dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Różnicówki

  1. #1

    Domyślnie Różnicówki

    Mam pytanie jak są robione różnicówki, jeżeli jest ich więcej niż jedna na fazę.
    Jakoś nie do końca pasuje mi koncepcja połączenia ich w hierarchię typu jedna 100mA i od niej kilka 30mA. Wolałbym zrobić od razu od rozłącznika zasilanie do wszystkich różnicówek 30mA.
    Wolałbym też nie stosować 3fazowej aby sobie nie odcinać całego zasilania.
    Wiem - koszty mniejsze w przypadku 3 fazowej, ale nie musze ich wszystkich kupować na raz.

    Planuję Legrand
    A może wystarczy po jednej na fazę?

  2. #2

    Domyślnie Re: Różnicówki

    Cytat Napisał remx
    Mam pytanie jak są robione różnicówki, jeżeli jest ich więcej niż jedna na fazę.
    Jakoś nie do końca pasuje mi koncepcja połączenia ich w hierarchię typu jedna 100mA i od niej kilka 30mA. Wolałbym zrobić od razu od rozłącznika zasilanie do wszystkich różnicówek 30mA.
    Wolałbym też nie stosować 3fazowej aby sobie nie odcinać całego zasilania.
    Wiem - koszty mniejsze w przypadku 3 fazowej, ale nie musze ich wszystkich kupować na raz.

    Planuję Legrand
    A może wystarczy po jednej na fazę?
    Nie ma potrzeby stopniować zabezpieczenia różnicowoprądowego, od razu od rozłącznika równolegle do różnicówek 30mA.
    Czy masz projekt? Nim się sugeruj, a najlepiej go się trzymaj
    Najczęściej sprawdza się taki podział: osobna na oświetlenie (lub nie dawaj wcale), osobna na kuchnię (3f)+gniazdo 3f w garażu czy gdzie je tam planujesz, osobna na łazienki, osobna na pokoje, osobna na garaż/inst. zewnętrzne.
    Tak w skrócie, bo nie wiadomo jakie odbiory będziesz miał w domu.

  3. #3

    Domyślnie

    OK, tak też planuję tj bez stopniowania.

    Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?

  4. #4

    Domyślnie

    są takie specjalne "rozgałęźniki" Legranda w których są 4 listwy zaciskowe na fazy i N z taką przeźroczystą osłoną

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał remx
    OK, tak też planuję tj bez stopniowania.

    Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?
    MOżna równolegle, z jednego aparatu na drugi, po dwa do jednego.
    Lub tak jak propozycja wyżej.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjakob
    Cytat Napisał remx
    OK, tak też planuję tj bez stopniowania.

    Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?
    MOżna równolegle, z jednego aparatu na drugi, po dwa do jednego.
    Lub tak jak propozycja wyżej.
    O czymś takim myślałem, zobaczę jeszcze co to za rozgałęźniki

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar plamiak
    Zarejestrowany
    Oct 2006
    Skąd
    Jędrzejów (prawie)
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał _partner
    są takie specjalne "rozgałęźniki" Legranda w których są 4 listwy zaciskowe na fazy i N z taką przeźroczystą osłoną
    znane jako "blok rozdzielczy zasilania"
    Daikin Altherma III 8 kW
    Dom: 130 m2 ogrzewanych podłogówka.
    FV 5,3 kWp E-W
    bogusław:
    Podłogówkę można spokojnie włączyć do czynników usposabiających do wystąpienia a już z całą pewnością do spotęgowania choroby nadciśnieniowej.https://forum.muratordom.pl/showthread.php?75728-ogrzewanie-podłogowe-w-całym-domu&p=1541280&viewfull=1#post1541280
    Nawet najlepiej zrobiona podłogówka może w wielu przypadkach już istniejacych schorzeń układu krążenia bardzo zaszkodzić.
    post #79

  8. #8

    Domyślnie Re: Różnicówki

    Stopniuje się wtedy gdy jest taka potrzeba. Osobiście mam jedną główną 300mA selektywną (taka przeciwpożarowa) i potem już normalnie po 30mA. Ale u mnie to jest rozłożone po 4 rozdzielniach.
    Co do podłączenia kabli - spokojnie zwykle mieszczą się dwa. Nie wkładaj tylko o różnych przekrojach bo to proszenie się o kłopoty. Do tego są jeszcze takie rozwiązania jak bloki rozdzielcze no i listwy (grzebienie) zasilające.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał remx
    Pytanie gdzie to wszystko rozgałęzić? No bo od rozłącznika będzie szedł przewód do zabezp przeciwprzepięciowego i (załózmy dla przykładu) do 2 różnicówek - trzy przewody wetkniete w jeden otwór rozłącznika?
    Grzebienie są dobre, gdy pasuje nam rozstaw i kolejność zabezpieczeń.... ok. 5-10% przypadków.
    Bloki rozdzielcze są dobre, ale stosunkowo drogie i wychodzą z nich pająki.

    Zainwestuj w najtańszą zaciskarkę i końcówki kablowe HI 2x... (ERGOM).
    Połączenia rób na przewodach giętkich LGY i łącz je szeregowo w końcówkach kablowych.
    Wada - takie coś jest praktycznie nierozłączalne, ale w rozdzielnicy się nie grzebie więc to nie problem.
    Zaleta - Zachowasz estetykę, przejrzystość połączeń i ułatwienie przy montażu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony