dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 27

Temat: taryfa nocna

  1. #1

    Domyślnie taryfa nocna

    czy ktos z szanownych forumowiczów korzysta z taryfy nocnej, kupiłam zmywarkę i pralkę z opóznionym startem oraz piec na pellety z mozliwościa sterowania. zastanawiam się nad czy ma to sens.pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Bardzo wielu forumowiczów korzysta z tańszego prądu, ja też należę do tej grupy wszystko zależy od tego ile energii elektrycznej będzie zużywane w tańszej taryfie, jak znikoma ilość to się nie opłaca jak lwia część to się opłaca, ja zużywam w taniej taryfie ponad 80 % tak więc mnie się opłaca, ale czy dla samej zmywarki i pralki się to kalkuluje to nie wiem, ekspertem nie jestem
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  3. #3

    Domyślnie

    W Twoim rejonie jest taryfa G12e (jeżeli dostawcą jest ENION, jeżeli Vatenfall to sprawdź bo też mieli podobną taryfę)) tz że tańszy o połowę prąd masz w godzinach 13 - 15 i 21 - 7, w pozostałych godzinach jest on droższy od normalnej taryfy. Jeżeli ponad 15% energii zużyjesz w tych godzinach z tańszym prądem to jesteś na zysku który rośnie w miarę wzrostu % udziału zużycia w tanich godzinach. Osobiście korzystam z tej taryfy i ma to sens jeżeli interesują cię każde oszczędności bo kokosy to nie są i wymaga to także pewnej samodyscypliny.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeszcze taka drobna uwaga
    większość zegarów sterujących które montuje zakład energetyczny nie przestawiają się na zmianę czasu, inwestor jest przekonany że już jest odpowiednia pora taniego prądu i uruchamia wszystkie urządzenia a tu się okazuje że nie jest w taniej taryfie tylko jeszcze w drogiej, ZE się cieszy że przez godzinkę nas stuka na drogiej energii
    Dlatego tylko zegar astronomiczny który sam się przestawia na odpowiednie strefy czasowe
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  5. #5

    Domyślnie

    Niektóre zegary, które montuje ZE mają specjalne wyprowadzenie sygnału o danej taryfie - należy prosić o taki zegar i odpowiednio ten sygnał wykorzystać do sygnalizacji bądź sterowania.

    Czy to się opłaca... musisz się zastanowić czy stać Cię na kompromisy.
    Zmywarka i pralka - Ja osobiście nie zostawiam tych urządzeń samopas bez kontroli, z drugiej strony nie stać mnie na luksus wyczekiwania do północy na koniec prania i rozwieszenie go.
    Gdybyś miała piece akumulacyjne lub elektryczne podgrzewanie wody w dużych zasobnikach to już szybciej można się na to pokusić.

    Możesz śmiało wypróbować coś takiego, jeśli po roku nie będzie Ci się to opłacać to po prostu poprosisz o zmianę układu pomiarowego i zmianę taryfy na normalną.

  6. #6

    Domyślnie

    a tak z czystej ciekawosci na ile kosztowna i problematyczna jest w zakładach energetycznych zmiana taryfy z jedno- na dwustrefową i odwrotnie?

  7. #7

    Domyślnie

    Jaka problematyczna...?
    ONI chcą Ci sprzedać jak najwięcej energii, ONI na Tobie zarabiają
    Zadzwoń do swojego Zakładu Energetycznego i spytaj. ONI są dla Ciebie
    Koszt rzędu 50-100zł za demontaż i montaż nowego licznika. Koszt licznika ponoszą ONI

    Żeby taka próba była w miarę miarodajna musisz testować to rozwiązanie i liczyć swoje rachunki przez okres 1 roku.
    Inaczej wygląda Twoje życie w zimie a inaczej w lecie.

  8. #8

    Domyślnie

    dziekuję wszystkim za neewsy, moim dostawca jest enion i w właśnie w tych godzinach od 13-15 i 21-7 ma tańsza taryfę, mam jeszcze piec i bufor na 600 l i to jest powodem moich przemyśleń. wszystkie sprzęty mozna ustawiać na opózniony start więc z tego chc e korzystać. piec ma sterownik i kilka innych bajerów więc latem zaprogramuję go na grzanie wody właśnie w tych godzinach. nic tylko działać, jutro biegnę do energetyki papapa

  9. #9

    Domyślnie

    to może ja napisze o swoich doswiadczeniach z taryfą nocna:
    mam ją od lutego 2009 (ogrzewanie u mnie jest gazowe)
    gdy zakładałem taryfe to szacowałem, ze 30-40% uda sie "przerzucic" do taryfy nocnej, tymczasem zycie mocno mnie zaskoczyło "na plus".
    Wykorzystujac taryfe nocna dla zmywarki oraz pralki (nocą) oraz do cosobotniego koszenia trawy pieczenia pizzy i ciasta (13-15) udało sie uzyskac 60% w taniej taryfie. To na prawde nie jest uciazliwe. Pewnie lato jest okresem bardziej korzystnym niż zima gdy dojdzie oswietlenie w godzinach 16-21 , lecz nawet zakładając, ze zimą uzyskam tylko 40% w drugiej taryfie, sredniorocznie bedzie 50/50 czyli na butelke wina miesiecznie i to przy praktycznie normalnym zyciu, bez żadnych "udziwnien" typu "drogie dziecko - nie obejrzysz dobranocki bo o 19 prąd jest droższy".
    No i można w nocy posiedziec spokojnie przy komputerze/kinie nocnym bez strrachu o rachunek za prad.

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    ANNNJA

    Zarejestrowany
    Feb 2007
    Posty
    2.075
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    212

    Domyślnie a

    podciągam,
    interesują mnie koszty zmiany z normalnej taryfy na tą II-taryfową, ew. odwrotnie...
    Proszę o komentarze w dzienniku..

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: a

    Cytat Napisał ANNNJA
    podciągam,
    interesują mnie koszty zmiany z normalnej taryfy na tą II-taryfową, ew. odwrotnie...

    Raz do roku bezpłatnie.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Tam, gdzie jeszcze mieszkam jest nocna taryfa. Pralka, zmywarka, żelazko "uruchamia się" w tym czasie, więc z pewnością jest taniej, tym bardziej, że gotowanie i pieczenie na gazie.

    Ale w nowym domku płyta i piekarnik będą obsługiwane prądem i dlatego zastanawiam się czy w tym przypadku ma sens licznik dwutaryfowy

    Przecież z gotowaniem i pieczeniem nie będę czekać do nocy, bo z głodu padochniemy, a w porze dziennej nocnego prądu jescze nas nie ma

    Co zrobić?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    Tam, gdzie jeszcze mieszkam jest nocna taryfa. Pralka, zmywarka, żelazko "uruchamia się" w tym czasie, więc z pewnością jest taniej, tym bardziej, że gotowanie i pieczenie na gazie.

    Ale w nowym domku płyta i piekarnik będą obsługiwane prądem i dlatego zastanawiam się czy w tym przypadku ma sens licznik dwutaryfowy

    Przecież z gotowaniem i pieczeniem nie będę czekać do nocy, bo z głodu padochniemy, a w porze dziennej nocnego prądu jescze nas nie ma

    Co zrobić?

    Przeliczyć. Nie wszędzie różnice cen między taryfami są jednakowe. Określić zużycie prądu najbardziej prądożernych urządzeń, ich wykorzystanie w tańszej taryfie i na tej podstawie podjąć decyzję.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał zbigmor
    Cytat Napisał cieszynianka
    Tam, gdzie jeszcze mieszkam jest nocna taryfa. Pralka, zmywarka, żelazko "uruchamia się" w tym czasie, więc z pewnością jest taniej, tym bardziej, że gotowanie i pieczenie na gazie.

    Ale w nowym domku płyta i piekarnik będą obsługiwane prądem i dlatego zastanawiam się czy w tym przypadku ma sens licznik dwutaryfowy

    Przecież z gotowaniem i pieczeniem nie będę czekać do nocy, bo z głodu padochniemy, a w porze dziennej nocnego prądu jescze nas nie ma

    Co zrobić?

    Przeliczyć. Nie wszędzie różnice cen między taryfami są jednakowe. Określić zużycie prądu najbardziej prądożernych urządzeń, ich wykorzystanie w tańszej taryfie i na tej podstawie podjąć decyzję.
    No właśnie z tym problem. Nigdy nie miałam płyty elektrycznej (najbardziej chyba prądożernego urządzenia) i bladego pojąca nie mam jak długo coś na niej się gotuje (zupę, ziemniaki ....), więc nawet nie mam jak tego policzyć.
    Jeść lubimy, więc gotowanie konieczne . Podobnie z piekarnikiem , podobno z termoobiegiem krócej, ale ile ????

    Mamy też cyrkulację i woda będzie potrzebna nie tylko nocą, własciwie nocą najmniej


    No i teraz mam jeszcze mętlik z powodu tylu niewiadomych. Licznik założyliśmy jednotaryfowy, ale czy dobrze zrobiliśmy

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Być może twój dostawca ma także taryfę weekendową (enion w Będzinie ma taką). Wtedy oprócz godzin nocnych masz tańszy prąd jeszcze przez całą sobotę i niedzielę. Za to w tygodniu, w godzinach szczytu masz jeszcze drożej

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Być może twój dostawca ma także taryfę weekendową (enion w Będzinie ma taką). Wtedy oprócz godzin nocnych masz tańszy prąd jeszcze przez całą sobotę i niedzielę. Za to w tygodniu, w godzinach szczytu masz jeszcze drożej
    I to właśnie jest bolesne
    W sobotę i niedzielę będę odpoczywać, a nie stać przy piecu

  17. #17

    Domyślnie

    Zeby dostac licznik dwutaryfowy trzeba okreslic zapotrzebowanie na kilowaty z rospisaniem mniejwiecej , ile i na co bedzie potrzebne,jesli bedzie zbyt male np.11-15kw, to energetyka moze sie nie zgodzic na 2 taryfe.Ja mam przydzial 26kw. ale u mnie bedzie wszystko na prad tak wiec mam ta taryfe bez problemu,trzeba tez sprawdzic czy u siebie jest mozliwosc ewntualnie podniesienia przydzialu mocy.

  18. #18

    Domyślnie

    nie nauczyłem się jeszcze, jak czytać nowe rachunki RWE STOEN, ale wiem na pewno, że po podwyżkach wczesnowiosennych licznik dwutaryfowy mnie się nie opłaca. Będę zmmieniał. Kiedyś wystarczyło, że dziennego prądu było 40%, a opłacało się wyraźnie. Teraz proporcje dziennej do nocnej chyba musiałyby być 80/20%. Taryfa nocna jest teraz bardzo wysoka, dzienna ledwie niższa, a my musimy się mocno w domu starać, żeby cokolwiek oszczędzić. Grzanie, pranie, zmywanie w nocy, prasowanie, gotowanie, koszenie, odkurzanie w ciągu dwóch godzin lepszej taryfy w ciągu dnia. Bez sensu. Jak zmienię przed zimą, to przynajmniej grzanie będzie wtedy, kiedy trzeba, bo gorące kaloryfery w nocy to katorga. A zmienię bez opłat, ponieważ raz na rok można darmo.
    Z tego co wiem, to różni operatorzy mają różne zwyczaje i taryfy.

  19. #19

    Domyślnie

    Ja to liczę tak:
    mam taryfę G12w w ENEA. Liczę sobie współczynnik WT/NT. Dla odbiornika włączonego 24h/dobę wychodzi on w tej taryfie 0,81 (1,4 dla G12). Cena za energię zrównuje się z tą w taryfie G11 gdy współczynnik osiągnie 1,9 (2,65 dla G12). Z tego wynika parę wniosków:
    1/ mając stałe odbiorniki mimo wszystko można się spodziewać oszczędności w układzie 2 taryfowym,
    2/ należy unikać włączania czegokolwiek prądożernego w droższej taryfie (pralka, zmywarka, kosiarka, ogrzewanie, CWU).
    Do tego dochodzą wyższe opłaty stałe. W moim przypadku wyciągam współczynnik 0,9 - co przy zużyciu dziennym na poziomie 11kWh daje niecałe 40zł zniżki w rachunku (na 2 miesiące, uwzględniając różnicę w opłatach). Na tanim prądzie są włączane: pralka, zmywarka i kosiarka (gotowanie, CWU i ogrzewanie mam na gaz).
    Inna sprawa że ENEA co podwyżka to "majstruje" przy tym współczynniku więc trudno powiedzieć jak to będzie wyglądało w przyszłości (tendencja jest raczej w kierunku malenia współczynnika).

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał heniecki
    Zeby dostac licznik dwutaryfowy trzeba okreslic zapotrzebowanie na kilowaty z rospisaniem mniejwiecej , ile i na co bedzie potrzebne,jesli bedzie zbyt male np.11-15kw, to energetyka moze sie nie zgodzic na 2 taryfe.
    Ciekawa opinia, ale raczej nieprawdziwa. Skoro mają w ofercie taką taryfę, to muszą ci ją dać gdy sobie tego zażyczysz.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony