dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie Ochrona przed przegrzewaniem od strony południowej

    Witam. Cały czas rozmyślam jak rozwiązać najlepiej problem przegrzewania od strony południowej.

    Zadaszenie 100 cm wydaje się najlepszym rozwiązaniem ponieważ słońce od południa w letnie pory roku nie dostaje się do środka domu, mam na myśli dokładnie takie rozwiązanie:
    Dodatkowo będą zamontowane żaluzje fasadowe.
    Minusem jednak jest to, że bryła domu nie będzie już prosta tylko będą załamania z wcięciami przez co będzie mniej energooszczędna.

    Zna ktoś może lepsze rozwiązanie ? Pozostawić bryłę prostą, ale co dalej ? Same żaluzje fasadowe bez zadaszenia myślę, że to będzie za mało no i będzie trzeba od godziny 12 do 16 mieć zasłonięte okna co mija się z celem bo duże okna i ciągle zasłonięte ... hm ?

    DOM PARTEROWY bez poddasza użytkowego. Parter to jedyna słuszna kondygnacja domu
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 20-06-2018 o 13:20

  2. #2

    Domyślnie

    Pergole, tarasole, żagle słoneczne, drzewa itp
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  3. #3
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    Klima... lub stropodach żelbet (jesli ktoś buduje plaski dach) Te wszystkie domki z poddaszem uzytkowym nagrzewają się jak sauna i zasłoniecie okien nie pomoże.
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  4. #4

    Domyślnie

    Kwestia odpowiedniego ocieplenia.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  5. #5

    Domyślnie

    Klima nie chroni przed przegrzewaniem tylko radzi sobie(lub nie) z jego skutkami.

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Pod

    Zarejestrowany
    Oct 2016
    Skąd
    GOP
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    586

    Domyślnie

    A izolacja poddasza problem rozwiązuje... proszę cie. Często bywam u znajomych z uzyt. poddaszem i tonami wełny nad nim i wytrzymać sie nie da na piętrze. Tylko klima pomaga w najgorsze dni.
    Ostatnio edytowane przez Pod ; 20-06-2018 o 14:01
    Pow. grz. podlóg 100m2 (93m2 ogrzewane) Sciany Porotherm 24cm+16cm styro(λ0.032), posadzka na gruncie styro 12-13 cm (λ0.037), stropodach 35cm (ekofiber λ0.037), fundament 8cm XPS okna 3S Uw=0,75, 100% OP, WM+reku,
    Pci Samsung EHS 9KW.

  7. #7

    Domyślnie

    A ja pisałem coś o izolacji poddasza?

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    DOM PARTEROWY bez poddasza użytkowego. Dom Parterowy to jedyna słuszna kondygnacja domu

    Klima... hm.... to nie jest rozwiązanie na etapie projektu domu.

    "Kwestia odpowiedniego ocieplenia" a co ma ocieplenie do przegrzewania poprzez promienie słoneczne wpadająca przez przeszklenia ?
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 20-06-2018 o 13:26

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    "Kwestia odpowiedniego ocieplenia" a co ma ocieplenie do przegrzewania poprzez promienie słoneczne wpadająca przez przeszklenia ?
    Odnosiłem się do poniższego komentarza

    Cytat Napisał Pod Zobacz post
    Te wszystkie domki z poddaszem uzytkowym nagrzewają się jak sauna i zasłoniecie okien nie pomoże.
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  10. #10

    Domyślnie

    z ciekawosci co to za projekt domu na obrazku?

  11. #11

    Domyślnie

    Jeżeli masz przeszklenia od południa do samej podłogi to okap 100cm niewiele pomoże. Ja mam 240 cm taras i tak słonko zagląda ( zwłaszcza od południowego zachodu ). Rozwiązanie to markizy, rolety, żaluzje , duże drzewa.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    kulibob

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    ble ble ble
    Posty
    6.357

    Domyślnie

    Bez rolet ciężko by było GGWC pomaga ale pamiętam pierwsze lato klima by się przydała cholerna wilgoć była chyba jeszcze tynki i posadzki puszczały. W zeszłym roku było jako tako w tym póki co lux.
    Ok 150m2 ogrzewanej powierzchni(116 użytkowej ogrzewanej)+ nieogrzewany garaż45m2 + stryszek
    Temperatura 22,5-24*C
    U skosy i strop=0.14;U stryszek skosy =0,26 ściany=0.17; podłoga=0.23.
    CO Podłogówka 3KW DIY + 2x PC PP kaisai 2,6/2,9kW
    CWU 300l+ 2x1,5kW + Kolektor słoneczny 7,8m2 absorbera+wymiennik basenowy.
    1,88kWp + Solar Boster 3000 do CWU i CO
    4,55kWp qcells G8 + Fronius 3.7kW
    Koza 2-6kW,
    Reku+GGWC

    4,3kW 29 W/m2 wg ciepłowłaściwie.pl

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał jak_to_mozliwe Zobacz post
    Pergole, tarasole, żagle słoneczne, drzewa itp
    pergotenda https://forum.muratordom.pl/showthre...eriału)/page8


    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7657042

  14. #14
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jeżeli masz przeszklenia od południa do samej podłogi to okap 100cm niewiele pomoże. Ja mam 240 cm taras i tak słonko zagląda ( zwłaszcza od południowego zachodu ). Rozwiązanie to markizy, rolety, żaluzje , duże drzewa.
    Pomoże na południowe słońce. U Ciebie widocznie nie pomaga bo zachodnie dowala. Ale na południowe 100cm wystarcza. 240cm taras masz, hm? a taras to przecież nie chroni przed słońcem. No chyba, że masz na myśli zadaszony taras?
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 20-06-2018 o 22:29

  15. #15

    Domyślnie

    A jakaś wysoka pergola z roślinnością, póki drzewa nie urosną? Chodzi mi o konstrukcje w rodzaju daszka czymś obrośniętego, choćby winobluszczem. Latem zasłania, zimą nie przeszkadza, bo jest wysoko.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Minusem jednak jest to, że bryła domu nie będzie już prosta tylko będą załamania z wcięciami przez co będzie mniej energooszczędna.
    ......
    DOM PARTEROWY bez poddasza użytkowego. Parter to jedyna słuszna kondygnacja domu
    Jak planujesz parterówkę to po co martwisz się o bryłę z załamaniami i wycięciami powyżej izolowanej części? Ocieplasz ściany i strop, bez ocieplana połaci. Robisz solidny okap nad oknami od strony południowej. Elementy wystające poza obszarem izolowanym nie mają znaczącego wpływu na energooszczędność.

    Wiem że taka tradycyjna bryła nie każdemu musi się podobać, ale okap działa tak jak poniżej na zdjęciach.

    Listopad:


    Grudzień:


    Maj:


    Lato:


    Godziny robienia zdjęć nie są idealnie te same, ale takie zdjęcia znalazłem w blogu na szybko. Zimą mam oświetloną ścianę odległą o jakieś 6m od okna tarasowego. Latem słońce wchodzi na podłogę max na kilkadziesiąt centymetrów, ale nie w środku dnia. Wiadomo o co chodzi.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar MateuszMateusz
    Zarejestrowany
    Sep 2010
    Skąd
    Dąbrowa Górnicza
    Kod pocztowy
    41-306
    Posty
    312

    Domyślnie

    No tak. Tylko mnie zależy na bezokapowym dachu

    Myślę jeszcze nad takim rozwiązaniem, ale tutaj chyba mogą powstać tylko dodatkowe mostki i chyba nie ma sensu:
    http://prntscr.com/jx3n13
    Ostatnio edytowane przez MateuszMateusz ; 21-06-2018 o 08:03

  18. #18

    Domyślnie

    Są specjalne łączniki balkonowe, które minimalizują mostki.
    Coś takiego (pierwszy lepszy link z google): http://www.halfen.com/pl/2084/produk.../wprowadzenie/
    >>> dziennik budowy <<<
    archiwum komentarzy do 15.12.2017
    Dom z użytkowym poddaszem, powierzchnia po podłodze (z garażem) ok 200m; ogrzewanie podłogowe (bez grzejników); gaz; brak kominka; płyta fundamentowa (pod płytą 10cm XPS, na płycie 10cm EPS); na ścianach 20cm grafitowego; ściany z BK.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał MateuszMateusz Zobacz post
    Pomoże na południowe słońce. U Ciebie widocznie nie pomaga bo zachodnie dowala. Ale na południowe 100cm wystarcza. 240cm taras masz, hm? a taras to przecież nie chroni przed słońcem. No chyba, że masz na myśli zadaszony taras?
    Taki taras.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20160902_182455.jpg
Wyświetleń:	110
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	415240   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20151030_112412.jpg
Wyświetleń:	64
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	415241  

  20. #20

    Domyślnie

    Taki taras to jakiś dramat.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony