dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Podłączenie podłogówki

    Proszę o instrukcję jak to połączyć. Tzn czy pompa powinna byc połączona z regulatorem temperatury czy ma to byc zrobione w inny sposób? Mam zestaw dokładnie taki jak na zdjęciu. Regulator tutaj to ta pomarańczowa puszka.


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    ogranicznik chyba....
    Regulator z pomiarem przylgowym masz na dolnej listwie...
    Tamto pomarańczowe to raczej zabezpieczenie 55stC.
    Od przegrzania...stopuje pompę, jakby co...
    Adam M.

  3. #3

    Domyślnie

    No dobra, ale jak to połączyć? Tzn. kabel prądowy do tego pomarańczowego zabezpieczenia, a od niego kabel do pompy? To zabezpieczenie dostarcza prąd do pompy i w razie potrzeby go odcina?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Zazwyczaj tak.
    Ze złej strony ta fotka jest.
    Na domysł.

    Co widać to widać.
    Rozdzielacz, przyłącza, pomiary, pompę, termoregulator i to pomarańczowe.
    A powinien być element zabezpieczenia.
    To wygląda na to - że to to.
    (moje tez w tym radosnym kolorku jest).

    Wtedy pompa jest odłączana po przekroczeniu zadanej lub nastawialnej (na tym czymś) temperatury. Ta zabawka robi za wyłącznik do tej pompy.

    Adam M.

  5. #5

    Domyślnie

    Pompa nie jest sterowna w tym przypadku regulatorem temperatury. Regulator masz mechaniczny- kapilara i termosiłownik- tak jak pisze Adam.

    Zabezpieczenie włączasz w szereg z silnikiem. Nie masz do tego zadnych materiałów? Zrób zdjęcie choćby obudowy tego pomarańczowego. cos tam powinno być.

  6. #6

    Domyślnie

    Zrobiłem zdjęcie elementu, który mam w moim zestawie.
    Są tam trzy wyjścia do podłączenia prądu. 1, 2 i C oraz uziemienie. Jest tu taki mały schemat ale nie wiem za bardzo jak to ma byc połączone. Czy pod C podłączyć minus a pod 1 i 2 plusy, albo odwrotnie...?
    I jeśli można to prosze o parę słów na temat tego regulatora. Jakie on ma tak naprawde zadanie, czy on zabezpiecza układ przed wyższą temperaturą czy wyłącza i włącza pompę w zależności o temperatury. Wolałbym żeby mi wyłączył pompę kiedy temperatura jest już niska...
    Dzisiaj włączyłem pierwszy raz ogrzewanie i z trzech pomieszczeń z podłogówką nie grzeją mi dwa. Nie wiem jaka może być przyczyna...
    Jeszcze jedno pytanko odnośnie tego zestawu. Tam gdzie jest biały termostat z kapilarą to ma być zasilanie czy powrót?
    Przepraszam za masę pytań, ale to pierwsze ogrzewanie podłogowe.

  7. #7

    Domyślnie

    O fujjj, aleś se dał kita wcisnąć

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    O fujjj, aleś se dał kita wcisnąć
    tzn ?

  9. #9

    Domyślnie

    Należało kupić kolektor bez przepływomierzy, zawór trójdrożny i pogodówkę, i pewnie by jeszcze jakaś kasa w kieszeni została ...

  10. #10

    Domyślnie

    Ale nie kupiłem i mam co mam. Prosiłem o pomoc w połączeniu, a nie o ocenę czy mam fajną rzecz czy niefajną...

  11. #11

    Domyślnie

    U góry ciepła woda.Kapilara mierzy temp.i reguluje odpływ wody (przepływ wody z pieca).Kapilara winna mieć dobry styk z kolektorem zasilającym n.p. na pastę przewodzącą ciepło.Ten pomarańczowy ogranicznik temp. też musi dobrze przylegać do rury.Pompę łączysz szeregowo z ogranicznikiem między stykami C-1.
    Po osiągnięciu zadanej temp. n.p. ok. 50st. wyłączy pompę.
    Pytanie tylko co ją włączy? tak,aby ciągle nie pracowała.
    Można ją włączyć przez taki sam ogranicznik,ale między styki C-2.Wtedy przy zadanej temp. n.p. 30st. na górnym kolektorze włączy pompę.Oczywiście ten drugi ogranicznik też musi się stykać z kolektorem zasilającym albo wcześniej na rurze z ciepłą wodą.
    Najpierw trzeba odpowietrzyć układ tym czarnym dzyndzlem u góry.
    Potem musisz zaworami ustawić podobny przepływ w pętlach.
    Tym białym dużym pokrętłem u dołu ustawiasz "moc grzania" podłogówki.
    Generalnie zabawa.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  12. #12

    Domyślnie

    Trochę nie rozmiem.... Jak ten jeden ogranicznik może włączyć i wyłączyć pompę skoro mogę na niej ustawić tylko jedną temperaturę.
    Czyli wg tego zdjęcia na górze pompa powinna pompować w dół? Bo u mnie pompuje w górę...

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał barracuda
    Zrobiłem zdjęcie elementu, który mam w moim zestawie.
    Są tam trzy wyjścia do podłączenia prądu. 1, 2 i C oraz uziemienie. Jest tu taki mały schemat ale nie wiem za bardzo jak to ma byc połączone. Czy pod C podłączyć minus a pod 1 i 2 plusy, albo odwrotnie...?
    I jeśli można to prosze o parę słów na temat tego regulatora. Jakie on ma tak naprawde zadanie, czy on zabezpiecza układ przed wyższą temperaturą czy wyłącza i włącza pompę w zależności o temperatury. Wolałbym żeby mi wyłączył pompę kiedy temperatura jest już niska...
    Dzisiaj włączyłem pierwszy raz ogrzewanie i z trzech pomieszczeń z podłogówką nie grzeją mi dwa. Nie wiem jaka może być przyczyna...
    Jeszcze jedno pytanko odnośnie tego zestawu. Tam gdzie jest biały termostat z kapilarą to ma być zasilanie czy powrót?
    Przepraszam za masę pytań, ale to pierwsze ogrzewanie podłogowe.
    Jaki plus, jaki minus...

    Ten ogranicznik, zabezpiecza aby do układu ogrzewania podłogowego nie dostała się zbyt ciepła woda. I odłącza pompę w momencie przekroczenia temperatury granicznej- nie wiem jakiej w Twoim przypadku, myślę że 50-55 st.C. Poniżej tej tem. pompa pracuje. Jeśli chcesz aby pompa wyłączała się również gdy podłogówka nie grzeje- brak czynnik grzewczego to musisz kupić jeszcze jedno to pomarańczowe ustrojstwo i podłączyć go na drugim kanale.

    Czy pompa pompuje w górę czy w dół nie ma znaczenia- ważne aby ciepła wodę pchała w kierunku zimnej wody nie na odwrót. Tam gdzie jest termostat to jest zasilanie a tam gdzie jest czujnik to zasilanie
    Pompę podłączamy tak- przewód neutralny zwany zerowym, czyli koloru niebieskiego podłączasz bezpośrednio do pompy, a przewód fazowy łączysz do zacisku 2, natomiast zacisk C przewodem łączysz z drugim zaciskiem pompy.

    Zacisk uziemiający PE łączysz bezpośrednio z pompą.

  14. #14

    Domyślnie

    Ale w tym momencie zostaje mi jeszcze zacisk nr 1. Co do niego podłączyć?
    A jakbym chciał żeby mi to wyłączało pompę kiedy piec przestaje grzać to jak wtedy to podłączyć?
    Może po to właśnie są zaciski 1 i 2, że w zależności do którego podłączę fazę to albo mi pompę wyłącza kiedy temperatura przekroczy 55 stopni albo wyłącza kiedy temperatura spadnie.
    Nie znam się na tym, ale na logikę to termostat przecież jest do regulacji temperatury w układzie, a dziwne trochę żeby po np wygaśnięciu kominka pompa chodziła aż jej nie odłączę ręcznie z prądu...

  15. #15

    Domyślnie

    Wiesz co?.... zadzwoń do jakiegoś fachowca.
    JEŚLI CHCESZ ABY BYŁO ZROBIONE DOBRZE,ZRÓB TO SAM.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał barracuda
    Ale w tym momencie zostaje mi jeszcze zacisk nr 1. Co do niego podłączyć?
    Nic- styk pozostaje wolny

    Cytat Napisał barracuda
    A jakbym chciał żeby mi to wyłączało pompę kiedy piec przestaje grzać to jak wtedy to podłączyć?
    to właśnie wtedy podłączasz pompę do zacisku 1

    Cytat Napisał barracuda
    Może po to właśnie są zaciski 1 i 2, że w zależności do którego podłączę fazę to albo mi pompę wyłącza kiedy temperatura przekroczy 55 stopni albo wyłącza kiedy temperatura spadnie.
    Dokładnie tak

    Cytat Napisał barracuda
    Nie znam się na tym, ale na logikę to termostat przecież jest do regulacji temperatury w układzie, a dziwne trochę żeby po np wygaśnięciu kominka pompa chodziła aż jej nie odłączę ręcznie z prądu...
    dlatego producent dał możliwość wyboru funkcji. Ale urządzenie jest jednokanałowe, więc może realizować tylko jedną funkcję.
    Chcesz mieć coś ponadto- musisz rozbudować układ.
    Witam w świecie automatów.

  17. #17

    Domyślnie

    Witam serdecznie, właśnie stoję przed takim samym problemem, bo nie wiem jak to podłaczyć, rozdzielacz jest podobny do twojego, niestety ale opisy do twojego postu w mojej ocenie nie pomogły ci podłaczyć tego urządzonka w całośc a zrobiły z małego bardzo duży problem, mam prośbę jeżeli istnieje mozliowść wklej proszę zdjęcie po montażu poszczególnych elememntów, cudowny był by opis do tego, i na pewno dam sobie radę. dziekuję jeżeli zauważysz tą mała prośbę , pozdrawiam Forumowiczów.

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) FOROWICZ - to brzmi dumnie i poprawnie! Avatar AXENTY
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    273

    Domyślnie Re: Podłączenie podłogówki

    Cytat Napisał barracuda
    Proszę o instrukcję jak to połączyć. Tzn czy pompa powinna byc połączona z regulatorem temperatury czy ma to byc zrobione w inny sposób? Mam zestaw dokładnie taki jak na zdjęciu. Regulator tutaj to ta pomarańczowa puszka.

    Na moje oko, to powinno wyglądać dokładnie tak jak na focie, pompa podłączona przez zabezpieczenie temperaturowe (ta pomarańczowa gajga). Brakuje mi tu tylko jednego elementu. Według mnie powinien być jeszcze by-pass pomiędzy zasilaniem i powrotem zaopatrzony w zawór upustowo-nadmiarowy, albo choćby regulacyjny, który pozwalałby na obieg po zamknięciu zaworu termostatycznego. Może jednak jakoś to działa, kiedyś poległem na takim układzie Danfossa...
    Maćko

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony