dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Podłogówka elektryczna + kominek

    Witajcie
    Szukam ludzi, którzy ogrzewają takim 'tandemem' jak w temacie. Mam kilka wątpliwości, dotyczących podłogówki:
    1. Jak tym sterować? Jakie czujniki lepsze - powietrzne czy podłogowe, czy może i to i to?
    2. Czy ma sens ogrzewanie akumulacyjne w grubej wylewce (8-9 cm)?
    3. Jeśli tak, co sądzicie o wskaźnikach naładowania podłogi?

    Moje przemyślenia na ten temat są takie...
    Podłogówka ma pracować tylko w II taryfie a więc od 22 do 6 i od 13-15. Rano przed wyjściem do pracy i po południu będę palił w kominku. Wydaje mi się, że optymalnym wyjściem będzie ustawienie temperatury podłogi "na sztywno" np. na 18-19 stopni, i dogrzewanie kominkiem do 20-21 st. Na parterze myślę dać 8 cm wylewki z kablami, na piętrze ze wzgl. konstrukcyjnych tylko 4 cm. Co o tym sądzicie?

    Oto moje dotychczasowe doświadczenia z samym kominkiem.
    Kominek jest z DGP - rozprowadzenie na salon, do hallu na parterze a na piętrze do 3 pokoi. Podczas palenia niezbyt intensywnego (tzn. 5-6 godz. dziennie) zaobserwowałem, że jednak powietrze idzie do góry, na parterze było ok. 11 st. C, a na piętrze ok. 17. Ostatnio paliłem wczoraj około południa, kiedy temp. na dworze spadła poniżej zera. Dziś jeszcze na parterze było +10 st. chociaż kominek już był zimny (na dworze ok 0- -1 st.). Domek jest z Porothermu 30, jeszcze bez ocieplenia (będzie styropian 12cm, na parterze 10 cm na gruncie), poddasze już ocieplone 25 cm wełny.

    Co Wy na to? Czy takie ogrzewanie ma sens?
    Pozdrowienia,
    Marek

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar am00
    Zarejestrowany
    Apr 2003
    Posty
    1.499
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    51

    Domyślnie

    Z zainteresowaniem będę śledził ten wątek. Ta różnica temperatur pomiędzy parterem, a piętrem daje dużo do myślenia. Jak to zrobić, żeby było odwrotnie?
    Łowca krokodyli raz się w życiu myli!
    Zaległy dziennik - galeria
    Komentarze

  3. #3

    Domyślnie

    Ja również jestem bardzo zainteresowany tym tematem.
    Planujemy tak samo elekt. podłogówka z akumulacją plus kominek.
    Z tym, że do tego jeszcze wentylacja ze reku i to właśnie jej kanałami ma iść ciepło z kominka do dalszych pomieszczeń.
    Może też właśnie reku "ściągnie" z powrotem część ciepła na dół.
    Z drugiej strony to jednak mnie cieszą te obserwacje o cieple zasuwającym w góre. Obawiam się, że same kanały wentylacji nie zaciągną tam dość ciepła do ogrzania i właśnie na grawitację liczę.

    Doświadczeń jeszcze nie mamy żadnych, więc to chyba szybciej Opaves powie nam jak się taki tandem sprawuje.
    Miejmy nadzieję, że zgłoszą się też inni.
    W wątku podłogowe ogrzewanie elektryczne znalazł się jeden zadowolony użytkownik akumulacyjnej podłogówki.

    pozdrawiam
    Robert

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony