dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie Oczyszczalnia na glinie. Jak najlepsza oczyszczalnia?

    Witam !
    Mamy dzialke na ktorej prawdopodobnie jest ziemia gliniasta i wysoki poziom wod gruntowych, dokladnie bede wiedziec po badaniach gruntowych.
    Ale wstepnie musze sie juz zorientowac jaka oczyszczalnie wybrac, poniewaz musze ja naniesc na projekt budowy.
    Myslalam o dwoch:
    biologiczna z osadem czynnym
    korzeniowo- trzcinowa
    Mysle ze obie maja podobny koszt.
    Chciałabym zapytac uzytkowników obu typow oczyszczalnii jak sie sprawują i na co mam zwrocic uwage decydujac sie na kupno.
    Jesli chodzi o trzcinowa, to jaką musze dysponowac powierzchnią dzialki oraz czy sprawdza się ona zimą ?
    W interencie poza dziwnymi uwagami na ten temat nic sensownego nie znalazlam.
    Z gory dziekuje za kazda informacje.
    Anna

  2. #2

    Domyślnie

    Witam,
    ja wybrałem biologiczną SBR aquaeco, myślę, że to dobre rozwiązanie. Co do trzcinowej to szczerze nie interesowałem się takim rozwiązaniem. nie sądzę żeby robienie z działki "terenów podmokłych" było najlepszym pomysłem. Poza tym SBR zajmuje małą powierzchnię działki.

  3. #3

    Domyślnie

    A ja myslę o hydrobotanicznej - trzciny na mojej działce będa się ładnie komponowały.
    Szukam ewentualnie projektu czy projektanta. Ale ponieważ czas mnie jeszcze nie pili - rozglądam się tu i ówdzie.
    zajrzyj na te stronę:
    http://zb.eco.pl/BZB/22/index.htm
    Wieczność za nami, wieczność przed nami - a dla nas chwila (w domu) miedzy wiecznościami...

  4. #4

    Domyślnie

    na glinie? - wystarczy że drenaż rozsączający zamiast normalnych 20 metrów będzie miał długość 40 metrów

  5. #5

    Domyślnie

    piokrza,
    nie jest prawdą to.
    choćbyś dał 1000m drenażu na glinie, i tak to niewiele da. nie wiesz - nie radź.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  6. #6

    Domyślnie

    proszę poszukać firmy zajmującej się projektowaniem oczyszczalni (najlepiej takiej która ma duże doświadczenie /np. http://www.proekobud.pl/index.php?s=...projektowanie/). Zacznij od zrobienia porządnej opinii geologicznej. Projektanta na jej podstawie powinien wyliczyć teoretyczną długość ew. drenażu, grubość podsypki z kamienia itp. Najlepiej rozsączyć już czyste ścieki. Ja do takiego rozwiązania się przekonałem, ale jestem na razie w trakcie wyboru właśnie jakiejś porządnej oczyszczalni na osad czynny (myślę o oczyszczalni MCA-6 - kosztuje ok. 7700zł netto (9300zł brutto) lub o jakiejś innej równie dobrej). Dzisiaj byłem u człowieka u którego taka oczyszczalnia już działa ponad 2 lata i jest bardzo zadowolony. Mówił mi że kosztuje go ok. 250zł rocznie. Najważniejsze że nie ma żadnego zapachu. On ma akurat ze studniami chłonnymi, ale podobno w glinie studnie średnio mogą się sprawdzić, lepiej będzie porządna długość drenażu. pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ROLMAN
    piokrza,
    nie jest prawdą to.
    choćbyś dał 1000m drenażu na glinie, i tak to niewiele da. nie wiesz - nie radź.
    ROLMAN nie zgadzam się z tobą. Zawsze jest jakieś wyjście. Można zastosować odpowiednio długi drenaż i na glinie też będzie działać. I tak jak napisałem wcześniej - zamiast np. 20m dać 2-3 razy dłuższy lub nawet te 1000m jak sam powiedziałeś.

  8. #8

    Domyślnie

    witaj,
    piokrza, masz prawo się nie zgadzać. od tego jest forum, żeby dyskutować. na wstępie Annar13 napisała o wysokim poziomie wód gruntowych. w tym wypadku mielibyśmy do czynienia z drenażem nie rozsączającym, a zbierającym wodę. nie odchodziła by wówczas woda z oczyszczalni i Annar13 miałaby zrobione kuku. 40 m drenażu "rozsączającego" wypełnionego wodą gruntową ma taki sam sens jak 1000 m takowego.
    pozdrawiam
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lamaxx1

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    9

    Domyślnie na glinie??

    Powiem tak bzdurą jest jeśli firmy oferują oczyszczalnie drenażowe do terenów gliniastych.Jesli jest glina to nawet 100m drenażu nie pomoze.Zromucie glina to glina warstwa nie przepuszczalna.Jest możliwość wymiany gruntu ale trzeba pamietać ze jeśli jest problem w wodą gruntową to nawet wymiana gruntu za wiele nie pomoże.Nie dajcie sie nabrać
    Oczywiscie jeśli jest glina i dostęp do rowu melioracyjnego można zamontować oczyszczalnię biologiczną

    [ moderowano - reklama ]

    Jedyne rozwiazanie przy glinie to szambo.
    A nawet jeśli sie ktoś skusi na montaż oczyszczalni drenazowej w glinie to zycze powodzenia za 3-5 lat jak będzie trzeba od nowa rozkopywać działke.

  10. #10

    Domyślnie Re: na glinie??

    Cytat Napisał lamaxx1

    Jedyne rozwiazanie przy glinie to szambo.
    nie jest prawdą to. są sposoby na pozbywanie się oczyszczonych ścieków z oczyszczalni biologicznych.
    nie ma problemów, są tyko możliwości.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lamaxx1

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    9

    Domyślnie Re: na glinie??

    Cytat Napisał ROLMAN
    Cytat Napisał lamaxx1

    Jedyne rozwiazanie przy glinie to szambo.
    nie jest prawdą to. są sposoby na pozbywanie się oczyszczonych ścieków z oczyszczalni biologicznych.
    nie ma problemów, są tyko możliwości.
    Jakie są rozwiązania? Bo jestem bardzo ciekawa. Rozwiazaniem jest zamontowanie oczyszczalni(mówimy o drenażowej) która sie po 4 latach zapcha.Oczywiście ja nie przecze mozna zamontować oczyszczalnie biologiczną ze zrzutem do rowu lub studni chłonnej.Ale jeśli ktoś nie ma rowu a studnia chłonna zeby działała musi meć dno chłonne a jeśli jest zbita glina to nie bedzie miała dna chłonnego.Mozna nawet wykonać dwie studnie chłonne.Nie sztuka jest zamontowac cos i wziaść kase Ważne zeby to działało na lata
    Proszę przedstaw mi rozwiazanie z drenażem do terenu gliniastego bo jestem bardzo ciekawa

  12. #12

    Domyślnie

    witaj,
    np. kopiec filtracyjny.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał ROLMAN
    witaj,
    np. kopiec filtracyjny.
    no i co Ci da kopiec filtracyjny ? gdzie te kilka metrów sześciennych wlewanych w kopiec każdego miesiąca popłynie ? Przecież kopiec magazynować tego nie będzie. wypłynie z kopca i będziesz miał breje koło domu.
    zrozum, że nie chodzi o oczyszczenie ścieków (te po odpowiednich oczyszczalniach już są oczyszczone) ale o pochłonięcie dużych ilości wody.
    desmear

  14. #14

    Domyślnie

    witaj,
    hmmm,
    zakładam, że wiemy o czym dyskutujemy. jest tak?
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał ROLMAN
    witaj,
    hmmm,
    zakładam, że wiemy o czym dyskutujemy. jest tak?
    doskonale wiemy.
    dyskutujemy o tym:
    http://www.water.pl/oczyszczalnie/oc...ant_kopiec.jpg

    i ponawiam pytanie, co da kopiec filtracyjny, skoro warstwa pod nim (na rysunku kolor beżowy) będzie nieprzepuszczalna ?
    desmear

  16. #16
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lamaxx1

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear
    Cytat Napisał ROLMAN
    witaj,
    hmmm,
    zakładam, że wiemy o czym dyskutujemy. jest tak?
    doskonale wiemy.
    dyskutujemy o tym:
    http://www.water.pl/oczyszczalnie/oc...ant_kopiec.jpg

    i ponawiam pytanie, co da kopiec filtracyjny, skoro warstwa pod nim (na rysunku kolor beżowy) będzie nieprzepuszczalna ?
    Powiem ci Rolman że straszne głupoty gadasz.Widać nie jestem sama dokładnie jeśli jest glina i sobie usypiesz kopiec z piasku to nie wiele ci to da wiesz chyba że lubisz mieć małe bagienko.

    W ogóle kopiec stosuje się aby zachować odległosć do wód gruntowych a nie żeby była nad gliną górk piachu zobacz
    http://ja-ck.com.pl/images/oczyszczlanie2duza.jpg
    rury 1,5m od drenażu

    Do oczyszczalni z gruntem gliniastym nie stosuje sie oczyszczalni drenażowych.Co innego jeśli chcesz wymienić grunt ale załóżmy ze pod warstwą gliny geolog stwierdzi warstwę chłonną.
    Do gliniastych oczyszczalnie zbf z napowietrzaniem a oczyszczone scieki(przypominam nie wode jak reklamują w gazetach) dalej do rowu czy studni nawet może stawu lecz myslę ze ta woda w lecie bedzie kwitła.

    A jak nie ma innej mozliwość to SZAMBKO

    Jeśli jakieś pytanka służę pomocą

  17. #17

    Domyślnie

    Witam też dołączam sie do tematu, mam gline u siebie, miałem juz paru specjalistów , jeden poleca wymiane gruntu + komory firmy sotralenz, albo biologiczna bio uno + studnia chlonna tez sotralen, koszty podobne, moze ktoś się wypowie, i doradzi, jest tez row w okolicy bardzo bliskiej, dzieki
    Stan developerski , sam sobie dziwie ze juz to

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał desmear
    i ponawiam pytanie, co da kopiec filtracyjny, skoro warstwa pod nim (na rysunku kolor beżowy) będzie nieprzepuszczalna ?
    otóż, co znaczy że jest warstwa nieprzepuszczalna? czy masz pod spodem beton, kafelki, czy może litą skałę? gdyby glina była całkowicie nieprzepuszczalna, to woda po deszczu nie wsiąkałaby w glebę, tylko stała w postaci kałuży do czasu odparowania.
    do kopca o objętości powiedzmy 100m3 odprowadzasz dziennie 0,5m3 ścieków (4-5 osobowa rodzina). jest zjawisko parowania z powierzchni, jest pobieranie wilgoci przez rośliny, jest wsiąkanie - nawet na glinie.
    to da kopiec filtracyjny.
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał lamaxx1

    Powiem ci Rolman że straszne głupoty gadasz.Widać nie jestem sama dokładnie jeśli jest glina i sobie usypiesz kopiec z piasku to nie wiele ci to da wiesz chyba że lubisz mieć małe bagienko.

    W ogóle kopiec stosuje się aby zachować odległosć do wód gruntowych a nie żeby była nad gliną górk piachu zobacz
    http://ja-ck.com.pl/images/oczyszczlanie2duza.jpg
    rury 1,5m od drenażu

    Do oczyszczalni z gruntem gliniastym nie stosuje sie oczyszczalni drenażowych.Co innego jeśli chcesz wymienić grunt ale załóżmy ze pod warstwą gliny geolog stwierdzi warstwę chłonną.
    Do gliniastych oczyszczalnie zbf z napowietrzaniem a oczyszczone scieki(przypominam nie wode jak reklamują w gazetach) dalej do rowu czy studni nawet może stawu lecz myslę ze ta woda w lecie bedzie kwitła.

    A jak nie ma innej mozliwość to SZAMBKO;)

    Jeśli jakieś pytanka służę pomocą
    witaj
    głupoty najwyżej wypisuję, nie gadam. co da kopiec z piasku, możesz przeczytać troszkę wyżej.
    kopiec stosuje się między innymi po to, aby zachować odległość min. 1,5m pomiędzy miejscem odprowadzenia ścieków a maksymalnym rocznym poziomem wód gruntowych.
    ale stosuje się go również, aby był "górką piachu", a w zasadzie żwiru, pomiędzy ziarnami którego tworzy się błona biologiczna, na której odbywa się właściwe oczyszczanie ścieku (w wypadku oczyszczalni drenażowych). inna rzecz to sama zasadność montażu drenażówek z odprowadzeniem do nasypu.
    natomiast jak najbardziej zasadne jest odprowadzenie tam ścieków z oczyszczalni biologicznej. a jak za dobrze się wczytasz w poprzednie posty, o takich pisałem.
    nie bardzo rozumiem też co piszesz dalej o oczyszczalniach zbf, a dokładnie, że chcesz odprowadzić wodę do studni. no jakże, przecież grunt masz gliniasty, a więc woda nie wsiąknie i będziesz miała małe bagienko. jakaś niekonsekwencja.

    a odnośnie pytań: jakie szambka oferujesz?
    Tu była reklama [Regulamin Forum, pkt 2.4.c]
    Nie żadna reklama, tylko informacja

  20. #20
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    lamaxx1

    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Posty
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał ROLMAN
    Cytat Napisał lamaxx1

    Powiem ci Rolman że straszne głupoty gadasz.Widać nie jestem sama dokładnie jeśli jest glina i sobie usypiesz kopiec z piasku to nie wiele ci to da wiesz chyba że lubisz mieć małe bagienko.

    W ogóle kopiec stosuje się aby zachować odległosć do wód gruntowych a nie żeby była nad gliną górk piachu zobacz
    http://ja-ck.com.pl/images/oczyszczlanie2duza.jpg
    rury 1,5m od drenażu

    Do oczyszczalni z gruntem gliniastym nie stosuje sie oczyszczalni drenażowych.Co innego jeśli chcesz wymienić grunt ale załóżmy ze pod warstwą gliny geolog stwierdzi warstwę chłonną.
    Do gliniastych oczyszczalnie zbf z napowietrzaniem a oczyszczone scieki(przypominam nie wode jak reklamują w gazetach) dalej do rowu czy studni nawet może stawu lecz myslę ze ta woda w lecie bedzie kwitła.

    A jak nie ma innej mozliwość to SZAMBKO

    Jeśli jakieś pytanka służę pomocą
    witaj
    głupoty najwyżej wypisuję, nie gadam. co da kopiec z piasku, możesz przeczytać troszkę wyżej.
    kopiec stosuje się między innymi po to, aby zachować odległość min. 1,5m pomiędzy miejscem odprowadzenia ścieków a maksymalnym rocznym poziomem wód gruntowych.
    ale stosuje się go również, aby był "górką piachu", a w zasadzie żwiru, pomiędzy ziarnami którego tworzy się błona biologiczna, na której odbywa się właściwe oczyszczanie ścieku (w wypadku oczyszczalni drenażowych). inna rzecz to sama zasadność montażu drenażówek z odprowadzeniem do nasypu.
    natomiast jak najbardziej zasadne jest odprowadzenie tam ścieków z oczyszczalni biologicznej. a jak za dobrze się wczytasz w poprzednie posty, o takich pisałem.
    nie bardzo rozumiem też co piszesz dalej o oczyszczalniach zbf, a dokładnie, że chcesz odprowadzić wodę do studni. no jakże, przecież grunt masz gliniasty, a więc woda nie wsiąknie i będziesz miała małe bagienko. jakaś niekonsekwencja.

    a odnośnie pytań: jakie szambka oferujesz?

    No oczywiście że studnia chłonna musi byc chłonna jak nie ma mozliwości jej wykonania ani mozliwosci zrzutu dor rowu to tylko szambo.

    A co do rozsączenia zobacz na jaką powierzchnie pada deszcz i zobacz też że jak jest glina to niestety ludzie mają nie małe kałuze na swoich posesjach.Przy oczyszczalni np. z 48 m drenazem poletko chłonne masz około 45m2.I jak zacznie glina nie przepuszczać to się wszystko zapcha.Sugeruję tu że dzis robimy oczyszczalnie na glinie a za dwa lata ona niestety nie bedzie działać jak powinna.

    Popreniłam właśnie taki bład namówiłam sie na oczyszczalnie na glinie.Dziś inna firma wymieniła mi nowe poletko drenażowe pod drenaż zastosowała metrowe (głebokosć) żwiru.I jak myslisz działa? nie bo jest zbita glina i woda jest za wysoko.kopiec mam na 80 cm.
    I niestety ale płynę w gówienkach.

    Wiec robię szambo szkoda tylko ze firmy naciagaja tak klientów hehe
    pamietaj na urządzenie mogą dać ci gwarancje nawet 100 lat ale na montaż dają zawsze 2 lata określaja to przepisy.

    Wiec nie upierajcie się ze musicie miec oczyszczalnie.

    zazdroszcze tym co maja grunt piaszczysty

    Nie oszukujmy sie jak jest glina i gruntówka dosć wysoko to naprawde najlepszym rozwiazaniem jest szambo chyba ze po prau latach macie ochote kopać od nowa działkę.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony