dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czy w moim domu będzie wiatrołap?

Głosujących
223. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • tak

    185 82,96%
  • nie

    38 17,04%
Strona 1 z 31
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 613
  1. #1

    Domyślnie Wiatro?ap

    Wszyscy je macie?
    Może ktoś wybudował dom bez tego malutkiego pomieszczenia?




  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Bez się nie da. Jest taki wymóg w prawie budowlanym.

  3. #3

    Domyślnie

    jest taki wymóg??? ja mam projekt bez wiatrołapu...

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Rzeczywiście jest taki wymóg. Jeżeli nie ma, to nie powinno być wydane pozwolenie na budowę.

    Ja myślę o drzwiach rozsuwanych do wiatrołapu. W ten sposób z wyjątkiem zimy ominie mnie wahlowanie zbędnymi drzwiami.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Jezier
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Korzeniówka
    Posty
    6.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    59

    Domyślnie

    Prawo budowlane mówi:
    § 63. Wejścia z zewnątrz do budynku i pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi należy chronić przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przez zastosowanie przedsionka, kurtyny powietrznej lub innych rozwiązań nieutrudniających ruchu. Wymagania te nie dotyczą wejść nieprzewidzianych do stałego użytkowania.


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: Jezier dnia 2002-11-20 15:00 ]</font>

  6. #6

    Domyślnie

    Gajka, wyobrażasz sobie brak takiej śluzy w domu? Każde otwarcie drzwi powoduje potworny nadmuch zimnego powietrza do wnętrza domu, o śniegu w zimie nie wspominając. Od biedy może być zamknięty ganek ale coś być musi! Bezwzględnie!

  7. #7

    Domyślnie

    Znajomi nie mają wiatrołapu ( jest w planach na przyszłość ) i jest to coś okropnego. Bezpośrednio z dworu wchodzisz do salonu. Bardzo uciążliwe.

  8. #8

    Domyślnie

    Wiatrołap się przydaje BARDZO (ochrania przed zimnem, stanowi miejsce na choćby ułożenie butów gdy nie ma garderoby, funkcjonalnie jest wręcz konieczny) - nieależnie od tego czy istnieje czy nie jakiś durny paragraf coś o nim mówiący. Budując dom ma się na ogół dużo ważniejszych spraw niż zaprzątanie sobie głowy tego typu paragrafami, choć (z dużym zdziwieniem) obserwuję na Forum ludzi, którzy za paragrafy "dali by sie pokroić". Warto być w zgodzie z litera prawa, ale gdzieś jest przecież granica absurdu!!!
    Finiszant

  9. #9

    Domyślnie

    Ha, prawo budowlane tak nakazuje, no tego nie wiedziałam.
    Oczywiście, że mam wiatrołapek w naszym projekcie, ale tak mi
    marzy bez. Ciekawa byłam, jak Wy rozwiązujecie tę kwestię.

    Ja równiez myslałam o drzwiach rozsuwanych. Zamykanych tylko w zimne dni. Czy jednak koszt takich sciano-drzwi nie będzie większy od wybudowania scian działowych?
    Roma, z wejścia do salonu, poprzez hol oczywiście, dlaczego be?








  10. #10

    Domyślnie

    Z przykrością w takim razie od kilku minut "wprowadzam" zmianę w moim projekcie (jeszcze nie złożyłam wniosku o pozwolenie na budowę). Da się "wcisnąć" wiatrołap 1,6m x 1,7 (czy nie za mały?)

    Czy muszę robić adaptację projektu, czy wystarczy, że jest tam hall właściwie oddzielony od wszystkich pomieszczeń drzwiami (w hallu są schody). Będę wdzięczna za pomoc.

    Marta

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    szukam

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    8

    Domyślnie

    On 2002-11-20 15:21, finiszant wrote:
    Wiatrołap się przydaje BARDZO (ochrania przed zimnem, stanowi miejsce na choćby ułożenie butów

    O, buty - zimne,wręcz lodowate wkłada sie na nogi. Niezbyt
    przyjemne uczucie. Wierzchnie okrycia rownież są zimne. Brrrrrr..
    Przecież te pomieszczenia są najczęściej nie ogrzewane i małe.
    Ja wiem, że zatrzymują zimne powietrze, ale nie lubię tych
    klitek zwanych wiatrołapem.
    pozdrawiam.
    Sylwia

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Frankai
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Południowa Wielkopolska
    Posty
    8.536

    Domyślnie

    Szukam (Sylwia) - ja robię tam podłogówkę i poprosiłem projektanta o +15 stopni tam (w domu +20). W ten sposób nie będzie za ciepło, a przede wszystkim ciepłe będą buty stojące na podłodze

  13. #13

    Domyślnie

    Nie postawiłam ścianek wiatrołapowych, bo mi się nie podobały.
    Myślałam, że ganek (był w projekcie)rozwiąże problem, ale nie, zimą wiało, och, wiało. Zabudowaliśmy część ganeczku luksferami, i ładnie, i jasno, no i jestem zadowolona. Ale bez wiatrołapu, bez ganku - nie. Zimno jest przecież przez pół roku.

  14. #14

    Domyślnie

    Wiatrołap jest zbędny - w Kaliforni np., w Grecji też.
    Celowo zrobiłem wiatrołap duży (ok 2,8x2,3). Pięknie weszła tam szafa zabudowana na całej jego długości, krzesła, by sobie wygodnie usiąść. I grzejniczek 300x600, by nadmiernie zimno nie było. To działa.
    Pozdrawiam

  15. #15

    Domyślnie

    Wiatrołap nie może być klitką (ani ciemną ani zimną - często montuje się podłogówkę w wiatrołapie - rozwiązanie sprawdzone i naprawdę świetne!). Za wąski z wciśniętą szafą "w ścianie" jest rzeczywiście paskudny i niefunkcjonalny. Wiadomo, każdy oszczędza na powierzchni domu, ale te ok 4 m2 warto na niego poświęcić, i choć jest to tylko komunikacja to na pewno nie jest to przestrzeń stracona! Często widzę projekty z paradnym hollem, do którego należy "przecisnąć się" przez gardło wiatrołapu. Murator pisał wiele razy o tym, że każdy dom w miarę swojej powierzchni musi zachować proporcje. I jeszcze jedno rozwiązanie sprawdzające się - to przylegająca do wiatrołapu choćby minimalna garderoba.
    Oczywiście jak zawsze nie ma rozwiązań uniwersalnych.
    pozdrawiam
    Finiszant

    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: finiszant dnia 2002-11-20 15:53 ]</font>

  16. #16

    Domyślnie

    On 2002-11-20 15:51, finiszant wrote:
    Często widzę projekty z paradnym hollem, do którego należy "przecisnąć się" przez gardło wiatrołapu.

    Oj tak, słuszna uwaga Ja nawet miałam okazję przechodzić
    przez cos takiego w nowo wybudowanym "pałacu" znajomych.
    Koszmar i ubierałam zimny płaszcz
    Nie było tam ciepło, oj nie.
    Podobaja mi sie Wasze sugestie. Skorzystam




  17. #17

    Domyślnie

    Poza tym wiatrołap to taka śluza do przyjmowania gości, których nie chcemy wpuścić na salony, np inkasentów czy listonosza. Po co mają nam zaglądać do środka

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    am

    Zarejestrowany
    Sep 2002
    Posty
    1.008
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie

    No to ciekawe, bo ja mam projekt bez wiatrołapu i dostałem bez problemu pozwolenie na budowę. Widziałem, też kilka innych takich domów w budowie.

    Prawdę mówiąc uważam to za niedoróbke mojego projektu, ale buduje z mocnym postanowieniem nie wprowadzania zmian (na razie się sprawdza ) Planuje ewentualny przeszklony ganek w przyszłości jak się nie da przeżyć.
    Zaintrygowaliście mnie tymi przepisami o wiatrołapie.


  19. #19

    Domyślnie

    Właśnie parę dni temu, podczas planowania następnych etapów budowy, zastanawialiśmy się nad tym czy wiatrołap jest nam naprawdę potrzebny. A tu proszę okazuje się, że ma on tyle zalet.

  20. #20

    Domyślnie

    Niesamowite
    Tak ładnie opisaliscie wiatrołapki, az wyobrażam je sobie jako niezastapione pomieszczenie przytulno-ciepłe
    pozdrówki

Strona 1 z 31

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony