dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 28
  1. #1
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie Elektryka - zabezpieczenie w skrzynce przed odbiorem

    Mam takie pytanie - jaka powinna być "konfiguracja" zabezpieczenia w skrzynce licznikowej, w trakcie budowy (przed odbiorem instalacji wewnętrznej)? U mnie elektryk, który wykonywał podłączenie ze skrzynki do domu, zamontował wyłącznik nadprądowy w taki sposób, że ja nie mam do niego dostępu. Czy taka jest właśnie procedura? Co mam robić, gdy w razie przeciążenia wywali mi właśnie ten główny wyłącznik w skrzynce, dzwonić po elektryka?

  2. #2
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie Re: Elektryka - zabezpieczenie w skrzynce przed odbiorem

    Cytat Napisał frykow
    Mam takie pytanie - jaka powinna być "konfiguracja" zabezpieczenia w skrzynce licznikowej, w trakcie budowy (przed odbiorem instalacji wewnętrznej)? U mnie elektryk, który wykonywał podłączenie ze skrzynki do domu, zamontował wyłącznik nadprądowy w taki sposób, że ja nie mam do niego dostępu. Czy taka jest właśnie procedura? Co mam robić, gdy w razie przeciążenia wywali mi właśnie ten główny wyłącznik w skrzynce, dzwonić po elektryka?
    Ma ci to otworzyć i tyle.Jak czytam takie kombinacje elektryczne z ominięciem inwestora to mnie Mnie mój ominął z podłączeniem alarmu.Założył coś w rodzaju skrzyneczki na zewn. poszedł do domu i nic nie powiedział.Jak kiedyś waliło mi różnicuwkę to alarm działał na prundzie nie na UPS-sie.

  3. #3

    Domyślnie

    Z Twojego opisu niewiele wynika, może wrzuć fotkę Twojej skrzynki (?)

    Generalnie konfiguracja skrzynki powinna być taka, że:
    - masz swobodny dostęp do bezpieczników/wyłączników,
    - ze względów bezpieczeństwa możesz wyłączyć obwód/obwody bez użycia żadnych narzędzi,
    - nie masz dostępu do zacisków (lewy pobór prądu),
    - nie masz możliwości wymiany zabezpieczeń na mocniejsze (lewe zwiększenie mocy przyłączeniowej).

    Podejrzewam, że u Ciebie rolę zabezpieczenia głównego pełni rozłącznik z wkładkami nożowymi i zapewne On jest zaplombowany.
    W przypadku przepalenia tych wkładek, zgłaszasz ten fakt do Energetyki, dostajesz zgodę na zerwanie plomby i JEŚLI UMIESZ I WIESZ CO ROBISZ wymieniasz wkładki nożowe na identyczne. Energetyka przy najbliższej okazji (2-90 dni) zakłada nową plombę i kasuje ~30zł.

  4. #4
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertsz
    Z Twojego opisu niewiele wynika, może wrzuć fotkę Twojej skrzynki (?)

    Generalnie konfiguracja skrzynki powinna być taka, że:
    - masz swobodny dostęp do bezpieczników/wyłączników,
    - ze względów bezpieczeństwa możesz wyłączyć obwód/obwody bez użycia żadnych narzędzi,
    - nie masz dostępu do zacisków (lewy pobór prądu),
    - nie masz możliwości wymiany zabezpieczeń na mocniejsze (lewe zwiększenie mocy przyłączeniowej).

    Podejrzewam, że u Ciebie rolę zabezpieczenia głównego pełni rozłącznik z wkładkami nożowymi i zapewne On jest zaplombowany.
    W przypadku przepalenia tych wkładek, zgłaszasz ten fakt do Energetyki, dostajesz zgodę na zerwanie plomby i JEŚLI UMIESZ I WIESZ CO ROBISZ wymieniasz wkładki nożowe na identyczne. Energetyka przy najbliższej okazji (2-90 dni) zakłada nową plombę i kasuje ~30zł.
    A co ma do tego ZE przeca napisał ,że skrzynkę ma założoną za skrzynką ZE już u siebie.No chyba ,że się mylę.

  5. #5
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie Re: Elektryka - zabezpieczenie w skrzynce przed odbiorem

    Cytat Napisał frykow
    Mam takie pytanie - jaka powinna być "konfiguracja" zabezpieczenia w skrzynce licznikowej, w trakcie budowy (przed odbiorem instalacji wewnętrznej)? U mnie elektryk, który wykonywał podłączenie ze skrzynki do domu, zamontował wyłącznik nadprądowy w taki sposób, że ja nie mam do niego dostępu. Czy taka jest właśnie procedura? Co mam robić, gdy w razie przeciążenia wywali mi właśnie ten główny wyłącznik w skrzynce, dzwonić po elektryka?
    W mojej skrzynce jest takie okienko na kluczyk (który zostawili) umożliwiający otwarcie klapki do trzech bezpieczników.
    Czyżby u Ciebie było co innego?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Nie nie, poczekajcie. To jest prostsze niż się wydaje, spróbuję opisać to jeszcze raz.

    To jest skrzynka ZE (ta w płocie).

    Elektryk, który dokonywał podłączenie od tej skrzynki do domu, wyłącznik nadprądowy (taki normalny, nie topikowy) umieścił w części skrzynki, do której można się dostać tylko posiadając taki specjalny kluczyk w kształcie kwadratu.

    W części do której ja posiadam klucze (mała klapka z zamkiem) nie ma żadnego bezpiecznika.

    Niestety, w tej chwili zdjęciem nie dysponuję, ale może powyższy opis już rozjaśni problem.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie Re: Elektryka - zabezpieczenie w skrzynce przed odbiorem

    Cytat Napisał BigPiotr
    W mojej skrzynce jest takie okienko na kluczyk (który zostawili) umożliwiający otwarcie klapki do trzech bezpieczników.
    Czyżby u Ciebie było co innego?
    O właśnie - i teraz chodzi o to, że pod klapką nie mam bezpiecznika, jest on zamocowany niżej, w części do której nie mam dostępu.

  8. #8
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar BigPiotr
    Zarejestrowany
    Aug 2007
    Skąd
    Jaworzno
    Kod pocztowy
    43-600
    Dzielnica
    Stara Huta
    Posty
    435

    Domyślnie Re: Elektryka - zabezpieczenie w skrzynce przed odbiorem

    Cytat Napisał frykow
    Cytat Napisał BigPiotr
    W mojej skrzynce jest takie okienko na kluczyk (który zostawili) umożliwiający otwarcie klapki do trzech bezpieczników.
    Czyżby u Ciebie było co innego?
    O właśnie - i teraz chodzi o to, że pod klapką nie mam bezpiecznika, jest on zamocowany niżej, w części do której nie mam dostępu.
    Bier go za ja...a. Ma być pod klapką. Nie wyobrażam sobie jak bym miał coś robić w rozdzielnicy bez odłączenia prądu do niej.
    Reszta jest zaplombowana i niech sobie będzie.

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Rozmawiałem z elektrykiem, zamontuje mi bez problemu dodatkowe zabezpieczenie w dostępnej dla mnie części.

  10. #10
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Rozmawiałem z elektrykiem, zamontuje mi bez problemu dodatkowe zabezpieczenie w dostępnej dla mnie części.
    to może lepiej było od razu do niego zadzwonić?

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Martinezio
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Seroki Village ;)
    Posty
    3.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    107

    Domyślnie

    U mnie zabezpieczenie główne elektrycy zlokalizowali w domu, tuż pod skrzynką rozdzielczą Taka dodatkowa skrzyneczka, a w niej 3 esy, po jednym na każdą fazę (niesprzężone). W skrzynce złączowo-pomiarowej mam tylko licznik (przynajmniej w tej części, do której mam kluczyk, bo co na dole to nie mam zielonego ).
    Tu trochę widać po prawo od drzwi:
    Dziennik tutaj
    Wnętrza tutaj
    A komentarze tutaj

    <a href=http://forum.muratordom.pl/redirector.php?url=http%3A%2F%2F1procent.waw.pl%2F target=_blank>http://www.1procent.waw.pl/baner.png</a>
    Pomóż żyć normalnie - zlikwidujmy wspólnie barierę słabości!


  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał niktspecjalny
    Cytat Napisał frykow
    Rozmawiałem z elektrykiem, zamontuje mi bez problemu dodatkowe zabezpieczenie w dostępnej dla mnie części.
    to może lepiej było od razu do niego zadzwonić?
    Lubię być przygotowany do rozmowy, które ewentualnie może nie iść zbyt gładko.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Rozmawiałem z elektrykiem, zamontuje mi bez problemu dodatkowe zabezpieczenie w dostępnej dla mnie części.
    Co to znaczy dodatkowe zabezpieczenie? Co ci z tego ,że załaczysz dodatkowe zabezpieczenie w okienku jak drugie - wyłaczone równiez będzie ukryte w głębi szafki. Daje ci to tylko tyle, że przespacerujesz się darmo do płota i spowrotem. Rozwiązaniem jest przeniesienie istniejącego zabezpieczenia w pobliże okienka a nie dostawianie dodatkowego.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    To mi z tego, że mogę sobie odłączyć zasilanie w domu kiedy tego potrzebuję.

  15. #15

    Domyślnie

    aaa no to fakt. Ale rozważ też to, że samoistnie obwód sie rozłączy i będziesz czekał aż pogotowie przyjedzie załączyć ci napięcie. A napewno z każdym razem mieli by na to mniejszą ochotę bo w sumie to mają co innego do roboty. A przy okazji to skąd jesteś - zobaczymy jakie powinny być rozwiązania zastosowane.
    Pozdrawiam marcin714

    Regulamin forum

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    To mi z tego, że mogę sobie odłączyć zasilanie w domu kiedy tego potrzebuję.
    No to niech Ci wstawi rozłącznik, zamiast drugie zabezpieczenie które nic nie wniesie pozytywnego, co najwyżej wprowadzi kolejny stopień (w dół).

    A tak wogóle to wygoń tą pierdołe z placu budowy, bo takie debilne pomysły na początku źle wróżą instalacji w całym domu. Pseudo Fachura wprowadzi Ci swoje nowatorskie pomysły, a Ty się będziesz przy świeczce męczył z rozdzielnią w swoim domu.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar frykow
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Posty
    1.692
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    131

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin714
    A przy okazji to skąd jesteś - zobaczymy jakie powinny być rozwiązania zastosowane.
    Enion, oddział w Będzinie.

    Cytat Napisał robertsz
    A tak wogóle to wygoń tą pierdołe z placu budowy, bo takie debilne pomysły na początku źle wróżą instalacji w całym domu.
    Czyli na dobrą sprawę to rozwiązanie, które przyjął jest od początku złe, tak? Zobaczymy co marcin714 napisze - jak to powinno w rzeczywistości wyglądać.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Czyli na dobrą sprawę to rozwiązanie, które przyjął jest od początku złe, tak? Zobaczymy co marcin714 napisze - jak to powinno w rzeczywistości wyglądać.
    Zabezpieczenia typu S nie gwarantują selektywności. Przy zwarciu wylatują albo wszystkie albo w/g własnego widzimisie (a nie wielkości zabezpieczeń). Dlatego zwykle zostawia się dostęp odbiorcy do tych zabezpieczeń (możliwość ich załączenia).

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    To mi z tego, że mogę sobie odłączyć zasilanie w domu kiedy tego potrzebuję.
    Do odłączenia zasilania dla domu to niech Ci rozłącznik izolacyjny zastosuje, a nie dodatkowy bezpiecznik. Rozłącznik powinieneś dac w swojej tablicy głównej, w budynku, lub dodatkowej skrzyneczce przed tablicą.
    Ten wyłącznik w skrzynce, czyli zabezpieczenie przedlicznikowe, niech zamontuje tak, abyś miał możliwość ponownego załączenia.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał frykow
    Cytat Napisał marcin714
    A przy okazji to skąd jesteś - zobaczymy jakie powinny być rozwiązania zastosowane.
    Enion, oddział w Będzinie.

    Cytat Napisał robertsz
    A tak wogóle to wygoń tą pierdołe z placu budowy, bo takie debilne pomysły na początku źle wróżą instalacji w całym domu.
    Czyli na dobrą sprawę to rozwiązanie, które przyjął jest od początku złe, tak? Zobaczymy co marcin714 napisze - jak to powinno w rzeczywistości wyglądać.
    Prawidłowo powinno wyglądać tak jak u mnie, czyli 2 km od Ciebie
    W skrzynce w płocie jest wyłącznik nadprądowy typu S303, u mnie B25. Zabezpieczenie przedlicznikowe. Jest ono dla mnie dostępne - to znaczy sam "pstryczek" od niego .

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony