dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 58
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    megjawa

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    3

    Domyślnie WJAZD NA DZIAŁKĘ Z DROGI POWIATOWEJ

    Witam wszystkich,

    planuję budowę domu i rozpoczynam procedurę zbierania pełnej dokumentacji potrzebnej do wydania pozwolenia na budowę. Wiem ze do wydanie decyzji będę potrzebowała dokument zaopiniowany przez Zarząd Dróg i Komunikacji dot. wjazdu na działkę.
    Juz pisze w czym jest problem ( o ile będzie to problem). Jestem właścicielką działki, która dłuższym bokiem przylega do drogi powiatowej, krótszym bokiem do drogi gminnej (droga narazie istnieje jedynie na planach ). Działka ma 1925 m2 , chce ją podzielić na dwie działeczki, ale normatyw w gminie wynosi 1 000 m2. Więc żeby dokonać podziału działki niezależnie od ustaleń planu zagospodarowania, muszę zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami art.95 pkt. 7 wystawić budynek mieszkalny, celem wydzielenia dwóch działek. Taką możliwość potwierdziłam w urzędzie gminy. Chciałabym, aby działki po podziale posiadały dwa niezależne wjazdy. Dzieląc działkę prostopadle do drogi powiatowej, będę mieć dwie działki,gdzie tylko jedna z nich będzie miała dostęp do drogi gminne( tej z planów), druga działka będzie przylegała jedynie do drogi powiatowej.
    PYTANIE:
    Czy będę mieć problem z otrzymaniem zezwolenia na zrobienie wjazdy na wydzielona działkę od drogi powiatowej?
    Jaką kolejność zachować, czy juz teraz złożyć wniosek o pozwolenie na wjazd na działkę od drogi powiatowej, jeszcze przed podziałem działek? Czy może rozpocząć budowę i z chwilą wystawienia domu, po zatwierdzeniu podziału działki, złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na wjazd na działkę?
    Proszę o pomoc

  2. #2

    Domyślnie

    żeby uzyskać pozwolenie na budowe domu będziesz potrzebować zgody na lokalizację zjazdu od włąściwego zarządcy drogi. Skoro droga gminna na dzień dzisiejszy nie istnieje (nie ma jej w ogóle na mapie?), to jedyną możliwością zapewnienia dostępu do drogi publicznej jest uzyskanie zgody z powiatowego zarządu dróg na włączenie się poprzez zjazd w drogę powiatową. Jeśli jednak droga gminna nadaje się do jeżdżenia wystąp o zjazd do "wygodniejszego" dla Ciebie zarządcy drogi. O drugi zjazd mozesz wystąpić zarówno teraz jak i po podziale działki. Nie ma to specjalnego znaczenia. Ważne żeby działka miała zapewniony dostęp do drogi publicznej przed uzyskaniem pozwolenia na budowę nieruchomości.
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  3. #3

    Domyślnie

    Witam
    Mamy takie pytanie czy jest jakas maksymalna długość którą może mieć zjazd?

  4. #4

    Domyślnie

    długość zjazdu nie jest określona przepisami. Przepisy regulują jego parametry na pewnym odcinku (zwiazanym ściśle z drogą publiczną)
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alibab

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam. Mam problem dotyczący zjazdu na działkę (starego zjazdu na działkę rolną) dziś działkę budowlaną, który podczas remontu pobocza drogi powiatowej został rozkopany. Zjazdy wszystkich sąsiadów zostały poprawione, ja nie mam go wcale. Wystosowałam w związku z tym pismo do ZDP, w odpowiedzi otrzymałam informację, że nie mają zaznaczonego na mapach mojego zjazdu, że go tam nie było i mam wystąpić o pozolenie na zjazd z drogi powiatowej (nie wspomnę o projekcie, pozwoleniu na budowę i kosztach wykonania). W Składnicy map otrzymałam wyrys z mapy zasadniczej z którego wynika, że nikt przy tej drodze nie ma zjazdu. Fizyczne tak jak były tak są formalnie nie ma gdyż nie było obowiązku ewidencjinowania zjazdów i nikt tego nie robił. Potwierdzają to również geodeci, którzy pracują w tej okolicy od lat.
    Uważam, że ZDP nie chce przyznać się do pomyłki, która skutkuje brakiem jakiegokolwiek zjazdu.
    Moje pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź: jak mam udowodnić w ZDP, że nie muszę im przedstawiać pozwolenia na zjazd, który jest tam od ponad 20 lat a który został rokopany przy remoncie drogi i pobocza?

  6. #6
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alibab

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Witam. Mam problem dotyczący zjazdu na działkę (starego zjazdu na działkę rolną) dziś działkę budowlaną, który podczas remontu pobocza drogi powiatowej został rozkopany. Zjazdy wszystkich sąsiadów zostały poprawione, ja nie mam go wcale. Wystosowałam w związku z tym pismo do ZDP, w odpowiedzi otrzymałam informację, że nie mają zaznaczonego na mapach mojego zjazdu, że go tam nie było i mam wystąpić o pozolenie na zjazd z drogi powiatowej (nie wspomnę o projekcie, pozwoleniu na budowę i kosztach wykonania). W Składnicy map otrzymałam wyrys z mapy zasadniczej z którego wynika, że nikt przy tej drodze nie ma zjazdu. Fizyczne tak jak były tak są formalnie nie ma gdyż nie było obowiązku ewidencjinowania zjazdów i nikt tego nie robił. Potwierdzają to również geodeci, którzy pracują w tej okolicy od lat.
    Uważam, że ZDP nie chce przyznać się do pomyłki, która skutkuje brakiem jakiegokolwiek zjazdu.
    Moje pytanie i będę wdzięczna za odpowiedź: jak mam udowodnić w ZDP, że nie muszę im przedstawiać pozwolenia na zjazd, który jest tam od ponad 20 lat a który został rokopany przy remoncie drogi i pobocza?

  7. #7

    Domyślnie

    widać, że projektant na dzień dobry zaniedbał inwentaryzacji. Proponuję wystąpić do zarządu dróg o udostępnienie dokumnetacji, na podstawie której przebudowa drogi została wykonana. Jeśli będą stwarzać problem, to wystąpić do starostwa jako organu wydajacego pozwolenie na budowę/ przyjmującego zgłoszenie robót o udostępnienie. Z dokumentacji będzie jasno czarno na białym (a nawet zapewne w kolorze) wynikać jakie zjazdy i na jakiej podstawi wykonano. Wtedy pomyślimy co dalej

    pozdrawiam
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alibab

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    6

    Domyślnie

    Dziękuję za zainteresowanie, w przyszłym tygodniu w czwartek jestem umowiona z naczelnikiem ZDP w Wołominie.
    Mam jeszcze pytanie na jakiej podstawie prawnej mogą mi udostępnić dokumentacje? Wiem z dochodzenia w Gminie , że to nie była "przebudowa" a "remont" i w takim wypadku ZDP nie ma obowiązku informować nawet Gminy. Czy muszę i mogę dowiedzieć się czy było to wykanene w formie przetargu i mieć wgląd do dokumetacji przetargowej?
    Wymagano ode mnie pozwolenia na zjazd które kiedyś musiało być wydane. Pod zjadzem kiedyś był przepust czy mogę w związku z tym poprosić o rejestr przepusów który zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury mają obowiązek przowadzić?

  9. #9

    Domyślnie

    zgodnie z prawem budowlanym remont i przebudowa drogi podlegają zgłoszeniu. Zatem w starostwie musi być dokumentacja zgłoszeniowa. Sprawdzenie rejestru przepustów moze być bardzo przydatną sprawą tutaj.

    Pozdrawiam
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  10. #10

    Domyślnie

    Witam
    Otrzymałam pozwolenie na budowe zjazdu z drogi powiatowej. Czy aby zacząć go budować potrzeba na prawde tych wszytskich projektów, zwolenien od zarzadcy drogi na budowe. Czy to jedno pozwolenie nie wystarczy? Czy jesli teraz bym go wybudowała bez żadnych dalszych papierów była by to samowola budowlana? Czy mogłabym mieć później problem z otrzymaniem pozwolenia na budowe domu?
    Pozdrawiam, z góry dziękuje za pomoc

  11. #11

    Domyślnie

    całość procedury bardzo ładnie opisana jest w linku w mojej stopce. Polecam i pozdrawiam
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  12. #12

    Domyślnie

    przepraszam ale jakos nie potrafie znalezc tam odpowiedzic na mojej pytania

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    alibab

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    6

    Domyślnie Zjazd z drogi powiatowej

    Nie zagłębiałam się aż tak w szczegóły bo mam nadzieję, że udowodnie ZDP błąd wykonawcy. Ale wydaje mi się, że otrzymanie pozwolenia i ugzodnienie warunków technicznch zjazdu od zarządcy drogi powiatowej to dopiero pierwszy krok całej procedury.
    Teraz należałoby wykonać projekt zjazdu i wystąpić o pozwolenie na budowę. Zezwolenie na zjazd jest ważne 3 lata. A wykonanie go bez pozwolenia na budowę będzie samowolą budowlaną.
    Mój geodeta mówił, że ogólny koszt całej zabawy (dokumenty i wykonanie) to ok. 2500zł
    Pozdrawiam!

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał alaa23
    przepraszam ale jakos nie potrafie znalezc tam odpowiedzic na mojej pytania
    opisz proszę zatem dokładnie co masz, jakie projekty i jakie dokumenty i spróbujemy pomóc
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  15. #15

    Domyślnie

    hej, zacznijmny od nowa uzyskałam odecyje w którem pisze że ma zrobić projekt, zobowiązani jesteśmy do uzyskania pozwolenia na budowę o oraz zezwolenia ZD na prowadzenie robót w pasie drogi, przed rozpoczeciem robót musimy uzgodnić z ZD projekt. I co teraz najpier musimy zrobi? Projetk? Czy potrzbujemy jakieś wytyczne jak ten zjazd ma wyglądać jakie rury w środku itp? Gdzie to załatwić?
    Z góry dziękuje za pomoc

  16. #16

    Domyślnie

    Rozumiem, że masz decyzję administracyjna (zgodę na lokalizację zjazdu) wydaną przez zarządcę drogi. Decyzja ta najpewniej określa równiez warunki techniczne, jakim ten zjazd powinien odpowiadać. Teraz nalezy wykonać projekt, dołączyć do niego tę decyzję i uzgodnić go z zarządca drogi. Projekt wykona uprawniony projektant i proponuję równiez z nim się dogadać, żeby pilotował proces jego uzgodnienia w zarządzie dróg. Po uzyskaniu uzgodnienia złożyć projekt wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę zjazdu do starostwa. . Reszta po uzyskaniu pozwolenia, żeby nie siać zamętu w głowie

    pozdrawiam
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  17. #17

    Domyślnie

    w decyzji napisane jest tylko ze zjazd nalezy zaprojektowac jako zjazd indywidualny zgodnie z paragrafem 79 rozporzadzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sparwie warunkow technicznych jakim powinny odpowiadac drogi publiczne i ich usytuowanie. Byłam wczroaj u projektanta i powiedziała ze mam z gminy załatwić plana zagospodarowania zeby on wiedział jaki ten zjazd ma byc.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał alaa23
    w decyzji napisane jest tylko ze zjazd nalezy zaprojektowac jako zjazd indywidualny zgodnie z paragrafem 79 rozporzadzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. w sparwie warunkow technicznych jakim powinny odpowiadac drogi publiczne i ich usytuowanie. Byłam wczroaj u projektanta i powiedziała ze mam z gminy załatwić plana zagospodarowania zeby on wiedział jaki ten zjazd ma byc.
    zmień projektanta, skoro ten nie wie jaki ma być zjazd
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  19. #19

    Domyślnie

    czyli wcale nie potrzeba tegp planu? to co pisze w decyzji wystarczy do jego zaprojektowania?

  20. #20

    Domyślnie

    parametry zjazdu określa przytoczone w decyzji rozporządzenie. Wszystko, co ewentualnie jest zapisane w miejscowym planie a dotyczy zjazdów musi być z tym spójne.
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony