i to też z pewnymi wykluczeniami.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony