dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 100
  1. #1

    Domyślnie ukladanie styropianu pod wylewki

    Witam, mam mala prosbe.
    Moglby mi ktos powiedziec jak najlepiej ukladac styropian pod wylewke:
    1. chodzi mi glownie o miejsca gdzie ida np. rury od wody, boje sie ze jak wytne odpowiednio styropian na nie, to moze on nie wytrzymac nacisku wylewki i sie zalamac w tych miejscach (slyszalem ze mozna posypac piaskiem w miejscach gdzie ida rury w celu wypelnienia szczelin i dopiero przykryc styropianem).
    2. Kolejna kwestia to pianka dylatacyjna, czy najpierw najlepiej wylozyc styropian z zachowaniem odstepu do sciany dopiero pozniej wlozyc w te "szpary" pianke, czy ta pianka mui wystawac ponad wylewke, co w przypadku gdy przy samej scianie ida wyzej wspomniane rury, jak wsadzic ta pianke?
    3. Co z przerwami pomiedzy styropianem, wypelnij ja pianka montazowa?
    4. Oczywiscie poziomy musza byc zachowane? (Czy wszystkie "pozostalosci" na chudziaku po tynkach trzeba zeskrobac?)

    Pozdrawiam
    M@jkel

  2. #2

    Domyślnie

    Witam.Nie jestem fachowcem ale mogę napisać jak to wyglądało u mnie. 1. Stosowałem styropian o grubościach 2 cm 3 cm i 5 cm.Nie miałem idealnie wypoziomowanego chudziaka i wyrównywałem poziom różnej grubości styropianem W sumie wyszło miejscami 10cm a miejscami 11cm grubości. Gdzie szły rury to w zależności od grubości rur uzupełniałem różnej grubości styropianem. A poza tym dużo wygodniej układać styropian w dwóch warstwach np.5+5cm albo w trzech np.2+3+5 cm niż pojedynczy o grubości 10 cm. 2.Piankę dylatacyjną układali fachowcy od wylewek w trakcie betonowania, czyli dawali ją na styropian. 3.styropian starałem się tak układać, żeby nie byłoprzerw pomiędzy nim. 4. Tak. Starałem się, żeby "góra" styropianu była wypoziomowana. Pozostałości po tynkach trzeba usunąc oczywiście bez przesady, chudziak nie musi być równy "jak stół". Pozdrawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja układałem sam przycinając styropian nożem w miejscach gdzie są rurki.
    Wszystko w miarę ciasno, żeby nie fruwało.
    Jak przyjechali wylewkarze to byli w szoku, że chciało mi się tak docinać - onie takie miejsca zasypują ...piaskiem i podobno wszystko gra.
    Moim zdaniem lepiej samemu spokojnie rozkładać styropian, mierzyć, docinać.
    Nie dość, że ma się lepiej położone to jeszcze parę złotych na piwo zostaje.
    Wytrwałości.

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar emqwadrat
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    266

    Domyślnie

    Będę robił podobnie jak futrzak 61....w przyszłym tygodniu.....

    1. 3cm na ukrycie w wycięciach peszeli z kablami (mam ich trochę na podłodze)
    2. 5cm na ukrycie rur w wycieciach
    3. 10cm na przykrycie tego wszystkiego i stworzenie jednolitej/równej (oby się udało) powierzchni

    Ta pierwsza warstwa 3cm dodatkowo jako izolacja termiczna rur od "chudziaka".
    Budowałem dom, skończyłem w rok i pięć dni choć planowałem tylko w rok ....

  5. #5

    Domyślnie

    to defakto kto z majstrów zajmuje się układaniem styro podłogówka czy wylewki
    Miło być ważnym, ale ważniejsze być miłym.

  6. #6

    Domyślnie

    Pod podłogówką zwykle hydraulicy a pod zwykłą posadzką - wylewkarze.
    My układaliśmy sami z rodziną

  7. #7

    Domyślnie

    Ja dawalem na chudziaka dwa razy czarna folia budowlana 0,2 mm do tego 8+5 cm styropianu na zaklad a w to wpuszczalem rury
    Przy najwiekszych srednicach pod rurami jest 8 cm styropianu
    Wylewka wyszla okolo 7cm zbrojona siatka

    Gdy przyszli do mnie hydraulicy skwitowali to grymasem
    - Ktos sie chyba pospieszyl z tym styropianem , przeciez rury kladzie sie pod niego Cieplo do sasiada i tak nie ucieknie

    Dodatkowo polaczenia plyt styropianowych pouszczalnialem pianka PU
    Spokojnie Dopiero się uczę

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szef23
    Ja dawalem na chudziaka dwa razy czarna folia budowlana 0,2 mm do tego 8+5 cm styropianu na zaklad a w to wpuszczalem rury
    Przy najwiekszych srednicach pod rurami jest 8 cm styropianu
    Wylewka wyszla okolo 7cm zbrojona siatka

    Gdy przyszli do mnie hydraulicy skwitowali to grymasem
    - Ktos sie chyba pospieszyl z tym styropianem , przeciez rury kladzie sie pod niego Cieplo do sasiada i tak nie ucieknie

    Dodatkowo polaczenia plyt styropianowych pouszczalnialem pianka PU
    To chyba nie za bardzo rozumiem, gdzie masz rurki do wody i co, jak nie w styropianie?
    Sprzedam bloczki fundamentowe.

  9. #9

    Domyślnie

    Gdy ukladamy je bezposrednio na chudziaku a nie na styropianie mamy przez to straty ciepla w instalacji CO,CWU
    Nalezy wowczas rurki ukladac w piankach

    Rozporzadzenie
    Ministra Infrastruktury
    z dnia 6 listopada 2008 r.
    zmieniajace rozporzadzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny
    odpowiadac budynki i ich usytuowanie

    Strona 14

    U mnie jest tak
    Folia 2x , styro 8cm,styro 5 cm W to zaglebione sa rury w piankach Dopiero na to przychodzi szlichta zbrojona
    Spokojnie Dopiero się uczę

  10. #10

    Domyślnie

    Jaka folia powinna byc na chudziaku?

  11. #11

    Domyślnie

    Najlepiej gruba z certyfikatem do stosowania jako izolacja przeciwwilgociowa.
    Albo papa termozgrzewlana.

  12. #12

    Domyślnie

    A styropian z frezem czy bez na pierwsza warstwe?
    Dziekuje za odpowiedz.

  13. #13

    Domyślnie

    Czy ktoś ma potwierdzenie, że papa (jaka?) nie rozpuszcza styropianu ? Różnie mówią na forach, ale jak dotąd, nie znalazłem jednoznacznej informacji na stronach producentów papy. W projekcie mam papę na lepiku asfaltowym i styropian.
    Marek

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szef23
    U mnie jest tak
    Folia 2x , styro 8cm,styro 5 cm W to zaglebione sa rury w piankach Dopiero na to przychodzi szlichta zbrojona
    Tak to ok. Czytając poprzednego posta - nie wiem czemu, zrozumiałem, że hydraulicy weszli po wylewkach
    Sprzedam bloczki fundamentowe.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    __Marek

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    243

    Domyślnie

    Mam dwa pyatnia:
    1. Co mam zrobić jeżeli mi hydraulicy rozprowadzili rury w otulinie po chudziaku, a nie mam położonej pod nimi foli? Dodatkowo rury są przymocowane do podłoża kołkami. Mam je wszystkie odkręcić i wsuwać folię, a później przykręcić(?) czy położyć tą folię na te rury (chyba bez sensu)?
    2. Praktycznie na całym parterze będę miał podłogówkę. Niestety chudziak jest bardzo nierówno wylany i na 3metrach jest czasmi 4cm różnicy. A różnica między przodem, a tyłem domu jest około 5cm. Hydraulicy tweirdzą, że nie mogę stosować różnych wysokości styropianu w celu niwelowania nierówności, bo węże mogą się pozałamywać i może dojść do zapowietrzenia. Wychodzi na to, że w niektórych miejscach będę miał 6cm wylewki, a w niektórych 10-11cm. Żeby uniknąc później różnic w nagrzewaniu to myślałem, żeby układać jednak steropianem o różnych grubościach, a granice/kanty wysokości streopianów zasypać piaskiem i na to położyć jeszcze folię, a na tą folię matę styropianową pod podłogówkę. Czy ma to sens?

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał __Marek
    Mam dwa pyatnia:
    1. Co mam zrobić jeżeli mi hydraulicy rozprowadzili rury w otulinie po chudziaku, a nie mam położonej pod nimi foli? Dodatkowo rury są przymocowane do podłoża kołkami. Mam je wszystkie odkręcić i wsuwać folię, a później przykręcić(?) czy położyć tą folię na te rury (chyba bez sensu)?
    2. Praktycznie na całym parterze będę miał podłogówkę. Niestety chudziak jest bardzo nierówno wylany i na 3metrach jest czasmi 4cm różnicy. A różnica między przodem, a tyłem domu jest około 5cm. Hydraulicy tweirdzą, że nie mogę stosować różnych wysokości styropianu w celu niwelowania nierówności, bo węże mogą się pozałamywać i może dojść do zapowietrzenia. Wychodzi na to, że w niektórych miejscach będę miał 6cm wylewki, a w niektórych 10-11cm. Żeby uniknąc później różnic w nagrzewaniu to myślałem, żeby układać jednak steropianem o różnych grubościach, a granice/kanty wysokości streopianów zasypać piaskiem i na to położyć jeszcze folię, a na tą folię matę styropianową pod podłogówkę. Czy ma to sens?
    1/ skopali robotę i problem kto to ma poprawić.
    2/ nie wiem czy nie lepiej wylewka wyrównująca chudziak /też może być chuda/ i robota dalsza łatwa i przyjemna
    A Twoje rozwiązanie jest też sensowne - pozdrawiam.
    myślenie jest przyszłością

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    A czy na styropian daje się jeszcze folię?

    Coś też mówi się o jakiejś taśmie dookoła, na razie mówię o piwnicach i garażu.
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  18. #18

    Domyślnie

    Ja dawałem folię-taką czarną zwykłą.
    Ta taśma to służy do dylatacji wylewki od ścian. Jest z pianki kolor biały lub zielony.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar arti.sa
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    272
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Hymm sporo tej folii.

    Dotyczy podpiwniczenia i garażu.
    1. Folia czarna budowlana 0,2
    2. Chudziak z 8cm
    3. Folia czarna budowlana 0,2
    4. Styropian EPS100 10cm
    5. Styropian EPS100 5cm
    6. Folia czarna budowlana 0,2
    6a. Pianka dookoła jako dylatacja.
    7. Mixokret - wylewka piwnice 6-7cm, garaż 10cm
    8. Siatka zbrojeniowa w zaprawie.
    9 Tu dylemat co po posadzce.

    Poprawna kolejność? Nie chce coś skopać.
    Projekt Zaczynamy Dz. budowy ..... I -->> Komentarze

  20. #20

    Domyślnie

    Nie ma sensu już tej folii przy pkt. 6
    Siatka oczywiście w wylewce.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony