dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar melanrz
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Posty
    308
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie Zakładanie ogrodu warzywnego

    Witam, zanim ktos napisze, zebym skorzystal z opcji szukaj niech podesle mi link, ktory ODPOWIE mi na moje pytania, poniewaz ja naprawde szukalem. A teraz do rzeczy. Jak mozna dowiedziec sie z mojego dziennika dzialke kupilismy dawno... jakies 6-8 lat temu. W tym roku sie za nia wzialem. Wczesniej rosly tu trawy generalnie. Choc facet od ktorego kupowalismy to, twierdzil ze na tej ziemi wszystko ladnie rosnie. Ale do rzeczy. W tamtym roku jeszcze przejechalem dzialke glebogryzalka. W tym gdy zrobilo sie cieplo wynajalem faceta, ktory ladnie zrownal mi poziom na dzialce. Wszystko troche ubilem samochodem. Juz ladnie zaczyna rosnac trawa. Marzy mi sie wraz z nazeczona w jednym rogu ogrodek warzywny. I teraz moja prosba o pomoc.... Co mam robic. Prosilbym o odpowiedz w pynktach krok po kroku

    Slyszalem ze powinienem wykopac cala trawe wraz z darniami w miejscu ogrodka warzywnego, posypac to granulatem gnojowym czy ak to sie zwie, potem przekopac... ale nie wiem czy to jest sluszne.

    Dodam tylko ze chcemy juz niedlugo zaczac sadzic warzywka wiec prosba o pomoc....

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Mymyk_KSK
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Posty
    2.364
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Na początek 2 linki - mam nadzieję ze się przydadzą
    http://forum.muratordom.pl/urosna-mi...ie,t156460.htm
    http://forum.muratordom.pl/jak-zrobi...ny,t149513.htm

    Odnośnie gleby - warzywa mają bardzo duże wymagania pokarmowe (największe - warzywa kapustne) lubia gleby żyzne, próchniczne, przewiewne. Obornik dostarcza do gleby gł. azot oraz mikroelementy oraz wzbogaca strukture gleby. Zamiast obornika można zastosować rośliny na tzw. nawóz zielony, które jesienią trzeba przyorać i wymieszać z glebą.

    Teraz - co bardzo ważne przy ogrodzie warzywnym - odpowiednie planowanie i odpowiedni płodozmian.

    Warzywnik dzielisz na 4 poletka - nazwijmy je A, B, C, D - na każdym w danym roku będzie rosło co innego.

    Generalna zasada jest taka: w 1szym roku po oborniku (po nawozie zielonym) uprawia się warzywa najbardziej "żarłoczne" - kapustne (w tym kalafior, brokuł, brukselka), dynię, paprykę, pomidory i ogórki (rosliny "1") W 2gim roku marchewkę, sałatę, selery, rzepę, rzodkiewkę, pory, cebulę, cykorię, skorzonerę (rośliny "2") w 3cim roku groch, fasolę, bób, a także rzodkiewkę, roszponkę (rośliny "3")

    Załóżmy że pole jest po nawiezieniu obornikiem. Pierwszego roku poletko A obsiewasz nawozem zielonym, poletko B roslinami "1" poletko C roslinami "2" a poletko D roslinami "3".
    W kolejnym roku następuje rotacja i nawozem zielonym obsiewasz poletko B, poletko C roślinami "1", poletko D roslinami "2", poletko A roslinami "3" itd. itd.

    Teraz zaczyna się wyższa szkoła jazdy każde poletko nie zajęte przez nawóz zielony musisz zaplanowac tak, by miec na nim jak najdłużej świeże warzywka.
    Ale to już musiałabym rozrysowac bo z "suchego tekstu" niewiele wyniknie

    Planowanie ilości warzyw w zależności od potrzeb - ilości warzyw które możemy zebrać z 1m2 ogródka warzywnego:

    groszek 0,7-0,9 kg
    ogórki 2-3,5 kg
    marchewka 4-6 kg
    buraki 4-5 kg
    sałata 12-16 szt
    sałata lodowa 9-12 szt
    cebula 3-4 kg
    seler 4-6 kg
    papryka (z 4 roślin) 2,5-4 kg
    pomidory (z 3 roślin) 7-10 kg

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    O, ten wątek bardzo mi się przyda. Dzięki, Mymyk!

  4. #4

    Domyślnie

    To się podepnę z prośbą o namiary na literaturę 'dla początkujących'. Wiecie, coś takiego, tylko, że po polsku


  5. #5

    Domyślnie

    Należałoby pamiętać również o zakopaniu siatki przeciw kretom.
    Nie wiem tylko na jakiej głębokości najlepiej i jakie te siatki są.
    pzdr
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Cytat Napisał pelsona
    Należałoby pamiętać również o zakopaniu siatki przeciw kretom.
    Nie wiem tylko na jakiej głębokości najlepiej i jakie te siatki są.
    pzdr
    A pewnie, niech się łobuzy poduszą..., ale jak Ci pędraki zaczną podjadać korzenie traw i kwiatków, jak wykopiesz siatkę z powrotem? I jak takie chęci mają się do Twojego podpisu?

  7. #7

    Domyślnie

    O krety się nie martw, poradzą sobie bo wyjdą trochę dalej a nie w rabatkach.
    Poza tym zakłada się ją tylko na stosunkowo niewielkiej powierzchni.
    Rozumiem Sloneczko, że jesteś zwolenniczką kopców krecich w zagonkach sałaty np.
    Co do podpisu to nie rozumiem Twojej mentalności
    Najlepiej widać nic nie wolno robić i czekać aż człowiekowi na głowę wejdą
    pzdr
    To, co jest, było już dawno,
    a to, co będzie, też już jest
    od dawna;
    bo Bóg przywraca to, co przeminęło.
    Kazn. 3, 15

  8. #8

    Domyślnie

    ciekawe rady, na pewno skorzystam. Dzięki.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony