dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Drzewa

  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    azyl40

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2

    Domyślnie Drzewa

    Witam, mam pytanie jak i kiedy najlepiej przesadzać drzewka takie jak sosny, brzozy, lipy. Mój znajomy ma las i chce sie pozbyć trochę małych drzewek (20 - 30 cm). Obiecał mi je sprzedać za symboliczną złotówkę, jednak jaka będzie najlepsza pora do przesadzenia?

    Pozdrawiam

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mariuszdro
    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    793
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    63

    Domyślnie

    Najlepiej przesadzac gdy nie mają liści, bo w innym terminie to dużo latania z konewką i efekt niepewny.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    azyl40

    Zarejestrowany
    May 2009
    Posty
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariuszdro
    Najlepiej przesadzac gdy nie mają liści, bo w innym terminie to dużo latania z konewką i efekt niepewny.
    Dzięki, a co z iglakami: sosna świerk itp. ?

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar pablitoo
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Skąd
    z południa ...
    Posty
    5.603

    Domyślnie

    Cytat Napisał azyl40
    Cytat Napisał mariuszdro
    Najlepiej przesadzac gdy nie mają liści, bo w innym terminie to dużo latania z konewką i efekt niepewny.
    Dzięki, a co z iglakami: sosna świerk itp. ?
    Te najlepiej tez przesadzać gdy nie maja liści ...

    --
    Pozdrawiam

  5. #5

    Domyślnie

    Takie małe drzewka, to ja bym wykopała nawet teraz i z dużą bryłą ziemi przeniosła do swojego ogrodu. U siebie tak robiłam.
    Ale nie jestem żadnym fachowcem od tych spraw i moje bieganie z roślinami po ogrodzie, to czysta amatorszczyzna.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.081
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Drzewa najlepiej przesadzac wczesna wiosna lub jesienią. W tej chwili mają duże zapotrzebowania wodne, a obcięcie im korzeni, podczas wykopywania na pewno nie pomoże. Mozna jednak szkółkować rośliny, stopniowo podcinajac im korzenie oddalone od pnia, przygotowujac w ten sposób do przesadzania.

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Yeti
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Posty
    2.620
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Oprócz terminu (tak jak wcześniej było napisane - rośliny z "gołym korzeniem" można bezpiecznie przesadzać tylko poza okresem wegetacji), zwróć również uwagę na wielkość przenoszonych roślin. Są rośliny, które znoszą przesadzanie lepiej i gorzej. To co uda się z 3-metrowym świerkiem kłującym, pewnie nie powiedzie się z jodłą czy dębem. Uogólniając, drzewa o typowo palowym systemie korzeniowym źle znoszą przenosiny i nawet jeśli nie uschną to będą długo dochodzić do siebie.
    Przesadzałem kiedyś buki. Sadzonki, które miały 30cm przegoniły już dawno te 1,5m (posadzone były obok siebie, więc warunki miały identyczne).

  8. #8

    Domyślnie

    moim zdaniem wszystko można wymierzyć, zmierzyć.ale z roślinkami tak na prawdę nigdy nic nie wiadomo, przesadziłem kiedyś kosodrzewinę, wszystko zgodnie z zaleceniami znajomego ogrodnika, niestety zaczęła usychać!uschła już prawie do końca-już miałem ją wykopać a tu bach! i teraz najładniejszy krzak

  9. #9

    Domyślnie

    Przesadzanie sosny 30 cm nie ma sensu . Niemal napewno się nie uda . Kosodrzewina również jest sosną i dlatego chorowała . Sosny mają długi korzeń palowy . W trakcie przesadzania korzeń ulega uszkodzeniu i z tąd te niepowodzenia .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony